Jak v zimě podpořit metabolismus? Úpravou jídelníčku i pravidelným pohybem

|

RADY, TIPY

S blížící se zimou a čím dál chladnějšími dny se proměňuje také chování a reakce našeho těla. Zatímco v létě jsou lidé častěji plní energie a nemusejí bojovat s celodenní únavou, zima bývá naopak obávaným obdobím, co se fyzického a psychického zdraví týče. Změna ročního období totiž mívá na fungování metabolismu výrazný vliv. Víte, jak své tělo v chladných měsících co nejlépe podpořit?

Jak v zimě podpořit metabolismus?

Metabolismus je soubor chemických reakcí, díky kterým naše tělo funguje tak, jak má. Umožňuje mu růst, udržovat a opravovat buňky, získávat energii z potravy a odstraňovat odpadní látky. Pokud se z nějakého důvodu fungování metabolismu zpomalí, projeví se to únavou, zimomřivostí, zvýšeným ukládáním tuků nebo zhoršením kvality vlasů a nehtů.

Pomáhá pohyb

Rychlost metabolismu ovlivňují nejen faktory, jako je pohlaví, věk a genetika člověka, ale také strava a fyzická aktivita. Aby metabolismus fungoval správně, je dobré jej podpořit pravidelným pohybem a rozvojem svalové hmoty. „Svaly jsou velmi metabolicky aktivní, což znamená, že když jich máme více, spálíme více kalorií i v klidu nebo když spíme,“ vysvětluje výživová poradkyně Monika Rychlovská Tělupilová.

Kromě fyzické kondice patří k důležitým faktorům správného fungování metabolismu také okolní teplota. V zimě, kdy bývá tělo častěji vystavené chladu, se musí více zahřívat. A má tak tendenci k vyššímu energetickému výdeji. „Pokud se například rozhodneme běhat venku, spálíme více kalorií než při stejně intenzivním běhu na páse ve vytápěné tělocvičně. Takže i proto může být snaha o zhubnutí úspěšnější v zimě než v létě,“ popisuje Monika Rychlovská Tělupilová.

Základem je pravidelné stravování

Předpokladem pro zdravé tělo plné energie je pravidelná a pestrá strava. Kdo chce podpořit růst svalů, může vyzkoušet některý z doplňků stravy s obsahem proteinu. „V dm neustále rozšiřujeme sortiment doplňků stravy, abychom podpořili naše zákazníky v cestě k aktivnímu a zdravému životnímu stylu. Najdou u nás například proteinové produkty, které pozitivně ovlivňují tvorbu svalů. Zákazníci mohou vybírat z tyčinek mnoha příchutí i oblíbených proteinových koncentrátů rozpustných ve vodě,“ vysvětluje Jiří Peroutka, manažer komunikace dm drogerie markt.

Strava se celoročně podepisuje na psychické i fyzické pohodě, na což je v zimních měsících obzvlášť důležité myslet, abychom tělo udrželi v kondici a měli dostatek energie. Jídelníček by měl obsahovat dostatečné množství minerálů, vitamínů, bílkovin, vlákniny a zdravých tuků.

Co se týče stravovacích návyků, má zásadní význam pravidelnost. Při pravidelném stravování nemá tělo obavy z nedostatku stravy a nemusí ukládat tuk na horší časy. Zapomínat by se nemělo ani na hydrataci. Zvýšit příjem vody by měli především lidé, kteří sportují nebo vykonávají náročnou práci.

Polévky v zimě zahřejí

A jak v zimě upravit jídelníček tak, aby podpořil správný chod metabolismu? Na talíři by se měla častěji objevovat kořenová zelenina, která se řadí k takzvaným hřejivým potravinám. Kromě mrkve, batátů či řepy je vhodné zařadit do jídelníčku také zelí nebo dýni. Odborníci doporučují i přísun vařených obilovin a polévek.

„Klíčové nejsou jen správné potraviny, ale také jejich úprava. V zimě doporučuji více vařit, dusit, péct, zapékat, restovat. Syrového ovoce a zeleniny si dopřávat o něco méně než v ostatních obdobích roku. Přidat se do jídla dá i mírně pikantní koření, které lehce zahřeje,“ uvádí Monika Rychlovská Tělupilová.

