Toyota··28 min

Malý génius s velkým vlivem. Toyota celosvětově prodala 10 milionů Yarisů

Mnohokrát oceňovaný a stále oblíbenější model Yaris právě překonal milník 10 milionů vozů prodaných po celém světě a zařadil se tak do stáje dlouhodobě nejoblíbenějších modelů značky Toyota. Tedy mezi modely Corolla, Camry, RAV4, Hilux a Land Cruiser, kterým se podařilo překonat exkluzivní milník v podobě osmimístných prodejů.

Yaris je ve své třídě tradičním srovnávacím měřítkem inovací a průkopníkem zavádějícím nové technologie a koncepce do segmentu malých vozů. A to bezmála již čtvrt století, po které se stabilně řadí mezi nejprodávanější modely Toyota na evropských trzích.

Yaris současné generace prokázal své schopnosti přizpůsobovat se potřebám zákazníků, o čemž svědčí rozšíření řady Yaris v roce 2020 o mimořádně oceňované sportovní provedení GR Yaris, resp. v roce 2021 o zvýšený městský crossover/SUV s označením Yaris Cross.

Yaris první generace byl uveden na trh v roce 1999. Úhrnné prodeje modelové řady Yaris v Evropě koncem února 2023 dosáhly 5 155 506 vozů. V roce 2022 pak prodeje této modelové řady tvořily přes jednu třetinu celkových prodejů značky Toyota v Evropě, kde značka v témže roce prodala 185 781 vozů Yaris, 156 086 provedení Yaris Cross a 5 392 vozů GR Yaris, což úhrnem představuje 8 % daného segmentu.

Yaris je typickým globálním modelem značky Toyota s výrobními provozy po celém světě. Výroba prvních vozů Yaris byla zahájena v lednu 1999 v závodě Takaoka v japonské prefektuře Aiči. Dnes se Yaris vyrábí v 10 zemích: Japonsku, Brazílii, Číně, na Tchaj-wanu, v Indonésii, Malajsii, Pákistánu, Thajsku, Francii a České republice.

Společnost Toyota Motor Manufacturing France (TMMF) vyrábí Yaris v Evropě již od roku 2001, resp. Yaris Cross od roku 2021, kdy kolínský závod Toyota Motor Manufacturing Czech Republic (TMMCZ) zahájil výrobu vozů Yaris v reakci na rostoucí poptávku po tomto modelu v Evropě. Úhrnná evropská výroba vozů řady Yaris do konce roku 2022 přesáhla 4,6 milionů kusů.

Klíčové komponenty Toyoty Yaris, jako např. benzínové a hybridní pohony a převodovky, se rovněž produkují lokálně, a to v závodu Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP), odkud jsou zásobovány výrobní závody TMMF a TMMCZ.

Vedle poslání zajišťovat stylovou a praktickou mobilitu v souladu s nároky moderního života se Yaris chlubí záviděníhodnou historií inovací na poli bezpečnosti, hospodárnosti a jízdních schopností, což se odráží v jeho nepolevující oblibě u zákazníků.

Yaris první generace v roce 2000 získal vytoužený titul Auto roku, a to jako vůbec první model od Toyoty, kterému se této pocty dostalo; dále mu byl v témže roce udělen titul japonské Auto roku (pro model Vitz podle označení na japonském trhu). V každé z dalších generací se Yaris v soutěži Auto roku probojoval do užšího výběru, přičemž v roce 2021 se Yaris současné generace dokonce stal v tomto století prvním vozem, jenž získal druhý titul Auto roku.

První generace přezdívaná Piccolo Genio –malý génius

Koncem 90. let minulého století chtěla Toyota pro světové trhy vyvinout nový kompaktní vůz na úrovni 21. století. Zbrusu nový model si předsevzal nelehký úkol, kterým bylo navázat na úspěchy mimořádně oceňovaného malého vozu Toyota Starlet. Za tímto účelem bylo nutné, aby nový model zaujal moderním vzhledem a používal nejnovější technologie, stal se ukázkou motorismu příštího tisíciletí a svojí podobou „velkého malého vozu“ přepsal tradiční pravidla své třídy.

Uvedenou vizi značky Toyota mohla světová veřejnost poprvé spatřit na frankfurtském autosalonu 1997, kde se představil zbrusu nový koncept Toyota Funtime, jenž byl jedním z koncepčních modelů projektu „Fun“ s cílem poukázat na všestrannost výroby se sdílenou podvozkovou platformou. Za podobou uvedeného koncepčního modelu stálo bruselské tvůrčí studio EPOC (European Office of Creation) značky Toyota.

O rok později se na autosalonu v Paříži poprvé představila nová sériová Toyota Yaris. Za vnější podobou opět stálo studio EPOC – které se krátce poté přeměnilo na evropské návrhářské a vývojové centrum Toyota ED2 (European Design Development) – zatímco design interiéru vznikl ve spolupráci evropských a japonských tvůrců. Yaris první generace byl koncipován jako stylový, osobitý a účelný evropský vůz s poměrně vysokou a prostornou karoserií organických tvarů, postavenou na ústřední návrhářské koncepci s lidským rozměrem.

