ESET··7 min

Hrozby pro Android: Adware byl v listopadu rizikem pro fanoušky mobilních her včetně dětí

ESET

ESET

Jsme jednou z prvních evropských společností se zaměřením na digitální bezpečnost. Soukromou společnost ESET stále vedou inženýři, kteří ji před 30 lety založili. Díky naší nezávislosti se můžeme soustředit na náš nejdůležitější cíl – na ochranu koncových zákazníků a firem na jejich cestě k úspěšnější budoucnosti.

Tisková zpráva

Praha, 19. prosince 2022 – Adware Andreed, který bezpečnostní specialisté z ESETu v listopadu detekovali v pětině všech případů, je aktuálně nejběžnější hrozbou pro platformu Android v Česku. Útočníci šířili adware Andreed i druhý nejčastější škodlivý kód, adware Hiddad, opět především prostřednictvím různých modifikací známých her. V několika případech bezpečnostní specialisté dokonce zachytili verze her, které cílily především na děti, například hru podobnou známé a populární hře Minecraft. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb od společnosti ESET.

Adware Andreed, který se stal v letošním roce dominantním škodlivým kódem pro platformu Android v České republice, se v listopadu opět držel v čele pravidelné statistiky měsíčních hrozeb. Tentokrát ho bezpečnostní specialisté objevili v pětině všech případů. V porovnání s předchozími měsíci se tak jedná o první mírný pokles v počtu jeho detekcí.

„Jak adware Andreed, tak druhý nejčastější škodlivý kód, adware Hiddad, byly tentokrát zacíleny na fanoušky mobilních her. Útočníci jejich prostřednictvím míří na uživatele všech věkových kategorií, i na ty nejmladší. V případě adwaru Hiddad jsme viděli, jak zneužívají k jeho šíření hru podobnou velmi populární hře Minecraft, která je oblíbená mezi dětmi. Také další hry, které jsme v těchto kampaních zachytili, jsou určeny především pro mladší publikum. Je to velmi běžná strategie, kterou útočníci vždy využívají před většími svátky a prázdninami – vědí, že uživatelé budou trávit více svého volného času online,“ říká Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET.

Zatímco útočné kampaně adwaru Andreed zachytili bezpečnostní experti v prostředku měsíce, Hiddad využili útočníci především ve dnech 13. a 27. listopadu.

Adware je aktuálně nejběžnější hrozbou v Česku

Nevyžádaná reklama se stala v letošním roce nejběžnější moderní hrozbou pro zařízení s operačním systémem Android. Jako typ škodlivého kódu tak zcela zastínila například dříve aktivní stalkerware či bankovní malware.

„Mezi hrozby v podobě nevyžádané reklamy patří celá řada škodlivých kódů s různou mírou rizikovosti pro operační systém zařízení a uživatelská data. V Česku je adware Andreed rozšíření právě kvůli tomu, že není tolik invazivní jako jiné hrozby a uživatelé mu nemusí věnovat takovou pozornost,“ říká Jirkal.

Adware ale také často funguje jako prostředník pro šíření daleko závažnějšího malwaru. Takovými typy jsou například downloadery, které v okamžiku, kdy je vpustíme do zařízení, začnou stahovat další adware či jiné škodlivé kódy. Zařízení pak mohou reklamou zcela zahltit a pokud uživatel na nějaké vyskakovací reklamní okno klikne, může být přesměrován na podvodnou webovou stránku.

Hra zdarma jako návnada

Důvodem rozšíření a popularity adwaru u útočníků je jeho úspěšnost. Bezpečnostní specialisté tak nadále varují, aby uživatelé nestahovali hry a jiné programy z neoficiálních obchodů s aplikacemi či veřejných internetových úložišť. Konkrétně na internetová úložiště se v posledních měsících zaměřují útočníci škodlivým kódem Agent.KEQ, který na sebe bere podobu aplikace pro stahování obsahu s názvem Your File Is Ready To Download.apk.

„Internetová úložiště a neoficiální obchody s aplikacemi jsou pro uživatele lákadlem – mohou na nich sehnat populární a trendy hry zdarma nebo ve výhodných balících s dalšími programy. Často se nicméně nejedná o oficiální aplikace, ale o jejich různě upravené verze, které sice mohou v nějaké míře nebo zcela fungovat, ale jako bonus obsahují škodlivý kód. Tato strategie o to víc míří na děti, které budou spíše hledat cesty, jak oblíbenou hru získat bez finančních výdajů, nebo spíše nebudou věnovat pozornost tomu, odkud ji získají. V aktuálním období, kdy se blíží vánoční prázdniny a děti budou víc doma, bych tak doporučoval vysvětlit jim v základu a jednoduchou formou rizika, na která mohou na internetu narazit,“ dodává Jirkal z ESETu.

