ORLEN Unipetrol··6 min

Tři sokolí mláďata opustila hnízdní budku v kralupské rafinerii

ORLEN Unipetrol

ORLEN Unipetrol

Rafinérská a petrochemická skupina ORLEN Unipetrol je významnou součástí českého průmyslu. V České republice je jediným zpracovatelem ropy, jedním z nejdůležitějších výrobců plastů a vlastníkem největší sítě čerpacích stanic ORLEN Benzina. V oboru rafinérské a petro​​chemické výroby je významným hráčem i ve střední a východní Evropě. Od roku 2005 je součástí rafinérské a petrochemické skupiny PKN ORLEN.

Tisková zpráva

Tři mláďata kriticky ohrožených sokolů stěhovavých vylétla v červnu ze svého hnízda, ve kterém se před dvěma měsíci vyklubala. Nyní budou mladí sokoli získávat zkušenosti a trénovat své schopnosti lovu, než se za dva až tři roky usadí a vyvedou vlastní mláďata. Přes online stream v hnízdní budce na komíně kralupské rafinerie skupiny ORLEN Unipetrol mohou diváci sledovat celé období hnízdění sokolů každý rok, vždy v období námluv, které začíná na přelomu února a března, až do června, kdy mláďata opouští své hnízdo. Celkem se v areálech skupiny ORLEN Unipetrol podařilo vyvést 58 mláďat tohoto vzácného dravce.

„Sokolí sezona se letos opět uzavírá s odletem mláďat do světa na zkušenou. Máme radost, že se sokolím párům podařilo na komínech našich areálů opět zahnízdit a vyvést letos ve třech z nich celkem devět mláďat. Vždy po třech mláďatech se sokolům podařilo odchovat v litvínovské a kralupské rafinerii a ve výrobním závodě Paramo v Pardubicích,“ říká Lucie Pražáková, ředitelka Nadace ORLEN Unipetrol, a dodává: „Už teď se těšíme na další hnízdní sezonu v příštím roce. Spolu s ornitology jako každý rok ve zbytu roku upravíme hnízdní budku tak, aby byla připravena na vychování další generace mláďat sokolů.“

Po opuštění hnízdní budky, ve které byla sokolí mláďata během dvou měsíců od jejich vyklubání svými rodiči zahřívána a krmena, se mladí dravci ještě několik týdnů zdržují v okolí svého rodiště. Jejich rodiče je ale čím dál více motivují k opuštění jejich teritoria a každé z mláďat si tak postupně musí najít vlastní území, ve kterém v dalších letech zahnízdí. Při takovém hledání mladí sokoli často urazí značné vzdálenosti. Ornitologové tak často pozorují české sokoli v Německu, Polsku, ale také ve vzdálenější Francii.

V areálech ORLEN Unipetrolu se nachází pět hnízdních budek ve čtyřech výrobních lokalitách. Hnízdní budky do jednotlivých výrobních závodů byly nainstalovány vždy v roce, kdy byli ornitology v jejich okolí pozorováni sokoli a vznikla tím možnost jejich hnízdění v dané lokalitě. Na komín ornitologové stoupají dvakrát ročně, okolo poloviny května za účelem nasazení identifikačních kroužků mláďatům a na podzim, aby vyčistili a připravili budku sokolům na další hnízdní rok.

Sokoli stěhovaví poprvé zahnízdili v areálu litvínovského výrobního závodu patřící skupině ORLEN Unipetrol v roce 2011. Ve spolupráci s organizací ALKA Wildlife, která se zabývá výzkumem a ochranou volně žijících živočichů, se na komíně kralupské rafinerie zřídila hnízdní budka v roce 2017. Prvních několik let tam sokoli sice hnízdili, ale nepodařilo se jim vyvést mláďata. Až v roce 2021 tam vyvedli dva mladé sokoly, kteří byli následováni dalšími čtyřmi mláďaty vyvedenými v loňském roce.