I přes příjemné kompaktní vnější rozměry se malý Yaris dokázal pochlubit pohodlným a praktickým interiérem, jenž svojí prostorností předčil i řadu větších vozů. Výhody zahrnovaly velkorysý prostor pro hlavu a flexibilní uspořádání sedadel pro širší možnosti při převozu zavazadel.

Promyšlené minimalistické obestavění prostoru v kombinaci s atraktivním vzhledem se obešlo bez kompromisů v otázkách bezpečnosti, kdy se první Yaris v hodnocení Euro NCAP stal nejbezpečnějším vozem své třídy, a nastolil tak trend, jenž trvá až dodnes.

Pohon pokrokové Toyoty Yaris první generace zajišťoval vyspělý a hospodárný benzínový motor 1,0 litru – přezdívaný „Mocný atom“ pro svoji schopnost poskytovat výkon srovnatelný s klasickou jednotkou 1,4 litru – dosahující maxima výkonu 68 koní, za což si také v roce 1999 vysloužil titul „Mezinárodní motor roku“ hned v úvodním kole této soutěže.

Yaris se navždy zapsal do historie značky vítězstvím v soutěži Auto roku 2000, a to jako první model od Toyoty, který toto prestižní ocenění od evropských automobilových novinářů získal. U Yarisu první generace porotci chválili zejména celkový vzhled, jakož i všestrannost a útulnost kabiny. Příznivě byly hodnoceny i kvality a hospodárnost motoru 1,0 litru, kdy porotci konstatovali, že v dané cenové kategorii jde o nejlepší litrový motor na trhu. Ještě v témže roce se představila druhá pohonná jednotka, tentokrát 1,3 litru VVT-i o výkonu 87 koní, nabízená pro nejlépe vybavené pětidveřové provedení.

V roce 2001 pak Yaris v Evropě pomohl uvést sportovní značku T-Sport. Třídveřový Yaris T-Sport používal výkonný motor 1,5 litru VVT-i o výkonu 106 koní při 6000 ot/min a chlubil se odladěným sportovním podvozkem, zesílenou konstrukcí karoserie a sportovním interiérem. Špičkový hot hatch byl co do zrychlení na 100 km/h (za 9,0 s) hbitější než většina konkurentů s jednotkou 1,6 litru a chlubil se i lepším pružným zrychlením (60–100 km/h za 8,4 s) než kterýkoli ze srovnatelných konkurenčních modelů. Úspěchy Toyoty Yaris T-Sport byly základem sportovních verzí, které se postupně zařadily do modelové nabídky všech dalších generací Toyoty Yaris.

Nabídku pohonných ústrojí pro model Yaris v roce 2002 završil vznětový motor 1,4 litru D-4D, kdy se Toyota stala celosvětově prvním výrobcem čistě hliníkových vznětových jednotek.

Zákazníci z celé Evropy si Yaris rychle oblíbili pro jeho praktické vlastnosti i zábavný a trendy charakter v souladu s nároky každodenního života ve městě, ale i jako vůz plnící roli spolehlivého partnera na delších cestách. O celkové oblibě svědčí úhrnné prodeje vozů první generace v objemu přes 1,2 milionu kusů.

Pokrokový a přátelský charakter Yarisu první generace možná nejlépe shrnuje slogan používaný Toyotou ve vysoce úspěšné reklamní kampani v Itálii, v níž byl tento nový model označován „piccolo genio“, čili „malý génius“.

Vůz mnoha jmen

Kromě mnoha láskyplných přezdívek je Yaris po celém světě znám i pod dalšími názvy. Nyní již etablované označení Yaris je odvozeno od slova „Charis“, což je jednotné číslo od Charites, řecké bohyně půvabu, krásy, přírody, lidské tvořivosti, dobré vůle a plodnosti.

V Japonsku se pak tento model od své premiéry v roce 1999 až do uvedení současné generace prodával pod označením Vitz. V závislosti na provedení a regionu je tento model znám i pod názvy Toyota Platz, Echo, Belta, Vios a Scion iA. Na některých trzích se prodával i jako Daihatsu Charade a Mazda2.

Úhrnné prodeje v objemu 10 milionů kusů se týkají pouze vozů Yaris, Vitz, Yaris Cross a GR Yaris.

Druhá generace – pětihvězdičkové ocenění

Ve druhé generaci, uvedené na evropský trh v roce 2005, Yaris o něco povyrostl. Model ještě více poukázal na chytré řešení karoserie ve prospěch optimální vnitřní prostornosti a pohodlí, ruku v ruce s propracovanými technologiemi se zaměřením na bezpečnost a jízdní schopnosti. Zároveň se vytříbilo vnitřní prostředí z pohledu uživatele.

