ESET··7 min

Komentář ESET: V letošním roce lze očekávat útoky za použití AI, růst hrozeb pro Android i pokračující útoky ransomwarem

ESET

ESET

Jsme jednou z prvních evropských společností se zaměřením na digitální bezpečnost. Soukromou společnost ESET stále vedou inženýři, kteří ji před 30 lety založili. Díky naší nezávislosti se můžeme soustředit na náš nejdůležitější cíl – na ochranu koncových zákazníků a firem na jejich cestě k úspěšnější budoucnosti.

Tisková zpráva

Bezpečností experti z českých poboček společnosti ESET komentují vývoj hrozeb ve druhé polovině roku 2023 a nabízejí výhled v aktuálních kyberbezpečnostních tématech pro následující měsíce roku 2024.

Zneužití nástroje ChatGPT

„Rok 2023 byl rokem, kdy kyberzločinci začali naplno využívat generativní umělou inteligenci ke zlepšování svých útočných kampaní, zejména pokud jde o vytváření obsahu pro různé online podvody, phishing nebo jinou manipulaci s uživateli. Očekáváme, že v roce 2024 se tento trend zrychlí a AI se stane ústředním prvkem ve vytváření útoků tzv. sociálního inženýrství,“ říká Vladimíra Žáčková, specialistka kybernetické bezpečnosti společnosti ESET.

„Ve druhé polovině roku 2023 společnost ESET také zablokovala více než 650 000 pokusů o přístup ke škodlivým doménám, jejichž názvy obsahovaly řetězec chatgpt nebo podobný text odkazující na chatbota ChatGPT nebo na stránky, které zdánlivě nabízely služby společnosti OpenAI. Nerostly tak pouze útoky za využití nástrojů umělé inteligence, ale také případy podvodů a phishingu zneužívající přímo jméno konkrétního nástroje,“ dodává Žáčková.

„Dalšími oblastmi, kde by nástroje umělé inteligence mohly mít značný dopad, jsou dezinformační a deepfake kampaně používané z politických, ideologických nebo jiných důvodů. To dokládají i příklady z minulého roku jako deepfake audio zveřejněné den před slovenskými parlamentními volbami nebo množství falešných videí šířících se prostřednictvím sociálních médií v souvislosti s aktuální válkou Izraele proti Hamásu,“ uzavírá Žáčková z ESETu.

Platforma Android: Adware a spyware na vzestupu

„Ve druhé polovině roku 2023 jsme zaznamenali u systému Android výrazný nárůst případů spywaru, a to globálně o 89 %. Nárůst připisujeme především přítomnosti malwaru SpinOk. Tento škodlivý kód je distribuován jako sada pro vývoj softwaru a nachází se v různých, i legitimních aplikacích pro systém Android. Mohou se s ním setkat i čeští uživatelé, protože malware SpinOk pravidelně detekujeme také na platformě Android v Česku, a to od loňského června,“ vysvětluje Jiří Kropáč, vedoucí výzkumné pobočky společnosti ESET v Brně.

„V letošním roce očekáváme v případě platformy Android také neustálý nárůst adwaru, clickerů a skrytých aplikací, jejichž autoři vydělávají peníze zobrazováním velkého množství reklam uživatelům. Tento přístup funguje, protože mnoho uživatelů nechce za aplikace platit a místo toho volí neoficiální verze zdarma, které jsou ale zpravidla součástí většího balíčku obsahujícího škodlivý kód. S takovými aplikacemi se mohou uživatelé nejčastěji setkat v obchodech třetích stran,“ říká Kropáč a dodává: „Očekáváme, že autoři škodlivého kódu mohou využívat nástroje umělé inteligence ke zlepšení jazykové kvality a důvěryhodnosti svých škodlivých aplikací a obsahu. Jejich distribuce bude také snazší a rychlejší vzhledem ke generativním schopnostem AI modelů, které mohou vytvářet nové webové stránky.“

„Obzvláště znepokojivá je také například forma digitální lichvy v podobě škodlivých aplikací, které označujeme termínem SpyLoan a u kterých jsme zaznamenali alarmující meziroční nárůst o 285 %. Podvodné aplikace nabízejí uživatelům půjčky s vysokým úrokem a shromažďují osobní a citlivé informace, které odesílají na servery útočníků. Ti pak tyto údaje využívají k obtěžování a vydírání uživatelů, kteří včas neplatí splátky. Ačkoli se aplikace převážně šíří prostřednictvím online tržišť třetích stran, v některých případech byly staženy také z Google Play a mohou se zde znovu objevit i v roce 2024. Dále předpokládáme, že se tyto aplikace rozšíří i mimo region Střední a Jižní Ameriky a jihovýchodní Asie, kde jsou aktuálně nejrozšířenější,“ uzavírá Kropáč z ESETu.

