Lesy ČR··7 min

Libušín se otevírá veřejnosti

Jídelna Libušín se šest let po devastujícím požáru znovu otevírá veřejnosti. Stavební firmy již ukončily veškeré práce, objekt byl úspěšně zkoulaudován a od čtvrtku 30. 7. 2020 bude stavba, navržená a původně postavená v letech 1897-1899 architektem Dušanem Samo Jurkovičem, opět sloužit široké veřejnosti.

Stavba Dušana Samo Jurkoviče, Libušín, se na Pustevnách opět pyšní svou architektonickou i barevnou krásou. „Jsme samozřejmě moc rádi,

že po šesti letech intenzivní práce na vědecké rekonstrukci a díky obrovskému úsilí všech zúčastněných můžeme otevřít Jídelnu Libušín opět široké veřejnosti. V těchto dnech už probíhá „pouze“ úklid všech prostor Libušína a také podpis smlouvy s budoucím nájemcem, který uvede Jídelnu do opětovného provozu,“ uvedl generální ředitel Národního muzea v přírodě Jindřich Ondruš s tím, že je potřeba poděkovat všem, kteří se o rekonstrukci a prakticky doslovném vstanutí Libušína z popela podíleli.

„Nelze vyjmenovat úplně všechny, ale rozhodně je potřeba vyzdvihnout stavebně – restaurátorskou huť Archatt, s.r.o., která byla generálním dodavatelem stavby. Tedy náš nejdůležitější partner, který zodpovídal za celou stavbu Jídelny Libušín. Díky patří také architektonickému ateliéru Masák a partner, s.r.o., který byl projektantem stavby a po celou dobu rekonstrukce zajišťoval také autorský dozor stavby. Hned po požáru nám obrovsky pomohly Lesy ČR, které prakticky okamžitě věnovaly 990 m3 smrkové, jedlové a dubové kulatiny. A to formou daru v čase a kvalitě, kterou jsme si sami stanovili a kterou jsme potřebovali. To bylo na tomto daru velmi cenné,“ poděkoval ředitel Ondruš. Na něj poděkováním navázal také generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček. „Stavba je dokončená a je skvělé, že jsme v tom pomohli. Stromy použité na obnovu Libušína vyrostly ve státních lesích, nedaleko Pusteven. Lesy České republiky je darovaly a splnily tak, co slíbily, když Libušín vyhořel,“ uvedl Josef Vojáček, který doplnil také cenu darovaného dřeva – téměř 1,6 milionů korun.

„Lesy ČR potřebné dřevo darovaly, státní podnik Vojenské lesy a statky pak veškeré věnované dřevo vytěžil a dopravil ho k realizační firmě. Také za to velký dík,“ pokračoval ve výčtu nejdůležitějších partnerů obnovy ředitel Ondruš. „Veškeré tesařské práce měla na starosti společnost Teslice CZ., s.r.o., která se mimo jiné postarala o kompletní venkovní roubení, skloubení nových dřevěných prvků s ohořelými prvky. A také realizovala venkovní nátěry stěn a výmalbu tesařských prvků, montáž šindele, ručně opracovali podlahy a mnoho dalšího. Společnosti Teslice CZ patří velký dík za dodržení tradičních postupů u stavby – tedy za provedené ruční tesání, hoblování a další.

A další stejně velké poděkování patří také restaurátorce Kateřině Krhánkové a jejím kolegům, kteří se s obrovskou erudicí a pečlivostí postarali o veškeré výmalby, nádherné obrazy i motivy, které jsou na stěnách, figurální malby a to vše původní technikou al secco malby.

Nádherný je rovněž nábytek včetně unikátního příborníku a skleníku, které jsou instalovány v samotné Jídelně. Mimochodem, jen na příborníku pracoval stolař více než 1.000 hodin a to bez jeho výmalby. Poděkování za tuto odvedenou práci patří společnosti Fiala stolařství, s.r.o. z Podhradní Lhoty,“ pokračoval ve výčtu partnerů Jindřich Ondruš.

