Portu··6 min

Investiční rezerva – nejkonzervativnější možnost zhodnocení korun i eur

Investiční rezerva

V reakci na rostoucí úrokové sazby jsme minulý rok spustili konzervativní produkt Investiční rezerva, který kromě menšího zastoupení investiční složky obsahuje právě úročenou hotovost. Nově je Investiční rezerva dostupná také v eurové variantě. Možnost založit si ji má každý náš klient bez jakéhokoliv omezení.

Připomeňme si, že Investiční rezerva je nejvíce konzervativní produkt od Portu. Jedná se o investiční službu, u které je primárním investičním cílem ochrana vložených prostředků proti znehodnocení při současné minimální míře kolísání hodnoty a jejíž složení je aktivně spravováno.

Složení Investiční rezervy a její cíl

K dosažení svého cíle využívá Investiční rezerva dvě základní složky:

První složka je tvořena úročenou hotovostí – Od 28. 6. 2024 je výše úročení 4,3 % pro korunovou a 3,5 % pro eurovou úročenou hotovost. Tato složka produktu je srovnatelná se spořicím účtem. Jejím cílem je přinášet pozitivní zhodnocení sazbou, jejíž výše je navázaná na aktuální základní sazbu ČNB (respektive sazbu ECB v případě eurové rezervy). Přesná výše sazby je dána na základě obchodní dohody s protistranou. Portu se vždy snaží vyjednat co nejvýhodnější sazbu a průběžně jedná s několika protistranami, u kterých může hotovost úročit. Z hlediska bezpečnosti je hotovost u banky vždy evidována na jméno zákazníka a je tak pojištěna dle Zákona o bankách do výše 100 000 eur.

Druhá složka je investiční. Je tvořena diverzifikovanými investičními instrumenty typu ETF (globální akcie, dluhopisy a zlato), jejichž cílem je dosahovat dlouhodobějšího zhodnocení vložených peněz. Hodnota těchto investičních instrumentů může v čase růst i klesat, a nelze proto zaručit, že bude výnos z Investiční rezervy pouze kladný.

Poměry těchto dvou složek se liší podle zvolené varianty rezervy, stejně jako se mění zastoupení složky akciové, dluhopisové a komoditní na základě rizikového stupně našich Portu portfolií.

Opatrnější investiční rezerva má jako primární cíl co nejvíce minimalizovat kolísání hodnoty a vyhnout se negativním propadům. Investiční složka je proto zařazována jen v příznivé tržní situaci, a to v malé míře. Opatrnější investiční rezerva může alokovat až 100 % hotovostní složky a investiční složku po určitou dobu zcela vynechat. Zpravidla v dobách vysokých sazeb (respektive vysokého úročení hotovosti) je poměr úročené hotovosti vyšší.

Od 3. 5. 2023 Opatrnější varianta obsahuje 99,50 % úročené hotovosti. Tato hotovost je úročena sazbou 4,3 %, jedná se o nejlepší možnou sazbou, kterou se nám podařilo vyjednat. Investiční složka aktuálně není zastoupena a po dobu takto vysokých úrokových sazeb není v plánu ji zařazovat. O zařazení investiční složky (respektive před nakoupením instrumentů) by byli investoři dostatečně dopředu informováni.

Odvážnější investiční rezerva má cíl při minimálním kolísání hodnoty přinášet mírně vyšší zhodnocení než Opatrnější varianta. Investiční složka je proto zařazována vždy (minimálně z 15 % hodnoty). Její zastoupení se však v čase může měnit s ohledem na tržní situaci. Zpravidla v dobách nízkých sazeb (respektive nízkého úročení hotovosti) je poměr investiční složky vyšší.

Od 3. 5. 2024 Odvážnější varianta obsahuje 84 % úročené hotovosti (úročené sazbou 4,3 % p.a.) a po 5 % globálních akcií, protiinflačních dluhopisů a zlata. Zbylé 1 % je drženo v hotovosti. U této varianty již investiční komise neplánuje podíl úročené hotovosti navyšovat. Při větším snižování sazeb má naopak v plánu podíl investiční složky na úkor úročené hotovosti zvyšovat.

