ORLEN Unipetrol bude spolupracovat na vývoji vodíku i s Technickou univerzitou v Košicích

|

Zástupci největší české rafinérské a petrochemické skupiny ORLEN Unipetrol a Technické univerzity v Košicích podepsali memorandum o porozumění a spolupráci. Memorandum představuje základ budoucí spolupráce v oblasti výzkumu a vývoje vodíku, jako vhodného nosiče energie, jehož širší průmyslové využití otevírá možnosti pro ekologizaci průmyslu a veřejné mobility. Skupina ORLEN Unipetrol tím také rozvíjí spolupráci s akademickým světem v oblasti vzdělávání, výzkumu a vývoje na Slovensku.

„Naše skupina je v oblasti vodíkové mobility velmi aktivní. Považujeme se za významného hráče na slovenském trhu ve velkoobchodním i maloobchodním segmentu, proto mě těší, že se nám podařilo najít ideálního partnera pro naše další rozvojové plány v podobě Technické univerzity v Košicích. Košická univerzita klade důraz na vědecko-technickou znalostní základnu, inovace a pracovní sílu s cílem utvářet zdravou a udržitelnou budoucnost,“ řekl Tomasz Wiatrak, generální ředitel skupiny ORLEN Unipetrol.

Podle strategie svého rozvoje, kterou skupina ORLEN Unipetrol nedávno zveřejnila, chce do roku 2030 vybudovat na Slovensku minimálně 24 vodíkových stanic a jeden vodíkový distribuční terminál. V Česku ORLEN Unipetrol s univerzitami a vysokými školami dlouhodobě úzce spolupracuje nejen v oblasti vzdělávání, ale také v oblasti primárního výzkumu a zejména aplikovaného výzkumu. Například s Vysokou školou chemicko-technologickou ORLEN Unipetrol spolupracuje již dvacet let. Unikátní projektem je jejich společné Univerzitní centrum umístěné přímo ve výrobním areálu v Litvínově, kde studuje zhruba padesát studentů petrochemické a rafinérské obory. V minulém roce se k tomuto centru připojila i Fakulta strojní Českého vysokého učení technického. Nyní chce skupina ORLEN Unipetrol spolupráci s akademickým světem v oblasti vzdělávání, výzkumu a vývoje rozvíjet také na Slovensku.

„Vítáme zájem skupiny ORLEN Unipetrol podílet se na akademickém výzkumu a vývoji budoucího využití vodíku. Očekáváme vědeckou spolupráci a výměnu informací zejména v oblasti snižování emisí, velkokapacitního skladování, přepravy a distribuce nebo technického vrtání,“ řekl Dr. h. c. prof. h. c. prof. Ing. Stanislav Kmeť, DrSc., rektor Technické univerzity v Košicích.

Skupina ORLEN Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny ORLEN Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo se značkou Mogul v Pardubicích, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí ORLEN Unipetrolu je i síť čerpacích stanic Benzina ORLEN v Česku a na Slovensku. V Česku Benzina ORLEN provozuje 421 stanic a je největším řetězcem. Na Slovensku je Benzina ORLEN od svého vstupu v roce 2019 jedním z nejrychleji rostoucích řetězců a v současnosti má ve své síti již 20 stanic. Skupina ORLEN Unipetrol patří mezi největší firmy v České republice a zaměstnává více než 4 800 lidí. V roce 2005 se ORLEN Unipetrol stal součástí skupiny ORLEN, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Skupina ORLEN Unipetrol je aktivní v oblasti společenské odpovědnosti. Svou pozornost věnuje iniciativám zaměřeným na kultivaci a podporu udržitelného rozvoje, vzdělávání, místních komunit a životního prostředí.

Zdroj: www.orlenunipetrol.cz

ORLEN Unipetrol

V Bílině plave pět set kilo nových ryb, vypustili je tam mostečtí školáci

Za účasti mosteckých školáků vypustili severočeští rybáři do řeky Bíliny blízko přesunutého kostela Nanebevzetí Panny Marie pět set kilogramů ryb. Každoroční vypouštění ryb je součástí společného projektu systematického zarybňování, který organizuje od roku 2010 rafinérská a petrochemická skupina ORLEN Unipetrol, Český rybářský svaz a Ekologické centrum Most. Celkové množství vysazených ryb dosáhlo již deseti tun v hodnotě jednoho milionu korun. Poslední tři roky se zarybňování účastní děti z místních základních škol, což přispívá k rozvoji poznávání přírody a k upevňování jejich vztahu k ní.

ORLEN Unipetrol

ORLEN Unipetrol patří mezi tři nejlepší Zaměstnavatele roku v Ústeckém kraji

Rafinérská a petrochemická skupina ORLEN Unipetrol zaměstnává bezmála 5 000 lidí, z toho přes 2 600 v Ústeckém kraji. Péče o zaměstnance je proto dlouhodobou prioritou, což vyplývá i z výsledků soutěže Zaměstnavatel roku 2021. ORLEN Unipetrol obsadil v této nezávislé soutěži třetí místo v Ústeckém kraji. Hodnocení Zaměstnavatel roku se již devatenáct let zaměřuje na společnosti v České republice z pohledu lidských zdrojů. Smyslem je přiblížit lidem společnosti s výborným přístupem ke svým zaměstnancům, a to nejen celostátně, ale i v jednotlivých regionech. Součástí oceněné personální strategie ORLEN Unipetrolu je vedle péče o zaměstnance i intenzivní podpora českého školství a vzdělávání.

ORLEN Unipetrol

Dobrovolníci se pustili do práce v šesti městech po republice. Odpracovali přes tisíc hodin

Úklid parku, čištění břehů rybníka či tvorba didaktických pomůcek. To jsou jen některé aktivity, se kterými pomohli zaměstnanci rafinérské a petrochemické skupiny ORLEN Unipetrol v rámci letošních Dobrovolnických dnů. Celkem tak odpracovali 1042,5 hodin v osmi neziskových organizacích v Brně, Kralupech nad Vltavou, Litvínově, Neratovicích, Pardubicích a Praze. Do dobrovolnických prací se zapojili i samotní zástupci měst. Skupina ORLEN Unipetrol patří mezi největší firmy v České republice a zaměstnává více než 4 800 lidí. Firemní společenskou odpovědnost proto zaměřuje na lokality, kde má své výrobní závody a obchodní zastoupení. Dobrovolnické dny se v ORLEN Unipetrolu konají od roku 2012 a umožňují zaměstnancům pomáhat přímo v terénu.