ESET··6 min

Hrozby pro macOS: Loňský rok potvrdil, že adware je hlavním rizikem pro počítače od Apple v Česku

Praha, 9. ledna 2023 – Adware Pirrit, který se na předních místech pravidelné statistiky hrozeb pro platformu macOS v Česku objevoval po celý rok 2022, byl také v prosinci detekován ve více než třetině všech případů. V posledním měsíci loňského roku ho doplnily adwary Proxy.Agent a Downloader.Adload. Bezpečnostní experti ze společnosti ESET očekávají, že s ohledem na rostoucí počet uživatelů zařízení od společnosti Apple porostou i v následujícím roce útoky na platformu macOS, a to i v České republice.

Adware Pirrit byl nejčastějším škodlivým kódem pro platformu macOS v roce 2022 – na předních místech ho bezpečnostní specialisté z ESETu detekovali průběžně celý minulý rok a prosincová statistika to opět potvrdila.

„Samotný adware Pirrit jsme v prosinci detekovali ve více než třetině všech případů. Je součástí dlouhodobě přítomné adware rodiny a ani v následujícím roce nepředpokládáme, že by z českého prostředí úplně zmizel,“ říká Jiří Kropáč, vedoucí virové laboratoře společnosti ESET v Brně. „Podle aktuálně dostupných přehledů a statistik počet uživatelů zařízení od společnosti Apple stále roste a s nimi se přirozeně bude zvyšovat i počet útoků. Očekáváme, že příští rok uvidíme jak jednodušší útoky na uživatele platformy macOS, jako může být nedovolené těžení kryptoměn či krádeže citlivých informací prostřednictvím infostealerů, tak pokročilejší útoky na zranitelnosti operačního systému, za kterými stojí vlády a organizované skupiny. Již nyní se také objevují typy útoků prostřednictvím trojanizovaných aplikací nebo hacknuté klony softwarových balíků, které mohou stahovat a instalovat zadní vrátka, takzvaný backdoor, se schopnostmi vzdálené správy. Následující měsíce tak ukáží, jak se všechny tyto hrozby projeví v našich statistikách,“ doplňuje Kropáč.

Adware jako zdroj podvodů a malwaru

Hranici desetiny všech případů v prosinci překročily také další dvě rodiny – trojský kůň Proxy.Agent, který se začal na předních místech statistiky pravidelně objevovat ve druhé polovině loňského roku, a pro české uživatele dobře známý trojský kůň Downloader.Adload. Ačkoli adware nepatří mezi nebezpečné škodlivé kódy a v mnoha případech se jedná o legitimní reklamy, které mají zajistit finanční příjem vývojářům bezplatných aplikací, i prostřednictvím agresivních reklamních bannerů se může šířit daleko nebezpečnější malware nebo podvody.

„V loňském roce jsme mohli vidět, jak útočníci zneužívají legitimní a dostupné nástroje z oblasti online marketingu a maskují adware za známé aplikace. Za jeho rostoucími detekcemi může být zkrátka úspěšnost v útocích na uživatele – adware si často můžeme stáhnout sami v domnění, že stahujeme nějakou legitimní a známou aplikaci nebo hru. Můžeme při vyhledávání například kliknout na sponzorovaný odkaz, jehož autory jsou ale útočníci. Jakmile je adware jednou přítomný v zařízení, je poměrně obtížné ho odhalit, protože si nemusíme varovných ukazatelů hned všimnout nebo je zaměníme za nějaký jiný problém,“ říká Kropáč.

Mezi varovné signály, které by nás měly na přítomnost adwaru upozornit, patří například výrazný pokles výkonu zařízení, velké množství vyskakovacích reklamních oken, která nejdou zavřít, nebo nové doplňky v internetovém prohlížeči, jejichž stažení jsme ale nepovolili. V konečném důsledku může adware sledovat naše chování na internetu a pomoci útočníkům lépe zacílit další kampaně.

Aplikace a hry za plnou cenu se vyplatí

Častým zdrojem adwaru bývají neoficiální obchody třetích stran či veřejná fóra. Na nich mohou uživatelé najít aplikace a hry zdarma či za výhodnou cenu v balících s jiným softwarem. Bezpečnostní specialisté opakovaně upozorňují, že by uživatelé měli stahovat aplikace a programy pouze z App Store.