Eurová investiční rezerva je obdoba opatrnější varianty korunové rezervy a v současnosti obsahuje 99,50 % úročené hotovosti. Úrok je navázán na vkladovou facility sazbu ECB, v současnosti je úročena 3,5 % ročně. Založit si ji můžete v rámci vašeho eurového účtu.

Aktuální složení investičních rezerv si můžete prohlédnout níže. S ohledem na aktuální tržní situaci se mohou poměry hotovostní a investiční složky v čase měnit na základě rozhodnutí investiční komise.

Limity variant Investiční rezervy

Pro všechny varianty Investiční rezervy jsou stanoveny limity pro minimální a maximální podíl investiční složky a také roční cílený výnos a největší očekávaný pokles na hodnotě. Shrnuje to následující tabulka.

Jak novou Investiční rezervu založit?

Je to jednoduché. Pokud chcete založit Investiční rezervu v korunách, stačí na stránce Souhrn kliknout Založit novou investici a zvolit Investiční rezervu. V nastavení vybrat, zda chcete založit opatrnější nebo odvážnější variantu.

Pokud chcete založit Investiční rezervu v eurech, založte si eurový účet po kliknutí vpravo nahoře na souhrnu na vaše iniciály a následně založte Investiční rezervu v eurech. Eurová investiční rezerva je dostupná pouze v jedné variantě.

Objem peněz vložených do Investiční rezervy není nijak limitován a ani její založení není ničím podmíněno. I nadále platí, že jména bank, u kterých je aktuálně hotovost uložena a úročena nebude Portu z obchodních důvodů zveřejňovat –⁠ právě proto, aby mohla zajistit takto zajímavé úročení.

Pokud se chcete dozvědět o Investiční rezervě více, můžete si přečíst stránky produktu, případně sekci nejčastějších dotazů nebo nás kontaktujte na chatu či emailem.

Zdroj: magazin.portu.cz

Zadavatel
Portu

Portu

Portu je první online investiční platforma svého druhu v Česku. Chceme, abyste zbytečně netrávili spoustu času výběrem konkrétních akcií nebo jiných investičních instrumentů. S Portu budete mít investování ve svých rukou, přitom neustále pod dohledem profesionálů. Portfolio vám poskládáme na míru. Vaše investice tak bude globálně diverzifikovaná proti riziku, a v případě příznivé situace na finančních trzích bude výnosově více než zajímavá. Díky tomu, že umíme využít moderní technologie a procesy ve váš prospěch, budete vždy platit pouze jeden nízký poplatek. Vytváříme lepší místo pro peníze. Vytváříme Portu.

Další články od Portu

Portu spravuje svým klientům přes 30 miliard korun
Portu

Portu spravuje svým klientům přes 30 miliard korun

Investiční platforma Portu je u klientů čím dál populárnější. Nyní překonala další důležitou metu, když množství peněz, které svým klientům spravuje (AUM), překročilo hranici 30 miliard korun. Portu je na trhu šestým rokem a za tu dobu zpřístupnilo investování více než 200 tisícům lidí.
Novinky na Portu Gallery: Inzertní plocha a online převody
Portu

Novinky na Portu Gallery: Inzertní plocha a online převody

Platforma Portu Gallery představuje dlouho očekávanou funkci. Investoři mají nově možnost nabízet či poptávat dříve upsané předměty na nové Inzertní ploše v rámci platformy. Pokyn k převodu jde nově také zadat online. Investoři tak mohou prodávat a nakupovat dříve zakoupené certifikáty nabízených předmětů od ostatních uživatelů.
Investiční gramotnost v Česku roste, sebevědomí také. Přesto si v investicích stále nevěří přes dvě třetiny Čechů
Portu

Investiční gramotnost v Česku roste, sebevědomí také. Přesto si v investicích stále nevěří přes dvě třetiny Čechů