To, co není příliš vidět, ale je velmi důležité, jsou veškeré rozvody a revize elektroinstalace, silno i slaboproud, dieselagregáty, automatické zavírače dveří a oken, EPS, EZS, samozhášecí systém. Tedy celkové zabezpečení, jaké u našich staveb ještě nikdy nebylo. To vše je dílem společnosti SKS Blansko. A poděkování směřujeme také ke společnosti Lavi Eingineering, s.r.o., která pro nás vykonávala technický dozor, práci koordinátor BOZP, prováděli také kontrolu fakturace u celého díla

A abychom mohli naše hosty přivítat také dobrým jídlem, tak jsme museli samozřejmě vybavit také kuchyň – to ve spolupráci s firmou Megastro CZC, s.r.o.,“ vypočítal Jindřich Ondruš.

To je tedy poděkování firmám, jejichž pracovníci a další subdodavatelé strávili na rekonstrukci Jídelny Libušín za posledních šest let několik desítek tisíc hodin práce a výzkumů.

„Stejně velký dík ale také patří všem, kteří věnovali finanční prostředky umožňující výše uvedenou obnovu Libušína. Jsou to tisíce soukromých dárců z řad široké veřejnosti, kterým patří náš vděk. A nemalou částkou přispěly také desítky malých i velký firem, veřejných institucí, obcí a měst. Poděkování směřujeme i k našemu zřizovateli, Ministerstvu kultury ČR, které nám nejen umožnilo celou opravu stavby, ale také nás všech ohledech maximálně podporovalo a ze svého rozpočtu vyčlenilo na opravu Jídelny Libušín více než 60,2 milionů korun. Bez této podpory bychom tuto rozsáhlou rekonstrukci nemohli realizovat. A asi poslední velké poděkování patří médiím, která věnovala požáru Libušína a následné sbírce i obnově velkou pozornost, a která v uplynulých letech odehrála velmi dobrou roli v pomoci propagace Jídelny Libušín a její vědecké rekonstrukce,“ uzavřel poděkování firmám, institucím, široké veřejnosti i médiím ředitel Národního muzea v přírodě Jindřich Ondruš.

Závěrem už jen přání, aby znovuzrozený Libušín sloužil dlouhé desítky let všem návštěvníkům Beskyd, kteří při vstupu do této nádherné stavby na vlastní kůži prožijí slova českého spisovatele a novináře Josefa Merhauta:

Jídelna a Maměnka – dvě stavby ze dřeva celé, ale dvě hotové architektonické básně, velkolepé i milé, nádherné i prosté, originální výkon zjemnělé kultury a přece tak pročpělé silným dechem jednoduchého domova. Co jsou všecka hesla přeumělkované secese proti těmto liniím jednoduchým, na lidových stavbách založeným, ale prokomponovaným duchem a citem tvořícího umělce. Ve vzdušném sále Jurkovičovy jídelny zpívají barvy, zpívají obrysy, zpívají malovaná dřeva svůj kouzelný zpěv. Milý můj Dušan (Jurkovič) je básníkem dřeva…

Autor tiskové zprávy: Valašské muzeum v přírodě Rožnov p. R.

Zdroj: lesycr.cz

Zadavatel
Lesy ČR

Lesy ČR

Základní strategií hospodaření Lesů České republiky, s. p. je trvale udržitelné obhospodařování lesů s cílem vytvoření stabilního, kvalitního, druhově, prostorově a věkově skupinovitě smíšeného lesa.  Takto obhospodařované lesy fungují jako zdroj trvale obnovitelné dřevní suroviny, lesních hub, plodů a dalších produktů. Zároveň však takový les poskytuje společnosti mnohostranný užitek v zachování a podpoře druhové pestrosti všech v něm žijících mikroorganismů, hub, rostlin a živočichů, ochraně klimatu, vody a půdy a poskytuje i významný užitek rekreační.

