ESET··7 min

ESET: Spyware od začátku roku opět posílil, útočníci budou investovat do vylepšení svých strategií

Praha, 17. února 2023 – I přes pokles v počtu detekcí na přelomu roku zůstává spyware Agent Tesla stabilním rizikem pro uživatele operačního systému Windows v České republice. Jak spyware Agent Tesla, tak spyware Formbook, další ze stabilně přítomných škodlivých kódů, se v lednu šířily prostřednictvím anglicky pojmenovaných příloh, útočné kampaně s využitím češtiny byly naopak doménou password stealeru Fareit. Infostealery, mezi které se spyware a password stealer řadí, zůstávají hlavní hrozbou pro uživatele v Česku a bezpečnostní specialisté budou v následujícím období sledovat především vývoj strategií těchto útoků. Nevylučují, že se útočníci zaměří na zlepšení překladů do češtiny. Vyplývá to z pravidelné statistiky hrozeb od společnosti ESET.

Spyware Agent Tesla v lednu posílil o několik procent. Zatímco v prosinci ho bezpečnostní specialisté detekovali ve zhruba desetině všech případů, v lednu už celkový počet detekcí vzrostl na 15,14 % všech detekovaných hrozeb pro operační systém Windows v Česku.

„Současný stav poklesu detekcí na začátku roku již pozorujeme druhým rokem. Jedná se o standardní vývoj a rozhodně to neznamená, že by infostealery v Česku, mezi které právě spadá spyware nebo password stealery, přestaly být rizikem,“ vysvětluje Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce ESET.

Spyware je typ malwaru, který se zaměřuje na krádež osobních údajů. V současnosti je považován bezpečnostními experty za jednu z nejrozšířenějších kybernetických hrozeb. Spyware se nejčastěji šíří prostřednictvím e-mailového spamu, kterým se útočníci snaží přimět uživatele ke spuštění infikovaných souborů v příloze. Dlouhodobě se vyskytuje také v České republice s jasným záměrem útočníků proniknout k údajům českých uživatelů.

„V Česku můžeme pozorovat střídající se kampaně, které jsou buď vedené globálně, v angličtině, nebo se snaží lokálně přizpůsobit zdejším uživatelům využitím českých překladů, které ale zpravidla nebývají správné a mohou uživatele upozornit na to, že něco není v pořádku,“ říká Jirkal. „Spyware Agent Tesla se v lednu nejčastěji šířil v příloze s názvem PAYMENT SLIP_002_JPEG.exe a nejvíce aktivní byl ve dnech 12. a 30. ledna,“ dodává.

Čeština jako ukazatel bezpečnosti

Druhým nejčastějším škodlivým kódem, který spyware Agent Tesla již více než rok v útočných kampaní v Česku doprovází, zůstává spyware Formbook. Útočil především od 23. ledna a nejčastěji se objevoval v příloze s názvem RFQ-HKSCAN.exe. V jednotkách procent ani v lednu nechyběl password stealer Fareit, který je i přes malý počet detekcí v Česku stabilní. V jeho případě se objevily útoky v češtině.

„Útočníci využívají v případě infostealerů manipulativní komunikaci a snaží se uživatele přesvědčit, že příloha v e‑mailu obsahuje nějaké důležité informace. Zatímco Agent Tesla i Formbook se tentokrát šířily v anglicky psaných e-mailech s anglicky pojmenovanými přílohami, Fareit se objevoval v přílohách s názvy Objednávka TR04_ B004-V021_Patrem S.R.O.exe, Unicredit_SVX5700736_Elektronická platební.exe či Objednávek(P.O_R6790074)_INTERCOM_Bohemia.exe. Pokud se na přílohy podíváte, můžete pozorovat jasně viditelné chyby vzniklé nesprávným překladem. Uživatelé ale mohou ve spěchu a v nepozornosti přílohy otevřít v domnění, že se jedná o skutečný doklad k objednávce nebo o fakturu,“ říká Jirkal.

Čeština je podle bezpečnostních specialistů stále jedním z důvěryhodných ukazatelů, že komunikace, a to nejen v e-mailu, ale také v chatovacích aplikacích nebo v SMS, není v pořádku a může se jednat o snahu získat přístup k našim údajům. Podle nich je to ale oblast, na kterou se mohou útočníci v budoucnu zaměřit.

„Malware se stále vyvíjí a stejně tak se vyvíjejí strategie útoků. Počítáme s tím, že útočníci mohou v budoucnu investovat také do věrohodnějších jazykových překladů. V posledních týdnech se také zvedla diskuze o generování spamu za pomoci algoritmů umělé inteligence, tam ale spíše můžeme počítat s tím, že v následujících letech převáží především angličtina a do češtiny zůstane text překládán spíše strojově,“ doplňuje Jirkal.

