Dentální hygienu navštěvuje jen 19 % Čechů, nejčastějším důvodem nevyčištění zubů je únava

|

PRŮZKUM

České Budějovice, 11.07.2023 Dentální hygienu pravidelně navštěvuje jen 19 % Čechů, přičemž 15 % z nich pozoruje výsledky. Až 61 % lidí z věkové kategorie 60 až 64 let pak dentální hygienu nenavštívilo nikdy. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti dm drogerie markt, který se zaměřoval na ústní hygienu Čechů. Z něj také vyplynulo, že nejčastějšími důvody nevyčištění chrupu bývá aktuální únava a nedostatek času.

Dentální hygienu navštěvuje jen 19 % Čechů, nejčastějším důvodem nevyčištění zubů je únava

Na 4 % Čechů netuší, co je dentální hygiena

Z nejnovějšího průzkumu, který pro společnost dm drogerie markt připravila agentura STEM/MARK, mimo jiné vyplynulo, že 4 % dotázaných vůbec netuší, co znamená označení dentální hygiena. Bezmála polovina Čechů ji pak nikdy nenavštívila. Šetření také ukázalo, že svého dentálního hygienika lidé nejčastěji navštěvují nepravidelně, jedná se o 22 % dotázaných. „Toto procento se dále liší dle věku. Mezi nejmladšími věkovými kategoriemi od 18 do 29 let je to 32 %, přičemž tento podíl s věkem postupně klesá až na hodnotu 12 % ve věkové kategorii nad 60 let,“ přibližuje výsledky průzkumu Jiří Peroutka, manažer komunikace dm drogerie markt.

Ženy se o zuby starají pečlivěji

Větší pozornost péči o zuby obecně podle průzkumu věnují ženy. Navštěvují častěji svého zubního lékaře (po šesti měsících nebo častěji jej navštíví 58 % žen oproti 46 % mužů), také zubaře navštěvují častěji již při prvních projevech obtíží (60 % žen oproti 48 % mužů). Ženám se rovněž méně často stane, že vynechají základní čištění chrupu. Nikdy nebo téměř nikdy čištění zubů nevynechá 51 % žen, zatímco u mužů je to 32 %. Ženy pak rovněž pečlivěji vybírají zubní kartáček i pastu.

Půlka Čechů si nečistí jazyk, 65 % však používá mezizubní kartáček

Průzkum rovněž mapoval, jaké prostředky Češi v péči o ústní dutinu používají. Velkým překvapením není zubní pasta či ruční zubní kartáček, ukázalo se však, že jsou Češi zvyklí zařazovat do rutiny také další pomůcky. Kupříkladu až 65 % dotázaných užívá mezizubní kartáček, z toho 18 % alespoň jednou denně. Ústní vodu používá na 75 % Čechů. Popularitu si prozatím nezískal jednosvazkový zubní kartáček (používá jej jen 23 %), ústní sprcha (10 %) ani škrabka na jazyk (16 %). Z šetření zároveň vyplynulo, že 53 % lidí si žádným způsobem nečistí povrch jazyka. „Více než třetina lidí si nejčastěji čistí jazyk pomocí zubního kartáčku, a to buď přímo jeho štětinami, případně stěrkou na zadní straně hlavice. Více než polovina Čechů si však jazyk neudržuje vůbec. Přitom povlak na jazyku obsahuje řadu bakterií, který způsobuje nepříjemný zápach z úst,“ vysvětluje Jiří Peroutka z dm drogerie markt, která má v nabídce širokou škálu přípravků na péči o zubní dutinu, včetně stěrky na jazyk.

Průzkum viz PDF - Průzkumu se zúčastnilo celkem 513 osob ve věku od 18 do 64 let.

Zdroj: www.dm.cz

dm

Nesmíte mít sex, koupat se a sportovat aneb nejčastější mýty o menstruaci

České Budějovice, 26.05.2023 – Ženská perioda už v naší kultuře naštěstí není tabu, přesto kolem ní panuje celá řada mýtů, jimž ženy dodnes věří. A to přesto, že byly již mnohokrát vyvráceny. Můžete během „svých dní“ cvičit a koupat se? Je nutné odložit stranou během menstruace partnerskou intimitu? A je opravdu problém, pokud váš cyklus nemá 28 dní?

dm

Společnost dm uvádí exkluzivně do prodeje vítězné produkty

Společnost dm drogerie markt podporuje české start-upové projekty. Zájemci z řad podnikatelů a malých firem vyvíjejících a vyrábějících inovativní produkty se tak mohli zapojit do soutěže dmSTART. Přihlásilo se přes 100 projektů, z nichž odborná porota dm drogerie markt vybrala tři nejzajímavější. Vítězné produkty nyní společnost dm uvádí na pulty svých prodejen.

dm

dm informuje:

Společnost dm drogerie markt preventivně stahuje na základě pokynu Státní zemědělské a potravinářské inspekce z prodeje produkt: