VZP··4 min

Desítky tisíc dětí jsou o prázdninách ošetřeny kvůli úrazům, nejčastěji se jedná o poranění ruky či kotníku

Hezké počasí svádí děti k různým dobrodružstvím a prázdninové aktivity se tak někdy neobejdou bez zranění. Leckdy stačí kysličník a náplast, jindy je ale nutné vyhledat lékařskou pomoc. Také v loňském roce muselo být během letních prázdnin ošetřeno přes 50 tisíc dětských pojištěnců VZP.

Nejčastěji se jednalo o poranění zápěstí a ruky, kotníku či hlavy. Pojišťovna se snaží s dětskými úrazy bojovat i za pomoci projektu VZPoura úrazům, jeho ambasadoři také o letošních prázdninách navštěvují řadu dětských táborů.

K desítkám tisíc úrazů dochází při školních i mimoškolních aktivitách po celý rok. V celém loňském roce VZP registrovala 217 880 poranění dětí, která si vyžádala lékařskou péči. Počet těchto úrazů, s výjimkou covidových let 2020 a 2021, neustále mírně roste (za posledních pět let cca o 6 %). Celkové náklady na léčbu poraněných dětí představovaly v roce 2022 pro VZP 730 milionů korun. Nejvíce úrazů si přitom vyžádaly jarní měsíce (březen až červen).

Ošetřená či léčená zranění jsou o něco častější u chlapců (56 %). Vloni se nejčastěji jednalo o poranění zápěstí a ruky (33 %), kotníku (28 %) a hlavy (28 %). Pokud se podíváme pouze na letní měsíce roku 2022, jen v průběhu července a srpna bylo mezi dětskými klienty VZP ošetřeno 11 600 poranění ruky, v případě kotníku to bylo 11 400 případů a dalších 10 900 poranění hlavy.

Při porovnání četnosti výskytu poranění dle věkových kategorií je zřejmé, že poranění se nevyhýbají ani těm nejmenším, a to nejčastěji ve věkové kategorie 1–4 let (2022: 40 800 dětí v tomto věkovém rozmezí). Ještě o něco více pak adolescentům mezi 12 a 15 lety (2022: 63 500 dětí), mimochodem právě v této věkové kategorii výrazněji převažují poranění u chlapců (2022: 35 tisíc poranění u chlapců, vs. 28 tisíc poranění u dívek). A v tomto období života zejména mezi chlapci poranění v posledních letech přibývá nejvýrazněji.

Rok 2022: Pět nejčastějších poranění dětí a mladistvých do 18 let a náklady na jejich léčbu

Počet pacientů do 18 letNáklady na jejich léčbu v tis. Kč
Poranění zápěstí a ruky72 224102 096
Poranění kotníku a nohy pod ním61 63395 602
Poranění hlavy60 448149 441
Poranění kolena a bérce32 565104 435
Poranění lokte a předloktí29 62079 858

Dětské úrazy v jednotlivých měsících v uplynulých 5 letech

VZPoura úrazům je projekt založený na edukačních setkáních žáků základních a středních škol s hendikepovanými pracovníky VZP. Tito lidé jsou sami po úrazu upoutáni na invalidní vozík nebo se s následky úrazu celoživotně potýkají. Z vlastní zkušenosti tak dobře vědí, jaké je to žít s trvalými následky po vážném zranění a dokážou svou zkušenost předat dětem. V rámci besed se děti neotřelou formou seznámí s problematikou úrazů, s rizikovostí určitých životních situací a poučí se o tom, jak lze vhodnými preventivními opatřeními omezit rizika úrazů na minimum. Besed se od spuštění projektu v roce 2015 už zúčastnilo víc než 150 tisíc dětí. Více informací a rezervační systém: www.vzpoura-urazum.cz

Zdroj: www.vzp.cz

Zadavatel
VZP

VZP

Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky (zkratkou VZP ČR nebo VZP) je největší zdravotní pojišťovna, která zabezpečuje veřejné zdravotní pojištění a je zřizována státem. Byla zřízena zákonem č. 551/1991 Sb. s účinností od 1. ledna 1992. Podle zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění pak vede Centrální registr pojištěnců.

Další články od VZP

Moderní léčbu cystické fibrózy bude VZP hradit dětem už od dvou let věku
VZP

Moderní léčbu cystické fibrózy bude VZP hradit dětem už od dvou let věku

Přípravek Kaftrio určený pro léčbu cystické fibrózy bude nově dostupný dětem již od dvou let věku. Dosud byl podáván pouze pacientům starším šesti let. Rozšíření indikace povolila na konci minulého roku Evropská léková agentura (EMA).
Ročně skončí v nemocnici se salmonelózou stovky lidí, nejčastěji se s ní potkáme v letních měsících
VZP

Ročně skončí v nemocnici se salmonelózou stovky lidí, nejčastěji se s ní potkáme v letních měsících

