VZP··5 min

Doba uchování a likvidace zdravotnické dokumentace

VZP

VZP

Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky (zkratkou VZP ČR nebo VZP) je největší zdravotní pojišťovna, která zabezpečuje veřejné zdravotní pojištění a je zřizována státem. Byla zřízena zákonem č. 551/1991 Sb. s účinností od 1. ledna 1992. Podle zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění pak vede Centrální registr pojištěnců.

Tisková zpráva

Doby uchování zdravotnické dokumentace, zásady pro její uchování a postup při jejím vyřazování a zničení po uplynutí dané doby stanovuje Vyhláška č. 98/2012 Sb., o zdravotnické dokumentaci.

Jak se počítá lhůta pro uchování a likvidaci?

Doba uchovávání zdravotnické dokumentace vedené o pacientovi jedním poskytovatelem počíná běžet dnem 1. ledna následujícího kalendářního roku po dni, ve kterém byl proveden poslední záznam ve zdravotnické dokumentaci pacienta (např. poslední poskytnutí zdravotních služeb, ukončení poslední hospitalizace, úmrtí atd.), pokud není v Příloze č. 3 Vyhlášky č. 98/2012 Sb., o zdravotnické dokumentaci, stanoveno jinak.

Je-li u jednoho druhu zdravotnické dokumentace uvedeno (v Příloze č. 3 Vyhlášky č. 98/2012 Sb., o zdravotnické dokumentaci) vícero událostí rozhodných pro počítání běhu doby uchovávání, použije se pro počátek běhu doby událost, která nastane dříve, pokud je poskytovateli známa. Příslušný poskytovatel také musí uchovávat bez časového omezení písemný záznam, který obsahuje soupis zničené zdravotnické dokumentace s identifikačními údaji pacienta. Součástí záznamu je také informace o tom, kdy, jak a kým byla zdravotnická dokumentace zničena.

Uchovávání zdravotnické dokumentace dle odbornosti poskytovatele

Zdravotnická dokumentace má řadu forem v závislosti na druhu poskytnuté péče. Lhůta pro uchování a likvidaci vždy tedy záleží na tom, kdo (dle odbornosti poskytovatele zdravotních služeb) zdravotnickou dokumentaci vede a uchovává.

Níže uvádíme lhůty pro uchování a likvidaci zdravotnické dokumentace u vybraných odborností:

Ambulantní péče (kromě péče registrujícího poskytovatele)
V případě ambulantní péče (kromě péče registrujícího poskytovatele) se zdravotnická dokumentace musí uchovávat 5 let po posledním poskytnutí zdravotních služeb pacientovi. Informace o průběhu a výsledku vyšetření zobrazovací metodou (rentgen apod.) se mohou skartovat po 5 letech od předání informace poskytovateli, který si toto vyšetření vyžádal, výsledky laboratorních a dalších pomocných vyšetření po 5 letech od provedení vyšetření (pokud nejsou potřebná pro další poskytování zdravotních služeb).

Zdravotní péče poskytovaná registrujícím poskytovatelem (všeobecný praktický lékař, PLDD, zubař, gynekolog)
Všeobecný praktický lékař je povinen uchovávat zdravotnickou dokumentaci svého pacienta po dobu 10 let od změny registrujícího poskytovatele (tedy od doby, kdy pacient přejde jinam) nebo po dobu 10 let od úmrtí pacienta – podle toho, která z těchto skutečností nastane dříve. U praktických lékařů pro děti a dorost se uplatní navíc ještě třetí skutečnost, od které je možné počítat dobu 10 let, po kterou je nutné uchovávat zdravotnickou dokumentaci, a to dosažení 19 let věku pacienta (opět zde záleží, která z těchto tří skutečností nastane nejdříve).

U registrujícího gynekologa a zubního lékaře musí být zdravotnická dokumentace uchovávána 5 let po posledním poskytnutí zdravotních služeb pacientovi.