„Sokolům se na komínech průmyslových areálů v Česku velmi daří, protože zde mají klid a dostatek potravy. V ORLEN Unipetrolu mohou sokoli hnízdit v pěti budkách, přičemž se letos podařilo vyvést mláďata ve třech z nich. Mladí sokoli po té, co opustí své hnízdo, hledají své vlastní teritorium a cestují při tom i nemalé vzdálenosti. Máme tak informace o českých sokolech např. z Německa, Francie, nebo Polska. Většina jich však ale nakonec zahnízdí v České republice, např. sameček okroužkovaný na litvínovském komíně v roce 2020 zahnízdil loni i předloni na teplárně Trmice s německou samicí,“ říká ornitolog Václav Beran ze sdružení ALKA Wildlife.

Hnízdní budky zřídila skupina mimo kralupské rafinerie také v areálu rafinerie v Litvínově, v neratovické Spolaně a v pardubickém Paramu. V Litvínově, Kralupech a Pardubicích sokoli letos odchovali po třech mláďatech a celkem 9 mladých sokolů, kteří v těchto týdnech vylétají ze svého hnízda.

Informace o Nadaci ORLEN Unipetrol

Nadace ORLEN Unipetrol zahájila svoji činnost v roce 2017. Hlavním posláním nadace je podpora vzdělávání a popularizace vědy, především přírodovědných a technických oborů, ale také oblast společenské odpovědnosti s důrazem na podporu lokálních komunit a také životního prostředí. Nadace dlouhodobě podporuje školy, pedagogy i studenty prostřednictvím grantových programů. Prostřednictvím projektu Plastík a jeho kouzelný kufřík nabízí žákům prvního stupně exkurzi do světa chemie skrze zábavné pokusy. V rámci podpory vzdělávání a aktivit nadace vznikla řada vzdělávacích materiálů a výstupů v podobě výukových videí, která může shlédnout široká veřejnost na www.nouonline.cz. Nadace se od roku 2024 věnuje také společenské odpovědnosti v oblastech životního prostředí, podpory místních komunit nebo dobrovolnictví. Mezi aktivity v této oblasti patří např. charitativní sbírky, zarybňování řek, podpora hnízdění ohrožených sokolů stěhovavých nebo také chov včel medonosných. Nadace dlouhodobě spolupracuje s mnoha neziskovými organizacemi. Nadace ale často jedná v reakci na aktuální dění ve společnosti a na mimořádné události. Informace o poslání Nadace ORLEN Unipetrol a všech ostatních aktivitách najdete na internetových stránkách www.nadaceorlenunipetrol.cz.

Kontakt

Lucie Pražáková, ředitelka Nadace ORLEN Unipetrol

e-mail: [email protected]

telefon: 736 506 939

​​

Zdroj: www.orlenunipetrol.cz

Další články

Další články od ORLEN Unipetrol

Agnieszka Bobrukiewicz se stala členkou představenstva skupiny ORLEN Unipetrol

Agnieszka Bobrukiewicz se stala členkou představenstva skupiny ORLEN Unipetrol

S účinností od 1. září 2024 se stala novou členkou představenstva skupiny ORLEN Unipetrol Agnieszka Bobrukiewicz. Ve své nové roli se zaměří především na řízení retailového segmentu skupiny a marketingové aktivity v rámci českého, slovenského a maďarského trhu.
| ORLEN Unipetrol
ORLEN Unipetrol postupně obnovuje výrobu v litvínovském chemickém areálu

ORLEN Unipetrol postupně obnovuje výrobu v litvínovském chemickém areálu

Již v pátek odpoledne, zhruba dvě hodiny po úspěšné likvidaci letecké pumy, jsme podle připraveného scénáře zahájili kontrolu všech výrobních technologií a infrastruktury. Žádná zásadní poškození představující komplikaci pro restart jsme nezaznamenali.
| ORLEN Unipetrol
ORLEN Unipetrol v litvínovské rafinérii zjišťuje stav výrobních technologií a připravuje se na restart

