Portu··6 min

I bez školného vyjde vysokoškolské studium na půl milionu. Jak se na něj finančně připravit?

studium-2

Studium na vysoké škole je pro mnoho lidí velmi důležitou součástí života, která pomůže nasměrovat k budoucímu uplatnění. Podle OECD má v Česku vysokou školu každý čtvrtý člověk, do budoucna se tento poměr bude pravděpodobně zvyšovat. Například v Kanadě má vysokoškolské vzdělání celých 63 % populace starší 25 let. Za univerzitním vzděláním míří v Česku každoročně desítky tisíc mladých lidí, kteří jsou často podporováni rodiči.

Na veřejných vysokých školách v České republice studenti ve většině případů nemusí platit školné, na druhou stranu vysokoškolský život rozhodně není zadarmo. Studium na univerzitě je často pro mladé lidi spojeno s přestěhováním do většího města, náklady na život se tak snadno vyhoupnou i na více než deset tisíc korun měsíčně. Brigády nebo přivýdělky se mohou špatně kombinovat s naplněným rozvrhem. Řada studentů tak často musí spoléhat na rodiče nebo vlastní úspory.

Kolik stojí studentský život?

Největším nákladem pro studenta bude pravděpodobně platba za ubytování. Například ceny za měsíční bydlení na sdílených pokojích na kolejích pražské Vysoké školy ekonomické se pohybují mezi 6000 a 7000 Kč. Jen o málo méně zaplatí studenti ubytovaní na kolejích Univerzity Karlovy. Průměrná cena se tam pohybuje okolo 5600 Kč za měsíc. Kapacita velké většiny kolejí je navíc omezená a zájemců je více, než kolik je lůžek. Například Univerzita Karlova přibližně 10 až 15 % žadatelů o ubytování kvůli nedostatku míst odmítá. V takovém případě pak musí vysokoškoláci zvolit často dražší bydlení v běžném nájmu.

Další významnou položkou rozpočtu jsou náklady na stravování. Studenti sice mohou využívat cenově zvýhodněné jídlo v univerzitních menzách, i tak je ale třeba počítat s několika tisícovkami měsíčně. Například v menzách Českého vysokého učení technického zaplatí student za hlavní jídlo od 85 do 140 Kč. K tomu je třeba připočíst další nákupy potravin v obchodech. Průměrně se tak náklady mohou pohybovat mezi 2000 a 4000 Kč.

Něco stát budou také pravidelné cesty z domova do univerzitního města a zpět, přičíst bychom měli také náklady na městskou hromadnou dopravu. Zapomenout ale nesmíme ani na další nezbytné výdaje. K těm můžeme zařadit účet za telefon, náklady na zakoupení oblečení a obuvi, výdaje za sport nebo jiné volnočasové aktivity.

Výsledná částka tak bude individuální, při studiu v Česku je ale dobré počítat s náklady mezi 9000 a 14 000 Kč měsíčně. Záleží především na ceně ubytování a na tom, kde se dítě stravuje. Ubytování v soukromí a stravování v restauracích může částku značně zvýšit.

Rozhodně se tak nejedná o malé částky, a proto je vhodné na tyto výdaje myslet předem a peníze na studium dítěte si předem vyhradit. Nejlepší je začít hned, jak se dítě narodí. Pokud potomek nakonec na vysokou školu nepůjde, lze tyto peníze použít například na osamostatnění se od rodičů.

vysoka-skola

Zahraniční zkušenost studium prodraží

Čím dál populárnější jsou u studentů výměnné pobyty v zahraničí, čeští studenti nejčastěji využívají program Evropské unie Erasmus+. Není se co divit, podle odborníků absolventi programu Erasmus najdou lepší uplatnění na trhu práce, do své rodné země se také vracejí sebevědomější a s výrazně lepší jazykovou úrovní.