Druhá generace – postavená opět na myšlence „malého velkého vozu“ – společně s celkově většími rozměry přinesla vyšší prostornost, kdy vůz směle konkuroval modelům ze segmentu C (kompaktní vozy), a to i díky ploché podlaze v zadní části vozu, umožňující pohodlné cestování trojice dospělých. Zadní sedadla s rozdělením v poměru 60:40 bylo možné samostatně posouvat i sklápět, a vykouzlit tak vzadu prostor pro nohy o délce až 880 mm.

V dané třídě největší zavazadelník o objemu 737 litrů částečně vznikl díky praktickému systému Easy Flat, umožňujícímu vytvořit zavazadlový prostor snadným a rychlým sklopením zadních sedadel. Dokladem až fanatické péče o detail a pohodlí cestujících je pečlivé odladění zvuku při zavírání dveří nebo vytvoření příruční schránky o objemu 18,2 litru v přístrojové desce.

Vylepšení se dále dotklo jízdních schopností a hospodárnosti, jakož i jízdní dynamiky a pohodlí, k čemuž napomohla aerodynamická karoserie s nízkým součinitelem aerodynamického odporu (Cd 0,30).

Záviděníhodná tradice nastolování stále vyšších bezpečnostních standardů pokračovala pětihvězdičkovým hodnocením v testech Euro NCAP za ochranu členů posádky, poprvé v rámci této modelové řady. K pocitu bezpečí posádky přispěl „systém minimálního narušení kabiny vozu“ od Toyoty a až devět airbagů po celé kabině včetně kolenního airbagu řidiče (premiérově v rámci této automobilové třídy).

Yaris druhé generace se nabízel ve třídveřovém a pětidveřovém provedení s možností volit ze tří různých motorů. Nová benzínová jednotka 1,0 litru VVT-i přinesla hospodárný provoz a jízdní schopnosti při zachování nízké hmotnosti, jakož i v dané třídě špičkový výkon 69 koní a točivý moment 93 Nm. Od předchozí generace vůz zdědil oblíbenou jednotku 1,3 litru VVT-i, nyní s vyšším točivým momentem v pásmu nízkých otáček a výkonem ve vyšším pásmu pro sportovnější charakter s hladkým chodem. Úpravami prošel naftový motor 1,4 litru D-4D, nově o výkonu 90 koní při 3600 ot/min.

Společně s tím, jak si Yaris získával oblibu mezi řidiči napříč generacemi, sílilo volání po sportovnější variantě, na které odpověděl Yaris TS. Nová sportovní varianta hatchbacku, která se představila v roce 2006 na autosalonu v Paříži, přinesla nový motor 1,8 litru Dual VVT-i o výkonu 132 koní, maximální rychlost 194 km/h, sportovní zavěšení kol a stylistické ztvárnění zahrnující i zadní spoiler a boční prahové nástavce.

Rostoucí povědomí o ekologických otázkách vyvolalo v Evropě vyšší zájem zákazníků o menší a hospodárnější vozy. Yaris vyšel tomuto trendu vstříc spojením neodolatelného vzhledu vozu do města s vyspělou konstrukční technikou. V roce 2009 se představila technologie Toyota Optimal Drive, která přinesla další snížení spotřeby paliva a emisí bez negativních dopadů na proslulou agilitu tohoto modelu.

Třetí generace – nově s hybridním pohonem

Všechna provedení Toyoty Yaris popisuje průkopnický duch, přičemž třetí generace z roku 2012 vnesla do segmentu opravdovou revoluci v podobě plně hybridní verze, doposud technicky nejvyspělejší v rámci této modelové řady.

Komplexní úpravy pohonu Hybrid Synergy Drive si vyžádaly tři roky vývoje, během nichž bylo přepracováno cca 70 % součástí motoru, aby vznikl nejlehčí a nejkompaktnější hybridní systém od Toyoty, aniž by konstruktéři obětovali cokoli z jízdních schopností, pohodlí v kabině nebo prostornosti zavazadelníku.

Jako první plně hybridní vůz v segmentu B – což je další prvenství tohoto průkopnického modelu – se Yaris stal symbolem odhodlání Toyoty přinášet výhody hybridního pohonu v podobě hospodárného a kultivovaného cestování stále vyššímu počtu zákazníků, jakož i zasazení tohoto výrobce uvádět plně hybridní pohony napříč celou modelovou nabídkou.

Hybridní pohon pro Yaris s maximem výkonu 100 koní díky nejmodernější technologii recirkulace výfukových plynů a elektrickému vodnímu čerpadlu přinesl v dané třídě nejlepší jízdní schopnosti, nejnižší spotřebu paliva a poprvé i schopnost pohybovat se čistě na elektřinu bez výfukových emisí.

