ESET··6 min

ESET: Útočníci využívají ke kyberšpionáži e-mailové schránky od Seznam.cz

Praha, 17. srpna 2023 – Společnost ESET odhalila novou kyberšpionážní skupinu, která využívá ke svým útokům bezplatně vytvořené e-mailové schránky od společnosti Seznam.cz. Skupina MoustachedBouncer je aktivní minimálně od roku 2014 a specializuje se na špionážní útoky na zahraniční ambasády nacházející se v Bělorusku. Poznatky o skupině exkluzivně prezentoval expert společnosti ESET Matthieu Faou během konference Black Hat USA 2023.

ESET objevil novou kyberšpionážní skupinu MoustachedBouncer. Její název je odvozen od její přítomnosti v Bělorusku a od skutečnosti, že velmi pravděpodobně operuje v souladu se zájmy tamní vlády. Skupina je aktivní minimálně od roku 2014 a zaměřuje se pouze na zahraniční velvyslanectví v Bělorusku, včetně těch evropských.

Od roku 2020 je MoustachedBouncer s největší pravděpodobností schopen kompromitovat své cíle útoky typu adversary-in-the-middle (AitM) na úrovni poskytovatelů internetových služeb (ISP) působících v Bělorusku. Skupina používá dvě samostatné sady nástrojů, které ESET pojmenoval NightClub a Disco.

Podle zjištění společnosti ESET malware NightClub využívá k exfiltraci dat bezplatné e-mailové služby, konkrétně český webmail Seznam.cz a ruského poskytovatele webmailu Mail.ru. ESET se domnívá, že útočníci si vytvořili vlastní e-mailové účty.

Útoky cílí na diplomaty v Bělorusku

Podle telemetrie společnosti ESET se skupina zaměřuje na zahraniční ambasády v Bělorusku. Společnost ESET identifikovala ambasády ze čtyř zemí, jejichž zaměstnanci se stali terčem tohoto útoku: dvě z Evropy, jednu z jižní Asie a jednu z Afriky. MoustachedBouncer používá pokročilé techniky pro komunikaci s řídícím serverem, včetně odposlechu sítě na úrovni ISP v případě malwaru Disco, zachycení e-mailů v případě malwaru NightClub a odposlechu služby DNS v jednom z pluginů NightClub.

Přestože ESET sleduje MoustachedBouncer jako samostatnou skupinu, existují náznaky, že spolupracuje s další aktivní špionážní skupinou Winter Vivern, která se v roce 2023 zaměřila na vládní pracovníky několika evropských zemí, včetně Polska a Ukrajiny.

Ke kompromitaci svých cílů útočníci skupiny MoustachedBouncer manipulují s internetovým připojením svých obětí, pravděpodobně na úrovni poskytovatele internetových služeb. Tím mohou oklamat samotný systém Windows zdáním, že se nachází za tzv. captive portálem, webovou stránkou, která se zobrazuje nově připojeným uživatelům před tím, než jim bude udělen další přístup do sítě.

„U rozsahu IP adres, na které se MoustachedBouncer zaměřuje, je síťový provoz přesměrován na falešnou, ale legitimně vypadající stránku Windows Update,“ říká expert společnosti ESET Matthieu Faou, který novou útočnou skupinu objevil a popsal její fungování během konference Black Hat USA 2023. „Tuto techniku adversary-in-the-middle používají útočníci pouze proti několika vybraným organizacím, konkrétně tedy ambasádám, nikoliv celostátně. Scénář AitM nám připomíná skupiny Turla a StrongPity, kterým se podařilo kompromitovat instalační soubory na úrovni poskytovatelů internetových služeb.“

„Ačkoli nelze zcela vyloučit kompromitaci routerů s cílem uskutečnit AitM útoky na sítě ambasád, možnost legálního odposlechu v Bělorusku naznačuje, že k manipulaci s provozem dochází spíše na úrovni poskytovatelů internetových služeb než na routerech cílů,“ vysvětluje Faou ze společnosti ESET.

