Nepovolený údajný petiční stánek od Úřadu vlády ČR zmizí

|

Nepovolený údajný petiční stánek před Úřadem vlády ČR bude odstraněn. V souladu se zákonem se o to postará Městská část Praha 1 ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy, policií a dalšími kompetentními orgány.

„Jsme přesvědčeni, že ostudný slum u Úřadu vlády ČR musí zmizet. Dalece přesahuje to, co si představujeme pod pojmem petiční místo. Jednotlivé kroky vedoucí k jeho odstranění jsme pečlivě zvážili. Nechceme, aby bylo naše rozhodnutí následně zrušeno například kvůli byrokratické chybě. Je možné, že definitivní rozhodnutí učiní až soud. Tím však také vznikne judikát, který předpokládám, zajistí, aby se podobně absurdní situace v budoucnu již neopakovaly,“ uvedla starostka první městské části Terezie Radoměřská s tím, že shluk několika stanů dlouhodobě zneužívá petičního i shromažďovacího práva, komplikuje dopravu, hyzdí a obtěžuje své okolí, narušuje chod Úřadu vlády a ohrožuje veřejnou bezpečnost.

S jejím názorem naprosto souhlasí i primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda, který také dlouhodobě hledá řešení tohoto ostudného stavu tak, aby bylo v souladu se zákonem. „Nikdo nikomu nechce a nebude odpírat žádné svobody zaručené Ústavou. Tento happening už ale překročil všechny meze a jsem společně s Prahou 1 připravený ho legálně ukončit,“ řekl primátor.

Původně jednoduchý petiční stánek, který se postupem času rozrostl, je v těsném sousedství několika chráněných objektů nejvyššího státního významu (kromě Úřadu vlády ČR jde o Kramářovu vilu, Strakovu akademii a vládní kryt), které jsou ve zvláštním režimu ostrahy 24/7. Ministerstvo vnitra ve stanovisku, které si od něj vyžádala městská část, konstatovalo, že dle petičního zákona pro umístění petičního stánku není třeba povolení státního orgánu. To výrazně limituje možnosti řešení, které mohla Praha 1 i další orgány aplikovat. Městská část musí samozřejmě postupovat pouze v intencích zákona. Na místě byla řešena jednotlivá podezření z páchání přestupků, například proti slušnému chování, čistotě či dopravním pravidlům.

„Respektujeme právo každého občana na svobodu projevu a shromažďování, ale musíme také chránit veřejný zájem a dodržování zákonů,“ zdůraznila starostka. „Přítomnost slumu na tomto místě je dlouhodobě problematická z hlediska bezpečnosti, provozu i hygieny. Obyvatelé slumu jsou navíc známí dezinformátoři, kteří kromě nenávisti šíří dezinformace například o covidu-19 či údajně smrtících 5G sítích. Pro mě už šlo o otázku osobní cti, abychom slum vyklidili.“

Městská část Praha 1 apeluje na veřejnost, aby při vyjadřování svých názorů a požadavků dodržovala zákonné rámce a respektovala práva ostatních občanů. K tomuto apelu se připojuje i Magistrát hlavního města Prahy. „Doufám, že pokud někdo volá po dodržování pravidel a slušnosti, bude je respektovat v první řadě sám. A mluvím o obyvatelích samozvaného bivaku u Strakovy akademie, který je ostudou celé Prahy,“ dodal primátor Bohuslav Svoboda.

Pozn. pro redakce: V pátek 23. února v 11:00 hodin se ve Společenském středisku VIA (Újezd 26, P1) uskuteční tisková konference na téma odstranění nepovoleného údajného petičního stánku před Úřadem vlády. Starostka městské části a primátor hlavního města zde představí konkrétní kroky a časový rámec odstranění. Pro akreditaci pište na mail [email protected].

Zdroj: www.praha.eu

Praha

Hlavní město dostane zpět část prostředků vynaložených na pomoc uprchlíkům

Radní hl. m. Prahy na pondělním jednání schválili záměry k projektům REACT-EU týkajících se zpětného financování pomoci uprchlíkům z Ukrajiny. Celková alokace výzvy s číslem 108 z Integrovaného regionálního operačního programu je ve výši 127 milionů korun a Praha předloží projekty v maximální výši alokace. Celkově může město získat z programu REACT-EU až 191 milionů korun.

Praha

Bohuslav Svoboda a Alexandra Udženija slavnostně představili zrekonstruované hroby čtyř pražských primátorů na Olšanských hřbitovech

Na Olšanských hřbitovech dnes pražský primátor Bohuslav Svoboda a náměstkyně primátora Alexandra Udženija slavnostně představili čtyři nově opravené náhrobky pražských primátorů. Rekonstrukci hrobů v ceně zhruba tři miliony korun zajistila příspěvková organizace Hřbitovy a pohřební služby hl. m. Prahy (HPS).

Praha

Zřízení nové zubní pohotovosti v Nemocnici Na Františku se osvědčilo

Od října minulého roku, kdy byla z iniciativy hlavního města Prahy otevřena nová zubní pohotovost v Nemocnici Na Františku, bylo v této ordinaci ošetřeno celkem 1 750 pacientů, z toho 1 600 dospělých a 150 dětí. Městská poliklinika Spálená pak zaznamenala za loňský rok úctyhodných 21 351 ošetřených pacientů. Z nich bylo 1 718 dětí do 15 let a 274 dospívajících ve věku 15 až 18 let.