ESET··7 min

ESET: V pětině všech detekovaných případů se v Česku objevil virus Delf.NBX, rizikem je pro neaktualizované počítače

Praha, 20. prosince 2023 – Největší hrozbou pro operační systém Windows v Česku se stal v listopadu virus Delf.NBX, a to v pětině všech zachycených případů škodlivého kódu. Nezvyklý typ útoku s využitím malwaru, který je v bezpečnostní komunitě převážně dobře zmapovaný, svědčí podle bezpečnostních expertů o tom, že útočníci cílili na země, kde předpokládali nižší úroveň zabezpečení. Škodlivý kód byl detekován po celém světě, kromě České republiky také například v Číně nebo v Egyptě. Spolu s virem Delf.NBX se v listopadu objevil další nezvyklý typ malwaru, a to škodlivý kód Agent.RIK, který se snaží obejít bezpečnostní kontroly. Oba typy škodlivého kódu se šíří podobně jako spyware prostřednictvím e-mailových příloh. Bezpečnostní specialisté upozorňují, že v nebezpečí mohou být především starší počítače s neaktualizovaným operačním systémem a nedostatečnou ochranou. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb od společnosti ESET.

Do čela pravidelné statistiky pro operační systém Windows v České republice se dostal v listopadu virus Delf.NBX. Virus je typem škodlivého kódu, který napadá jiné programy, infikuje je a vytvoří z nich nositele dalšího škodlivého kódu. Napadený program přitom může v zařízení stále fungovat a uživatelé nemusí útok postřehnout.

„Viry jsou typem malwaru, na který dokáže bezpečnostní komunita již dnes velmi rychle reagovat, proto tento typ škodlivého kódu volí útočníci především v zemích, kde předpokládají horší bezpečnostní prostředí. Kromě Česka, kde se virus objevoval především 13. listopadu, pak útočníci zacílili také na Čínu a Egypt,“ vysvětluje Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET.

„Virus Delf.NBX se dokáže šířit prostřednictvím USB disků, zaznamenávat stisky kláves na klávesnici nebo stahovat a šířit další malware – v tomto případě se dokonce jednalo o v Česku dobře známý spyware Agent Tesla. Virus NBX dokáže odcizit informace o počítači a pořídit snímky obrazovky. Spyware Agent Tesla pak ještě jeho útok rozšiřuje o možnost krádeže dat, typicky uživatelských hesel,“ doplňuje Jirkal.

Virus Delf.NBX infikuje soubory s příponami .exe a excelové soubory s příponou .xlsx. Stejně, jako spyware, ho útočníci šířili prostřednictvím e-mailových příloh, a to jmenovitě například přílohami s názvy „Purchase Inquiry.exe“ nebo „OBJEDNÁVKA_ 13.11.23.exe“.

V listopadu útočníci zkoušeli i pokročilé hrozby

Virus Delf.NBX nebyl v listopadu jedinou novou hrozbou pro operační systém Windows v Česku. Bezpečnostní experti v českém prostředí detekovali také malware Agent.RIK, který se nejvíce šířil prostřednictvím e-mailové přílohy „Request for Quote Al-Farabi Kazakh National University 23-10-2023·pdf.vbs“.

„Malware Agent.RIK již patří k velmi pokročilému typu škodlivého kódu. Šíří se jako příloha s příponou .rar, která obsahuje VBS script pro stahování dalších nástrojů k poměrně složitému spuštění škodlivého kódu. Nejvíce jsme ho pozorovali 6. listopadu a útok dozníval ještě následující dva dny. Tato podoba obálky, ve které se malware šíří k uživatelům, obecně nemá dlouhou životnost a složí pouze k jednorázovému využití,“ říká Jirkal a dodává: „Při analýze škodlivého kódu jsme zjistili ještě jednu další zajímavost – v názvu e-mailové přílohy, jejímž prostřednictvím se Agent.RIK nejvíce šířil, útočníci použili speciální znak, který připomíná tečku, ale o tečku se nejedná. Tím se útočníci pravděpodobně snaží zmást samotné bezpečnostní programy, které se zaměřují na přípony e-mailových příloh.“

Kromě nových hrozeb se i v listopadu objevil spyware Agent Tesla, a to tentokrát v pěti procentech případů. Spyware nejvíce útočil 17. listopadu a nejčastěji se ukrýval v e-mailových přílohách s názvy „2354878090658095444717750-044802-sanlccjavap0003-8881.exe“, „INVOICE & AWB #5291760_pdf.exe“ a „Zpusob_platby,jpg.exe“.

