Praha··4 min

Počty nálezů ztracených věcí v Praze se zvyšují. Za osm měsíců letošního roku jich je téměř tolik, co za celý loňský rok

Praha

Praha

Praha je vysoce ekonomicky vyspělým a bohatým regionem s vysokou životní úrovní, přičemž tímto vyniká nejen nad české, ale i nad evropské standardy. V roce 2019 z indexu kvality života vyplynulo, že Praha má druhou nejlepší kvalitu života v Česku. Podle statistik Eurostatu je devátým nejbohatším regionem v Evropě. HDP na obyvatele v Praze dosahuje 171 % průměru celé Evropské unie (HDP na obyvatele Česka dosahuje pouze 80 %). V Praze sídlí celkem 12 univerzit (vysokých škol univerzitního typu).

Tisková zpráva

Hlavní město do dnešního dne eviduje přes 4800 přijatých nálezů. Za celý loňský rok to přitom bylo 5000. Nejčastěji lidé ztrácí předměty v MHD, jedná se většinou o tašky, peněženky, sluchátka nebo mobilní telefony. Nachází se však i různé kuriozity, například mobilní klimatizace, školní vysvědčení, pily, ukulele nebo pouta. Majitelé si nicméně ve výsledku vyzvednou pouze malé množství ze svých věcí.

S návratem většího množství turistů do ulic Prahy se od loňského roku zvýšilo také množství nalezených věcí v Praze, které se dostaly do kanceláře ztrát a nálezů pražského magistrátu v centru Prahy. Jen do konce letošních prázdnin se jedná o téměř stejné množství, jako bylo za celý minulý rok. Hlavní město eviduje 5000 přijatých nálezů v roce 2022, z toho bylo vráceno majitelům 512. Do dnešního dne je počet přijatých nálezů více než 4800, z toho bylo vráceno majitelům 324.

Nejčastější lidé zapomínají věci v prostředcích městské hromadné dopravy. Samotný Dopravní podnik hl. m. Prahy zaznamenal jen za sedm měsíců letošního roku 4 194 nálezů, z nichž bylo vráceno 45 % předmětů, tedy 1890 nálezů. Jedná se hlavně o tašky, batohy, mobilní telefony, klíče, peněženky, platební karty, sluchátka a jízdenky na MHD. Všechny nalezené a nevyzvednuté předměty bez osobních údajů následně Dopravní podnik hl. m. Prahy předává do kanceláře ztrát a nálezů pražského magistrátu. Sem se v letošním roce dostaly i různé kuriozity, například posilovač břišních svalů, stolová pila, petardy, napěňovač mléka, mobilní klimatizace, šicí stroj, kovová pouta, ukulele, kávovar, demižon nebo horolezecká výstroj. V průměru si ale v budově v ulici Karolíny Světlé lidé vyzvednou pouze přibližně desetinu ztracených věcí.

Čísla z posledních dvou let jsou i tak nižší oproti předcovidovým rokům. V roce 2018 bylo nalezeno 6960 věcí, v roce 2019 to bylo dokonce 7929 kusů. V rámci pandemie koronaviru se významně snížil počet nalezených věcí odevzdávaných provozovatelům veřejné dopravy. Z povahy nalezených věcí bylo navíc zřejmé, že zásadně ubyli v metropoli zahraniční návštěvníci. Mezi nalezenými věcmi bylo mnohem méně peněženek s cizí měnou, cizojazyčných průvodců, knih, suvenýrů, dárkových předmětů apod.

Veškeré nalezené věci jsou uloženy v budově hlavního města v ulici Karolíny Světlé, jež slouží jako úložna nalezených předmětů. S nálezci je sepsán protokol o odevzdané věci, které mohou předat také anonymně. Majitelé pak musí prokázat vlastnictví věci a prokázat se občanským průkazem nebo cestovním pasem. Nalezená věc je uschována na místě po dobu tří let, poplatek za každou uloženou věc je 3 Kč za kalendářní den.