Ransomware je stále aktivnější

„Vyděračský software neboli ransomware je stále jednou z největších hrozeb pro firmy. V uplynulém roce byl opět aktivnější než v roce 2022, a to skoro dvojnásobně. Podle dostupných zjištění vzniká mnoho nových variant ransomwaru na základě již dříve uniklých zdrojových kódů předchozích variant. Mnohdy tak nové varianty vytváří i amatérští útočníci. Zároveň to ale pomáhá i nám, obráncům, abychom dokázali pokrýt širší škálu všech variant ransomwaru, včetně těch právě nově vznikajících, s pomocí obecnější sady pravidel a detekcí,“ vysvětluje Jakub Souček, bezpečnostní expert z pražské výzkumné pobočky společnosti ESET.

„Na základě veřejných informací a incidentů, které jsme analyzovali, vzrostly v minulém roce také požadavky na výkupné. Je ovšem obtížné posoudit, zda to bylo způsobeno snahou útočníků o co největší zisk nebo menší ochotou obětí platit, což útočníky mohlo nutit hledat velké příjmy. Je také možné, že vývoj požadované výše výkupného ovlivnila vysoká inflace,“ doplňuje Souček.

„V roce 2024 očekáváme, že většina stávajících trendů v útocích ransomwarem bude pokračovat. Útočníci budou stále aktivnější a agresivnější ve svých požadavcích na výkupné. Současné přední ransomwarové gangy se také budou soustředit na zapojení dalších kyberzločinců do svých stávajících útočných kampaní, proto neočekáváme, že by se v letošním roce objevilo větší množství nových významnějších ransomwarových skupin jako jejich nově vznikajících konkurentů,“ dodává Souček z ESETu.

Více informací

Další technické informace naleznete například v kompletní zprávě ESET Threat Report H2 2023, která mapuje globální vývoj kybernetických hrozeb za období od června 2023 do listopadu 2023 a shrnuje nejvýznamnější odhalení bezpečnostních expertů společnosti ESET.

Společnost ESET ve spolupráci s kyberbezpečnostními odborníky připravuje také podcast True Positive nebo online magazín o IT bezpečnosti pro firmy Digital Security Guide.

Vysvětlení aktuálních kyberbezpečnostních pojmů a trendů najdete také na stránkách Slovníku ESET.

O společnosti ESET

Společnost ESET již od roku 1987 vyvíjí bezpečnostní software pro domácí i firemní uživatele. Drží rekordní počet ocenění a díky jejím technologiím může více než miliarda uživatelů bezpečně objevovat možnosti internetu. Široké portfolio produktů ESET pokrývá všechny populární platformy, včetně mobilních, a poskytuje neustálou proaktivní ochranu při minimálních systémových nárocích.

ESET dlouhodobě investuje do vývoje. Jen v České republice nalezneme tři vývojová centra, a to v Praze, Jablonci nad Nisou a Brně. Společnost ESET má lokální zastoupení v Praze, celosvětovou centrálu v Bratislavě a disponuje rozsáhlou sítí partnerů ve více než 200 zemích světa.

Kontakt pro média:

Rita Gabrielová

Senior PR & Communication Manager

ESET software spol. s r.o.

tel: +420 720 829 561

[email protected]

Lucie Mudráková

Specialistka PR a komunikace

ESET software spol. s r.o.

tel: +420 702 206 705

[email protected]

Další články

Další články od ESET

Přehled hrozeb pro Android: Útočníci v září lákali na falešné investice, využili jména firem OpenAI a IBM

Přehled hrozeb pro Android: Útočníci v září lákali na falešné investice, využili jména firem OpenAI a IBM

Na platformě Android v Česku vzrostly v září především detekce adwaru Andreed, a to na více než 18 procent všech zachycených případů. Zatímco detekce bankovního trojského koně Cerberus v září klesly, do popředí pravidelné statistiky se vyšplhaly škodlivá aplikace FakeApp.AFZ a trojský kůň Agent.FBG. V případě škodlivého kódu FakeApp.AFZ pak útočníci opět využili strategii, při které jej vydávali za investiční aplikace zneužívající jména služeb IBM a OpenAI. Tyto falešné aplikace pak obětem nabízely možnosti investování do kryptoměn, přičemž cílem útočníků bylo pouze odcizit jejich peníze. Vyplývá to z pravidelné analýzy detekčních dat společnosti ESET.
| ESET
ESET rozšiřuje nabídku pro domácnosti, poskytne ještě lepší ochranu před krádeží identity a škodlivými kódy