„Pokud budou uživatelé aplikaci využívat dlouhodobě, je rozhodně bezpečnější, a v konečném důsledku výhodnější, stáhnout aplikaci v oficiálním obchodu i za plnou cenu. Jakmile je adware v zařízení přítomný, může se dlouho skrývat a představovat tak riziko pro naše osobní údaje či vystavit zařízení útokům jiným typem malwaru,“ říká Kropáč z ESETu a dodává: „Uživatelům bych také doporučil položit si už před stahováním otázku, zda danou aplikaci opravdu potřebují a budou ji využívat. Pokud aplikaci přesto stáhnou a využijí jen krátkodobě, je namístě ji poté ze zařízení odinstalovat.“

Adware spolehlivě detekuje bezpečnostní software, který uživatele včas varuje také před potenciálně nechtěnými aplikacemi (tzv. PUA) a podvodnými webovými stránkami, které mohou být právě zneužity k různým podvodům a k šíření malwaru.

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice pro platformu macOS za prosinec 2022:

  1. OSX/Adware.Pirrit (37,6 %)
  2. OSX/TrojanProxy.Agent (15,1 %)
  3. OSX/TrojanDownloader.Adload (10,8 %)
  4. OSX/Adware.Bundlore (5,4 %)
  5. OSX/Adware.InstallCore (2,2 %)

Uživatelé produktů ESET jsou před těmito hrozbami chráněni.

O společnosti ESET

Společnost ESET již od roku 1987 vyvíjí bezpečnostní software pro domácí i firemní uživatele. Drží rekordní počet ocenění a díky jejím technologiím může více než miliarda uživatelů bezpečně objevovat možnosti internetu. Široké portfolio produktů ESET pokrývá všechny populární platformy, včetně mobilních, a poskytuje neustálou proaktivní ochranu při minimálních systémových nárocích.

ESET dlouhodobě investuje do vývoje. Jen v České republice nalezneme tři vývojová centra, a to v Praze, Jablonci nad Nisou a Brně. Společnost ESET má lokální zastoupení v Praze, celosvětovou centrálu v Bratislavě a disponuje rozsáhlou sítí partnerů ve více než 200 zemích světa.

Kontakt pro média:

Ondřej Šafář

Manažer PR a komunikace

ESET software spol. s r.o.

tel: +420 776 234 218

[email protected]

Lucie Mudráková

Specialistka PR a komunikace

ESET software spol. s r.o.

tel: +420 702 206 705

[email protected]

Zadavatel
ESET

ESET

Jsme jednou z prvních evropských společností se zaměřením na digitální bezpečnost. Soukromou společnost ESET stále vedou inženýři, kteří ji před 30 lety založili. Díky naší nezávislosti se můžeme soustředit na náš nejdůležitější cíl – na ochranu koncových zákazníků a firem na jejich cestě k úspěšnější budoucnosti.

Další články od ESET

Přehled hrozeb pro Android: Neoficiální verze her mohou ohrozit bankovní účty v Česku
ESET

Přehled hrozeb pro Android: Neoficiální verze her mohou ohrozit bankovní účty v Česku

Statistiku kybernetických hrozeb pro platformu Android v Česku v červenci vedl opět adware Andreed, který se dlouhodobě šíří prostřednictvím falešných mobilních her. Objem jeho detekcí ale mírně klesl. Na předních příčkách zůstává také nebezpečný spyware. Vyplývá to z pravidelné analýzy detekčních dat společnosti ESET. Bezpečnostní experti varují před stahováním aplikací a her mimo oficiální obchody s aplikacemi.
ESET objevil malware NGate, který útočníci využili k výběrům peněz z českých bankomatů
ESET

ESET objevil malware NGate, který útočníci využili k výběrům peněz z českých bankomatů

Bezpečnostní experti společnosti ESET nově objevili a popsali malware NGate, který se stal součástí útoků na klienty českých bank. Útočníci tentokrát zkombinovali využití tohoto malwaru s technikami sociálního inženýrství a s phishingem. Podle dat společnosti ESET stála za těmito útoky skupina, která na českém území působila od listopadu 2023 a malware pak zapojila do svých kampaní v březnu 2024. Analytici společnosti ESET se nicméně domnívají, že útoky jsou po zatčení jednoho z pachatelů aktuálně pozastaveny. Útočníci dokázali díky malwaru NGate a technologii NFC klonovat data přímo z fyzických platebních karet obětí a přenést je na zařízení útočníka. Ten pak mohl rovnou vybrat peníze obětí z bankomatů. ESET upozorňuje, že se jedná o první využití malwaru pro platformu Android s těmito funkcionalitami v praxi.
ESET objevil nový phishingový útok využívaný v bankovních podvodech, cílem byli klienti českých bank
ESET

