VZP··3 min

Po prvním roce kamery pomáhají s vyšetřením zraku diabetiků už v desítkách ordinací, s dalšími VZP jedná

Vyšetření zraku diabetiků už provádí po Česku téměř pět desítek speciálních kamer, jejichž využití umožnila VZP diabetologickým ordinacím přesně před rokem.

„Každý desátý klient VZP trpí diabetem. Mnoha komplikacím speciálně u této diagnózy mohou pacienti předejít dodržováním lékařských doporučení, včasných vyšetření a například i stravovacích návyků. Pojišťovna jim proto v tomto ohledu vychází maximálně vstříc. Nad rámec běžných postupů je to právě třeba speciální vyšetření zraku pomocí umělé inteligence, příspěvky na speciální pedikúru preventující tzv. diabetickou nohu nebo na nákup potřebných pomůcek,“ říká ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Diabetes mellitus patří mezi nejčastější chronické civilizační onemocnění. Mezi klienty VZP se vloni s touto chorobou léčilo 575 tisíc lidí. Náklady na jejich léčbu vloni představovaly téměř 9,3 miliardy korun, během deseti let tak vzrostly o polovinu (v roce 2013: 6,1 mld. Kč).

Umělá inteligence v praxi

Přesně před rokem (1/8/2022) nabídla VZP diabetologům možnost provádět oftalmologické vyšetření diabetické retinopatie přímo v ordinacích. „K zajištění takové péče bylo nutné pořídit si speciální kameru, software, absolvovat náležité školení a uzavřít s VZP dodatek smlouvy. Celým procesem v průběhu roku už prošlo 46 ordinací, s dalšími aktuálně jednáme, určitě tedy nejde o konečné číslo. Z pohledu pojišťovny je to velmi dobrá odezva, zájem lékařů nás mile překvapil,“ říká Jan Bodnár, náměstek ředitele VZP pro zdravotní péči. Diabetická retinopatie je onemocnění sítnice oka. Je typickou komplikací onemocnění cukrovkou, a to jak 1., tak i 2. typu. V České republice je evidováno cca 100 tisíc osob s diabetickou retinopatií, přičemž asi 2 000 z nich způsobila slepotu. Vyšetření přitom chybí zhruba 40 % pacientů s cukrovkou.

Nejmodernější senzory

Nejvyšší položky v nákladech VZP na léčbu cukrovky tvoří léky na předpis (2022: 5,2 mld. Kč), zdravotní výkony (2022: 2,7 mld. Kč) a hrazené zdravotnické prostředky (2022: 1,3 mld. Kč). Mezi poslední jmenované patří i moderní senzory, které jsou citlivější než tradiční glukometry. Na jejich úhradu VZP vloni vynaložila 650 mil. Kč. Jedná se o nejdražší zdravotnické prostředky, které jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Malý senzor na zadní straně paže umí nepřetržitě měřit hladinu cukru v krvi a pacienta varuje před příliš nízkou či vysokou glykemií.

Prevence diabetické nohy

Syndrom diabetické nohy patří mezi nejzávažnější komplikace diabetu, dospělým klientům proto VZP nabízí 3 000 korun ročně na odbornou přístrojovou pedikúru nebo ošetření zdravotní sestrou s podiatrickým kurzem.

Příspěvek na zdravotní pomůcky diabetikům

Pojišťovna diabetikům (bez omezení věku) nabízí také příspěvek 3 000 Kč určený k proplacení desinfekčních prostředků či testovacích proužků, k nákupu jehel k inzulinovým perům, gelů a krémů určených k hojení ran a další.

Zdroj: www.vzp.cz

Zadavatel
VZP

VZP

Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky (zkratkou VZP ČR nebo VZP) je největší zdravotní pojišťovna, která zabezpečuje veřejné zdravotní pojištění a je zřizována státem. Byla zřízena zákonem č. 551/1991 Sb. s účinností od 1. ledna 1992. Podle zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění pak vede Centrální registr pojištěnců.

Další články od VZP

Průzkum VZP ČR: S délkou praxe spokojenost lékařů klesá, cítí se vyčerpanější a pociťují horší spolupráci s pacienty
VZP

Průzkum VZP ČR: S délkou praxe spokojenost lékařů klesá, cítí se vyčerpanější a pociťují horší spolupráci s pacienty

Všeobecná zdravotní pojišťovna ve spolupráci s agenturou ppm factum research s.r.o. zrealizovala na jaře průzkum mezi praktickými lékaři pro dospělé a praktickými lékaři pro děti a dorost. Zaměřen byl především na oblast prevence a spolupráci s pacienty i dalšími partnery v systému zdravotnictví.
Kyberšmejdi hledají další cesty, jak zneužít klienty zdravotních pojišťoven
VZP

Kyberšmejdi hledají další cesty, jak zneužít klienty zdravotních pojišťoven

VZP ČR zaznamenala další formu podvodných zpráv, které mohou důvěřivým lidem vysát účet. Rozesílány jsou na mobilní telefony, a to přímo s odkazem na fiktivní web, kde se má příjemce registrovat pro získání finanční odměny. Pojišťovna důrazně varuje před vyplňováním osobních či bankovních údajů do odkazů rozesílaných touto formou.
Zdravotní pojištění na cestách do zahraničí
VZP