ESET rozšiřuje nabídku pro domácnosti, poskytne ještě lepší ochranu před krádeží identity a škodlivými kódy

Společnost ESET, světový lídr v oblasti vývoje řešení kybernetické bezpečnosti, aktualizovala svou nabídku ESET HOME Security pro Českou republiku. V rámci řešení pro domácnosti představuje nové funkce, jako je například zabezpečená složka ESET Folder Guard, spolu s celkovým vylepšením stávajících funkcionalit. Součástí aktualizované nabídky pro domácnosti je také nová funkce Ochrana identity, která monitoruje dark web a uživatele upozorní, pokud dojde k úniku jejich osobních údajů.
| ESET
ESET: Největším rizikem pro počítače v Česku byl v září spyware Formbook

ESET: Největším rizikem pro počítače v Česku byl v září spyware Formbook

Spyware Formbook, který se v Česku vyskytuje dlouhodobě po boku spywaru Agent Tesla, byl v září již druhým měsícem nejčastěji detekovanou hrozbou pro uživatele operačního systému Windows. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb společnosti ESET. Útočníci jej šíří především v globálních e-mailových kampaních a nebezpečné přílohy se tak v jeho případě zatím neobjevují s českými názvy. S ohledem na jeho dosavadní růst lze podle expertů očekávat podobný vývoj i v následujících měsících. Spyware útočníci využívají ke krádežím našich dat. Rizikem je především pro nedostatečně zabezpečená uživatelská hesla.
| ESET
Hrozby pro macOS: Investice i Spotify, útočníci šíří škodlivé kódy v napodobeninách populárních aplikací

Hrozby pro macOS: Investice i Spotify, útočníci šíří škodlivé kódy v napodobeninách populárních aplikací

Adware Pirrit a malware PSW.Agent zůstávají nejčastěji detekovanými hrozbami pro platformu macOS v Česku a na Slovensku. Jejich přítomnost opět potvrdila pravidelná statistika kybernetických hrozeb od společnosti ESET, tentokrát za období od července do září 2024. Zatímco adware je kybernetickou hrozbou, kterou útočníci využívají především k instalaci škodlivých doplňků do prohlížeče či zobrazovaní nebezpečného či podvodného reklamního obsahu, škodlivý kód PSW.Agent využívají ke krádeži našich dat, a to jak přihlašovacích údajů do různých účtů, tak citlivých osobních dat, která poté dále mohou přeprodávat. Již několik měsíců jej útočníci také používají k získání přístupů do kryptopeněženek. Útočníci šíří oba typy škodlivých kódů prostřednictvím napodobenin legitimních aplikací, naposledy například prostřednictvím falešné aplikace pro investování Meta Trader či přehrávače Spotify.
| ESET
ESET: Podvodníci z online bazarů se nově zaměřili na ubytovací platformy Booking.com a Airbnb

ESET: Podvodníci z online bazarů se nově zaměřili na ubytovací platformy Booking.com a Airbnb

Společnost ESET zveřejnila nové informace o kybernetických zločincích využívajících online nástroj Telekopí (Telekopye), který funguje v rámci platformy Telegram. Útočníkům slouží k vytváření podvodné komunikace a koordinaci jednotlivých členů různě velkých kyberkriminálních uskupení, a to především k organizování podvodů na internetových tržištích, jako je Vinted, eBay, Facebook Marketplace, Bazoš či Sbazar. Podle posledních informací se podvodníci navíc zaměřili také na populární služby pro rezervace ubytování Booking.com a Airbnb. V rámci těchto podvodů zneužívají legitimní účty hotelů a pronajímatelů ubytování s cílem přimět oběti k zadání údajů z platebních karet do formulářů na falešných webových stránkách. Útočníci byli nejvíce aktivní v období letní sezóny, kdy počet těchto podvodů více než dvojnásobně překročil počet podvodů na online tržištích. S ohledem na popularitu obou platforem útočníci cílí na uživatele z celého světa.
| ESET
ESET popsal kyberšpionáž Ruskem podporované skupiny Gamaredon, cílem byla Ukrajina a země NATO

ESET popsal kyberšpionáž Ruskem podporované skupiny Gamaredon, cílem byla Ukrajina a země NATO