Útočná skupina je aktivní minimálně od roku 2014

Od roku 2014 se rodiny malwaru používané skupinou MoustachedBouncer vyvíjely a velká změna nastala v roce 2020, kdy skupina začala používat útoky typu adversary-in-the-middle. MoustachedBouncer provozuje dvě rodiny malwaru paralelně, ale na daném zařízení je v jednu chvíli nasazena pouze jedna. ESET se domnívá, že malware Disco se používá ve spojení s AitM útoky, zatímco malware NightClub se používá u obětí, kde není možné zachytit provoz na úrovni poskytovatele internetu kvůli bezpečnostním opatřením, jako je například použití koncové šifrované VPN, kdy je internetový provoz směrován mimo Bělorusko.

Útočná skupina se zaměřuje na krádeže souborů a monitorování disků, včetně těch externích. Malware NightClub dokáže také nahrávat zvuk, pořizovat snímky obrazovky a zaznamenávat stisky kláves.

„Hlavním doporučením je, aby organizace v cizích zemích, kde nelze důvěřovat internetu, používaly pro veškerý svůj internetový provoz VPN tunel s koncovým šifrováním směřující na důvěryhodné místo. Takto dokáží obejít zařízení pro kontrolu sítě. Měly by také používat kvalitní a aktualizovaný bezpečnostní software,“ radí Faou.

O společnosti ESET

Společnost ESET již od roku 1987 vyvíjí bezpečnostní software pro domácí i firemní uživatele. Drží rekordní počet ocenění a díky jejím technologiím může více než miliarda uživatelů bezpečně objevovat možnosti internetu. Široké portfolio produktů ESET pokrývá všechny populární platformy, včetně mobilních, a poskytuje neustálou proaktivní ochranu při minimálních systémových nárocích.

ESET dlouhodobě investuje do vývoje. Jen v České republice nalezneme tři vývojová centra, a to v Praze, Jablonci nad Nisou a Brně. Společnost ESET má lokální zastoupení v Praze, celosvětovou centrálu v Bratislavě a disponuje rozsáhlou sítí partnerů ve více než 200 zemích světa.

Kontakt pro média:

Ondřej Šafář

Manažer PR a komunikace

ESET software spol. s r.o.

tel: +420 776 234 218

[email protected]

Lucie Mudráková

Specialistka PR a komunikace

ESET software spol. s r.o.

tel: +420 702 206 705

[email protected]

Zadavatel
ESET

ESET

Jsme jednou z prvních evropských společností se zaměřením na digitální bezpečnost. Soukromou společnost ESET stále vedou inženýři, kteří ji před 30 lety založili. Díky naší nezávislosti se můžeme soustředit na náš nejdůležitější cíl – na ochranu koncových zákazníků a firem na jejich cestě k úspěšnější budoucnosti.

Další články od ESET

Přehled hrozeb pro Android: V květnu byly zdrojem adwaru a bankovního trojského koně hry pro nejmenší uživatele
ESET

Přehled hrozeb pro Android: V květnu byly zdrojem adwaru a bankovního trojského koně hry pro nejmenší uživatele

Adware Andreed a bankovní trojský kůň Cerberus byly i v květnu hlavními kybernetickými hrozbami pro platformu Android v Česku. Doplnil je opět škodlivý kód se špionážními funkcemi. Jednalo se tentokrát o downloader Agent.CZB. Všechny nejčastěji detekované škodlivé kódy se v květnu šířily prostřednictvím falešných verzí aplikací pro chytré telefony. V případě adwaru a bankovního trojského koně to byly především mobilní hry, a to často zacílené na nejmenší uživatele z řad dětí. Bezpečnostní specialisté tak upozorňují, že s příchodem léta může být i tato skupina zvlášť zranitelná. Vyplývá to z pravidelné analýzy detekčních dat společnosti ESET.
Průzkum ESET: Češi chtějí občanský průkaz v chytrém telefonu, aplikaci eDoklady chce využívat polovina z nás
ESET

Průzkum ESET: Češi chtějí občanský průkaz v chytrém telefonu, aplikaci eDoklady chce využívat polovina z nás