Lůžková péče a jednodenní péče
V rámci lůžkové péče je možno zdravotnickou dokumentaci skartovat po uplynutí 40 let od ukončení poslední hospitalizace pacienta nebo 10 let od úmrtí pacienta. V případě následné a dlouhodobé lůžkové péče je možné zdravotnickou dokumentaci skartovat po uplynutí 20 let od ukončení poslední hospitalizace pacienta nebo 10 let od úmrtí pacienta.

Lázeňská léčebně rehabilitační péče
Zdravotnická dokumentace se uchovává 5 let od ukončení lázeňské léčebně rehabilitační péče.

Zdravotnická dokumentace převzatá krajským úřadem
V případě zdravotnické dokumentace převzaté krajským úřadem (např. při zániku daného poskytovatele zdravotních služeb) je doba jejího uchování stanovena na 10 let od jejího převzetí v případě všeobecných praktických lékařů nebo praktických lékařů pro děti a dorost a 5 let od převzetí v ostatních případech.

Další informace o uchovávání zdravotnických záznamů jsou uvedeny v Příloze č. 3 Vyhlášky č. 98/2012 Sb., o zdravotnické dokumentaci.

Uchovávání a likvidace zdravotnické dokumentace

Vyřazovat a zničit zdravotnickou dokumentaci je povinností poskytovatele zdravotních služeb. Poskytovatel smí uchovávat zdravotnickou dokumentaci pouze po dobu uchování, tj. po dobu nutnou pro účely poskytování zdravotních služeb. Před uplynutím doby uchování nesmí být zdravotnická dokumentace zničena. K likvidaci zdravotnické dokumentace po uplynutí doby uchování ovšem nesmí dojít bez toho, aniž by předtím došlo k posouzení její potřebnosti k zajištění dalšího poskytování zdravotních služeb.

V případě, že bude zdravotnická dokumentace či její část po uplynutí doby uchování posouzena jako potřebná pro další poskytování zdravotních služeb, může být její doba uchování prodloužena – nejméně vždy o 5 let. Nepotřebná část zdravotnické dokumentace se po uplynutí doby uchování navrhne k vyřazení a zničení.

Zdravotnická dokumentace určená k vyřazení musí být zničena takovým způsobem, aby byla znemožněna rekonstrukce a identifikace jejího obsahu.

Zdroj: www.vzp.cz

Další články

Další články od VZP

Říjen v růžové bojuje proti rakovině prsu

Říjen v růžové bojuje proti rakovině prsu

Měsíc říjen je tradičně věnován prevenci rakoviny prsu a podpoře žen, které s touto nemocí bojují. Symbolem kampaně je růžová stužka, která symbolizuje solidaritu a povědomí o rakovině prsu. VZP ČR dlouhodobě podporuje prevenci svých klientů, a proto se i letos připojuje k celosvětové kampani Pinktober. Aktuálně se s touto diagnózou léčí víc než 57 tisíc klientek pojišťovny.
| VZP
Ředitelem VZP zůstává Zdeněk Kabátek

Ředitelem VZP zůstává Zdeněk Kabátek

Správní rada VZP ČR dnes (30. 9. 2024) potvrdila ve funkci ředitele VZP Zdeňka Kabátka. Pro jeho jmenování hlasovalo 25 členů správní rady, pět se hlasování zdrželo. Jiného kandidáta do čela VZP správní rada nenavrhovala.
| VZP
VZP ČR a Sdružení praktických lékařů se dohodly na mimořádném režimu pro povodněmi zasažené ordinace

VZP ČR a Sdružení praktických lékařů se dohodly na mimořádném režimu pro povodněmi zasažené ordinace

VZP ČR a Sdružení praktických lékařů se dohodly na úpravě režimu poskytovatelů zdravotní péče v povodněmi zasažených oblastech. Zhruba tři desítky ordinací praktických lékařů zde byly velkou vodou přímo zasaženy. V některých případech došlo k poškození části vybavení či zdravotní dokumentace, v jiných byly vodou poškozeny ordinace natolik, že v nich momentálně není možné zajišťovat zdravotní služby. VZP ČR je připravena stejné podmínky zajistit i pro fungování ordinací pediatrů a stomatologů.
| VZP
Počet infarktů klesl, nemoci srdce ale stále patří k nejčastějším příčinám úmrtí v ČR