ORLEN Unipetrol v litvínovské rafinérii zjišťuje stav výrobních technologií a připravuje se na restart

V pátek 30. srpna 2024, několik minut po poledni, pyrotechnici Police České republiky ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem v chemickém areálu skupiny ORLEN Unipetrol v Záluží u Litvínova úspěšně zlikvidovali nevybuchlou leteckou pumu z druhé světové války, která byla nalezena ve středu 21. srpna 2024 při výkopových pracích. Odborníci v odlehlé části litvínovského Chemparku likvidovali typ pumy, s níž se v novodobé české historii ještě nesetkali. Zhruba 230 kilogramů vážící bomba obsahovala asi 100 kg výbušniny. Mimořádně nebezpečná byla zejména kvůli dlouhodobému chemickému časovému zapalovači s acetonem, používaném pro opožděnou explozi. Desetidenní likvidace této složité bomby si vyžádala okamžité odstavení provozu litvínovské rafinérie a rozsáhlá omezení v okolí chemického areálu.
| ORLEN Unipetrol
AKTUALIZACE: Informace o nalezení nevybuchlé munice v litvínovském výrobním areálu

AKTUALIZACE: Informace o nalezení nevybuchlé munice v litvínovském výrobním areálu

Ve středu 21. srpna v odpoledních hodinách byla v odlehlé části chemického areálu v Záluží u Litvínova při výkopových pracích nalezena nevybuchlá letecká puma z druhé světové války. Po konzultaci s Policií České republiky jsme téhož dne z preventivních důvodů zahájili okamžité bezpečné odstavování všech výrobních a energetických jednotek rafinérské části výrobního areálu a evakuovali zaměstnance. Výroba je v této části až do odvolání zastavena. Petrochemická část závodu prozatím zůstává v provozu.
| ORLEN Unipetrol
Oznámení vzniku a trvání události vyšší moci

Oznámení vzniku a trvání události vyšší moci

S odvoláním na náš smluvní vztah s politováním oznamujeme, že dne 21. srpna 2024 byla při výkopových pracích v našem výrobním závodě v Litvínově - Záluží v České republice nalezena nevybuchlá letecká puma z druhé světové války. Vzhledem k nepřekonatelnému riziku nekontrolovaného výbuchu této bomby se společnost ORLEN Unipetrol RPA s.r.o. v součinnosti s Policií ČR rozhodla provést okamžitou preventivní odstávku všech výrobních a energetických jednotek nacházejících se v rafinérské části litvínovského výrobního areálu a evakuovat všechny nekritické pracovníky. Tyto výrobní a energetické jednotky zůstanou odstaveny až do odvolání. Výrobní jednotky v petrochemické části litvínovského výrobního závodu jsou nyní v omezeném provozu, ale v průběhu několika příštích dnů budou tyto jednotky z důvodu nedostatku vstupních surovin plánovaně odstaveny. V důsledku této mimořádné situace je vážně ovlivněno zpracování ropy v našem rafinérském závodě v Litvínově, jakož i výroba na etylenové jednotce a na polymeračních jednotkách.
| ORLEN Unipetrol
Informace o odstavení etylenové jednotky

Informace o odstavení etylenové jednotky

V neděli 28. července 2024 v dopoledních hodinách bude ve výrobním areálu Chempark v Litvínově-Záluží společnosti ORLEN Unipetrol RPA z důvodu nutné opravy netěsnosti na potrubním řadu oteplené vody zahájeno odstavování etylenové jednotky. Přebytečné průmyslové plyny budou řízeně spalovány na bezpečnostním polním hořáku etylenové jednotky. Odstavování etylenové jednotky bude doprovázeno světelnými, zvukovými a kouřovými efekty, za které se obyvatelům přilehlých měst a obcí předem omlouváme. Jejich bezpečí ani životní prostředí není touto událostí ohroženo.
| ORLEN Unipetrol
Proudem zasažený orel mořský z Poděbrad je zpět ve volné přírodě

