ESET··7 min

ESET přináší STARMUS, festival vědy a kultury proběhne v květnu příštího roku v Bratislavě

Praha, 11. května 2023 –ESET přináší na Slovensko unikátní celosvětový festival Starmus, který spojuje vědu, umění a hudbu. Významné vědecké osobnosti budou tentokrát hledat odpovědi na palčivé otázky současnosti, jako je změna klimatu nebo výzvy spojené s vývojem umělé inteligence. V týdenním programu vystoupí mezi jinými osobnostmi moderátor a popularizátor vědy Bill Nye, sir Brian May (CBE) z rockové skupiny Queen, bioložka Jane Goodallová a Kip Thorne, nositel Nobelovy ceny za fyziku. Společnost ESET tímto krokem pokračuje v naplňování svého poslání podporovat vědu a výzkum. Festival se bude konat příští rok 12.-17. května 2024 v Bratislavě a dalších městech na Slovensku.

Sedmý ročník festivalu Starmus se uskuteční v několika slovenských městech a přiveze na Slovensko desítky nositelů Nobelovy ceny, astronautů z programu Apollo a světoznámých hudebníků. K hlavním osobnostem příštího ročníku festivalu patří Bill Nye, americký popularizátor vědy a moderátor slavného pořadu Bill Nye The Science Guy, doktorka Jane Goodallová, bioložka zabývající se výzkumem primátů, zejména šimpanzů, americký astrofyzik a nositel Nobelovy ceny profesor Kip Thorne, sir dr. Brian May, astrofyzik a kytarista kultovní rockové skupiny Queen a mnoho dalších.

Tématem sedmého ročníku festivalu na Slovensku je „Starmus Earth: budoucnost naší domovské planety“. Festival, který se uskuteční v květnu příštího roku, tak bude věnován tomu, jak můžeme řešit výzvy, které nejvíce ohrožují budoucnost Země – od hrozeb, kterým čelí naše životní prostředí a klima, až po převratné technologie, jako je umělá inteligence, genetické inženýrství a kybernetická bezpečnost.

Festival Starmus ve svém programu nabídne:

  • přednášky a panelové diskuse nobelistů, vědců, astronautů, technologů a umělců,
  • festival vědy v ulicích Bratislavy určený pro širokou veřejnost,
  • přednášky na vybraných slovenských univerzitách,
  • slavnostní předávání Medaile Stephena Hawkinga za komunikaci vědy (Stephen Hawking Medal for Science Communication), kde bude oceněna světová osobnost, která se zasloužila o popularizaci vědy,
  • koncerty a vystoupení světových umělců.

Světový festival vědy a umění v centru Evropy

„Cílem festivalu je od jeho založení inspirovat mladou generaci a vzbudit v ní nadšení pro vědu a umění. Po více než deseti letech zaměřených na vesmír obrací Starmus svůj pohled od hvězd k budoucnosti planety Země a jsme nadšeni, že se sedmý ročník uskuteční v tak úžasném hlavním městě, jakým je Bratislava. Věříme, že prostřednictvím našeho bohatého programu, který zahrnuje desítky akcí s nositeli Nobelovy ceny, umělci a světovými lídry, podnítíme zájem o vědu u mnoha lidí nejen na Slovensku, ale díky jeho strategické poloze v srdci Evropy i v sousedních zemích,“ vysvětluje dr. Garik Israelian, zakládající ředitel festivalu Starmus.

Festival Starmus na Slovensko přináší jeho hlavní partner, společnost ESET, která dlouhodobě podporuje vědu a výzkum na Slovensku i ve světě. Aktivity společnosti jsou úzce spjaty s vědou a inovacemi. Výzkum v oblasti bezpečnosti informačních technologií je pilířem aktivit společnosti ESET. Významně se na výzkumu podílí také tři výzkumná a vývojová centra společnosti v České republice – pobočky ESET Research v Jablonci nad Nisou, Praze a Brně.