Nejčastějším rizikům pro děti na internetu se věnuje také iniciativa Safer Kids Online, která má za cíl pomoci jejich rodičům zorientovat se v nástrahách digitálního světa. Uživatele všech věkových kategorií bude před aktuálními hrozbami varovat také kvalitní bezpečnostní software.

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice pro platformu Android za listopad 2022:

  1. Android/Andreed trojan (21,25 %)
  2. Android/Hiddad.AYF trojan (13,86 %)
  3. Android/TrojanDropper.Agent.KEQ trojan (9,79 %)
  4. Android/TrojanDropper.Agent.JDU trojan (4,02 %)
  5. Android/Hiddad.AXJ trojan (2,86 %)
  6. Android/Triada trojan (2,36 %)
  7. Android/TrojanDropper.Agent.KMZ trojan (2,01 %)
  8. Android/Hiddad.AZJ trojan (1,86 %)
  9. Android/TrojanDropper.Agent.GKW trojan (1,86 %)
  10. Android/Spy.Cerberus trojan (1,61 %)

Uživatelé produktů ESET jsou před těmito hrozbami chráněni.

Projekt Safer Kids Online

Safer Kids Online je nejen obsahový web, ale především celosvětová iniciativa společnosti ESET, která má za cíl pomoci především rodičům zorientovat se v technologickém světě a stát se tak dětem průvodci. Děti a mladí lidé stále častěji používají technologie, ať už pro zábavu, učení, objevování nových zájmů nebo komunikaci s přáteli a rodinou.

Vzdělávání probíhá prostřednictvím praktických rad, článků, aktivit, vlogů a materiálů od odborníků na online bezpečnost.

O společnosti ESET

Společnost ESET již od roku 1987 vyvíjí bezpečnostní software pro domácí i firemní uživatele. Drží rekordní počet ocenění a díky jejím technologiím může více než miliarda uživatelů bezpečně objevovat možnosti internetu. Široké portfolio produktů ESET pokrývá všechny populární platformy, včetně mobilních, a poskytuje neustálou proaktivní ochranu při minimálních systémových nárocích.

ESET dlouhodobě investuje do vývoje. Jen v České republice nalezneme tři vývojová centra, a to v Praze, Jablonci nad Nisou a Brně. Společnost ESET má lokální zastoupení v Praze, celosvětovou centrálu v Bratislavě a disponuje rozsáhlou sítí partnerů ve více než 200 zemích světa.

Kontakt pro média:

Ondřej Šafář

Manažer PR a komunikace

ESET software spol. s r.o.

tel: +420 776 234 218

[email protected]

Lucie Mudráková

Specialistka PR a komunikace

ESET software spol. s r.o.

tel: +420 702 206 705

[email protected]

Další články

Další články od ESET

Průzkum ESET: Se svými daty Češi riskují, podceňují zálohy i jejich bezpečnost

Průzkum ESET: Se svými daty Češi riskují, podceňují zálohy i jejich bezpečnost

Bezpečnostní experti opakovaně upozorňují na nutnost zálohovat si data, přesto třetina Čechů zálohuje méně než jednou měsíčně a desetina dokonce nikdy. Osobní vzpomínky a cenné dokumenty mohou být přitom cílem hackerů. Zálohování je klíčové pro jejich ochranu. Češi pro zálohování preferují cloudová úložiště a velkokapacitní paměťové disky, naopak flash disky a CD už jsou spíše raritou. Více než třetina lidí si svá zálohovaná data již nijak dále nechrání. Vyplývá to z posledního průzkumu společnosti ESET. Odborníci doporučují pravidelně zálohy dat kontrolovat, používat silná hesla a vícefázové přihlášení i šifrování dat na zařízeních.
| ESET
Přehled hrozeb pro Android: Útočníci v září lákali na falešné investice, využili jména firem OpenAI a IBM

Přehled hrozeb pro Android: Útočníci v září lákali na falešné investice, využili jména firem OpenAI a IBM