Yaris třetí generace byl nejen technickým průkopníkem, ale též nastolil nová srovnávací měřítka stylovým a rafinovaným designem exteriéru s výraznými odstíny karoserie a aerodynamickými tvary, jejichž výsledkem byl v dané třídě nejnižší součinitel odporu 0,287.

V roce 2017 se evropské týmy z centra ED2 chopily vedoucí role v globálním projektu zahrnujícím investici 90 milionů eur do modernizace Yarisu třetí generace, který přinesl přes 900 nových dílů k vylepšení designu, jízdní dynamiky i bezpečnosti.

V rámci faceliftu byly napříč modelovou řadou uvedeny technologie Toyota Safety Sense, stojící za dalším pětihvězdičkovým hodnocením v testech Euro NCAP a dokládající fakt, že bezpečnost je v případě Toyoty Yaris již ve standardu. Součástí faceliftu byl rovněž svěží vzhled s pozměněnou čelní i zadní partií od studia ED2.

Návrat značky do světového rallyového šampionátu FIA (WRC) v roce 2017 pod hlavičkou týmu Toyota GAZOO Racing vedl k vývoji limitované edice Yaris GRMN, prvního sportovního vozu značky s označením GRMN (zkr. „GAZOO Racing tuned by the Meister of Nürburgring“), určeného k výrobě a prodeji v Evropě. S ohledem na originalitu a kvality Yarisu GRMN se 400 kusů tohoto sportovního vozu prodalo dříve, než vůbec dorazil do autosalonů.

V roce 2018 se představilo provedení Yaris GR SPORT, inspirované závodním týmem Toyota GAZOO Racing, tentokrát jako první model ve specifikaci GR SPORT uváděný v Evropě. S ohledem na pokračující úspěchy provedení GR SPORT se sportovněji pojaté verze postupně objevily i v dalších modelových řadách značky Toyota na evropských trzích (jmenovitě Yaris, Yaris Cross, Corolla, C-HR, RAV4 a Hilux).

Čtvrtá generace – sportovní jízdní schopnosti a bezpečnost

Yaris čtvrté generace z roku 2020 byl koncipován jako celosvětově nejbezpečnější kompaktní vůz s pokročilými asistenčními systémy (ADAS) již ve standardu. Současně byl vůz poprvé po celém světě uveden pod jednotným označením Yaris.

Návrat ke koncepci „velkého malého vozu“ přinesl ještě dynamičtější vzhled s kratší, širší a přikrčenější karoserií než předchůdce, s efektním designem exteriéru k vyjádření agility, resp. kompaktními tvary, nezbytnými ke zvládnutí nástrah městského provozu a parkování při zachování vnitřní prostornosti a pohodlí.

Klíčem k naplnění stále vyšších cílů čtvrté generace byla nová podvozková platforma TNGA (Toyota New Global Architecture) pro malé vozy (GA-B). Yaris byl prvním kompaktním vozem postaveným na této modulární platformě, která přinesla vylepšenou dynamiku, jízdní schopnosti a handling prostřednictvím nízkého těžiště a vysoké tuhosti karoserie.

Platforma GA-B kromě toho přispěla k poutavému designu, jehož předobrazem byl postoj sprintera ve startovních blocích. Širší, nižší a kompaktnější rozměry se společně s nižší polohou za volantem promítly do „zhuštěného a agilního“ vzhledu vitálního a dynamického vozu, vždy připraveného vydat se na cestu.

Celková hospodárnost systému pohonu se zlepšila o 22 %, aniž by byly jakkoli obětovány jízdní schopnosti, přičemž celkový systémový výkon narostl na 116 koní. K příjemnějším reakcím z pohledu řidiče napomohla ostřejší odezva škrticí klapky, která o 15 % zkrátila akceleraci na 100 km/h (nově za 9,7 sekundy).

Hybridní pohon nejnovější generace prodělal optimalizaci se zaměřením na hmotnost, jízdní schopnosti a hospodárnost, což se promítlo i do schopností čistě elektrické jízdy. Tichou jízdu na elektřinu je možné si vychutnávat až do 130 km/h; vylepšený hybridní pohon současně vylepšuje akceleraci za nízkých rychlostí i na dálnicích s lepším sladěním otáček a skutečné rychlosti ve prospěch příjemnějších zážitků za volantem.

Yaris čtvrté generace byl opět nejoblíbenějším modelem značky Toyota v Evropě a díky atraktivnímu spojení kompaktních rozměrů, módního městského vzhledu, bohaté výbavy a nejnižší spotřeby ve své třídě se poprvé stal i nejprodávanějším modelem v tomto regionu.

