ČNB··9 min

ČNB ponechává nastavení pravidel pro poskytování hypotečních úvěrů. Na vývoj povahy systémových rizik reaguje změnou struktury kapitálových rezerv při zachování jejich souhrnné výše

ČNB

ČNB

ČNB je centrální bankou České republiky, orgánem vykonávajícím dohled nad finančním trhem a orgánem příslušným k řešení krize na finančním trhu. Je zřízena Ústavou České republiky a svou činnost vyvíjí v souladu se zákonem č. 6/1993 Sb., o České národní bance.

Tisková zpráva
  • Bankovní rada ČNB projednala rizika související s poskytováním hypotečních úvěrů:
    • rozhodla ponechat horní hranice úvěrového ukazatele LTV na 80 % (pro žadatele mladší 36 let na 90 %) a deaktivované horní hranice ukazatelů DSTI a DTI,
    • rozhodla o rozšíření platnosti Doporučení k řízení rizik na všechny spotřebitelské úvěry na bydlení.
  • Bankovní rada také posuzovala nastavení kapitálových rezerv bank a rozhodla:
    • snížit sazbu proticyklické kapitálové rezervy (CCyB) na úroveň 1,25 % s účinností od 1. července 2024,
    • stanovit sazbu kapitálové rezervy ke krytí systémového rizika (SyRB) na úrovni 0,5 % s účinností od 1. ledna 2025. Cílem je posílit odolnost bankovního sektoru vůči systémovým rizikům spojeným s některými strukturálními rysy české ekonomiky a domácího bankovního sektoru.
  • Zátěžové testy naznačily, že finanční sektor v ČR zůstává i díky nastaveným kapitálovým rezervám odolný vůči zhoršenému ekonomickému vývoji.

Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes projednala Zprávu o finanční stabilitě – jaro 2024, která slouží jako východisko pro nastavení nástrojů makroobezřetnostní politiky, zejména kapitálové rezervy bank a horní hranice úvěrových ukazatelů hypotečních úvěrů. Zároveň hodnotí zdraví domácího finančního sektoru a jeho odolnost vůči nepříznivým šokům.

Bankovní rada na dnešním jednání ponechala současné nastavení horní hranice ukazatele LTV beze změny, úvěrové ukazatele DTI a DSTI zůstanou nadále deaktivované. Vycházela z posouzení systémových rizik souvisejících s hypotečním trhem. V úvahu vzala vývoj finančního cyklu, zranitelnost bankovního sektoru a ostatní faktory, které ovlivňují jeho odolnost. Bankovní rada dále rozhodla o rozšíření ustanovení Doporučení k řízení rizik na všechny spotřebitelské úvěry na bydlení.

V situaci postupného oživování aktivity na hypotečním a nemovitostním trhu je působení ukazatele LTV důležité pro zachování dlouhodobé stability poskytovatelů hypotečních úvěrů a domácností,“ uvedla po dnešním jednání bankovní rady k otázkám finanční stability členka bankovní rady ČNB Karina Kubelková. „Pozorujeme i zájem na trhu nehypotečních úvěrů na bydlení za účelem rekonstrukce či energetických úspor. Od října bude platit naše doporučení pro poskytovatele úvěrů, aby se zvýšenou obezřetností posuzovali, zda i klienti s těmito úvěry nepodstupují nepřiměřená rizika v poměru ke svým příjmům,“ doplnila Karina Kubelková.

Bankovní rada dnes rozhodla o snížení sazby proticyklické kapitálové rezervy (CCyB) na úroveň 1,25 % s účinností od 1. července 2024. V tomto rozhodnutí zohlednila pokles rozsahu cyklických rizik v bilanci bankovního sektoru, přičemž na výhledu jarní prognózy neočekává jejich výraznější změnu. I z toho důvodu lze při naplnění této prognózy očekávat stabilitu sazby rezervy.