Na platformě Android v Česku vzrostly v září především detekce adwaru Andreed, a to na více než 18 procent všech zachycených případů. Zatímco detekce bankovního trojského koně Cerberus v září klesly, do popředí pravidelné statistiky se vyšplhaly škodlivá aplikace FakeApp.AFZ a trojský kůň Agent.FBG. V případě škodlivého kódu FakeApp.AFZ pak útočníci opět využili strategii, při které jej vydávali za investiční aplikace zneužívající jména služeb IBM a OpenAI. Tyto falešné aplikace pak obětem nabízely možnosti investování do kryptoměn, přičemž cílem útočníků bylo pouze odcizit jejich peníze. Vyplývá to z pravidelné analýzy detekčních dat společnosti ESET.
| ESET
ESET rozšiřuje nabídku pro domácnosti, poskytne ještě lepší ochranu před krádeží identity a škodlivými kódy

ESET rozšiřuje nabídku pro domácnosti, poskytne ještě lepší ochranu před krádeží identity a škodlivými kódy

Společnost ESET, světový lídr v oblasti vývoje řešení kybernetické bezpečnosti, aktualizovala svou nabídku ESET HOME Security pro Českou republiku. V rámci řešení pro domácnosti představuje nové funkce, jako je například zabezpečená složka ESET Folder Guard, spolu s celkovým vylepšením stávajících funkcionalit. Součástí aktualizované nabídky pro domácnosti je také nová funkce Ochrana identity, která monitoruje dark web a uživatele upozorní, pokud dojde k úniku jejich osobních údajů.
| ESET
ESET: Největším rizikem pro počítače v Česku byl v září spyware Formbook

ESET: Největším rizikem pro počítače v Česku byl v září spyware Formbook

Spyware Formbook, který se v Česku vyskytuje dlouhodobě po boku spywaru Agent Tesla, byl v září již druhým měsícem nejčastěji detekovanou hrozbou pro uživatele operačního systému Windows. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb společnosti ESET. Útočníci jej šíří především v globálních e-mailových kampaních a nebezpečné přílohy se tak v jeho případě zatím neobjevují s českými názvy. S ohledem na jeho dosavadní růst lze podle expertů očekávat podobný vývoj i v následujících měsících. Spyware útočníci využívají ke krádežím našich dat. Rizikem je především pro nedostatečně zabezpečená uživatelská hesla.
| ESET
Hrozby pro macOS: Investice i Spotify, útočníci šíří škodlivé kódy v napodobeninách populárních aplikací

Hrozby pro macOS: Investice i Spotify, útočníci šíří škodlivé kódy v napodobeninách populárních aplikací

Adware Pirrit a malware PSW.Agent zůstávají nejčastěji detekovanými hrozbami pro platformu macOS v Česku a na Slovensku. Jejich přítomnost opět potvrdila pravidelná statistika kybernetických hrozeb od společnosti ESET, tentokrát za období od července do září 2024. Zatímco adware je kybernetickou hrozbou, kterou útočníci využívají především k instalaci škodlivých doplňků do prohlížeče či zobrazovaní nebezpečného či podvodného reklamního obsahu, škodlivý kód PSW.Agent využívají ke krádeži našich dat, a to jak přihlašovacích údajů do různých účtů, tak citlivých osobních dat, která poté dále mohou přeprodávat. Již několik měsíců jej útočníci také používají k získání přístupů do kryptopeněženek. Útočníci šíří oba typy škodlivých kódů prostřednictvím napodobenin legitimních aplikací, naposledy například prostřednictvím falešné aplikace pro investování Meta Trader či přehrávače Spotify.
| ESET
ESET: Podvodníci z online bazarů se nově zaměřili na ubytovací platformy Booking.com a Airbnb

ESET: Podvodníci z online bazarů se nově zaměřili na ubytovací platformy Booking.com a Airbnb

Společnost ESET zveřejnila nové informace o kybernetických zločincích využívajících online nástroj Telekopí (Telekopye), který funguje v rámci platformy Telegram. Útočníkům slouží k vytváření podvodné komunikace a koordinaci jednotlivých členů různě velkých kyberkriminálních uskupení, a to především k organizování podvodů na internetových tržištích, jako je Vinted, eBay, Facebook Marketplace, Bazoš či Sbazar. Podle posledních informací se podvodníci navíc zaměřili také na populární služby pro rezervace ubytování Booking.com a Airbnb. V rámci těchto podvodů zneužívají legitimní účty hotelů a pronajímatelů ubytování s cílem přimět oběti k zadání údajů z platebních karet do formulářů na falešných webových stránkách. Útočníci byli nejvíce aktivní v období letní sezóny, kdy počet těchto podvodů více než dvojnásobně překročil počet podvodů na online tržištích. S ohledem na popularitu obou platforem útočníci cílí na uživatele z celého světa.
| ESET
ESET popsal kyberšpionáž Ruskem podporované skupiny Gamaredon, cílem byla Ukrajina a země NATO