Těsně po uplynutí dvou dekád od udělení prvního titulu Auto roku, který Yaris pro značku Toyota vybojoval, byl Yaris čtvrté generace porotou složenou z 59 evropských motoristických novinářů jmenován Autem roku 2021. Porotci pochvalně hodnotili hladký chod hybridní technologie, nízké emise a cenovou dostupnost – což vysvětluje, proč se přes 80 % zájemců o Yaris rozhoduje právě pro hybridní pohon. Yaris si získal pochvalu i za svůj design, jízdní dynamiku a bezpečnost na vrcholu třídy.

V roce 2022 se v Evropě začal prodávat nový Yaris GR SPORT, vycházející z Toyoty Yaris čtvrté generace, v tomto případě s novým exkluzivním zevnějškem v odstínu šedá Dynamic v dvoubarevném provedení s černými akcenty. Nová zakázková kola o velikosti 18" s broušenými akcenty v červené barvě poukazují na rodokmen GAZOO Racing, zatímco u mřížky chladiče se objevuje zbrusu nové provedení rastru s markantním motivem „G“. Yaris GR SPORT přináší i speciálně odladěný podvozek a vyšší tuhost karoserie ve prospěch agilnější jízdy, cestovního pohodlí a požitku za volantem

GR Yaris – oceňovaný sportovní vůz

Ve stopách úspěšného Yarisu GRMN a první Toyoty Yaris GR SPORT přišel v roce 2020 první původní ryze sportovní vůz GR Yaris ze stáje GAZOO Racing.

Tento homologovaný sportovní vůz se inspiroval úspěchy Yarisu ve světovém rallyovém šampionátu, kdy tým Toyota GAZOO Racing World Rally Team v době uvádění jmenovaného modelu na trh získal jeden titul mistra světa v kategorii značek a dva tituly pro závodní jezdce a navigátory. Vůz, jenž si udržel roli průkopníka nových pokrokových technologií, byl přijat s nadšeným potleskem a okamžitě se zařadil mezi moderní klasiky automobilového světa.

Provedení GR Yaris bylo vyvinuto přímo na základě rallyových zkušeností značky Toyota na jedinečné platformě, která spojuje novou podvozkovou platformu GA-B se zadní částí převzatou z větší platformy GA-C. Používá mj. lehké panely karoserie z hliníku a střechu z kovaného uhlíkového kompozitu, jakož i řadu dalších komponent se zaměřením na úsporu hmotnosti.

Srdcem vozu je celosvětově nejvýkonnější tříválec, jenž je současně nejlehčí a nejmenší přeplňovanou jednotkou 1,6 litru. Motor s maximálním výkonem 261 koní a točivým momentem 360 Nm umožňuje Toyotě GR Yaris zrychlovat na 100 km/h za 5,5 sekundy a rozjet se až na 230 km/h (s elektronickým omezovačem).

Díky pohotovostní hmotnosti pouhých 1280 kg se GR Yaris chlubí mimořádným kilogramovým výkonem 4,9 kg/k (DIN). Rozdělování hnací síly má na starosti permanentní elektronicky řízený pohon všech kol GR-FOUR. Vzhledem k atraktivním schopnostem byla limitovaná produkce 25 000 vozů velmi rychle rozprodána automobilovým nadšencům, dychtivým vyzkoušet si nejextrémnější Yaris, jaký kdy vznikl.

GR Yaris rovněž reprezentuje snahu značky Toyota o dosažení klimaticky neutrální budoucnosti, ať již v oblasti sériových vozů nebo motorsportu. Nepolevující zasazení Toyoty o investice do nových a různorodých technologií pohonu ilustruje i vývojová verze GR Yaris H2 s vodíkovým spalovacím motorem a prakticky nulovými výfukovými emisemi, která se v srpnu 2021 představila v evropské premiéře. První předváděcí jízdy s touto verzí absolvoval na belgické Ypres rallye Akio Toyoda, prezident společnosti Toyota Motor Corporation, společně s rallyovou legendou Juhou Kankkunenem.

V návaznosti na změny regulí světového rallyového šampionátu pak Toyota GAZOO Racing pro sezónu 2022 představila provedení GR Yaris Rally1, postavené na základě homologovaného modelu.

Závodní tým Toyota GAZOO Racing World Rally Team již dosáhl pozoruhodných úspěchů v podobě tří mistrovských titulů mezi značkami a čtyř dalších pro závodní jezdce a navigátory, čímž se sbírka Toyoty ve světovém rallyovém šampionátu rozrostla na šest mistrovských titulů v kategorii továrních týmů.

Yaris Cross – originální SUV

Provedení Yaris Cross, uvedené na trh v roce 2021, spojuje bohaté zkušenosti a know-how značky Toyota na poli malých vozů s tradicí pokrokového návrhu SUV a konstrukčním umem, jehož výsledkem je zbrusu nový model, který dokonale zapadá do každodenních potřeb uživatelů a přidává atmosféru dobrodružství a radosti za volantem.

Efektní ztvárnění vyjadřuje robustnost a agilitu v kompaktní karoserii, která je zárukou snadné manévrovatelnosti v městském prostředí, zatímco interiér skýtá spoustu pohodlí a velkorysý prostor pro zavazadla v souladu s tradiční filozofií „velkého malého vozu“.