Další články od Lesy ČR

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností
Lesy ČR

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Zlepšit dialog lesníků s veřejností chce prostřednictvím celostátní kampaně Hospodaříme s odpovědností, která dnes začala, Lesnicko-dřevařská komora. Lesy České republiky tuto iniciativu podporují.
Pět nových tůní vzniklo v zaniklé nádrži v přírodním parku na Jihlavsku
Lesy ČR

Pět nových tůní vzniklo v zaniklé nádrži v přírodním parku na Jihlavsku

Soustavu pěti tůní vytvořily Lesy České republiky v zátopě zaniklé malé vodní nádrže Na Alejích v údolí přírodního parku Kněžického potoka na Jihlavsku v Kraji Vysočina. Stavební náklady dosáhly 745 tisíc korun bez DPH.
Frekventovanou lesní cestu opravily na hranicích s Rakouskem Lesy ČR
Lesy ČR

Frekventovanou lesní cestu opravily na hranicích s Rakouskem Lesy ČR

Lesní cestu Celní na hraničním přechodu Chlum u Třeboně/Schlag opravily na jihu Čech Lesy České republiky za 487 tisíc korun, a to počátkem června během pouhých tří dnů. Patří k turisticky i cyklisticky oblíbeným.
Borovanský most zrekonstruovaly na Třeboňsku Lesy České republiky
Lesy ČR

Borovanský most zrekonstruovaly na Třeboňsku Lesy České republiky

Borovanský most přes Nežárku na Třeboňsku v Jihočeském kraji zrekonstruovaly Lesy České republiky za 5,1 milionů korun.
Lesy České republiky představují nový program Adaptujeme lesy
Lesy ČR

Lesy České republiky představují nový program Adaptujeme lesy

Jak se krajina přizpůsobuje změně klimatu a co pro to dělají Lesy České republiky? Jejich nový program nazvaný Adaptujeme lesy představuje seriál třinácti krátkých dílů. Ten úvodní můžete zhlédnout už dnes, další vždy po 14 dnech.
Kvůli erozi upraví v Jeseníkách oblíbenou turistickou trasu na Šerák
Lesy ČR

Kvůli erozi upraví v Jeseníkách oblíbenou turistickou trasu na Šerák

Hradec Králové/Jeseník; 4. června 2024 – Rovnou a příkře stoupající pěšinu, po níž vede modrá turistická trasa od Obřích skal na vrchol Šerák v národní přírodní rezervaci Šerák-Keprník v Jeseníkách, dlouhodobě poškozuje nadměrná eroze. Proto ji Lesy České republiky ve spolupráci s dobrovolníky i Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR upraví do serpentin. Práce začnou v červnu a skončí v říjnu, možná i dřív. Turisty nečekají žádná omezení.
Miniseriál Kořeny lesa od 3. června v České televizi
Lesy ČR

Miniseriál Kořeny lesa od 3. června v České televizi

Kořeny lesa, tak se nazývá nový miniseriál, jehož první díl uvede České televize právě dnes, tedy 3. června v 17.54 hodin na ČT1. Vznikl ve spolupráci s Lesy České republiky.
Vodu v lesích zadržuje čtrnáct nových tůní a mokřadů
Lesy ČR

Vodu v lesích zadržuje čtrnáct nových tůní a mokřadů

Čtrnáct tůní a mokřadů vytvořily Lesy České republiky ve středních a jižních Čechách v rámci tří projektů spolufinancovaných Evropskou unií. Podnik tak pokračuje v opatřeních, která pomáhají krajině s adaptací na klimatickou změnu.
Rozhlednu v Orlických horách v létě zrekonstruují Lesy České republiky
Lesy ČR

Rozhlednu v Orlických horách v létě zrekonstruují Lesy České republiky

Sedmnáctimetrovou dřevěnou rozhlednu sv. Anny postavenou 991 metrů nad mořem na Anenském vrchu v Orlických horách čeká letos v létě kompletní rekonstrukce za 1,1 milion korun. Od 3. června se kvůli bezpečnosti při stavbě uzavře i přístupová cesta.
Stromy, o které v minulosti pečovaly generace lesníků, přinášejí výjimečné zdroje pro obnovu a péči o lesy současné
Lesy ČR

Stromy, o které v minulosti pečovaly generace lesníků, přinášejí výjimečné zdroje pro obnovu a péči o lesy současné

Hudební nástroje, nábytek, interiérové obklady, sudy na víno či whisky nebo třeba pažby zbraní vyrábí truhláři z cenných sortimentů zejména listnatého dříví, které se najdou také v tuzemsku. Od roku 2022 ho v dražbách nabízí i Lesy České republiky a dodávají tak na trh dříví hodnotné svou pevností, kresbou, barvou i texturou. Jde o nejkvalitnější dříví, se kterým podnik obchoduje.