Polovina uživatelů a uživatelek v Česku je připravena využívat aplikaci eDoklady k prokazování své totožnosti. Podle posledního průzkumu společnosti ESET, který byl zaměřen právě na všeobecné povědomí o této alternativě ke klasickým občanským průkazům, však zatím třetina dotázaných neví, kdy aplikaci začne využívat. Desetina dotázaných pak netuší, o co se jedná. Obecně jsou dle průzkumu ochotnější využívat aplikaci více muži než ženy, kteří také častěji vidí její výhody. Lidé obecně pozitivně hodnotí především usnadnění identifikace bez nutnosti mít u sebe plastovou verzi dokladu, rychlost a efektivitu prokazování. Naopak se nejvíce obávají kybernetických útočníků a ztráty dat, rizika zneužití elektronické verze dokladu anebo přílišného dohledu nad jejich soukromím ze strany státu. V otázkách kybernetické bezpečnosti si uživatelé již uvědomují riziko stahování aplikací mimo oficiální obchody a distribuční místa. Větší část z nich chrání svá zařízení zámkem či potvrzováním operací za využití biometrických údajů. Bezpečnostní software využívá na svých mobilních telefonech ale pouze třetina.
Hrozby pro macOS: Rizikem uplynulých týdnů byl malware využívaný ke krádežím v kryptopeněženkách
ESET

Hrozby pro macOS: Rizikem uplynulých týdnů byl malware využívaný ke krádežím v kryptopeněženkách

Nejčastější hrozbou pro platformu macOS zůstává dlouhodobě přítomný adware Pirrit. V uplynulých týdnech ale na sebe nejvíce upoutal pozornost škodlivý kód PSW.Agent, který se svými funkcemi řadí mezi tzv. infostealery, škodlivé kódy určené ke krádeži našich dat. Malware PSW.Agent se pak cíleně zaměřil na kryptoměnové účty, a to s pomocí sponzorovaných škodlivých reklam a bannerů. Právě zneužití legitimních nástrojů online marketingu je jednou z častých strategií útočníků na této platformě. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb od společnosti ESET.
Přehled hrozeb pro Android: V dubnu na české telefony cílil adware, bankovní malware i spyware
ESET

Přehled hrozeb pro Android: V dubnu na české telefony cílil adware, bankovní malware i spyware

V čele pravidelné statistiky kybernetických hrozeb pro platformu Android v Česku byl i v dubnu adware Andreed. Doplnily ho tentokrát dva škodlivé kódy, se kterými se čeští uživatelé a uživatelky již v minulosti pravidelně setkávali – bankovní trojský kůň Cerberus a škodlivý kód s prvky spywaru, Spy.SpinOk. Vyplývá to z pravidelné analýzy detekčních dat společnosti ESET. Malware se i v dubnu šířil především prostřednictvím falešných verzí her pro chytré telefony. Bezpečnostní experti proto varují před neuváženým stahováním aplikací mimo oficiální distribuční místa.
ESET vydal zprávu o aktivitách státy podporovaných útočníků, nejvíce operací bylo spojeno s Ruskem
ESET

ESET vydal zprávu o aktivitách státy podporovaných útočníků, nejvíce operací bylo spojeno s Ruskem

Nejnovější zpráva společnosti ESET, APT Activity Report, shrnuje zásadní aktivity útočných skupin, které byly sledovány bezpečnostními experty společnosti od října 2023 do konce března 2024. Hlavními cíli většiny útočných kampaní byly vládní organizace. Skupiny napojené na Rusko se zaměřily na špionáž v rámci Evropské unie a pokračovaly také v útocích proti Ukrajině. Za největším počtem sledovaných operací stáli dle zprávy právě především kyberútočníci napojení na Rusko. Bezpečnostní experti sledovali také další vývoj operace Texonto, v jejímž rámci útočníci šíří prostřednictvím e-mailového spamu dezinformace s cílem znejistit ukrajinské obyvatelstvo doma i v zahraničí. Útočné skupiny napojené na Írán zvýšily také svou aktivitu, a to především proti Izraeli po útoku vedeném hnutím Hamás v říjnu 2023 a během probíhající války v Gaze. Skupiny spojené s Čínou pak zneužívaly zranitelnosti veřejně přístupných zařízení a softwaru.
ESET: Spyware v dubnu překročil hranici pětiny všech detekcí, v Česku ho stále šíří spam
ESET

ESET: Spyware v dubnu překročil hranici pětiny všech detekcí, v Česku ho stále šíří spam