Pokud se majitel o ztracenou věc nepřihlásí, nálezy se prodávají každý měsíc (jedná se o soubor nalezených věcí, nikoli jednotlivé předměty). Koupě je otevřená pro všechny fyzické a právnické osoby, jediným kritériem je nabídnutá cena. Do prodeje přitom putují pouze věci, které hlavní město Praha nemůže využít pro svou potřebu nebo pro potřeby organizací, které zřizuje. V minulosti byla v souvislosti s přijetím nového občanského zákoníku posílena práva nálezce, který si může vyhradit, že chce po uplynutí úložní doby nabýt nalezenou věc do vlastnictví. Veškeré nálezy i prodeje jsou vždy umisťovány na Úřední desku Magistrátu hl. m. Prahy. Detaily lze nalézt zde.

Statistiky ztrát a nálezů od roku 2017:

  • 2017 – 7 135 kusů
  • 2018 – 6960 kusů
  • 2019 – 7 929 kusů
  • 2020 – 5299 kusů
  • 2021 – 5299 kusů
  • 2022 – 5000 kusů, z toho vráceno majitelům 512
  • 2023 (do 30. 8.) – 4800 kusů, z toho vráceno majitelům 324

Zdroj: www.praha.eu

Další články

Další články od Praha

Praha zakáže noční turistické tahy po hospodách

Praha zakáže noční turistické tahy po hospodách

Pražští radní v pondělí schválili novelu tržního řádu, která omezí takzvané pub crawls, tedy organizované tahy turistů od hospody k hospodě rušící noční klid zejména v centru Prahy. Podle navrhované úpravy bude na území hlavního města Prahy v době nočního klidu od 22:00 do 6:00 hodin zakázáno pochůzkové poskytování služeb.
| Praha
Praha upraví vyhlášku o buskingu. Zakáže účast zvířat při provozování pouliční umělecké veřejné produkce

Praha upraví vyhlášku o buskingu. Zakáže účast zvířat při provozování pouliční umělecké veřejné produkce

Rada hl. m. Prahy na pondělním jednání odsouhlasila návrh novely obecně závazné vyhlášky hl. m. Prahy upravující provozování pouliční umělecké veřejné produkce, tzv. buskingu (č. 1/2016 Sb. hl. m. Prahy, o omezujících opatřeních k zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku v souvislosti s provozováním pouliční umělecké veřejné produkce na veřejně přístupných místech, ve znění obecně závazné vyhlášky č. 13/2019 Sb. hl. m. Prahy). Návrh obsahuje čtyři úpravy ve vyhlášce, z nichž tou nejzásadnější je zákaz účasti zvířat při pouličních uměleckých produkcích pro veřejnost.
| Praha
Praha pronajme komunitní zahradě MetroFarm další pozemek, kde kolektiv plánuje rozšířit aktivity pro školy a rodiny s dětmi

Praha pronajme komunitní zahradě MetroFarm další pozemek, kde kolektiv plánuje rozšířit aktivity pro školy a rodiny s dětmi

Praha propachtuje spolku provozujícímu komunitní zahradu další pozemek na Císařském ostrově. Spolek již od roku 2020 hospodaří na parcele o velikosti 9 260 m². Zahrada s políčka je otevřena zahradníkům z řad veřejnosti, spolek zde také chová slepice, kozy a včely. Nyní spolek požádal o další pozemek o výměře 3 788 m².
| Praha
Hlavní město a zdravotnická záchranná služba pomáhají i v zahraničí, do Bosny a Hercegoviny vyšlou humanitární pomoc

Hlavní město a zdravotnická záchranná služba pomáhají i v zahraničí, do Bosny a Hercegoviny vyšlou humanitární pomoc

Radní hlavního města Prahy na svém pondělním zasedání schválila humanitární pomoc pro města Jablanica a Konjic v Bosně a Hercegovině. Na místa, která fatálně zasáhly povodně a sesuvy půdy, poputují dva starší záchranářské SUV vozy a defibrilátory. Vozidla používali pražští záchranáři od roku 2008 a v zasažených oblastech mohou ještě vykonat spoustu práce.
| Praha
Projekt příměstského parku Soutok získal významné zahraniční ocenění