ESET popsal kyberšpionáž Ruskem podporované skupiny Gamaredon, cílem byla Ukrajina a země NATO

Bezpečnostní analytici společnosti ESET prozkoumali kyberšpionážní operace APT skupiny Gamaredon napojené na Rusko. Gamaredon je v současnosti nejaktivnější APT skupinou na Ukrajině a většina jejích kyberšpionážních útoků je vedena proti ukrajinským vládním institucím. ESET ale zaznamenal také několik pokusů o napadení cílů v zemích NATO – konkrétně v Bulharsku, Lotyšsku, Litvě a Polsku. Ani v jednom z těchto případů však útok nebyl úspěšný. Skupina Gamaredon v poslední době výrazně vylepšila své schopnosti v provádění kyberšpionáže a vyvinula několik nových nástrojů pro krádež cenných dat z aplikací poskytovatelů e‑mailových služeb, chatovacích aplikací jako je Signal nebo Telegram a webových aplikací. Analýza expertů z ESETu odhalila také infostealer PteroBleed, který skupina využívá k odcizení dat z ukrajinského vojenského systému.
| ESET
Přehled hrozeb pro Android: Srpnová bilance kyberhrozeb v Česku opět poukázala na podceňovaný adware

Přehled hrozeb pro Android: Srpnová bilance kyberhrozeb v Česku opět poukázala na podceňovaný adware

Srpnová statistika kybernetických hrozeb pro platformu Android zatím potvrdila očekávání bezpečnostních expertů a uživatelé se ani ve druhé polovině léta nesetkali s výraznými odchylkami od dlouhodobě monitorovaných škodlivých kódů. V čele kyberhrozeb nadále stojí adware Andreed a doplňuje ho malware Agent.HQS s bankovním trojským koněm Cerberus. Bezpečnostní experti upozorňují, že ačkoli je adware někdy ze strany uživatelů podceňovaným rizikem, může být součástí větších a propracovanějších útoků, jejichž cílem jsou naše data a finance. Vyplývá to z pravidelné analýzy detekčních dat společnosti ESET.
| ESET
ESET: Škodlivý kód Agent Tesla v srpnu utlumil svou aktivitu, spyware však v Česku přesto útočil

ESET: Škodlivý kód Agent Tesla v srpnu utlumil svou aktivitu, spyware však v Česku přesto útočil

Zatímco počty detekcí spywaru Formbook a spywaru Agent.AES zůstaly v srpnu bez výrazného poklesu nebo nárůstu, u spywaru Agent Tesla zaznamenali bezpečnostní experti výrazný propad v počtu zachycených útoků na uživatele a uživatelky operačního systému Windows v Česku. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb od společnosti ESET. I přesto, že počet případů škodlivého kódu Agent Tesla tentokrát nepřekročil ani sedm procent, spyware je jako typ hrozby v Česku stále aktivní. Bezpečnostní experti situaci monitorují a nevylučují novou vlnu vylepšených útočných kampaní.
| ESET
ESET zmapoval nejnovější aktivity ransomwarového gangu CosmicBeetle, který útočil na organizace a firmy v Česku

ESET zmapoval nejnovější aktivity ransomwarového gangu CosmicBeetle, který útočil na organizace a firmy v Česku

Bezpečnostní analytici společnosti ESET popsali chování nového ransomwaru ScRansom, který pro své útoky vyvinula skupina CosmicBeetle. Cílem tohoto ransomwarového gangu jsou především malé a střední firmy v Asii a v Evropě, včetně České republiky. Své oběti napadá prostřednictvím několik let starých zranitelností v jejich systémech. Podle zjištění společnosti ESET skupina experimentuje s uniklým nástroji nechvalně proslulé kyberkriminální skupiny LockBit a využívá její známé jméno k tomu, aby útoky vypadaly přesvědčivěji a přiměla oběti zaplatit výkupné. Podle expertů je také možné, že se skupina CosmicBeetle stala v nedávné době partnerem ransomwarového gangu RansomHub, který na ransomwarové scéně působí od března 2024 a patří k nejaktivnějším útočníkům současnosti. Bezpečnostní experti před útoky gangu CosmicBeetle varují, protože jeho nespolehlivé procesy zašifrování a dešifrování nemusí vždy vést k úspěšné obnově souborů po útoku.
| ESET