ESET: Útočníci se v červnu zaměřili na data ze sociálních sítí, kradená hesla posílali přes Discord

|

Praha, 19. července 2023 – Hlavní hrozbou pro uživatele operačního systému Windows v Česku byl v červnu opět spyware Agent Tesla. Bezpečnostní specialisté z ESETu i přes aktuálně nižší číslo zachycených detekcí zaznamenali u tohoto spywaru nové chování – útočníci jeho prostřednictvím zaznamenávali stisky kláves na klávesnicích infikovaných zařízení a jejich cílem byla data ze sociálních sítí, která následně přeposílali přes komunikační platformu Discord. Kromě spywaru Agent Tesla se v červnu mezi nejčastějšími typy malwaru objevily také spyware Formbook a password stealer Fareit, u kterého útočníci tentokrát vsadili na přílohy připomínající dokumenty od přepravních společností DHL a DPD nebo od České spořitelny. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb pro operační systém Windows v Česku.

Bezpečnostní specialisté upozornili na klesající počet zachycených detekcí spywaru Agent Tesla již minulý měsíc. V červnových datech pak malware nepřekročil hranici desetiny všech zachycených kybernetických hrozeb, přesto ale zůstává nejčastějším škodlivým kódem pro operační systém Windows v Česku. Uživatelé na něj mohli v červnu narazit v e-mailových přílohách s názvy „PURCHASE ORDER.exe“, „Zpusob_platby,jpg.exe“ a „Poptavka 00413_pdf.exe“. Právě spuštění nebezpečné e-mailové přílohy vpustí spyware do zařízení a umožní mu sbírat osobní data a přihlašovací údaje.

„Agent Tesla je dnes již ustálenou malware rodinou, a i přes aktuálně nižší počet jeho detekcí zůstává v Česku jednou z hlavních hrozeb. Jeho zdrojové kódy byly v minulosti zveřejněny a dnes se tak malware vyskytuje ve stále nových verzích s novými funkcionalitami,“ říká Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET.

Podle dat bezpečnostních expertů z ESETu útočníci tentokrát zneužívali ve spojení se spywarem Agent Tesla také komunikační platformu Discord.

„Spyware jako škodlivý kód využívají útočníci ke krádežím osobních dat uživatelů. V červnu jsme při bližší analýze zjistili, že získaná data obětí posílali přes platformu Discord. Spyware Agent Tesla také například dokázal zaznamenávat stisky kláves na klávesnici, pokud měl uživatel na infikovaném počítači spuštěná okna sociálních sítí, zejména platforem jako Facebook, Twitter, Instagram, Skype, WhatsApp, Discord a dalších. S největší pravděpodobností bylo cílem útočníků dostat se k přihlašovacím údajům uživatelů nebo je získaným obsahem následně vydírat,“ vysvětluje Jirkal.

Pozor na podezřelé soubory od banky nebo přepravce

Na přední místa pravidelné statistiky se v červnu dále vrátil password stealer Fareit, který útočníci také využívají k odcizení uživatelských hesel. Nejsilnější útoky proběhly 21. června a nejčastější přílohy, jejichž prostřednictvím se tento škodlivý kód šířil, byly tentokrát pojmenovány „DHL Receipt.exe“, „DPD Informace o zasilkach 20210823 -20210928.pdf.exe“ či „Ceskasporitelna, a.s.Swift_260321_scan.exe“.

„U password stealeru Fareit jsme v červnu po delší době zaznamenali větší kampaň. Útočníci se v jeho případě opět cíleně zaměřili na české uživatele a vsadili na e-mailové přílohy, které vypadaly jako dokumenty od přepravních společností nebo jako dokument od České spořitelny,“ říká Jirkal.

Dvojici škodlivých kódů nakonec v červnu doplnil také spyware Formbook. Ani tento spyware však nebyl podobně jako Agent Tesla výrazně aktivní. Nebezpečné e-mailové přílohy měly v jeho případě názvy „SV11009372773.exe“ a „nákupní objednávka pdf.exe“.

Uniklá hesla slouží k automatizovaným útokům

Spywary Agent Tesla a Formbook a password stealer Fareit patří mezi takzvané infostealery, škodlivé kódy, které útočníci využívají ke krádežím osobních dat uživatelů. V Česku jsou infostealery dlouhodobě jednou z hlavních kybernetických hrozeb a bezpečnostní specialisté tak uživatelům doporučují, aby nepodcenili kvalitní a spolehlivé zabezpečení svých dat.

„Řada uživatelů se může domnívat, že nejsou pro hackery natolik zajímaví, aby se na ně zaměřili a pokusili se odcizit právě jejich data. Pro útočníky ale zpravidla nebývá cílem prolomení pouze jednoho konkrétního účtu. Obsáhlé seznamy odcizených hesel se různě přeprodávají na černých tržištích za účelem většího finančního zisku. Další útočníci, kteří taková data nakoupí, je pak mohou využít k celé řadě automatizovaných útoků, jako jsou například útoky hrubou silou, a prolomit i více účtů najednou. Proto by uživatelé v první řadě měli zkontrolovat své účty, zda na nich používají dostatečně silná a unikátní hesla, která vždy slouží k přístupu pouze k jednomu online účtu,“ doplňuje Jirkal z ESETu.