Počet infarktů klesl, nemoci srdce ale stále patří k nejčastějším příčinám úmrtí v ČR

VZP ČR zaznamenala za poslední dekádu pokles počtu pacientů s infarktem myokardu. Zatímco v roce 2014 postihl téměř 10 888 klientů pojišťovny, vloni jich bylo o čtvrtinu méně, přesně 8 120. I přes tento pozitivní vývoj patří nemoci srdce stále k nejčastějším příčinám úmrtí v Česku.
| VZP
Očkování proti chřipce? Nejlepší čas je právě teď

Očkování proti chřipce? Nejlepší čas je právě teď

Chřipka každoročně postihuje statisíce lidí, na svědomí má také v průměru až 1 500 životů. Nejúčinnější ochranou proti komplikovanému průběhu onemocnění je vakcína. Česko se však dlouhodobě potýká s velmi nízkou proočkovaností. Virus chřipky se u nás vyskytuje v zimních měsících, a proto je vhodné očkovat na podzim, před začátkem chřipkové sezóny.
| VZP
Včasná diagnostika je klíčová pro zpomalení demence, praktici vloni provedli o třetinu víc testů než v roce 2022

Včasná diagnostika je klíčová pro zpomalení demence, praktici vloni provedli o třetinu víc testů než v roce 2022

Alzheimerovou chorobou a jinými formami demence trpí stále více lidí. Vloni se tak léčilo více než 67 tisíc klientů VZP, přičemž nemoc dvakrát častěji postihuje ženy.
| VZP
S koncem prázdnin riziko dětských úrazů rozhodně nekončí

S koncem prázdnin riziko dětských úrazů rozhodně nekončí

V posledních letech se v České republice zvyšuje počet dětských úrazů, přičemž nejčastěji postihují náctileté. Dle statistiky VZP ČR muselo v loňském roce vyhledat lékaře více než 220 tisíc dětí, nejčastěji kvůli poranění ruky, nohy a hlavy. Nejvíce dětí bylo ošetřeno na začátku a na konci školního roku. Náklady na léčbu úrazů přesáhly 830 milionů korun.
| VZP
Vrácení přeplatků za léky za první pololetí 2024 láme rekordy

Vrácení přeplatků za léky za první pololetí 2024 láme rekordy

VZP svým klientům za první pololetí 2024 vrací na přeplatcích za léky 345 milionů korun. Oproti stejnému období loňského roku vzrostla celková částka o 27 %. Suma bude rozdělena mezi více než 435 tisíc pojištěnců, což je o 18 % pojištěnců více než za loňské první pololetí. Průměrná výše přeplatku u VZP za první pololetí loňského roku činila 793 Kč (tj. o 56 Kč víc než v roce 2023). VZP přeplatky posílá automaticky, není třeba o ně žádat.
| VZP
Klienti VZP mění přístup ke svému zdraví, počet preventivních prohlídek roste

Klienti VZP mění přístup ke svému zdraví, počet preventivních prohlídek roste

Účast na preventivních prohlídkách i screeningových vyšetřeních meziročně významně vzrostla. Na prevenci tak VZP ČR letos vydá o čtvrtinu víc než vloni, a to 9 miliard korun. V případě screeningových prohlídek stoupá návštěvnost meziročně téměř o 17 %.
| VZP
Vloni se v lázních léčilo na křížek 55 tisíc klientů VZP ČR

Vloni se v lázních léčilo na křížek 55 tisíc klientů VZP ČR

Klientů, kterým VZP ČR hradí lázeňskou péči, rok od roku přibývá. Během deseti let vzrostl počet takových pacientů téměř o 40 %. Zatímco vloni hradila Všeobecná zdravotní pojišťovna lázeňskou péči 55 tisícům svých klientů, v roce 2013 jich bylo necelých 39 tisíc. Dospělé posílá pojišťovna do lázní nejčastěji s nemocemi pohybového ústrojí, děti kvůli problémům s dýcháním. V roce 2024 má VZP pro své klienty na lázně (komplexní i příspěvkové) připraveno celkem 2,5 miliardy korun.
| VZP