Salmonelóza je infekce způsobená bakteriemi rodu Salmonella. Mezi hlavní příznaky patří horečka, průjem, bolesti břicha a zvracení. Vloni muselo kvůli obtížím způsobeným bakterií salmonelly vyhledat lékařskou pomoc 4 116 pojištěnců VZP, z nichž 782 bylo dokonce akutně hospitalizováno. V letních měsících je riziko infekce salmonelózy nejvyšší kvůli zvýšené kazivosti potravin, grilování či cestování. Inkubační doba je obvykle 12 až 72 hodin po požití kontaminované potraviny.
VZP upravuje otevírací dobu poboček, vyhradí čas na řešení složitějších případů
VZP

VZP upravuje otevírací dobu poboček, vyhradí čas na řešení složitějších případů

V průběhu následujících třech měsíců bude postupně docházet k úpravě otevírací doby poboček. Změna se bude týkat pouze těch pracovišť, která mají otevřeno pět dní v týdnu a kde systém umožňuje objednání na konkrétní čas on-line. Nově budou tyto pobočky jeden den v týdnu otevřeny pouze pro předem objednané klienty. Podobně jako v bankovním sektoru budou ve vyhrazený čas k dispozici například pro řešení komplikovanějších případů v diskrétnějším prostředí.
Tisícovka dětí skončila vloni v péči lékařů kvůli alkoholu
VZP

Tisícovka dětí skončila vloni v péči lékařů kvůli alkoholu

VZP ČR vloni hradila zdravotní péči téměř dvěma tisícovkám svých klientů do 18 let v souvislosti s užíváním návykových látek. V téměř polovině případů se přitom jednalo o nadměrnou konzumaci alkoholu. Za posledních pět let tak počet dětí a mladistvých, kteří byli léčeni kvůli závislosti na alkoholu či jiných návykových látkách, vzrostl téměř o pětinu (o 18 %).
Průzkum VZP ČR: S délkou praxe spokojenost lékařů klesá, cítí se vyčerpanější a pociťují horší spolupráci s pacienty
VZP

Průzkum VZP ČR: S délkou praxe spokojenost lékařů klesá, cítí se vyčerpanější a pociťují horší spolupráci s pacienty

Všeobecná zdravotní pojišťovna ve spolupráci s agenturou ppm factum research s.r.o. zrealizovala na jaře průzkum mezi praktickými lékaři pro dospělé a praktickými lékaři pro děti a dorost. Zaměřen byl především na oblast prevence a spolupráci s pacienty i dalšími partnery v systému zdravotnictví.
Kyberšmejdi hledají další cesty, jak zneužít klienty zdravotních pojišťoven
VZP

Kyberšmejdi hledají další cesty, jak zneužít klienty zdravotních pojišťoven

VZP ČR zaznamenala další formu podvodných zpráv, které mohou důvěřivým lidem vysát účet. Rozesílány jsou na mobilní telefony, a to přímo s odkazem na fiktivní web, kde se má příjemce registrovat pro získání finanční odměny. Pojišťovna důrazně varuje před vyplňováním osobních či bankovních údajů do odkazů rozesílaných touto formou.
Zdravotní pojištění na cestách do zahraničí
VZP

Zdravotní pojištění na cestách do zahraničí

Letní prázdniny se blíží a pokud plánujete dovolenou do zahraničí, je důležité zajistit si adekvátní zdravotní pojištění, aby vám byla poskytnuta potřebná péče a abyste byli chráněni před neočekávanými náklady. Je proto dobré si připomenout, na co máte nárok v oblasti zdravotní péče jak v Evropě, tak mimo ni, kdy si vystačíte s průkazem pojištěnce a kdy je dobré se připojistit u některé z komerčních pojišťoven.
VZP dál nabádá k prevenci, navazuje na úspěšný systemshop.cz
VZP

VZP dál nabádá k prevenci, navazuje na úspěšný systemshop.cz

Všeobecná zdravotní pojišťovna spouští 3. června komunikační kampaň, která bude opět zaměřena na důležitost prevence a posílení povědomí o nevyhnutelnosti odpovědného chování každého jednotlivce za své zdraví. K názornosti si vypomůže již známým e-shopem systemshop.cz, na němž zájemci zjistí, kolik stojí zdravotní péče v případě komplikované léčby, nebo si ověří, na jaká preventivní vyšetření mají nárok.
Biologickou léčbu roztroušené sklerózy vloni podstoupilo dvakrát více klientů VZP než před deseti lety
VZP

Biologickou léčbu roztroušené sklerózy vloni podstoupilo dvakrát více klientů VZP než před deseti lety

Více než 2,5 miliardy korun vydala v loňském roce Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR na léčbu svých klientů s roztroušenou sklerózou. Z celkových nákladů bylo 84 % (2,1 mld. Kč) vynaloženo na biologickou léčbu nejtěžších případů.
Dobrá zpráva z oblasti prevence: účast na screeningových programech roste
VZP

Dobrá zpráva z oblasti prevence: účast na screeningových programech roste

Klíčovou roli v úspěšnosti léčby onkologických onemocnění hraje včasný záchyt nemoci. Dobrou zprávou proto je rostoucí počet návštěvníků u všech třech dlouhodobých screeningových onkologických programů. Jejich cílem je odhalit nemoc v raných stádiích, kdy jsou šance na vyléčení pacienta nejvyšší. Statistiku vydává VZP v souvislosti s Českým dnem proti rakovině, který připadá na 15. května a jehož letošní ročník organizátoři zaměřili mj. právě na screeningové programy.