ESET objevil nový phishingový útok využívaný v bankovních podvodech, cílem byli klienti českých bank

Bezpečnostní analytici ze společnosti ESET objevili a popsali novou podobu phishingových kampaní využívaných pro bankovní podvody. Standardní phishingové techniky doručení škodlivého kódu byly tentokrát kombinovány s novou metodou – útočníci se zaměřili na uživatele platforem Android a iOS prostřednictvím aplikací PWA, a v případě platformy Android také prostřednictvím WebAPK. Instalace neobsahovaly ve zjištěných případech žádná varování o tom, že dochází k instalacím aplikací třetích stran. Většina pozorovaných aplikací cílila na klienty českých bank, experti společnosti ESET nicméně zaznamenali také aplikace zaměřené na banky v Maďarsku a Gruzii. Na základě analyzovaných dat dospěli k závěru, že za kampaněmi stály dvě různé skupiny útočníků. Společnost ESET informovala o těchto hrozbách banky obětí a pomohla také několik phishingových domén a řídících serverů odstranit.
ESET: V červenci zůstaly největšími riziky pro české počítače škodlivé kódy, které kradou přihlašovací údaje
ESET

ESET: V červenci zůstaly největšími riziky pro české počítače škodlivé kódy, které kradou přihlašovací údaje

Podle červencové statistiky kybernetických hrozeb pro operační systém Windows v České republice je nejčastějším škodlivým kódem stále spyware, a to v zastoupení škodlivých kódů Agent Tesla, Formbook a Agent.AES. I když spyware Agent Tesla neměl v červenci tak výraznou útočnou kampaň jako v předešlém měsíci, stále zůstává v Česku největší kybernetickou hrozbou. Uživatelé a uživatelky se mohli tentokrát setkat především s globálními útoky a čeština se v překladech názvů nebezpečných příloh objevila spíše okrajově. Bezpečnostní experti nabádají k opatrnosti při práci s elektronickou poštou a upozorňují na trend, kdy útočníci mohou šířit malware kradoucí citlivé informace i prostřednictvím napodobenin známých aplikací, včetně nástrojů AI. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb od společnosti ESET.
Přehled hrozeb pro Android: Falešné hry Českem stále šíří adware a bankovní malware
ESET

Přehled hrozeb pro Android: Falešné hry Českem stále šíří adware a bankovní malware

Statistika kybernetických hrozeb pro platformu Android v Česku i v červnu zůstala neměnná. Největším rizikem je nadále adware Andreed, který v minulém měsíci znovu o něco posílil. Také v případě bankovního malwaru Cerberus, který se v Česku znovu začal objevovat od letošního jara, zůstávají detekce stabilní. Vyplývá to z pravidelné analýzy detekčních dat společnosti ESET. Falešné verze mobilních her jsou i nadále oblíbeným nástrojem kybernetických útočníků při šíření škodlivých kódů nejen v Česku. Bezpečnostní experti proto opakovaně varují před stahováním aplikací a her mimo oficiální obchody s aplikacemi pro chytré telefony.
ESET: Velký návrat spywaru Agent Tesla, v červnu se jeho detekce vyšplhaly ke třetině všech případů
ESET

ESET: Velký návrat spywaru Agent Tesla, v červnu se jeho detekce vyšplhaly ke třetině všech případů

Počet detekcí spywaru Agent Tesla, který je v Česku dlouhodobě stabilním malwarem, dosáhl v červnu téměř třetiny všech případů škodlivého kódu pro operační systém Windows v Česku. Podle bezpečnostních expertů se jednalo o nejsilnější útok letošního roku. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb od společnosti ESET. Útočníci spyware šířili prostřednictvím e-mailových zpráv od německé společnosti, která u českých obětí chtěla objednat zboží. Celá zpráva byla lokalizována do češtiny, včetně falešných kontaktních údajů a adresy webových stránek.
Hrozby pro macOS: Škodlivá reklama si hledá cesty do zařízení přes napodobeniny přehrávačů
ESET