Ke stabilně detekovaným škodlivým kódům pro operační systém Windows v Česku – spywaru Agent Tesla a spywaru Formbook – se v dubnu připojil na předních místech detekční statistiky malware Agent.QMG, který bezpečnostní specialisté pozorovali již na podzim loňského roku. Nebezpečné e-mailové přílohy, jejichž prostřednictvím se tyto škodlivé kódy dlouhodobě šíří Českem, se tentokrát neobjevovaly v českém překladu. Bezpečnostní specialisté uživatelům a uživatelkám doporučují, aby k obraně svých dat využili kromě opatrného nakládání se svou online komunikací i správně nastavenou antispamovou ochranu. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb od společnosti ESET.
Kybernetické cvičení NATO: ESET pomohl slovensko-maďarskému týmu k úspěchu na cvičení Locked Shields 2024
ESET

Kybernetické cvičení NATO: ESET pomohl slovensko-maďarskému týmu k úspěchu na cvičení Locked Shields 2024

Praha, 9. května 2024 – Experti společnosti ESET, předního světového dodavatele kyberbezpečnostních řešení se sídlem v Bratislavě, se v rámci společného týmu Slovenské republiky a Maďarska zapojili do největšího a nejkomplexnějšího cvičení kybernetické obrany na světě Locked Shields 2024, kterou každoročně pořádá Centrum excelence NATO pro kybernetickou obranu (CCDCOE). Cvičení simuluje reálné kybernetické útoky a letos se do něj zapojilo 40 zemí. Společnost ESET v rámci cvičení nasadila jak své bezpečnostní řešení, tak více než 50 kyberbezpečnostních expertů, kteří byli součástí několika různých taktických týmů. Do cvičení byla tentokrát zapojena také pražská výzkumná pobočka společnosti ESET. Tématem 14. ročníku mezinárodního cvičení byla spolupráce.
ESET představuje nový tým bezpečnostních expertů, z Prahy se zaměří na mezinárodní kyberkriminalitu
ESET

ESET představuje nový tým bezpečnostních expertů, z Prahy se zaměří na mezinárodní kyberkriminalitu

Praha, 30. dubna 2024 - Bezpečnostní experti z pražské pobočky společnosti ESET, předního poskytovatele řešení v oblasti kybernetické bezpečnosti, se nově cíleně zaměří na mezinárodní aktivity kyberkriminálních útočných skupin. Nově vzniklý tým bude mít za úkol aktivně vyhledávat a dlouhodobě monitorovat obávané útoky ransomwarem, který dle dat společnosti ESET posílil v minulém roce o více než 50 procent. Mezi oblast jejich zájmu budou pak nadále spadat také kriminální aktivity organizovaných skupin na internetových bazarech, a to nejen v Česku. Nově získané informace pomohou v obraně před těmito hrozbami.
Přehled hrozeb pro Android: Falešné hry v březnu ukrývaly adware i bankovní malware
ESET

Přehled hrozeb pro Android: Falešné hry v březnu ukrývaly adware i bankovní malware

Praha, 25. dubna 2024 – Adware Andreed, přední kybernetická hrozba pro platformu Android v Česku, se i nadále drží v čele pravidelné statistiky od společnosti ESET. V březnu však bezpečnostní specialisté zaznamenali také návrat trojského koně Cerberus, bankovního malwaru, který útočníci využívají k napadení internetového bankovnictví. Zdrojem šíření škodlivých kódů nadále zůstávají především hry pro chytré mobilní telefony.
ESET: V březnu na sebe upozornil malware AsyncRAT, útočníci jeho prostřednictvím spustí i DDoS útok
ESET

ESET: V březnu na sebe upozornil malware AsyncRAT, útočníci jeho prostřednictvím spustí i DDoS útok

Praha, 16. dubna 2024 – Nejvíce detekovaným škodlivým kódem pro operační systém Windows v Česku byl v březnu opět spyware Agent Tesla, přestože počet jeho detekcí oproti předchozímu období poklesl. Doplnil ho opět spyware Formbook. Ani jeden ze zástupců spywaru, který patří mezi největší rizika pro naše přihlašovací údaje, však necílil přímo na Česko. Na předních místech pravidelné statistiky se v březnu objevil také trojský kůň AsyncRAT. Uživatelé stáhnou tento malware většinou ve formě škodlivého programu, který může přes server útočníků posléze stahovat celou řadu doplňkových pluginů s různými škodlivými funkcemi. Ty mohou útočníkům napomáhat v krádeži našich údajů, monitorování našeho chování na internetu nebo jim pomoct s dalšími útočnými kampaněmi, například s útoky typu DDoS. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb od společnosti ESET.