Se zvládnutím studia v zahraničí často dokáže pomoci stipendium, to ale ne vždy pokryje všechny náklady, které jsou s životem v cizí zemi spojeny. Své zkušenosti se studiem v zahraničí popisuje například tvůrkyně podcastu Souvenir Kristýna S. Například při studiu v Paříži podle ní stipendium nepokryje ani nájem. „Vždycky je dobré mít nějaké své úspory nebo podporu rodičů, abyste si to pořádně užili a nemuseli jen šetřit.“

Pokud student navštěvuje státní vysokou školu, bydlí na kolejích a své další náklady omezí na minimum, vyjde pětileté studium při základním scénáři na bezmála půl milionu korun. Pokud se navíc rozhodne i pro zahraniční univerzitní zkušenost, výsledná částka se ještě zvýší.

Rodiče by tak na vzdělání svých dětí měli začít ideálně myslet už při jejich narození. Ideální je tak začít dětem odkládat peníze pomocí investování. Zvolte dynamické portfolio založené na akciových indexech. Při desetiměsíčním školním roce můžeme počítat přibližně s částkou 450 000 korun za pětileté studium. Pokud tedy studenti na univerzitu nastupují průměrně v devatenácti letech, při odkládání financí od jejich narození to při průměrném zhodnocení vychází na přibližně tisícikorunu měsíčně.

Uvedené částky platí dnes a postupem času budou růst. Proto je vhodné výšku investice v čase upravovat a postupně navyšovat, nejlépe o hodnotu inflace. Ideální jsou dětské investiční účty, které jsou nabízeny za zvýhodněných podmínek. Rodiče tak díky nim mohou dětem poskytnout ideální vstup do vysokoškolského života a dospělosti.

Zdroj: magazin.portu.cz

Zadavatel
Portu

Portu

Portu je první online investiční platforma svého druhu v Česku. Chceme, abyste zbytečně netrávili spoustu času výběrem konkrétních akcií nebo jiných investičních instrumentů. S Portu budete mít investování ve svých rukou, přitom neustále pod dohledem profesionálů. Portfolio vám poskládáme na míru. Vaše investice tak bude globálně diverzifikovaná proti riziku, a v případě příznivé situace na finančních trzích bude výnosově více než zajímavá. Díky tomu, že umíme využít moderní technologie a procesy ve váš prospěch, budete vždy platit pouze jeden nízký poplatek. Vytváříme lepší místo pro peníze. Vytváříme Portu.

Další články od Portu

Portu spravuje svým klientům přes 30 miliard korun
Portu

Portu spravuje svým klientům přes 30 miliard korun

Investiční platforma Portu je u klientů čím dál populárnější. Nyní překonala další důležitou metu, když množství peněz, které svým klientům spravuje (AUM), překročilo hranici 30 miliard korun. Portu je na trhu šestým rokem a za tu dobu zpřístupnilo investování více než 200 tisícům lidí.
Novinky na Portu Gallery: Inzertní plocha a online převody
Portu

Novinky na Portu Gallery: Inzertní plocha a online převody

Platforma Portu Gallery představuje dlouho očekávanou funkci. Investoři mají nově možnost nabízet či poptávat dříve upsané předměty na nové Inzertní ploše v rámci platformy. Pokyn k převodu jde nově také zadat online. Investoři tak mohou prodávat a nakupovat dříve zakoupené certifikáty nabízených předmětů od ostatních uživatelů.
Investiční gramotnost v Česku roste, sebevědomí také. Přesto si v investicích stále nevěří přes dvě třetiny Čechů
Portu

Investiční gramotnost v Česku roste, sebevědomí také. Přesto si v investicích stále nevěří přes dvě třetiny Čechů

Češi a Češky se v investičních znalostech rok od roku zlepšují. Investiční gramotnost se zlepšuje také napříč generacemi, nejrychleji své aktuální manko ve znalostech dohání mladí lidé do 35 let. Stále nám však chybí sebevědomí – za nepříliš nebo zcela neznalého investora se označují dvě třetiny Čechů. Vyplývá to z posledního Indexu investiční gramotnosti, který vypracovala investiční platforma Portu na základě výzkumu agentury IPSOS.
Třetina Čechů zvažuje, že bude odkládat peníze na důchod do DIP
Portu