Yaris Cross přináší originální jízdní schopnosti SUV prostřednictvím osvědčeného systému inteligentního pohonu všech kol od Toyoty, jenž používá další nezávislý elektromotor na zadní nápravě pro lepší záběr a stabilitu při rozjíždění nebo v zatáčkách, resp. vyšší bezpečnost za jízdy po kluzkém povrchu.

Kompaktní a lehký systém AWD-i má jen minimální dopad na spotřebu paliva a emise. Jízdní schopnosti malého SUV s pohonem AWD, které jsou v daném segmentu jedinečné, pomohly tomuto provedení zařadit se mezi nejprodávanější modely Toyota v Evropě.

Yaris Cross již krátce po svém uvedení doložil svůj ušlechtilý původ v oceňované modelové řadě Yaris, když od organizátorů soutěže Světové auto roku převzal titul Světové městské auto roku 2022 na základě rozhodnutí poroty čítající 102 mezinárodních novinářů ze 33 zemí.

Navržený v Evropě

Do Toyoty Yaris se promítá práce evropských návrhářů již od první generace tohoto modelu, původně prostřednictvím EPOC v Bruselu a později centra ED2 – po přemístění do větších prostor na francouzské riviéře nedaleko Nice, kde návrháři působí od roku 2000.

Uvedený krok jednoznačně posílil evropské návrhářské kapacity značky Toyota poté, co si stanovila ambiciózní výrobní a prodejní cíle pro tento region. Návrhářské centrum ED2, které je součástí globální sítě návrhářů Toyota, tradičně drží prst na tepu evropského vkusu, zvyklostí, hodnot a trendů, což se promítlo i do celé bohaté historie modelu Yaris.

Středisko ED2 na svých návrzích spolupracuje i s centry v Japonsku (v závislosti na generaci a modelu). Vnější podoba Yarisu druhé generace (stejně jako v případě generace první) z roku 2006 vznikla přímo v centru ED2, které se zapojilo i do dvou faceliftů třetí generace tohoto modelu. Pro čtvrtou generaci modelu Yaris bylo centrum ED2 pověřeno úkolem navrhnout odstíny, materiály a povrchové úpravy (CMF); v případě provedení Yaris Cross měli návrháři širší odpovědnost nejen za CMF, ale i vnější podobu vozu, zatímco návrh výroby vozu se řídí z Japonska.

Výroba v Evropě

V říjnu 1998 Toyota v očekávání vysoké popularity Yarisu první generace zahájila výstavbu nového špičkového výrobního závodu ve francouzském Valenciennes, aby posílila stávající výrobu Toyoty Yaris v japonském závodě Takaoka. Závod TMMF byl od počátku navržen jako „ekologický, čistý a štíhlý závod pro 21. století“. Svojí rozlohou je o 30 % menší než typické automobilové závody své doby, což bylo prvním krokem k výraznému snížení energetické spotřeby a produkovaných emisí. Pracoviště a skladovací prostory jsou v některých případech až 10x menší oproti standardu automobilových závodů se srovnatelnou výrobní kapacitou.

Závod TMMF zahájil provoz v lednu 2001 s roční výrobní kapacitou 150 000 vozidel. Roční výroba do roku 2022 postupně vzrostla na 255 584 kusů, čímž se tento závod co do objemu stal vůbec největším automobilovým výrobním závodem ve Francii. Tentýž rok se Yaris Cross poprvé stal nejvíce vyráběným jednotlivým modelem napříč všemi značkami ve Francii – se 161 508 vyrobenými vozy, čímž sesadil sesterský model Yaris, který za posledních 10 let vévodil tomuto žebříčku hned sedmkrát.

V uvedeném závodě dnes pracuje 5000 osob a úhrnné investice zde dosáhly 1,5 mld. eur. Ty zahrnují nezbytné investice do výroby jednotlivých nových generací a modelů; nemalé prostředky si vyžádalo i průběžné zlepšování ekologických parametrů. Jen několik let po výstavbě byla část zastřešení pokryta fotovoltaickými panely a nainstalována solární stěna o ploše 400 m².

Od roku 2019 uvedený závod využívá ze 100 % obnovitelné elektřiny a od roku 2012 je díky dvěma vlastním nádržím o celkovém objemu 16 000 m³ zcela nezávislý na dodávkách užitkové vody. Z větší části se spotřebovává dešťová voda z nádrží; zbývající voda se získává recyklováním vlastní odpadní vody, která se předčišťuje podle požadovaných standardů před dalším použitím ve výrobním procesu.