Zdravotní pojištění na cestách do zahraničí

Letní prázdniny se blíží a pokud plánujete dovolenou do zahraničí, je důležité zajistit si adekvátní zdravotní pojištění, aby vám byla poskytnuta potřebná péče a abyste byli chráněni před neočekávanými náklady. Je proto dobré si připomenout, na co máte nárok v oblasti zdravotní péče jak v Evropě, tak mimo ni, kdy si vystačíte s průkazem pojištěnce a kdy je dobré se připojistit u některé z komerčních pojišťoven.
VZP dál nabádá k prevenci, navazuje na úspěšný systemshop.cz
VZP

VZP dál nabádá k prevenci, navazuje na úspěšný systemshop.cz

Všeobecná zdravotní pojišťovna spouští 3. června komunikační kampaň, která bude opět zaměřena na důležitost prevence a posílení povědomí o nevyhnutelnosti odpovědného chování každého jednotlivce za své zdraví. K názornosti si vypomůže již známým e-shopem systemshop.cz, na němž zájemci zjistí, kolik stojí zdravotní péče v případě komplikované léčby, nebo si ověří, na jaká preventivní vyšetření mají nárok.
Biologickou léčbu roztroušené sklerózy vloni podstoupilo dvakrát více klientů VZP než před deseti lety
VZP

Biologickou léčbu roztroušené sklerózy vloni podstoupilo dvakrát více klientů VZP než před deseti lety

Více než 2,5 miliardy korun vydala v loňském roce Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR na léčbu svých klientů s roztroušenou sklerózou. Z celkových nákladů bylo 84 % (2,1 mld. Kč) vynaloženo na biologickou léčbu nejtěžších případů.
Dobrá zpráva z oblasti prevence: účast na screeningových programech roste
VZP

Dobrá zpráva z oblasti prevence: účast na screeningových programech roste

Klíčovou roli v úspěšnosti léčby onkologických onemocnění hraje včasný záchyt nemoci. Dobrou zprávou proto je rostoucí počet návštěvníků u všech třech dlouhodobých screeningových onkologických programů. Jejich cílem je odhalit nemoc v raných stádiích, kdy jsou šance na vyléčení pacienta nejvyšší. Statistiku vydává VZP v souvislosti s Českým dnem proti rakovině, který připadá na 15. května a jehož letošní ročník organizátoři zaměřili mj. právě na screeningové programy.
Prevence je pro úspěšnost léčby melanomu důležitá, zdůrazňuje VZP
VZP

Prevence je pro úspěšnost léčby melanomu důležitá, zdůrazňuje VZP

Každý rok přibývá lidí, které postihne zhoubný melanom a kolem 400 z nich na toto onemocnění umírá. Klíčovou roli pro úspěšnou léčbu melanomu hraje prevence, která zahrnuje pravidelnou kontrolu kůže a minimalizaci pobytu na slunci. Příznaky melanomu mohou zahrnovat změny barvy, tvaru nebo velikosti mateřských znamének nebo nové výrůstky na kůži. Tiskovou zprávu vydává VZP v souvislosti s Evropským dnem melanomu 11. května.
VZP nabídne nemocnicím v rámci obnovy smluv zřízení denních stacionářů
VZP

VZP nabídne nemocnicím v rámci obnovy smluv zřízení denních stacionářů

V souvislosti s probíhající obnovou smluv s poskytovateli lůžkové péče zavádí VZP ČR dva nové instituty, a sice denní stacionář interní péče a denní stacionář pediatrické péče. VZP nabídne tyto nové typy ošetřovacího dne především těm poskytovatelům, kteří dlouhodobě vykazují nízkou obložnost dotčených oddělení, tzn. interny a dětského lékařství.
VZP jedná o obnově smluv s nemocnicemi, zohlední regionální potřeby pacientů i moderní trendy v medicíně
VZP

VZP jedná o obnově smluv s nemocnicemi, zohlední regionální potřeby pacientů i moderní trendy v medicíně

Od začátku letošního roku zahájila VZP intenzivní jednání s poskytovateli i zřizovateli nemocnic o obnovení tzv. rámcových smluv. Platnost těch stávajících končí s rokem 2024.
Za léčbu hemofilie zaplatila vloni VZP téměř miliardu korun
VZP

Za léčbu hemofilie zaplatila vloni VZP téměř miliardu korun

Hemofilie je vzácné dědičné onemocnění, které se projevuje poruchou srážlivosti krve. Vloni se s ním léčilo 1326 klientů VZP (dvakrát více mužů). Léčba hemofilie patří k těm nejnákladnějším, VZP za ni v loňském roce zaplatila rekordních 989 milionů korun, o 40 % víc než před pěti lety. V průměru stojí léčba jednoho pacienta 746 tisíc korun ročně. Analýzu vydává pojišťovna v souvislosti s připomenutím Světového dne hemofilie, který připadá na středu 17. dubna.