Max Švabinský na stříbrné minci ČNB

|

banner – TZ – PSM „150. výročí narození Maxe Švabinského“

Česká národní banka připomíná výročí 150 let od narození Maxe Švabinského. Odkaz tohoto významného českého malíře a kreslíře přelomu 19. a 20. století byl inspirací pro vznik pamětní stříbrné mince v nominální hodnotě 200 Kč. V prodeji bude od středy 13. září 2023.

17. září 2023 uplyne 150 let od narození malíře, kreslíře a grafika Maxe Švabinského. Jeho osobu a přínos pro české umění připomíná pamětní mince ČNB. Autorem její podoby je medailér Josef Oplištil, který na lícní straně mince ztvárnil jedno z klíčových děl Maxe Švabinského, monumentální plátno Chudý kraj. Na rubové straně mince je Švabinského portrét.

Centrální banka vydává celkem 30 tisíc kusů pamětních mincí ve dvojím provedení. V běžné kvalitě je 11 150 kusů, dalších 18 850 kusů má špičkovou kvalitu vyznačující se vysoce leštěným mincovním polem a matovaným reliéfem. Mají průměr 31 milimetrů a hmotnost 13 gramů. Vyrobila je Česká mincovna, a. s., ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi.

Nominální hodnota mince 200 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů. ČNB přímý prodej veřejnosti nezajišťuje.

Do konce roku 2023 ČNB vydá další dvě pamětní mince, v říjnu zlatou minci v nominální hodnotě pět tisíc Kč s motivem městské památkové rezervace Hradec Králové a v prosinci pamětní stříbrnou dvousetkorunu, která připomene architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Přehled dalších plánovaných i již dříve vydaných emisí je k dispozici v emisním plánu na období 2021–2025 na webu ČNB.

Max Švabinský

Max Švabinský se narodil 17. září 1873 v Kroměříži. Stal se jednou z nejvýraznějších postav českého umění na přelomu 19. a 20. století. Nesmazatelnou stopu zanechala jeho práce v oblastech malby, kresby a grafiky. Tvořil také nástěnné obrazy pro architekturu, například dvojici maleb s portréty českých umělců nazvanou České jaro pro Riegrův sál Obecního domu v Praze. Je také autorem řady portrétů významných politiků nebo vědců. K jeho zásadním dílům patří velké alegorické plátno Chudý kraj a obraz Splynutí duší. Zemřel 10. února 1962 v Praze.

Petra Krmelová
ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB

  1. Podrobnější informace o technické realizaci

Zdroj: www.cnb.cz

ČNB

ČNB zpřístupní registr pro platby na kontakt

Nový registr umožní bankám zprovoznit službu platby na kontakt, která zjednoduší posílání peněz mezi lidmi. Registr pro platby na kontakt bude provozovat Česká národní banka. Namísto čísla účtu v internetovém či mobilním bankovnictví bude stačit zadat mobilní číslo příjemce platby. Banky do něj budou mít přístup od 30. října 2023. Platby na kontakt by se pro veřejnost mohly spustit v průběhu listopadu.

ČNB

Česká národní banka cílem kybernetického útoku

Česká národní banka se v pátek 1. září v ranních hodinách stala terčem cíleného útoku DDoS (Distributed Denial of Service), který může způsobit zpomalení, případně nedostupnost webu ČNB. Útok nezasáhl vnitřní informační systémy, nedošlo k úniku žádných dat.