Virus je nebezpečím pro neaktualizované počítače

Bezpečnostní experti doporučují v případě ochrany před pokročilejšími škodlivými kódy vždy využívat kvalitní bezpečnostní programy a ty pravidelně aktualizovat, stejně jako operační systém celého zařízení. Škodlivý kód typu virus je známý již několik let, největším rizikem je ale pro neaktualizovaná a zastaralá zařízení.

„Na případech v Česku z letošního listopadu můžeme vidět, že útočníci mohou kdykoli zkusit znovu šířit typ malwaru, který je považovaný za dobře zmapovaný a svým způsobem již za zcela vymizelý. I když nepředpokládáme, že by se škodlivý kód mohl v našem prostředí udržet delší dobu, útočníci i přesto mohli uspět v případě špatně zabezpečených uživatelů,“ říká Jirkal z ESETu.

V případě, že bezpečnostní řešení rozpozná nákazu virem v zařízení opakovaně, bezpečnostní specialisté doporučují reinstalovat celý operační systém počítače a zároveň naformátovat všechny USB flash disky, které byly do počítače zapojeny. Kvalitní bezpečnostní řešení může zařízení přítomnosti viru zbavit také, zde však podle expertů záleží na typu použitého bezpečnostního programu.

Nejčastější kybernetické hrozby pro operační systém Windows v České republice za listopad 2023:

  1. Win32/Delf.NBX virus (20,77 %)
  2. VBS/Agent.RIK trojan (13,34 %)
  3. MSIL/Spy.AgentTesla trojan (5,36 %)
  4. Win32/Formbook trojan (3,37 %)
  5. VBS/Agent.QMG trojan (2,63 %)
  6. MSIL/Agent.WOE trojan (2,15 %)
  7. Win32/Agent.NBJ virus (1,71 %)
  8. VBS/Agent.RLA trojan (1,53 %)
  9. Win32/PSW.Fareit trojan (1,11 %)
  10. MSIL/Spy.Agent.AES trojan (1,03 %)

Uživatelé produktů ESET jsou před těmito hrozbami chráněni.

O společnosti ESET

Společnost ESET již od roku 1987 vyvíjí bezpečnostní software pro domácí i firemní uživatele. Drží rekordní počet ocenění a díky jejím technologiím může více než miliarda uživatelů bezpečně objevovat možnosti internetu. Široké portfolio produktů ESET pokrývá všechny populární platformy, včetně mobilních, a poskytuje neustálou proaktivní ochranu při minimálních systémových nárocích.

ESET dlouhodobě investuje do vývoje. Jen v České republice nalezneme tři vývojová centra, a to v Praze, Jablonci nad Nisou a Brně. Společnost ESET má lokální zastoupení v Praze, celosvětovou centrálu v Bratislavě a disponuje rozsáhlou sítí partnerů ve více než 200 zemích světa.

Kontakt pro média:

Rita Gabrielová

Senior PR & Communication Manager

ESET software spol. s r.o.

tel: +420 720 829 561

[email protected]

Lucie Mudráková

Specialistka PR a komunikace

ESET software spol. s r.o.

tel: +420 702 206 705

[email protected]

Zadavatel
ESET

ESET

Jsme jednou z prvních evropských společností se zaměřením na digitální bezpečnost. Soukromou společnost ESET stále vedou inženýři, kteří ji před 30 lety založili. Díky naší nezávislosti se můžeme soustředit na náš nejdůležitější cíl – na ochranu koncových zákazníků a firem na jejich cestě k úspěšnější budoucnosti.

Další články od ESET

Hrozby pro macOS: Škodlivá reklama si hledá cesty do zařízení přes napodobeniny přehrávačů
ESET

Hrozby pro macOS: Škodlivá reklama si hledá cesty do zařízení přes napodobeniny přehrávačů

Uživatelé a uživatelky počítačů od Apple mohli v posledním čtvrt roce narazit na řadu napodobenin aplikací a nástrojů, které ukrývaly malware. V čele statistiky nejčastějších hrozeb pro platformu macOS v Česku a na Slovensku zůstávaly i v období od dubna do června 2024 adware Pirrit, downloader Adload a škodlivý kód PSW.Agent, který se řadí mezi tzv. infostealery. Útočníci zneužívali nejen falešnou verzi aplikace Adobe Flash Player, ale i aplikace určené k přehrávání médií, hudební soubory ve formátu MP3 či cracky a warez verze známých komerčních aplikací. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb od společnosti ESET.
Globální vývoj kybernetických hrozeb od ESET: Útočníci zneužívají ke krádeži dat falešné AI aplikace
ESET

Globální vývoj kybernetických hrozeb od ESET: Útočníci zneužívají ke krádeži dat falešné AI aplikace

