Po prvním roce kamery pomáhají s vyšetřením zraku diabetiků už v desítkách ordinací, s dalšími VZP jedná

|

Vyšetření zraku diabetiků už provádí po Česku téměř pět desítek speciálních kamer, jejichž využití umožnila VZP diabetologickým ordinacím přesně před rokem.

„Každý desátý klient VZP trpí diabetem. Mnoha komplikacím speciálně u této diagnózy mohou pacienti předejít dodržováním lékařských doporučení, včasných vyšetření a například i stravovacích návyků. Pojišťovna jim proto v tomto ohledu vychází maximálně vstříc. Nad rámec běžných postupů je to právě třeba speciální vyšetření zraku pomocí umělé inteligence, příspěvky na speciální pedikúru preventující tzv. diabetickou nohu nebo na nákup potřebných pomůcek,“ říká ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Diabetes mellitus patří mezi nejčastější chronické civilizační onemocnění. Mezi klienty VZP se vloni s touto chorobou léčilo 575 tisíc lidí. Náklady na jejich léčbu vloni představovaly téměř 9,3 miliardy korun, během deseti let tak vzrostly o polovinu (v roce 2013: 6,1 mld. Kč).

Umělá inteligence v praxi

Přesně před rokem (1/8/2022) nabídla VZP diabetologům možnost provádět oftalmologické vyšetření diabetické retinopatie přímo v ordinacích. „K zajištění takové péče bylo nutné pořídit si speciální kameru, software, absolvovat náležité školení a uzavřít s VZP dodatek smlouvy. Celým procesem v průběhu roku už prošlo 46 ordinací, s dalšími aktuálně jednáme, určitě tedy nejde o konečné číslo. Z pohledu pojišťovny je to velmi dobrá odezva, zájem lékařů nás mile překvapil,“ říká Jan Bodnár, náměstek ředitele VZP pro zdravotní péči. Diabetická retinopatie je onemocnění sítnice oka. Je typickou komplikací onemocnění cukrovkou, a to jak 1., tak i 2. typu. V České republice je evidováno cca 100 tisíc osob s diabetickou retinopatií, přičemž asi 2 000 z nich způsobila slepotu. Vyšetření přitom chybí zhruba 40 % pacientů s cukrovkou.

Nejmodernější senzory

Nejvyšší položky v nákladech VZP na léčbu cukrovky tvoří léky na předpis (2022: 5,2 mld. Kč), zdravotní výkony (2022: 2,7 mld. Kč) a hrazené zdravotnické prostředky (2022: 1,3 mld. Kč). Mezi poslední jmenované patří i moderní senzory, které jsou citlivější než tradiční glukometry. Na jejich úhradu VZP vloni vynaložila 650 mil. Kč. Jedná se o nejdražší zdravotnické prostředky, které jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Malý senzor na zadní straně paže umí nepřetržitě měřit hladinu cukru v krvi a pacienta varuje před příliš nízkou či vysokou glykemií.

Prevence diabetické nohy

Syndrom diabetické nohy patří mezi nejzávažnější komplikace diabetu, dospělým klientům proto VZP nabízí 3 000 korun ročně na odbornou přístrojovou pedikúru nebo ošetření zdravotní sestrou s podiatrickým kurzem.

Příspěvek na zdravotní pomůcky diabetikům

Pojišťovna diabetikům (bez omezení věku) nabízí také příspěvek 3 000 Kč určený k proplacení desinfekčních prostředků či testovacích proužků, k nákupu jehel k inzulinovým perům, gelů a krémů určených k hojení ran a další.

Zdroj: www.vzp.cz

VZP

Úhrada operace šedého zákalu

V současné době neexistuje žádná účinná léčba, která by mohla předejít vzniku nebo vyléčit již vzniklý šedý zákal. Jedinou možností je operace šedého zákalu (katarakty) a náhrada zakalené čočky za umělou čočku.

VZP

Změna praktického lékaře po přeregistraci zdravotní pojišťovny

Podstatné je, zda má váš registrující všeobecný praktický lékař (případně jakýkoli jiný lékař, který vás ošetřuje) uzavřenou smlouvu o poskytování a úhradě hrazených služeb se zdravotní pojišťovnou, ke které se chcete přeregistrovat (konkrétně VZP má nejširší síť smluvních lékařů – smlouvu má uzavřenou se 41 tisíci poskytovateli zdravotních služeb, mezi nimi např. i s 96 % praktických lékařů).

VZP

Nárok na vrácení přeplatků za léky vznikl v prvním pololetí rekordnímu počtu klientů VZP

V prvním pololetí letošního roku vznikl nárok na vracení přeplatku víc než 370 tisícům klientů VZP. Pojišťovna mezi ně rozdělí 273 milionů korun, což je téměř o pětinu vyšší částka než za stejné období loňského roku. VZP eviduje nejvýraznější procentuální nárůst ve věkové kategorii pojištěnců do 18 let, a to ve výši 69 % v počtu klientů, kteří překročili ochranný limit. Počet klientů, kterým vznikl nárok na vrácení přeplatku, ale vzrostl ve všech věkových kategoriích.