ESET aktivně podporuje vědu a výzkum

Kromě vlastního výzkumu společnost každoročně podporuje i cenu ESET Science Award, která je určena významným vědeckým osobnostem působícím na Slovensku. Posláním ocenění je, stejně jako u festivalu Starmus, popularizovat vědu a zvýšit dopad vědeckých poznatků na společnost.

„Věřím, že role společnosti ESET je více než jen vývoj technologií a inovace. Chráníme pokrok, který jako lidstvo děláme. A věříme, že je to právě věda, která tento pokrok přináší. Nabízí řešení mnoha výzev lidstva. Naše práce, v rámci které chráníme lidi před kybernetickými hrozbami, je jen jedním z příkladů toho, co vědecká komunita dělá pro ochranu našeho zdraví, technologický pokrok nebo vzdělávání lidí na celém světě. Tento význam vědy pro společnost chceme přiblížit slovenskému publiku. Festival Starmus je příkladem toho, jak se celá veřejnost může zapojit do řešení naléhavých celospolečenských výzev,“ vysvětluje důvody zapojení do festivalu Richard Marko, generální ředitel společnosti ESET.

„Jsme rádi, že sedmý ročník festivalu bude mít poprvé významného globálního partnera. ESET vnímáme jako úspěšnou společnost v oblasti kybernetické bezpečnosti, jejíž úspěch je postaven na aplikovaném výzkumu a technologických inovacích. Nadšení společnosti ESET pro vědu a její význam pro rozvoj společnosti velmi dobře zapadá do vize a hodnot našeho festivalu,“ říká dr. Garik Israelian.

Více informací k festivalu Starmus

Vstupenky na festival Starmus Earth, který se uskuteční v Bratislavě od 12. do 17. května 2024, budou v prodeji od října 2023.

Další informace naleznete na stránkách www.starmus.com/Slovakia a www.starmusfestival.sk.

O společnosti ESET

Společnost ESET již od roku 1987 vyvíjí bezpečnostní software pro domácí i firemní uživatele. Drží rekordní počet ocenění a díky jejím technologiím může více než miliarda uživatelů bezpečně objevovat možnosti internetu. Široké portfolio produktů ESET pokrývá všechny populární platformy, včetně mobilních, a poskytuje neustálou proaktivní ochranu při minimálních systémových nárocích.

ESET dlouhodobě investuje do vývoje. Jen v České republice nalezneme tři vývojová centra, a to v Praze, Jablonci nad Nisou a Brně. Společnost ESET má lokální zastoupení v Praze, celosvětovou centrálu v Bratislavě a disponuje rozsáhlou sítí partnerů ve více než 200 zemích světa.

O festivalu Starmus

Od chvíle, kdy se první homo sapiens podíval na oblohu plnou hvězd, žasneme nad rozlehlostí vesmíru. I dnes zůstáváme pokorní před jeho velikostí, zvláště když si díky pokroku ve fyzice a astronomii uvědomujeme, jak obrovské vzdálenosti nás dělí – dokonce i od našich nejbližších sousedních hvězd.

Starmus, který založili dr. Garik Israelian, astrofyzik z Institutu astrofyziky Kanárských ostrovů (IAC), a sir dr. Brian May, astrofyzik a kytarista kultovní rockové skupiny Queen, je festivalem vědy, umění a hudby, na němž se podílejí astronauti, kosmonauti, nositelé Nobelovy ceny a významné osobnosti z různých vědeckých oborů a hudebního prostředí.

V roce 2015 Stephen Hawking a Alexej Leonov spolu s Brianem Mayem vytvořili Medaili Stephena Hawkinga za komunikaci vědy, která je udělována jednotlivcům a týmům, kteří významně přispěli k popularizaci vědy. Mezi předchozí držitele Medaile Stephena Hawkinga patří dr. Jane Goodallová, Elon Musk, Neil deGrasse Tyson, Brian Eno, Hans Zimmer a dokumentární film Apollo 11.