Projekt příměstského parku Soutok získal významné zahraniční ocenění

Hlavním koncepčním pracovištěm města Prahy v oblasti architektury a urbanismu je Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). Do rozhodování kudy povedou koleje a potrubí, nebo kde vznikne park, se vždy snaží zapojit veřejnost, protože ta do projektů vnáší autentickou znalost prostředí a jeho problémů. Tímto způsobem vznikl i projekt Soutok, který získal 3. října 2024 v britském Birminghamu významné mezinárodní ocenění WMNP Awards. Je to velký úspěch, soutěže se zúčastnily týmy z celého světa, do finále jich postoupilo sedm.
| Praha
V Praze otevírá unikátní Centrum perinatální duševní péče. V Česku dosud podobné zařízení chybělo

V Praze otevírá unikátní Centrum perinatální duševní péče. V Česku dosud podobné zařízení chybělo

Specializované zařízení, které by nabízelo komplexní podporu v oblasti duševního zdraví v období těhotenství a po porodu, až doposud v celé České republice chybělo. To se nyní mění: ve středu 9. října hlavní město slavnostně zahajuje provoz unikátního Centra perinatální duševní péče v Poliklinice na Zeleném pruhu v Praze 4.
| Praha
Praha spouští kampaň na podporu i nábor pracovníků v sociálních službách: Srdce na pravém místě

Praha spouští kampaň na podporu i nábor pracovníků v sociálních službách: Srdce na pravém místě

V rámci Týdne sociálních služeb ČR spouští hlavní město Praha společně s Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR (APSS) novou kampaň „Srdce na pravém místě“. Kampaň, která je postavena na tvářích a citacích reálných zaměstnanců v sociálních službách, si klade za cíl upozornit na důležitost těchto profesí, poděkovat zaměstnancům za jejich službu. Nabídne ale také volné pracovní pozice v příspěvkových organizacích hl. m. Prahy, které sociální služby poskytují.
| Praha
Na Staroměstské radnici se koná seminář k plánům udržitelné městské mobility

Na Staroměstské radnici se koná seminář k plánům udržitelné městské mobility

Praha ve středu a ve čtvrtek 9. a 10. října 2024 hostí v Sálu architektů na Staroměstské radnici školení zaměřené na plány udržitelné městské mobility (SUMP-Sustainable Urban Mobility Plan). Akce se koná za podpory hlavního města, protože může pomoci s efektivním zaváděním opatření aktualizovaného Plánu udržitelné mobility Prahy a okolí.
| Praha
Praha hodnotí pokroky na poli inovací v hlavním městě za rok 2023

Praha hodnotí pokroky na poli inovací v hlavním městě za rok 2023

Pražská městská společnost Operátor ICT (OICT) vydala již 7. ročenku Smart Prague Index, která mapuje a vyhodnocuje pokrok české metropole v oblasti inovací, digitalizace a moderních technologií za rok 2023. Kromě zhodnocení dosažených výsledků také nastavuje směr a priority pro další rozvoj Prahy.
| Praha
Praha je o krok blíž k výstavbě nového sídla Agentury Evropské unie pro Kosmický program

Praha je o krok blíž k výstavbě nového sídla Agentury Evropské unie pro Kosmický program

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání rozhodla o výběru dodavatele veřejné zakázky na transformaci budovy původního Centra Nová Palmovka na sídlo Agentury Evropské unie pro Kosmický program (EUSPA). Nový dodavatel, společnost GEOSAN GROUP, tak formou Design & Build vybuduje nové zázemí pro agenturu, která je nositelem klíčového vědeckého a technologického rozvoje a České republice může přinést zásadní hospodářský růst. Společnost GEOSAN GROUP, a. s. uspěla s nabídkovou cenou necelých 2,4 miliardy Kč bez DPH.
| Praha