Spolehlivou ochranou před infostealery je kvalitní bezpečnostní software. Pro bezpečné uchovávání svých přihlašovacích údajů mohou uživatelé využívat i takzvané správce hesel, které uloží všechna hesla bezpečně v zašifrované podobě a uživatel si pak pamatuje už jen jediné heslo pro přístup do této služby. Nemusí hesla již nikam zapisovat ani vytvářet lehce zapamatovatelné varianty hesel na úkor jejich spolehlivosti a bezpečnosti.

Nejčastější kybernetické hrozby pro operační systém Windows v České republice za červen 2023:

  1. MSIL/Spy.AgentTesla trojan (9,55 %)
  2. Win32/Formbook trojan (6,20 %)
  3. Win32/PSW.Fareit trojan (3,79 %)
  4. MSIL/Spy.Agent.AES trojan (2,31 %)
  5. BAT/Runner trojan (2,15 %)
  6. Win32/Rescoms trojan (1,36 %)
  7. VBS/Agent.QMG trojan (1,18 %)
  8. PHP/Disdroth trojan (1,05 %)
  9. Win32/Qhost trojan (1,02 %)
  10. Win64/Filesponger trojan (0,96 %)

Uživatelé produktů ESET jsou před těmito hrozbami chráněni.

O společnosti ESET

Společnost ESET již od roku 1987 vyvíjí bezpečnostní software pro domácí i firemní uživatele. Drží rekordní počet ocenění a díky jejím technologiím může více než miliarda uživatelů bezpečně objevovat možnosti internetu. Široké portfolio produktů ESET pokrývá všechny populární platformy, včetně mobilních, a poskytuje neustálou proaktivní ochranu při minimálních systémových nárocích.

ESET dlouhodobě investuje do vývoje. Jen v České republice nalezneme tři vývojová centra, a to v Praze, Jablonci nad Nisou a Brně. Společnost ESET má lokální zastoupení v Praze, celosvětovou centrálu v Bratislavě a disponuje rozsáhlou sítí partnerů ve více než 200 zemích světa.

Kontakt pro média:

Ondřej Šafář

Manažer PR a komunikace

ESET software spol. s r.o.

tel: +420 776 234 218

[email protected]

Lucie Mudráková

Specialistka PR a komunikace

ESET software spol. s r.o.

tel: +420 702 206 705

[email protected]

ESET

Přehled hrozeb pro Android: V Česku se objevil nový škodlivý kód určený ke špionáži

Praha, 24. července 2023 – Nejčastěji detekovaným škodlivým kódem pro platformu Android v Česku zůstává trojský kůň Hiddad, který ke svému šíření využívá napodobeniny hry Minecraft. S téměř shodným počtem detekcí se ale v červnu nově objevil malware Spy.SpinOk. Šíří se jako doplněk pro vývojáře a má funkce spywaru – jeho úkolem je například získávat informace o souborech v zařízení oběti a odesílat je útočníkům, dokáže ale také kopírovat dočasný obsah ve schránce zařízení nebo ho nahradit. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb pro platformu Android v Česku. Bezpečnostní specialisté z ESETu uživatelům doporučují, aby riziko v podobě spywaru nepodceňovali a zabezpečili své chytré telefony kvalitním bezpečnostním softwarem.

ESET

ESET pokračuje v růstu, celkové tržby společnosti loni přesáhly 14 miliard korun

Praha, 26. července 2023 – Společnost ESET, globální lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti, zveřejnila své finanční výsledky za rok 2022. Její celkové tržby vzrostly o více než 40 milionů eur a celkové výsledky ve výši 589 milionů eur (14,2 miliardy korun) představují nárůst o více než 7 procent oproti loňskému roku. Zisk po zdanění dosáhl téměř 70 milionů eur. Společnosti se to podařilo i přesto, že po začátku války na Ukrajině se stáhla z ruského a běloruského trhu. Česká pobočka ESET se na tomto výsledku podílela výnosy ve výši 560,2 milionu korun.

ESET

Globální vývoj kybernetických hrozeb od ESET: Kyberzločinci se opět pokusili obejít bezpečnostní opatření Microsoftu

Praha, 14. 08. 2023 – Společnost ESET vydala zprávu o kybernetických hrozbách ESET Threat Report T1 2023, která shrnuje klíčové statistiky z jejích detekčních systémů a důležitá zjištění bezpečnostních analytiků. Nejnovější zpráva mapuje období od prosince 2022 do května 2023 a poukazuje na pozoruhodnou přizpůsobivost kyberzločinců, kteří obrátili svoji pozornost na zneužívání zranitelností, získávání neoprávněného přístupu, kompromitaci citlivých informací nebo na online podvody. Česko nebylo výjimkou – data společnosti ESET ukazují nárůst phishingových útoků, a také podvodů spojených s falešnými investicemi.