Společnost ESET vydala svou nejnovější zprávu ESET Threat Report H1 2024. Zpráva shrnuje globální vývoj kybernetických hrozeb na základě dat z telemetrie a odborného pohledu analytiků společnosti, a to od prosince 2023 do května 2024. Infostealery, se kterými se útočníci pravidelně zaměřují také na Českou republiku, začaly napodobovat generativní AI nástroje jako Midjourney, Sora nebo Gemini. V oblasti kybernetických hrozeb pro mobilní zařízení se objevil také nový malware GoldPickaxe, který je se svými funkcemi schopný krást data k rozpoznávání obličeje, a tím vytvářet deepfake obsah. Bezpečnostní experti ve zprávě popsali také kybergang využívající malware Balada Injector, který je nechvalně proslulý zneužíváním zranitelností pluginů WordPress. Skupina útočníků v první polovině roku 2024 kompromitovala přes 20 000 webových stránek, včetně webů v České republice. Zpráva se také věnuje vývoji ransomwarových hrozeb, kdy v centru pozornosti stála v posledním půl roce operace Cronos k rozbití ransomwarového gangu LockBit.
ESET v Česku pokračuje v růstu, firmy potvrdily zájem o řešení v cloudu a profesionální služby kyberbezpečnosti
ESET

ESET v Česku pokračuje v růstu, firmy potvrdily zájem o řešení v cloudu a profesionální služby kyberbezpečnosti

Česká pobočka společnosti ESET, předního světového dodavatele řešení v oblasti kybernetické bezpečnosti, zveřejnila své finanční výsledky za loňský rok. Kompletní výnosy dosáhly dle očekávání pobočky hodnoty 564,2 milionu korun. Společnost během loňského roku představila významné změny a inovace ve své nabídce kyberbezpečnostních řešení. Dosažený výsledek potvrdil její dlouhodobá očekávání, a to především v případě firemních zákazníků. Ti opět potvrdili zájem o technologie s pokročilými vrstvami ochrany v cloudu. Růst však společnost zaznamenala i v segmentu zákazníků z řad domácností, pro které na podzim loňského roku představila sjednocenou nabídku nových úrovní ochrany. Aktuálně společnost pokračuje v rozvoji služby MDR (řízená detekce a reakce na incidenty) pro firemní zákazníky a v rozvoji technologických partnerství.
ESET: Na české uživatele a uživatelky v květnu opět zacílily e-mailové přílohy v českém překladu
ESET

ESET: Na české uživatele a uživatelky v květnu opět zacílily e-mailové přílohy v českém překladu

Ačkoli stálou hrozbou zůstává v Česku spyware Agent Tesla, v květnu se do čela statistiky nejčastějších škodlivých kódů pro operační systém Windows vyšplhal downloader Agent.RWL. Podle analýzy bezpečnostních expertů se jedná o pokročilý malware s neobvyklými funkcemi. Oba typy škodlivých kódů se po čase opět šířily e-mailovými přílohami, jejichž názvy byly přeložené do češtiny. Útočníci tak cíleně mířili na uživatele a uživatelky v Česku. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb od společnosti ESET.
Přehled hrozeb pro Android: V květnu byly zdrojem adwaru a bankovního trojského koně hry pro nejmenší uživatele
ESET

Přehled hrozeb pro Android: V květnu byly zdrojem adwaru a bankovního trojského koně hry pro nejmenší uživatele

Adware Andreed a bankovní trojský kůň Cerberus byly i v květnu hlavními kybernetickými hrozbami pro platformu Android v Česku. Doplnil je opět škodlivý kód se špionážními funkcemi. Jednalo se tentokrát o downloader Agent.CZB. Všechny nejčastěji detekované škodlivé kódy se v květnu šířily prostřednictvím falešných verzí aplikací pro chytré telefony. V případě adwaru a bankovního trojského koně to byly především mobilní hry, a to často zacílené na nejmenší uživatele z řad dětí. Bezpečnostní specialisté tak upozorňují, že s příchodem léta může být i tato skupina zvlášť zranitelná. Vyplývá to z pravidelné analýzy detekčních dat společnosti ESET.
Průzkum ESET: Češi chtějí občanský průkaz v chytrém telefonu, aplikaci eDoklady chce využívat polovina z nás
ESET

Průzkum ESET: Češi chtějí občanský průkaz v chytrém telefonu, aplikaci eDoklady chce využívat polovina z nás