Nejčastějším cílem infostealerů jsou hesla

Útočníci využívají infostealery především k odcizení našich přihlašovacích údajů k různým online službám, přičemž těmi nejvíce poptávanými jsou přístupové údaje k našim bankovním účtům. Bezpečnostní specialisté proto opakovaně upozorňují na to, abychom věnovali pozornost celkové bezpečnosti hesel, a to jak na samém začátku v jejich vytváření, tak při jejich správě.

„Silné a spolehlivé heslo by mělo mít nejméně 10 znaků a mělo by být složené z malých a velkých písmen a číslic, popřípadě i speciálních znaků, pokud to daná služba při tvorbě hesla umožňuje. Pro lepší zapamatování mohou uživatelé využít i heslovou frázi, která mívá podobu dohromady spojené věty či slov, jejichž význam dává uživateli smysl. Heslo si nikam nezapisujte a k jeho uchování a správě využijte ideálně správce hesel,“ radí Jirkal z ESETu.

Správce hesel je specializovaný program, který si mohou uživatelé pořídit samostatně nebo jako součást bezpečnostního softwaru. Uložená hesla uchovává v zašifrované podobě a vyplňuje je při přihlašování do dané online služby. Uživatel si pak musí pamatovat jen jedno heslo, a to pro přístup do tohoto programu.

Nejčastější kybernetické hrozby pro operační systém Windows v České republice za leden 2023:

  1. MSIL/Spy.AgentTesla trojan (15,14 %)
  2. Win32/Formbook trojan (9,61 %)
  3. Win32/PSW.Fareit trojan (1,96 %)
  4. MSIL/Spy.Agent.AES trojan (1,95 %)
  5. Win32/Shafmia trojan (1,43 %)
  6. BAT/Runner trojan (1,22 %)
  7. MSIL/Disdroth trojan (1,17 %)
  8. MSIL/Spy.RedLine trojan (1,15 %)
  9. Win32/Warzone trojan (1,01 %)
  10. Win32/Spy.VB.OLN trojan (0,92 %)

Uživatelé produktů ESET jsou před těmito hrozbami chráněni.

O společnosti ESET

Společnost ESET již od roku 1987 vyvíjí bezpečnostní software pro domácí i firemní uživatele. Drží rekordní počet ocenění a díky jejím technologiím může více než miliarda uživatelů bezpečně objevovat možnosti internetu. Široké portfolio produktů ESET pokrývá všechny populární platformy, včetně mobilních, a poskytuje neustálou proaktivní ochranu při minimálních systémových nárocích.

ESET dlouhodobě investuje do vývoje. Jen v České republice nalezneme tři vývojová centra, a to v Praze, Jablonci nad Nisou a Brně. Společnost ESET má lokální zastoupení v Praze, celosvětovou centrálu v Bratislavě a disponuje rozsáhlou sítí partnerů ve více než 200 zemích světa.

Kontakt pro média:

Ondřej Šafář

Manažer PR a komunikace

ESET software spol. s r.o.

tel: +420 776 234 218

[email protected]

Lucie Mudráková

Specialistka PR a komunikace

ESET software spol. s r.o.

tel: +420 702 206 705

[email protected]

Zadavatel
ESET

ESET

Jsme jednou z prvních evropských společností se zaměřením na digitální bezpečnost. Soukromou společnost ESET stále vedou inženýři, kteří ji před 30 lety založili. Díky naší nezávislosti se můžeme soustředit na náš nejdůležitější cíl – na ochranu koncových zákazníků a firem na jejich cestě k úspěšnější budoucnosti.

Další články od ESET

Přehled hrozeb pro Android: Neoficiální verze her mohou ohrozit bankovní účty v Česku
ESET

Přehled hrozeb pro Android: Neoficiální verze her mohou ohrozit bankovní účty v Česku

Statistiku kybernetických hrozeb pro platformu Android v Česku v červenci vedl opět adware Andreed, který se dlouhodobě šíří prostřednictvím falešných mobilních her. Objem jeho detekcí ale mírně klesl. Na předních příčkách zůstává také nebezpečný spyware. Vyplývá to z pravidelné analýzy detekčních dat společnosti ESET. Bezpečnostní experti varují před stahováním aplikací a her mimo oficiální obchody s aplikacemi.
ESET objevil malware NGate, který útočníci využili k výběrům peněz z českých bankomatů
ESET

ESET objevil malware NGate, který útočníci využili k výběrům peněz z českých bankomatů