Starmus sdružuje laureáty Nobelovy ceny, významné vědce, astronauty, myslitele a umělce, aby se podělili o své znalosti a zkušenosti při hledání odpovědí na velké otázky.

Kontakt pro média:

Ondřej Šafář

Manažer PR a komunikace

ESET software spol. s r.o.

tel: +420 776 234 218

[email protected]

Lucie Mudráková

Specialistka PR a komunikace

ESET software spol. s r.o.

tel: +420 702 206 705

[email protected]

Zadavatel
ESET

ESET

Jsme jednou z prvních evropských společností se zaměřením na digitální bezpečnost. Soukromou společnost ESET stále vedou inženýři, kteří ji před 30 lety založili. Díky naší nezávislosti se můžeme soustředit na náš nejdůležitější cíl – na ochranu koncových zákazníků a firem na jejich cestě k úspěšnější budoucnosti.

Další články od ESET

Globální vývoj kybernetických hrozeb od ESET: Útočníci zneužívají ke krádeži dat falešné AI aplikace
ESET

Globální vývoj kybernetických hrozeb od ESET: Útočníci zneužívají ke krádeži dat falešné AI aplikace

Společnost ESET vydala svou nejnovější zprávu ESET Threat Report H1 2024. Zpráva shrnuje globální vývoj kybernetických hrozeb na základě dat z telemetrie a odborného pohledu analytiků společnosti, a to od prosince 2023 do května 2024. Infostealery, se kterými se útočníci pravidelně zaměřují také na Českou republiku, začaly napodobovat generativní AI nástroje jako Midjourney, Sora nebo Gemini. V oblasti kybernetických hrozeb pro mobilní zařízení se objevil také nový malware GoldPickaxe, který je se svými funkcemi schopný krást data k rozpoznávání obličeje, a tím vytvářet deepfake obsah. Bezpečnostní experti ve zprávě popsali také kybergang využívající malware Balada Injector, který je nechvalně proslulý zneužíváním zranitelností pluginů WordPress. Skupina útočníků v první polovině roku 2024 kompromitovala přes 20 000 webových stránek, včetně webů v České republice. Zpráva se také věnuje vývoji ransomwarových hrozeb, kdy v centru pozornosti stála v posledním půl roce operace Cronos k rozbití ransomwarového gangu LockBit.
ESET v Česku pokračuje v růstu, firmy potvrdily zájem o řešení v cloudu a profesionální služby kyberbezpečnosti
ESET

ESET v Česku pokračuje v růstu, firmy potvrdily zájem o řešení v cloudu a profesionální služby kyberbezpečnosti

Česká pobočka společnosti ESET, předního světového dodavatele řešení v oblasti kybernetické bezpečnosti, zveřejnila své finanční výsledky za loňský rok. Kompletní výnosy dosáhly dle očekávání pobočky hodnoty 564,2 milionu korun. Společnost během loňského roku představila významné změny a inovace ve své nabídce kyberbezpečnostních řešení. Dosažený výsledek potvrdil její dlouhodobá očekávání, a to především v případě firemních zákazníků. Ti opět potvrdili zájem o technologie s pokročilými vrstvami ochrany v cloudu. Růst však společnost zaznamenala i v segmentu zákazníků z řad domácností, pro které na podzim loňského roku představila sjednocenou nabídku nových úrovní ochrany. Aktuálně společnost pokračuje v rozvoji služby MDR (řízená detekce a reakce na incidenty) pro firemní zákazníky a v rozvoji technologických partnerství.
ESET: Na české uživatele a uživatelky v květnu opět zacílily e-mailové přílohy v českém překladu
ESET

ESET: Na české uživatele a uživatelky v květnu opět zacílily e-mailové přílohy v českém překladu