Hrozby pro macOS: Škodlivá reklama si hledá cesty do zařízení přes napodobeniny přehrávačů

Uživatelé a uživatelky počítačů od Apple mohli v posledním čtvrt roce narazit na řadu napodobenin aplikací a nástrojů, které ukrývaly malware. V čele statistiky nejčastějších hrozeb pro platformu macOS v Česku a na Slovensku zůstávaly i v období od dubna do června 2024 adware Pirrit, downloader Adload a škodlivý kód PSW.Agent, který se řadí mezi tzv. infostealery. Útočníci zneužívali nejen falešnou verzi aplikace Adobe Flash Player, ale i aplikace určené k přehrávání médií, hudební soubory ve formátu MP3 či cracky a warez verze známých komerčních aplikací. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb od společnosti ESET.
Globální vývoj kybernetických hrozeb od ESET: Útočníci zneužívají ke krádeži dat falešné AI aplikace
ESET

Globální vývoj kybernetických hrozeb od ESET: Útočníci zneužívají ke krádeži dat falešné AI aplikace

Společnost ESET vydala svou nejnovější zprávu ESET Threat Report H1 2024. Zpráva shrnuje globální vývoj kybernetických hrozeb na základě dat z telemetrie a odborného pohledu analytiků společnosti, a to od prosince 2023 do května 2024. Infostealery, se kterými se útočníci pravidelně zaměřují také na Českou republiku, začaly napodobovat generativní AI nástroje jako Midjourney, Sora nebo Gemini. V oblasti kybernetických hrozeb pro mobilní zařízení se objevil také nový malware GoldPickaxe, který je se svými funkcemi schopný krást data k rozpoznávání obličeje, a tím vytvářet deepfake obsah. Bezpečnostní experti ve zprávě popsali také kybergang využívající malware Balada Injector, který je nechvalně proslulý zneužíváním zranitelností pluginů WordPress. Skupina útočníků v první polovině roku 2024 kompromitovala přes 20 000 webových stránek, včetně webů v České republice. Zpráva se také věnuje vývoji ransomwarových hrozeb, kdy v centru pozornosti stála v posledním půl roce operace Cronos k rozbití ransomwarového gangu LockBit.
ESET v Česku pokračuje v růstu, firmy potvrdily zájem o řešení v cloudu a profesionální služby kyberbezpečnosti
ESET

ESET v Česku pokračuje v růstu, firmy potvrdily zájem o řešení v cloudu a profesionální služby kyberbezpečnosti

Česká pobočka společnosti ESET, předního světového dodavatele řešení v oblasti kybernetické bezpečnosti, zveřejnila své finanční výsledky za loňský rok. Kompletní výnosy dosáhly dle očekávání pobočky hodnoty 564,2 milionu korun. Společnost během loňského roku představila významné změny a inovace ve své nabídce kyberbezpečnostních řešení. Dosažený výsledek potvrdil její dlouhodobá očekávání, a to především v případě firemních zákazníků. Ti opět potvrdili zájem o technologie s pokročilými vrstvami ochrany v cloudu. Růst však společnost zaznamenala i v segmentu zákazníků z řad domácností, pro které na podzim loňského roku představila sjednocenou nabídku nových úrovní ochrany. Aktuálně společnost pokračuje v rozvoji služby MDR (řízená detekce a reakce na incidenty) pro firemní zákazníky a v rozvoji technologických partnerství.
ESET: Na české uživatele a uživatelky v květnu opět zacílily e-mailové přílohy v českém překladu
ESET

ESET: Na české uživatele a uživatelky v květnu opět zacílily e-mailové přílohy v českém překladu

Ačkoli stálou hrozbou zůstává v Česku spyware Agent Tesla, v květnu se do čela statistiky nejčastějších škodlivých kódů pro operační systém Windows vyšplhal downloader Agent.RWL. Podle analýzy bezpečnostních expertů se jedná o pokročilý malware s neobvyklými funkcemi. Oba typy škodlivých kódů se po čase opět šířily e-mailovými přílohami, jejichž názvy byly přeložené do češtiny. Útočníci tak cíleně mířili na uživatele a uživatelky v Česku. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb od společnosti ESET.