Proudem zasažený orel mořský z Poděbrad je zpět ve volné přírodě

Jeden příklad vypovídá za všechny o aktivitách Českého svazu ochránců přírody, jehož činnost od letošního roku podporuje také Nadace ORLEN Unipetrol. Ornitologům ze záchranné stanice v Huslíku u Poděbrad se podařilo uzdravit a vrátit do volné přírody zraněnou samici orla mořského. Díky GPS monitoringu je nyní navíc možné sledovat její pohyb.
| ORLEN Unipetrol
Údržba parku, sběr odpadků i pomoc v domově seniorů: Dobrovolníci z ORLEN Unipetrolu odpracovali 1312 hodin napříč celou republikou

Údržba parku, sběr odpadků i pomoc v domově seniorů: Dobrovolníci z ORLEN Unipetrolu odpracovali 1312 hodin napříč celou republikou

Zaměstnanci skupiny ORLEN Unipetrol pomohli při každoročních Dobrovolnických dnech v desíti organizacích. Dobrovolníci namísto své standardní pracovní náplně pomáhali např. s natíráním ohrad výběhů pro zvířata v záchranné stanici, malováním pokojů či zahradními pracemi. Do akce se zapojilo 175 dobrovolníků, kteří během řady dobrovolnických činností odpracovali 1312 hodin. Cílem iniciativy bylo aktivně přispět ke zlepšení a rozvoji místních komunit. Zaměstnanci letos mohli vybírat mezi pomocí pro deset organizací v lokalitách, kde skupina působí. Nejvíce dobrovolníků pomohlo v oblasti Horního Jiřetína a Litvínova – Janova, kde 47 dobrovolníků sbíralo odpadky, likvidovalo černé skládky a zasadili sazenice buku.
| ORLEN Unipetrol
Tři sokolí mláďata opustila hnízdní budku v litvínovském výrobním areálu

Tři sokolí mláďata opustila hnízdní budku v litvínovském výrobním areálu

Tři mláďata kriticky ohrožených sokolů stěhovavých vylétla v červnu ze svého hnízda, ve kterém se před dvěma měsíci vyklubala. Nyní budou mladí sokoli získávat zkušenosti a trénovat své schopnosti lovu, než se za dva až tři roky usadí a vyvedou vlastní mláďata. Přes online stream v hnízdní budce na komíně teplárny v litvínovském výrobním závodě skupiny ORLEN Unipetrol mohou diváci sledovat celé období hnízdění sokolů každý rok, vždy v období námluv, které začíná na přelomu února a března, až do června, kdy mláďata opouští své hnízdo. Celkem se od roku 2011 v areálech skupiny ORLEN Unipetrol podařilo vyvést 58 mláďat tohoto vzácného dravce.
| ORLEN Unipetrol
Tři sokolí mláďata opustila hnízdní budku v kralupské rafinerii

Tři sokolí mláďata opustila hnízdní budku v kralupské rafinerii

Tři mláďata kriticky ohrožených sokolů stěhovavých vylétla v červnu ze svého hnízda, ve kterém se před dvěma měsíci vyklubala. Nyní budou mladí sokoli získávat zkušenosti a trénovat své schopnosti lovu, než se za dva až tři roky usadí a vyvedou vlastní mláďata. Přes online stream v hnízdní budce na komíně kralupské rafinerie skupiny ORLEN Unipetrol mohou diváci sledovat celé období hnízdění sokolů každý rok, vždy v období námluv, které začíná na přelomu února a března, až do června, kdy mláďata opouští své hnízdo. Celkem se v areálech skupiny ORLEN Unipetrol podařilo vyvést 58 mláďat tohoto vzácného dravce.
| ORLEN Unipetrol