Ačkoli stálou hrozbou zůstává v Česku spyware Agent Tesla, v květnu se do čela statistiky nejčastějších škodlivých kódů pro operační systém Windows vyšplhal downloader Agent.RWL. Podle analýzy bezpečnostních expertů se jedná o pokročilý malware s neobvyklými funkcemi. Oba typy škodlivých kódů se po čase opět šířily e-mailovými přílohami, jejichž názvy byly přeložené do češtiny. Útočníci tak cíleně mířili na uživatele a uživatelky v Česku. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb od společnosti ESET.
Přehled hrozeb pro Android: V květnu byly zdrojem adwaru a bankovního trojského koně hry pro nejmenší uživatele
ESET

Přehled hrozeb pro Android: V květnu byly zdrojem adwaru a bankovního trojského koně hry pro nejmenší uživatele

Adware Andreed a bankovní trojský kůň Cerberus byly i v květnu hlavními kybernetickými hrozbami pro platformu Android v Česku. Doplnil je opět škodlivý kód se špionážními funkcemi. Jednalo se tentokrát o downloader Agent.CZB. Všechny nejčastěji detekované škodlivé kódy se v květnu šířily prostřednictvím falešných verzí aplikací pro chytré telefony. V případě adwaru a bankovního trojského koně to byly především mobilní hry, a to často zacílené na nejmenší uživatele z řad dětí. Bezpečnostní specialisté tak upozorňují, že s příchodem léta může být i tato skupina zvlášť zranitelná. Vyplývá to z pravidelné analýzy detekčních dat společnosti ESET.
Průzkum ESET: Češi chtějí občanský průkaz v chytrém telefonu, aplikaci eDoklady chce využívat polovina z nás
ESET

Průzkum ESET: Češi chtějí občanský průkaz v chytrém telefonu, aplikaci eDoklady chce využívat polovina z nás

Polovina uživatelů a uživatelek v Česku je připravena využívat aplikaci eDoklady k prokazování své totožnosti. Podle posledního průzkumu společnosti ESET, který byl zaměřen právě na všeobecné povědomí o této alternativě ke klasickým občanským průkazům, však zatím třetina dotázaných neví, kdy aplikaci začne využívat. Desetina dotázaných pak netuší, o co se jedná. Obecně jsou dle průzkumu ochotnější využívat aplikaci více muži než ženy, kteří také častěji vidí její výhody. Lidé obecně pozitivně hodnotí především usnadnění identifikace bez nutnosti mít u sebe plastovou verzi dokladu, rychlost a efektivitu prokazování. Naopak se nejvíce obávají kybernetických útočníků a ztráty dat, rizika zneužití elektronické verze dokladu anebo přílišného dohledu nad jejich soukromím ze strany státu. V otázkách kybernetické bezpečnosti si uživatelé již uvědomují riziko stahování aplikací mimo oficiální obchody a distribuční místa. Větší část z nich chrání svá zařízení zámkem či potvrzováním operací za využití biometrických údajů. Bezpečnostní software využívá na svých mobilních telefonech ale pouze třetina.
Hrozby pro macOS: Rizikem uplynulých týdnů byl malware využívaný ke krádežím v kryptopeněženkách
ESET

Hrozby pro macOS: Rizikem uplynulých týdnů byl malware využívaný ke krádežím v kryptopeněženkách

Nejčastější hrozbou pro platformu macOS zůstává dlouhodobě přítomný adware Pirrit. V uplynulých týdnech ale na sebe nejvíce upoutal pozornost škodlivý kód PSW.Agent, který se svými funkcemi řadí mezi tzv. infostealery, škodlivé kódy určené ke krádeži našich dat. Malware PSW.Agent se pak cíleně zaměřil na kryptoměnové účty, a to s pomocí sponzorovaných škodlivých reklam a bannerů. Právě zneužití legitimních nástrojů online marketingu je jednou z častých strategií útočníků na této platformě. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb od společnosti ESET.
Přehled hrozeb pro Android: V dubnu na české telefony cílil adware, bankovní malware i spyware
ESET

Přehled hrozeb pro Android: V dubnu na české telefony cílil adware, bankovní malware i spyware