Bezpečnostní experti společnosti ESET nově objevili a popsali malware NGate, který se stal součástí útoků na klienty českých bank. Útočníci tentokrát zkombinovali využití tohoto malwaru s technikami sociálního inženýrství a s phishingem. Podle dat společnosti ESET stála za těmito útoky skupina, která na českém území působila od listopadu 2023 a malware pak zapojila do svých kampaní v březnu 2024. Analytici společnosti ESET se nicméně domnívají, že útoky jsou po zatčení jednoho z pachatelů aktuálně pozastaveny. Útočníci dokázali díky malwaru NGate a technologii NFC klonovat data přímo z fyzických platebních karet obětí a přenést je na zařízení útočníka. Ten pak mohl rovnou vybrat peníze obětí z bankomatů. ESET upozorňuje, že se jedná o první využití malwaru pro platformu Android s těmito funkcionalitami v praxi.
ESET objevil nový phishingový útok využívaný v bankovních podvodech, cílem byli klienti českých bank
ESET

ESET objevil nový phishingový útok využívaný v bankovních podvodech, cílem byli klienti českých bank

Bezpečnostní analytici ze společnosti ESET objevili a popsali novou podobu phishingových kampaní využívaných pro bankovní podvody. Standardní phishingové techniky doručení škodlivého kódu byly tentokrát kombinovány s novou metodou – útočníci se zaměřili na uživatele platforem Android a iOS prostřednictvím aplikací PWA, a v případě platformy Android také prostřednictvím WebAPK. Instalace neobsahovaly ve zjištěných případech žádná varování o tom, že dochází k instalacím aplikací třetích stran. Většina pozorovaných aplikací cílila na klienty českých bank, experti společnosti ESET nicméně zaznamenali také aplikace zaměřené na banky v Maďarsku a Gruzii. Na základě analyzovaných dat dospěli k závěru, že za kampaněmi stály dvě různé skupiny útočníků. Společnost ESET informovala o těchto hrozbách banky obětí a pomohla také několik phishingových domén a řídících serverů odstranit.
ESET: V červenci zůstaly největšími riziky pro české počítače škodlivé kódy, které kradou přihlašovací údaje
ESET

ESET: V červenci zůstaly největšími riziky pro české počítače škodlivé kódy, které kradou přihlašovací údaje

Podle červencové statistiky kybernetických hrozeb pro operační systém Windows v České republice je nejčastějším škodlivým kódem stále spyware, a to v zastoupení škodlivých kódů Agent Tesla, Formbook a Agent.AES. I když spyware Agent Tesla neměl v červenci tak výraznou útočnou kampaň jako v předešlém měsíci, stále zůstává v Česku největší kybernetickou hrozbou. Uživatelé a uživatelky se mohli tentokrát setkat především s globálními útoky a čeština se v překladech názvů nebezpečných příloh objevila spíše okrajově. Bezpečnostní experti nabádají k opatrnosti při práci s elektronickou poštou a upozorňují na trend, kdy útočníci mohou šířit malware kradoucí citlivé informace i prostřednictvím napodobenin známých aplikací, včetně nástrojů AI. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb od společnosti ESET.
Přehled hrozeb pro Android: Falešné hry Českem stále šíří adware a bankovní malware
ESET

Přehled hrozeb pro Android: Falešné hry Českem stále šíří adware a bankovní malware

Statistika kybernetických hrozeb pro platformu Android v Česku i v červnu zůstala neměnná. Největším rizikem je nadále adware Andreed, který v minulém měsíci znovu o něco posílil. Také v případě bankovního malwaru Cerberus, který se v Česku znovu začal objevovat od letošního jara, zůstávají detekce stabilní. Vyplývá to z pravidelné analýzy detekčních dat společnosti ESET. Falešné verze mobilních her jsou i nadále oblíbeným nástrojem kybernetických útočníků při šíření škodlivých kódů nejen v Česku. Bezpečnostní experti proto opakovaně varují před stahováním aplikací a her mimo oficiální obchody s aplikacemi pro chytré telefony.
ESET: Velký návrat spywaru Agent Tesla, v červnu se jeho detekce vyšplhaly ke třetině všech případů
ESET

ESET: Velký návrat spywaru Agent Tesla, v červnu se jeho detekce vyšplhaly ke třetině všech případů