Bezpečnostní analytici společnosti ESET prozkoumali kyberšpionážní operace APT skupiny Gamaredon napojené na Rusko. Gamaredon je v současnosti nejaktivnější APT skupinou na Ukrajině a většina jejích kyberšpionážních útoků je vedena proti ukrajinským vládním institucím. ESET ale zaznamenal také několik pokusů o napadení cílů v zemích NATO – konkrétně v Bulharsku, Lotyšsku, Litvě a Polsku. Ani v jednom z těchto případů však útok nebyl úspěšný. Skupina Gamaredon v poslední době výrazně vylepšila své schopnosti v provádění kyberšpionáže a vyvinula několik nových nástrojů pro krádež cenných dat z aplikací poskytovatelů e‑mailových služeb, chatovacích aplikací jako je Signal nebo Telegram a webových aplikací. Analýza expertů z ESETu odhalila také infostealer PteroBleed, který skupina využívá k odcizení dat z ukrajinského vojenského systému.
| ESET
Přehled hrozeb pro Android: Srpnová bilance kyberhrozeb v Česku opět poukázala na podceňovaný adware

Přehled hrozeb pro Android: Srpnová bilance kyberhrozeb v Česku opět poukázala na podceňovaný adware

Srpnová statistika kybernetických hrozeb pro platformu Android zatím potvrdila očekávání bezpečnostních expertů a uživatelé se ani ve druhé polovině léta nesetkali s výraznými odchylkami od dlouhodobě monitorovaných škodlivých kódů. V čele kyberhrozeb nadále stojí adware Andreed a doplňuje ho malware Agent.HQS s bankovním trojským koněm Cerberus. Bezpečnostní experti upozorňují, že ačkoli je adware někdy ze strany uživatelů podceňovaným rizikem, může být součástí větších a propracovanějších útoků, jejichž cílem jsou naše data a finance. Vyplývá to z pravidelné analýzy detekčních dat společnosti ESET.
| ESET
ESET: Škodlivý kód Agent Tesla v srpnu utlumil svou aktivitu, spyware však v Česku přesto útočil

ESET: Škodlivý kód Agent Tesla v srpnu utlumil svou aktivitu, spyware však v Česku přesto útočil

Zatímco počty detekcí spywaru Formbook a spywaru Agent.AES zůstaly v srpnu bez výrazného poklesu nebo nárůstu, u spywaru Agent Tesla zaznamenali bezpečnostní experti výrazný propad v počtu zachycených útoků na uživatele a uživatelky operačního systému Windows v Česku. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb od společnosti ESET. I přesto, že počet případů škodlivého kódu Agent Tesla tentokrát nepřekročil ani sedm procent, spyware je jako typ hrozby v Česku stále aktivní. Bezpečnostní experti situaci monitorují a nevylučují novou vlnu vylepšených útočných kampaní.
| ESET
ESET zmapoval nejnovější aktivity ransomwarového gangu CosmicBeetle, který útočil na organizace a firmy v Česku

ESET zmapoval nejnovější aktivity ransomwarového gangu CosmicBeetle, který útočil na organizace a firmy v Česku

Bezpečnostní analytici společnosti ESET popsali chování nového ransomwaru ScRansom, který pro své útoky vyvinula skupina CosmicBeetle. Cílem tohoto ransomwarového gangu jsou především malé a střední firmy v Asii a v Evropě, včetně České republiky. Své oběti napadá prostřednictvím několik let starých zranitelností v jejich systémech. Podle zjištění společnosti ESET skupina experimentuje s uniklým nástroji nechvalně proslulé kyberkriminální skupiny LockBit a využívá její známé jméno k tomu, aby útoky vypadaly přesvědčivěji a přiměla oběti zaplatit výkupné. Podle expertů je také možné, že se skupina CosmicBeetle stala v nedávné době partnerem ransomwarového gangu RansomHub, který na ransomwarové scéně působí od března 2024 a patří k nejaktivnějším útočníkům současnosti. Bezpečnostní experti před útoky gangu CosmicBeetle varují, protože jeho nespolehlivé procesy zašifrování a dešifrování nemusí vždy vést k úspěšné obnově souborů po útoku.
| ESET
Přehled hrozeb pro Android: Neoficiální verze her mohou ohrozit bankovní účty v Česku

Přehled hrozeb pro Android: Neoficiální verze her mohou ohrozit bankovní účty v Česku

Statistiku kybernetických hrozeb pro platformu Android v Česku v červenci vedl opět adware Andreed, který se dlouhodobě šíří prostřednictvím falešných mobilních her. Objem jeho detekcí ale mírně klesl. Na předních příčkách zůstává také nebezpečný spyware. Vyplývá to z pravidelné analýzy detekčních dat společnosti ESET. Bezpečnostní experti varují před stahováním aplikací a her mimo oficiální obchody s aplikacemi.
| ESET