Nakupujeme autobusy za jeden a půl miliardy korun, všechny jsou klimatizované

|

Na linky MHD Kladno se rozjede 16 elektrobusů.

1,5 miliardy korun – to je částka, kterou za dva roky vynaložíme na nákup nových autobusů. Polovinu jsme proinvestovali v letošním roce, druhá půlka je připravena na rok příští.

V letošních nákupech autobusů, do kterých jsme investovali přes 750 milionů korun, je například šedesátka autobusů značky IVECO pro provoz ve Středočeském kraji, které splňují podmínky nových smluv od roku 2024. Dalších 19 Ivec obnovilo naši autobusovou flotilu v Olomouckém kraji a na Vysočině. Velkou sumu jsme zaplatili také za devět nových Scanií Irizar s digitálními zrcátky pro naše Arriva Expressy, čímž jsme výrazně zvýšili cestujícím na našich komerčních linkách komfort.

Nezapomněli jsme ani na obnovu vozového parku pro linky MHD v Praze nebo v Roudnici nad Labem, kam zamířil autobus ŠKODA MD9. V letošních účtech je i nákup dalšího elektrického autobusu SOR EBN 11 pro pražskou Brumlovku, který jezdí na trase od metra Budějovická.

V roce 2024 bude investice do našich autobusů také velká. Třeba do Olomouckého kraje nakoupíme 30 autobusů značky IVECO. Pro Středočeský kraj pořídíme dalších 19 kusů malokapacitních autobusů Rošero, 30 kloubových Manů, téměř třicítku 15metrových Ivec nebo 25 Ivec a SORů obvyklé 12metrové délky.

V příštím roce vyjede také 16 standardních a kloubových elektrobusů na linkách MHD Kladno. Už teď jsme největším provozovatelem elektrobusů v republice, máme jich 34 a od příštího roku budeme mít i další prvenství v této oblasti. Po kladenských ulicích budou jezdit první elektrické kloubové autobusy v Česku. Kladenské elektrobusy budou uzpůsobené pro klasické pomalé nabíjení kabelem a na střeše budou mít také čtyřpólový sběrač pro rychlodobíjení na konečné u obchodního centra Oáza, kde elektrobus zvedne sběrač na střeše.

2023

 1. 60 ks IVECO Crossway pro Středočeský kraj,
 2. 16 ks elektrobusů SOR pro MHD Kladno,
 3. 14 ks IVECO Crossway pro Olomoucký kraj,
 4. 9 ks SCANIA Irizar I6s pro Arriva Express,
 5. 5 ks IVECO Crossway pro Vysočinu,
 6. 2 ks MAN Hybrid pro MHD Praha,
 7. 2 ks ŠKODA MD9 pro MHD Praha a MHD Roudnice nad Labem,
 8. 1 ks elektrobus SOR EBN 11 pro BB Centrum.

2024

 1. 30 ks kloubový autobus MAN Lion´s City pro Středočeský kraj,
 2. 30 ks IVECO Crossway pro Olomoucký kraj
 3. 27 ks IVECO Crossway 15m pro Středočeský kraj,
 4. 19 ks ROŠERO FCLLI XL pro Středočeský kraj,
 5. 15 ks SOR 12 pro Středočeský kraj,
 6. 10 ks IVECO Crossway 12m pro Středočeský kraj.

Zdroj: www.arriva.cz