Za posledních 20 se závodu TMMF podařilo snížit energetickou náročnost výroby každého vozu Yaris o plných 59 %, čímž se tento závod vyšplhal na první místo v celosvětovém interním žebříčku značky Toyota. K dosaženým úspěchům se přidává nedávná instalace nové lakovny v rámci haly na výrobu plastů (ve světovém měřítku poprvé v rámci značky), což by mělo přinést další roční úspory 1000 tun CO2. TMMF si určila vlastní cíl dosáhnout do roku 2030 klimatické neutrality, resp. do roku 2040 neprodukovat žádné emise.

Od roku 2021 se část produkce modelu Yaris vyrábí také v kolínském závodě Toyota Motor Manufacturing Czech, a to včetně jeho hybridní verze.

30. března sjel z výrobních linek TMMF vůz s pořadovým číslem 10 milionů – Yaris GR SPORT v odstínu šedá Dynamic – podobně jako mnoho dalších vozů Yaris před ním, aby následně zamířil k francouzskému zákazníkovi z oblasti Paříže.

Didier Leroy, předseda představenstva společnosti Toyota Motor Europe: „22 let po slavnostním otevření závodu Toyota ve Francii, oslavuje TMMF 10miliontý vůz Yaris prodaný po celém světě. Tento milník globálních prodejů je důkazem důvěry, kterou skupina Toyota neustále demonstruje vůči této francouzské pobočce, která od svého založení v roce 2001 vyrobila více než 4,5 milionu vozů Yaris a Yaris Cross.“

Matt Harrison, prezident a CEO, Toyota Motor Europe: „Mám ještě stále živé vzpomínky na to, kdy Yaris poprvé přišel na svět. Pamatuji si, jak jsem v době, kdy jsem pracoval pro jinou společnost, pozoroval uvedení první generace, která se vyznačovala svým „velkým malým“ charakterem. Okamžitě mi bylo jasné, že Yaris předefinuje segment malých vozů, a nakonec se stal Autem roku 2000. O dvě dekády později byla čtvrtá generace Yarisu oceněna také Autem roku a já jsem měl tu čest převzít trofej jménem společnosti. Yaris byl synonymem růstu Toyoty v Evropě a stal se naším nejprodávanějším a nejvíce vyráběným vozidlem v regionu. Také nově definoval povědomí o naší značce. Rodina Yaris se nyní rozšířila, a to po představení Yarisu Cross v září 2021 spolu s GR Yarisem, plnokrevným výkonným vozem zrozeným z našeho úspěchu ve WRC. Příběh úspěchu Yarisu ještě neskončil a já se těším, až uvidím, jakou roli bude hrát v budoucnu.“

Marvin Cooke, výkonný viceprezident Toyota Motor Europe: „Oslavujeme odkaz Toyoty Yaris – evropského vozu, který byl navržen, vyvinut a vyroben pro Evropany a Evropany. Tento celosvětový prodejní milník je jasným znamením důvěry zákazníků v naši pověstnou kvalitu. I když nadále stavíme na příslibu naší značky v oblasti kvality, životnosti a spolehlivosti, jsme odhodláni snižovat emise uhlíku nad rámec vozidel, která prodáváme. V Evropě jsme se zavázali dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2040 ve všech našich provozech a do roku 2030 ve všech našich výrobních závodech. Věřím v přínos a moudrost našich zapálených zaměstnanců po celé Evropě, abychom dosáhli těchto našich cílů.“

Jim Crosbie, prezident Toyota Motor Manufacturing France: „Cítím se velmi poctěn a hrdý na to, že 10miliontý světový Yaris byl vyroben v Toyota Motor Manufacturing France (TMMF), 22 let po založení tohoto závodu na severu Francie. Do bohaté historie TMMF byl přidán další radostný milník s kumulativní výrobou více než 4,5 milionu vozů pokrývajících čtyři generace modelu Yaris, výrobou prvního hybridu na světě v segmentu B a nedávným přidáním druhého modelu, B-SUV. Yaris Cross. To by nebylo možné bez skvělé týmové práce našich 5 000 zaměstnanců a podpory našich dodavatelů, obchodních partnerů a celé komunity, kteří všichni významně přispěli k tomuto slavnostnímu milníku. Na cestě k dalším 10 milionům!“

Zdroj: www.toyotanews.eu

Zadavatel
Toyota

Toyota

Toyota je japonská automobilka, kterou založil v roce 1937 Kičiro Tojoda. Je největším výrobcem automobilů na světě a vyrábí jak osobní automobily, tak dodávky, nákladní auta, motory, autobusy, roboty a jiné. Je to zároveň osmá největší společnost světa. Firma sídlí ve městě Tojota v prefektuře Aiči. Pod křídla společnosti spadají i poměrně mladé automobilky Lexus a Scion