Počet detekcí spywaru Agent Tesla, který je v Česku dlouhodobě stabilním malwarem, dosáhl v červnu téměř třetiny všech případů škodlivého kódu pro operační systém Windows v Česku. Podle bezpečnostních expertů se jednalo o nejsilnější útok letošního roku. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb od společnosti ESET. Útočníci spyware šířili prostřednictvím e-mailových zpráv od německé společnosti, která u českých obětí chtěla objednat zboží. Celá zpráva byla lokalizována do češtiny, včetně falešných kontaktních údajů a adresy webových stránek.
Hrozby pro macOS: Škodlivá reklama si hledá cesty do zařízení přes napodobeniny přehrávačů
ESET

Hrozby pro macOS: Škodlivá reklama si hledá cesty do zařízení přes napodobeniny přehrávačů

Uživatelé a uživatelky počítačů od Apple mohli v posledním čtvrt roce narazit na řadu napodobenin aplikací a nástrojů, které ukrývaly malware. V čele statistiky nejčastějších hrozeb pro platformu macOS v Česku a na Slovensku zůstávaly i v období od dubna do června 2024 adware Pirrit, downloader Adload a škodlivý kód PSW.Agent, který se řadí mezi tzv. infostealery. Útočníci zneužívali nejen falešnou verzi aplikace Adobe Flash Player, ale i aplikace určené k přehrávání médií, hudební soubory ve formátu MP3 či cracky a warez verze známých komerčních aplikací. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb od společnosti ESET.
Globální vývoj kybernetických hrozeb od ESET: Útočníci zneužívají ke krádeži dat falešné AI aplikace
ESET

Globální vývoj kybernetických hrozeb od ESET: Útočníci zneužívají ke krádeži dat falešné AI aplikace

Společnost ESET vydala svou nejnovější zprávu ESET Threat Report H1 2024. Zpráva shrnuje globální vývoj kybernetických hrozeb na základě dat z telemetrie a odborného pohledu analytiků společnosti, a to od prosince 2023 do května 2024. Infostealery, se kterými se útočníci pravidelně zaměřují také na Českou republiku, začaly napodobovat generativní AI nástroje jako Midjourney, Sora nebo Gemini. V oblasti kybernetických hrozeb pro mobilní zařízení se objevil také nový malware GoldPickaxe, který je se svými funkcemi schopný krást data k rozpoznávání obličeje, a tím vytvářet deepfake obsah. Bezpečnostní experti ve zprávě popsali také kybergang využívající malware Balada Injector, který je nechvalně proslulý zneužíváním zranitelností pluginů WordPress. Skupina útočníků v první polovině roku 2024 kompromitovala přes 20 000 webových stránek, včetně webů v České republice. Zpráva se také věnuje vývoji ransomwarových hrozeb, kdy v centru pozornosti stála v posledním půl roce operace Cronos k rozbití ransomwarového gangu LockBit.
ESET v Česku pokračuje v růstu, firmy potvrdily zájem o řešení v cloudu a profesionální služby kyberbezpečnosti
ESET

ESET v Česku pokračuje v růstu, firmy potvrdily zájem o řešení v cloudu a profesionální služby kyberbezpečnosti

Česká pobočka společnosti ESET, předního světového dodavatele řešení v oblasti kybernetické bezpečnosti, zveřejnila své finanční výsledky za loňský rok. Kompletní výnosy dosáhly dle očekávání pobočky hodnoty 564,2 milionu korun. Společnost během loňského roku představila významné změny a inovace ve své nabídce kyberbezpečnostních řešení. Dosažený výsledek potvrdil její dlouhodobá očekávání, a to především v případě firemních zákazníků. Ti opět potvrdili zájem o technologie s pokročilými vrstvami ochrany v cloudu. Růst však společnost zaznamenala i v segmentu zákazníků z řad domácností, pro které na podzim loňského roku představila sjednocenou nabídku nových úrovní ochrany. Aktuálně společnost pokračuje v rozvoji služby MDR (řízená detekce a reakce na incidenty) pro firemní zákazníky a v rozvoji technologických partnerství.
ESET: Na české uživatele a uživatelky v květnu opět zacílily e-mailové přílohy v českém překladu
ESET

ESET: Na české uživatele a uživatelky v květnu opět zacílily e-mailové přílohy v českém překladu

Ačkoli stálou hrozbou zůstává v Česku spyware Agent Tesla, v květnu se do čela statistiky nejčastějších škodlivých kódů pro operační systém Windows vyšplhal downloader Agent.RWL. Podle analýzy bezpečnostních expertů se jedná o pokročilý malware s neobvyklými funkcemi. Oba typy škodlivých kódů se po čase opět šířily e-mailovými přílohami, jejichž názvy byly přeložené do češtiny. Útočníci tak cíleně mířili na uživatele a uživatelky v Česku. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb od společnosti ESET.