Polovina uživatelů a uživatelek v Česku je připravena využívat aplikaci eDoklady k prokazování své totožnosti. Podle posledního průzkumu společnosti ESET, který byl zaměřen právě na všeobecné povědomí o této alternativě ke klasickým občanským průkazům, však zatím třetina dotázaných neví, kdy aplikaci začne využívat. Desetina dotázaných pak netuší, o co se jedná. Obecně jsou dle průzkumu ochotnější využívat aplikaci více muži než ženy, kteří také častěji vidí její výhody. Lidé obecně pozitivně hodnotí především usnadnění identifikace bez nutnosti mít u sebe plastovou verzi dokladu, rychlost a efektivitu prokazování. Naopak se nejvíce obávají kybernetických útočníků a ztráty dat, rizika zneužití elektronické verze dokladu anebo přílišného dohledu nad jejich soukromím ze strany státu. V otázkách kybernetické bezpečnosti si uživatelé již uvědomují riziko stahování aplikací mimo oficiální obchody a distribuční místa. Větší část z nich chrání svá zařízení zámkem či potvrzováním operací za využití biometrických údajů. Bezpečnostní software využívá na svých mobilních telefonech ale pouze třetina.
Hrozby pro macOS: Rizikem uplynulých týdnů byl malware využívaný ke krádežím v kryptopeněženkách
ESET

Hrozby pro macOS: Rizikem uplynulých týdnů byl malware využívaný ke krádežím v kryptopeněženkách

Nejčastější hrozbou pro platformu macOS zůstává dlouhodobě přítomný adware Pirrit. V uplynulých týdnech ale na sebe nejvíce upoutal pozornost škodlivý kód PSW.Agent, který se svými funkcemi řadí mezi tzv. infostealery, škodlivé kódy určené ke krádeži našich dat. Malware PSW.Agent se pak cíleně zaměřil na kryptoměnové účty, a to s pomocí sponzorovaných škodlivých reklam a bannerů. Právě zneužití legitimních nástrojů online marketingu je jednou z častých strategií útočníků na této platformě. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb od společnosti ESET.
Přehled hrozeb pro Android: V dubnu na české telefony cílil adware, bankovní malware i spyware
ESET

Přehled hrozeb pro Android: V dubnu na české telefony cílil adware, bankovní malware i spyware

V čele pravidelné statistiky kybernetických hrozeb pro platformu Android v Česku byl i v dubnu adware Andreed. Doplnily ho tentokrát dva škodlivé kódy, se kterými se čeští uživatelé a uživatelky již v minulosti pravidelně setkávali – bankovní trojský kůň Cerberus a škodlivý kód s prvky spywaru, Spy.SpinOk. Vyplývá to z pravidelné analýzy detekčních dat společnosti ESET. Malware se i v dubnu šířil především prostřednictvím falešných verzí her pro chytré telefony. Bezpečnostní experti proto varují před neuváženým stahováním aplikací mimo oficiální distribuční místa.
ESET vydal zprávu o aktivitách státy podporovaných útočníků, nejvíce operací bylo spojeno s Ruskem
ESET

ESET vydal zprávu o aktivitách státy podporovaných útočníků, nejvíce operací bylo spojeno s Ruskem

Nejnovější zpráva společnosti ESET, APT Activity Report, shrnuje zásadní aktivity útočných skupin, které byly sledovány bezpečnostními experty společnosti od října 2023 do konce března 2024. Hlavními cíli většiny útočných kampaní byly vládní organizace. Skupiny napojené na Rusko se zaměřily na špionáž v rámci Evropské unie a pokračovaly také v útocích proti Ukrajině. Za největším počtem sledovaných operací stáli dle zprávy právě především kyberútočníci napojení na Rusko. Bezpečnostní experti sledovali také další vývoj operace Texonto, v jejímž rámci útočníci šíří prostřednictvím e-mailového spamu dezinformace s cílem znejistit ukrajinské obyvatelstvo doma i v zahraničí. Útočné skupiny napojené na Írán zvýšily také svou aktivitu, a to především proti Izraeli po útoku vedeném hnutím Hamás v říjnu 2023 a během probíhající války v Gaze. Skupiny spojené s Čínou pak zneužívaly zranitelnosti veřejně přístupných zařízení a softwaru.
ESET: Spyware v dubnu překročil hranici pětiny všech detekcí, v Česku ho stále šíří spam
ESET

ESET: Spyware v dubnu překročil hranici pětiny všech detekcí, v Česku ho stále šíří spam

Ke stabilně detekovaným škodlivým kódům pro operační systém Windows v Česku – spywaru Agent Tesla a spywaru Formbook – se v dubnu připojil na předních místech detekční statistiky malware Agent.QMG, který bezpečnostní specialisté pozorovali již na podzim loňského roku. Nebezpečné e-mailové přílohy, jejichž prostřednictvím se tyto škodlivé kódy dlouhodobě šíří Českem, se tentokrát neobjevovaly v českém překladu. Bezpečnostní specialisté uživatelům a uživatelkám doporučují, aby k obraně svých dat využili kromě opatrného nakládání se svou online komunikací i správně nastavenou antispamovou ochranu. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb od společnosti ESET.