Češi a Češky se v investičních znalostech rok od roku zlepšují. Investiční gramotnost se zlepšuje také napříč generacemi, nejrychleji své aktuální manko ve znalostech dohání mladí lidé do 35 let. Stále nám však chybí sebevědomí – za nepříliš nebo zcela neznalého investora se označují dvě třetiny Čechů. Vyplývá to z posledního Indexu investiční gramotnosti, který vypracovala investiční platforma Portu na základě výzkumu agentury IPSOS.
Třetina Čechů zvažuje, že bude odkládat peníze na důchod do DIP
Portu

Třetina Čechů zvažuje, že bude odkládat peníze na důchod do DIP

Zhruba třetina (34 %) Čechů zvažuje, že si začne odkládat peníze na důchod do daňově zvýhodněného Dlouhodobého investičního produktu (DIP). Z těch, kteří si na stáří už nějaké peníze střádají, jich nejvíce (28 %) odkládá částku 500–1 000 korun.
Vánoční bonusy dostává více než třetina Čechů. Nejčastěji si na ně sáhnou vysokoškoláci
Portu

Vánoční bonusy dostává více než třetina Čechů. Nejčastěji si na ně sáhnou vysokoškoláci

Vánoční nadílka není jen o dárcích pod stromečkem, ale pro řadu Čechů také o finančních odměnách v zaměstnání. Podle průzkumu pro investiční platformu Portu 37 % Čechů dostává s koncem roku nějakou formu finančního přídavku od zaměstnavatele. Nejčastěji se na odměny mohou těšit vysokoškoláci pracující ve velkých městech. V rámci pohlaví je rozdíl minimální, o něco málo více dostávají odměny muži než ženy.
Portu se osamostatňuje
Portu

Portu se osamostatňuje

Online investiční platforma Portu vyrostla a odděluje se od společnosti WOOD & Company Financial Services. S licencí obchodníka s cennými papíry od České národní banky se v lednu 2024 odštěpí do samostatné společnosti WOOD Retail Investments. Po tomto oddělení získává Portu krom samostatnosti hlavně větší flexibilitu pro další rozvoj produktů i expanzi na nové trhy. Pro stávající klienty Portu se nic nemění.
Portu je nejlepším fintechem roku 2023
Portu

Portu je nejlepším fintechem roku 2023

Portu se daří upevnit pozici nejlepšího fintechu v České republice. Po letošním vítězství v soutěži Zlatá koruna v kategorii FinTech se Portu umístilo na prvním místě v kategorii Fintech roku 2023 v prestižní soutěži Banka roku. V letošním roce se jedná už o 5. ocenění.
Portu spravuje svým uživatelům více než miliardu eur
Portu

Portu spravuje svým uživatelům více než miliardu eur

Po letošních pátých narozeninách, prvenství v soutěži Zlatá koruna a čerstvému titulu Fintech roku 2023 v Portu slavíme další důležitý milník, a to překročení hranice 1 miliardy eur pod správou. Náš dlouhodobý cíl demokratizovat investování v Česku i za hranicemi je tak zase o krok dále.
Plánované změny v Portfoliích na míru
Portu

Plánované změny v Portfoliích na míru

Během dnešního obchodního dne Portu (26. 10. 2023) došlo k realizaci plánovaých úprav dluhopisové složky Portu portfolií (klasických i ESG varianty), jak je popsáno níže v článku. Ze strany klientů není potřeba dělat žádné kroky, vše provedl systém automaticky. Aktuální strukturu portfolia je možné vidět na jeho detailu.
Portu Gallery dostala ke 4. narozeninám nový web a chystá unikátní úpis
Portu

Portu Gallery dostala ke 4. narozeninám nový web a chystá unikátní úpis

Online investiční galerie Portu Gallery oslavila letos v září čtvrté výročí od svého založení. Od prvního úpisu v roce 2019 se platforma značně posunula, přilákala tisíce uživatelů a úspěšně se vyvíjí dál. V rámci dalšího rozvoje se pyšní novým kabátem –⁠ redesignem webu, který by měl kromě odlehčeného a modernizovaného vzhledu investorům přinést především lepší uživatelskou zkušenost a nové funkce. Všechny emise budou nově vydávány v rámci Základního prospektu schváleného ČNB.