Další články od Toyota

Technologie Toyoty se představily na Festivalu rychlosti v Goodwoodu
Toyota

Technologie Toyoty se představily na Festivalu rychlosti v Goodwoodu

Na Festivalu rychlosti v Goodwoodu, čtyřdenní oslavě motoristického sportu pořádané každým rokem na půdě historického Goodwood House v anglickém Sussexu a zakončené 14. července, představila Toyota širokou škálu technologií, které vyvíjí na podporu uhlíkově neutrální budoucnosti.
Toyota spustila předprodej užitkového modelu Proace Max
Toyota

Toyota spustila předprodej užitkového modelu Proace Max

Automobilka Toyota zahájila v České republice předprodej svého dosud největšího užitkového modelu Proace Max. Vozidlo o délce 5,4 až 6,36 metru pojme 10 až 17 m3 nákladu. K dispozici bude ve verzi se spalovacím motorem i jako elektromobil. Po provedení VAN se na trhu postupně objeví i jako šasi, platforma a valník. První vozy dorazí na podzim letošního roku.
Toyota Tsusho otevřela zbrusu nové centrum užitkových vozů
Toyota

Toyota Tsusho otevřela zbrusu nové centrum užitkových vozů

Společnost Toyota Tsusho otevřela v Čestlicích v pořadí druhý autosalon, který je zároveň prvním zcela nově postaveným centrem užitkových vozů Toyota Professional. Showroom o ploše téměř 400 m2 umožní vystavení široké škály modelů užitkových vozů včetně nejnovějšího modelu Proace Max, který přijde na trh již tento podzim.
Toyota na Festivalu rychlosti v Goodwoodu oslní novými vozy i technologiemi
Toyota

Toyota na Festivalu rychlosti v Goodwoodu oslní novými vozy i technologiemi

Toyota představí na Festivalu rychlosti v Goodwoodu 2024 celou řadu nových vozů s rozličnými druhy pohonů. Závodní, rallyové a terénní speciály i výkonné vozy homologované do běžného provozu ukáží, jak se jejich zapojení do motorsportu odráží v celkovém vývoji značky a dokazují multi-technologický záběr Toyoty s cílem snižovat emise CO2 a v konečné fázi dosáhnout uhlíkové neutrality.
Česká Toyota vydává olympijský speciál svého magazínu Toyota Life
Toyota

Česká Toyota vydává olympijský speciál svého magazínu Toyota Life

Vlastní magazín Toyota Life automobilka v Česku vydává už od roku 2019. Obvykle vychází čtvrtletně, ovšem při příležitosti letošních olympijských her v Paříži dostal svůj první speciál. Toyota je celosvětovým partnerem her, nicméně obsah magazínu je původní a lokální. Díky podpisům slavných sportovců půjde o výjimečnou sběratelskou edici.
Toyota dodala 35 hybridních Yarisů české firmě ACCOM
Toyota

Toyota dodala 35 hybridních Yarisů české firmě ACCOM

Toyota dodala 35 vozů Yaris hybrid společnosti ACCOM, která se zabývá výrobou a distribucí mléčných výrobků. Vozy dodané jednorázově firmou Autobond byly pořízeny na operativní leasing.
První vodíkové Toyoty Hilux se už testují na silnicích
Toyota

První vodíkové Toyoty Hilux se už testují na silnicích

Britské zastoupení automobilky Toyota ve svém závodu v anglickém hrabství Derbyshire už vyrobilo celkem 10 prototypů modelu Hilux poháněných palivovými články. Pět vozidel v současnosti absolvuje přísné provozní zkoušky na bezpečnost, jízdní schopnosti, funkčnost a odolnost včetně shromažďování údajů z testovacích jízd za reálných provozních podmínek.
Toyota RAV4: 30 let kultovního průkopníka
Toyota

Toyota RAV4: 30 let kultovního průkopníka

Toyota RAV4 slaví již tři desetiletí existence od doby, kdy proměnila automobilový trh, aby si postupně vydobyla postavení kultovního modelu SUV, jenž přichází se stále novými technologiemi a dokáže předvídat očekávání zákazníků.
Největším hitem Toyota Víkendu byl Yaris Cross
Toyota

Největším hitem Toyota Víkendu byl Yaris Cross

Největším hitem uplynulého akčního víkendu v dealerské síti Toyota byl Yaris Cross následovaný RAV4. Zákazníci během Toyota Víkendu uzavřeli celkem 314 smluv, z toho na Yaris Cross bylo 61 kontraktů a na RAV4 35 smluv. Dalšími nejvíce poptávanými modely byly Yaris a modely Corolla.
Nová Toyota Camry startuje v akční nabídce pod milionem korun
Toyota

Nová Toyota Camry startuje v akční nabídce pod milionem korun

Na český trh přichází nová Toyota Camry s nejmodernějším hybridním pohonem, vylepšenými jízdními vlastnostmi a rozšířenou výbavou. Cena modelu pro rok 2024 začíná v rámci akční nabídky na méně než jednom milionu korun. Se slevou 121 000 Kč na 999 000 Kč je možné získat novou Camry s bohatou výbavou Comfort.