Bylinky proti únavě a dostatek vitamínů

Když je metabolismus zpomalený, tělo nezpracovává živiny efektivně. I to může mít za následek dlouhodobý pocit únavy a nedostatku energie. Celý metabolismus pomohou nastartovat doplňky stravy obsahující ostropestřec mariánský. Tato bylina z čeledi hvězdnicovitých podporuje zdraví jater, která hrají důležitou roli při regulování metabolismu. K normálnímu fungování procesů v těle přispívá také vitamín C, jenž se využívá ke snížení únavy a dlouhodobého vyčerpání.

Kvalita spánku ovlivňuje náladu

Společně s úpravou stravovacích návyků je nutné soustředit se na spánek. Kvalita a délka spánku totiž ovlivňuje každodenní náladu a fungování člověka. Dospělí by měli spát ideálně 7 až 9 hodin, dětem prospívá i více než 10 hodin spánku denně.

Ke kvalitnímu spánku dopomohou také některé doplňky stravy. „Pro klidný spánek se využívá hned několik bylin, které obsahují i produkty ze sortimentu dm. Známými pomocníky jsou meduňka, levandule nebo kozlík. Pro zklidnění organismu před spaním je vhodné si dát čaj z bylinné směsi, který nám pomůže se uvolnit a naladit na brzké usínání. Celou řadu bylinných čajů nabízí naše privátní značky dmBio i Mivolis,“ popisuje Jiří Peroutka.

Podpořte metabolismus v chladných měsících roku:

(Fotografie produktů naleznete na tomto odkazu.)

1. Sportness syrovátkový WHEY protein s vanilkovou příchutí

Množství: 450 g

Cena: 399,00 Kč

K dostání v prodejnách dm, v aplikaci Moje dm a v online shopu dm.cz.

2. dmBio hotový bio bulgur & quinoa se zeleninou

Množství: 250 g

Cena: 59,90 Kč

K dostání v prodejnách dm, v aplikaci Moje dm a v online shopu dm.cz.

3. dmBio bio zeleninový vývar

Množství: 290 g

Cena: 79,90 Kč

K dostání v prodejnách dm, v aplikaci Moje dm a v online shopu dm.cz.

4. dmBio bio bylinný čaj na dobrý večer

Množství: 20 ks

Cena: 39,00 Kč

K dostání v prodejnách dm, v aplikaci Moje dm a v online shopu dm.cz.

5. Mivolis tablety vitamín C 1000 + vitamín D3 + selen depot

Množství: 30 ks

Cena: 84,90 Kč

K dostání v prodejnách dm, v aplikaci Moje dm a v online shopu dm.cz.

6. Mivolis ostropestřec mariánský

Množství: 30 ks

Cena: 89,90 Kč

K dostání v prodejnách dm, v aplikaci Moje dm a v online shopu dm.cz.

Zdroj: www.dm.cz

dm

Jak bojovat s podzimním splínem? Pomůže správná strava i zasloužený relax

České Budějovice, 23.10.2023 – Podzimní měsíce s sebou přinášejí nejen vidinu přicházející zimy, ale i zkracující se dny a méně slunečního svitu. Změna počasí znamená pro mnoho lidí také narušení psychické pohody. Podzimní splín se projevuje únavou, skleslostí, apatií nebo potížemi s ranním vstáváním. Víte, pomocí čeho s těmito nepříjemnými stavy bojovat? A jak splín rozeznat od závažnějšího psychického problému, kvůli kterému je na místě vyhledat pomoc?

dm

5 jednoduchých tipů pro udržitelnější život. Nákupy si dopředu plánujte a do jídelníčku zařaďte rostlinné alternativy

Mohlo by se zdát, že pro záchranu planety mají smysl jen změny globálního významu, ale opak je pravdou. K lepšímu a zdravějšímu životnímu prostředí může přispět každý z nás. Stačí začít malými kroky při každodenních činnostech, jako je nakupování, uklízení nebo třeba vaření. I ty totiž pozitivně přispějí k lepší budoucnosti naší planety. Udržitelný život neznamená odříkání, stačí v obchodech sáhnout po šetrnějších variantách a namísto jednorázových produktů dát přednost těm znovupoužitelným.

dm

Znáte dobře svůj menstruační cyklus? Naučte se naslouchat měnícím se potřebám vašeho těla

České Budějovice, 31.08.2023 – Menstruace je přirozenou součástí života každé zdravé ženy. Je důležité, aby žena svůj cyklus znala, vnímala potřeby svého těla a přizpůsobila mu i jednotlivé aktivity v průběhu měsíce. Právě to přispívá k celkové pohodě a vitalitě. Čím podpořit přirozený průběh menstruačního cyklu? A s jakými obtížemi by už žena měla navštívit lékaře či lékařku?