Třetina Čechů zvažuje, že bude odkládat peníze na důchod do DIP

Zhruba třetina (34 %) Čechů zvažuje, že si začne odkládat peníze na důchod do daňově zvýhodněného Dlouhodobého investičního produktu (DIP). Z těch, kteří si na stáří už nějaké peníze střádají, jich nejvíce (28 %) odkládá částku 500–1 000 korun.
Vánoční bonusy dostává více než třetina Čechů. Nejčastěji si na ně sáhnou vysokoškoláci
Portu

Vánoční bonusy dostává více než třetina Čechů. Nejčastěji si na ně sáhnou vysokoškoláci

Vánoční nadílka není jen o dárcích pod stromečkem, ale pro řadu Čechů také o finančních odměnách v zaměstnání. Podle průzkumu pro investiční platformu Portu 37 % Čechů dostává s koncem roku nějakou formu finančního přídavku od zaměstnavatele. Nejčastěji se na odměny mohou těšit vysokoškoláci pracující ve velkých městech. V rámci pohlaví je rozdíl minimální, o něco málo více dostávají odměny muži než ženy.
Portu se osamostatňuje
Portu

Portu se osamostatňuje

Online investiční platforma Portu vyrostla a odděluje se od společnosti WOOD & Company Financial Services. S licencí obchodníka s cennými papíry od České národní banky se v lednu 2024 odštěpí do samostatné společnosti WOOD Retail Investments. Po tomto oddělení získává Portu krom samostatnosti hlavně větší flexibilitu pro další rozvoj produktů i expanzi na nové trhy. Pro stávající klienty Portu se nic nemění.
Portu je nejlepším fintechem roku 2023
Portu

Portu je nejlepším fintechem roku 2023

Portu se daří upevnit pozici nejlepšího fintechu v České republice. Po letošním vítězství v soutěži Zlatá koruna v kategorii FinTech se Portu umístilo na prvním místě v kategorii Fintech roku 2023 v prestižní soutěži Banka roku. V letošním roce se jedná už o 5. ocenění.
Portu spravuje svým uživatelům více než miliardu eur
Portu

Portu spravuje svým uživatelům více než miliardu eur

Po letošních pátých narozeninách, prvenství v soutěži Zlatá koruna a čerstvému titulu Fintech roku 2023 v Portu slavíme další důležitý milník, a to překročení hranice 1 miliardy eur pod správou. Náš dlouhodobý cíl demokratizovat investování v Česku i za hranicemi je tak zase o krok dále.
Plánované změny v Portfoliích na míru
Portu

Plánované změny v Portfoliích na míru

Během dnešního obchodního dne Portu (26. 10. 2023) došlo k realizaci plánovaých úprav dluhopisové složky Portu portfolií (klasických i ESG varianty), jak je popsáno níže v článku. Ze strany klientů není potřeba dělat žádné kroky, vše provedl systém automaticky. Aktuální strukturu portfolia je možné vidět na jeho detailu.
Portu Gallery dostala ke 4. narozeninám nový web a chystá unikátní úpis
Portu

Portu Gallery dostala ke 4. narozeninám nový web a chystá unikátní úpis

Online investiční galerie Portu Gallery oslavila letos v září čtvrté výročí od svého založení. Od prvního úpisu v roce 2019 se platforma značně posunula, přilákala tisíce uživatelů a úspěšně se vyvíjí dál. V rámci dalšího rozvoje se pyšní novým kabátem –⁠ redesignem webu, který by měl kromě odlehčeného a modernizovaného vzhledu investorům přinést především lepší uživatelskou zkušenost a nové funkce. Všechny emise budou nově vydávány v rámci Základního prospektu schváleného ČNB.