V čele pravidelné statistiky kybernetických hrozeb pro platformu Android v Česku byl i v dubnu adware Andreed. Doplnily ho tentokrát dva škodlivé kódy, se kterými se čeští uživatelé a uživatelky již v minulosti pravidelně setkávali – bankovní trojský kůň Cerberus a škodlivý kód s prvky spywaru, Spy.SpinOk. Vyplývá to z pravidelné analýzy detekčních dat společnosti ESET. Malware se i v dubnu šířil především prostřednictvím falešných verzí her pro chytré telefony. Bezpečnostní experti proto varují před neuváženým stahováním aplikací mimo oficiální distribuční místa.
ESET vydal zprávu o aktivitách státy podporovaných útočníků, nejvíce operací bylo spojeno s Ruskem
ESET

ESET vydal zprávu o aktivitách státy podporovaných útočníků, nejvíce operací bylo spojeno s Ruskem

Nejnovější zpráva společnosti ESET, APT Activity Report, shrnuje zásadní aktivity útočných skupin, které byly sledovány bezpečnostními experty společnosti od října 2023 do konce března 2024. Hlavními cíli většiny útočných kampaní byly vládní organizace. Skupiny napojené na Rusko se zaměřily na špionáž v rámci Evropské unie a pokračovaly také v útocích proti Ukrajině. Za největším počtem sledovaných operací stáli dle zprávy právě především kyberútočníci napojení na Rusko. Bezpečnostní experti sledovali také další vývoj operace Texonto, v jejímž rámci útočníci šíří prostřednictvím e-mailového spamu dezinformace s cílem znejistit ukrajinské obyvatelstvo doma i v zahraničí. Útočné skupiny napojené na Írán zvýšily také svou aktivitu, a to především proti Izraeli po útoku vedeném hnutím Hamás v říjnu 2023 a během probíhající války v Gaze. Skupiny spojené s Čínou pak zneužívaly zranitelnosti veřejně přístupných zařízení a softwaru.
ESET: Spyware v dubnu překročil hranici pětiny všech detekcí, v Česku ho stále šíří spam
ESET

ESET: Spyware v dubnu překročil hranici pětiny všech detekcí, v Česku ho stále šíří spam

Ke stabilně detekovaným škodlivým kódům pro operační systém Windows v Česku – spywaru Agent Tesla a spywaru Formbook – se v dubnu připojil na předních místech detekční statistiky malware Agent.QMG, který bezpečnostní specialisté pozorovali již na podzim loňského roku. Nebezpečné e-mailové přílohy, jejichž prostřednictvím se tyto škodlivé kódy dlouhodobě šíří Českem, se tentokrát neobjevovaly v českém překladu. Bezpečnostní specialisté uživatelům a uživatelkám doporučují, aby k obraně svých dat využili kromě opatrného nakládání se svou online komunikací i správně nastavenou antispamovou ochranu. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb od společnosti ESET.
Kybernetické cvičení NATO: ESET pomohl slovensko-maďarskému týmu k úspěchu na cvičení Locked Shields 2024
ESET

Kybernetické cvičení NATO: ESET pomohl slovensko-maďarskému týmu k úspěchu na cvičení Locked Shields 2024

Praha, 9. května 2024 – Experti společnosti ESET, předního světového dodavatele kyberbezpečnostních řešení se sídlem v Bratislavě, se v rámci společného týmu Slovenské republiky a Maďarska zapojili do největšího a nejkomplexnějšího cvičení kybernetické obrany na světě Locked Shields 2024, kterou každoročně pořádá Centrum excelence NATO pro kybernetickou obranu (CCDCOE). Cvičení simuluje reálné kybernetické útoky a letos se do něj zapojilo 40 zemí. Společnost ESET v rámci cvičení nasadila jak své bezpečnostní řešení, tak více než 50 kyberbezpečnostních expertů, kteří byli součástí několika různých taktických týmů. Do cvičení byla tentokrát zapojena také pražská výzkumná pobočka společnosti ESET. Tématem 14. ročníku mezinárodního cvičení byla spolupráce.