Zpráva o finanční stabilitě – jaro 2024 obsahuje rovněž výsledky zátěžových testů finančního sektoru, podniků a domácností. Zátěžový test klíčového bankovního sektoru posuzuje možné dopady materializace strukturálních systémových rizik domácí ekonomiky a bankovního systému. Bankovní sektor jako celek by plnil regulatorní kapitálové požadavky jak v základním scénáři vývoje ekonomiky, tak i v hypotetickém nepříznivém scénáři, a to i díky nastaveným kapitálovým rezervám. Dopad nepříznivého scénáře do kapitálového vybavení bank by však byl citelný. Značný nárůst úvěrových selhání a silné oslabení ziskovosti by si vyžádaly vedle uvolnění proticyklické kapitálové rezervy i využití dalších kapitálových rezerv bankami.

Výchozí pozice bankovního sektoru do zátěžových testů je příznivá. „Zmírňování dříve nahromaděných cyklických rizik v bilancích bank umožnilo ČNB postupně snížit proticyklickou kapitálovou rezervu. Zvyšují se však strukturální rizika, jejichž materializace by při naplnění nepříznivého scénáře mohla snížit dostupnost úvěrů pro domácnosti a nefinanční podniky,“ uvedl ředitel sekce finanční stability ČNB Libor Holub.

Bankovní rada dnes také rozhodla o stanovení sazby kapitálové rezervy ke krytí systémového rizika ve výši 0,5 %. Banky ji budou mít povinnost udržovat od 1. ledna 2025. Bankovní rada vyhodnotila, že domácí bankovní sektor je ve zvýšené míře vystaven řadě systémových rizik strukturálního charakteru. Pravděpodobnost jejich materializace se na pozadí probíhající deglobalizace, dekarbonizace a rostoucího geopolitického napětí zvýšila. Ve svém rozhodnutí vzala v úvahu možný rozsah dodatečných ztrát bankovního sektoru, které by plynuly zejména z důsledků vysoké otevřenosti ekonomiky ČR a koncentrace jejího zahraničního obchodu a klíčových odvětví ekonomiky v případě nepříznivého vývoje. „Rezerva posílí odolnost bankovního sektoru vůči potenciálním projevům dlouhodobějších strukturálních rizik. Ty mohou zvýšit i potenciální náklady spojené s přechodem domácí energeticky náročné ekonomiky na nízkouhlíkovou či s rostoucí intenzitou kybernetických útoků,“ uvedla Karina Kubelková.

Celou Zprávu o finanční stabilitě – jaro 2024 zveřejní ČNB 24. června 2024. Ve stejný den vydá také písemný záznam z dnešního jednání bankovní rady k otázkám finanční stability včetně hlasování jednotlivých členů bankovní rady o opatřeních makroobezřetnostní politiky a jejich jmenovitých argumentů.

Jakub Holas
ředitel odboru komunikace


Poznámky pro novináře

Finanční stabilita je vedle cenové stability dalším klíčovým cílem České národní banky, a to od roku 2013. Péče o finanční stabilitu je definována v zákoně č. 6/1993 Sb., o České národní bance. Ten uvádí, že ČNB rozpoznává, sleduje a posuzuje rizika ohrožení stability finančního systému a v zájmu předcházení vzniku nebo snižování těchto rizik přispívá prostřednictvím svých pravomocí k odolnosti finančního systému a udržení finanční stability a vytváří tak makroobezřetnostní politiku. Od druhé poloviny roku 2021 má ČNB zákonnou pravomoc stanovovat horní hranice ukazatelů LTV, DTI a DSTI. Právní závaznost dodržování limitů ukazatelů je zásadní pro zajištění rovných podmínek na trhu.

Bankovní rada projednává problematiku finanční stability dvakrát ročně – na jaře v květnu nebo červnu a na podzim v listopadu. Cílem této zprávy je identifikovat rizika pro finanční stabilitu České republiky pro nejbližší období na základě předchozího i očekávaného vývoje reálné ekonomiky a finančního systému.

Hlavními nástroji makroobezřetnostní politiky uplatňovanými v České republice jsou proticyklická kapitálová rezerva (CCyB), bezpečnostní kapitálová rezerva (CCoB) předepsaná všem bankám, kapitálová rezerva pro jiné systémově významné instituce (J-SVI) určená systémově významným bankám, kapitálová rezerva ke krytí systémových rizik, horní hranice úvěrových ukazatelů LTV, DTI a DSTI pro všechny poskytovatele hypotečních úvěrů a Doporučení k řízení rizik spojených s poskytováním spotřebitelských úvěrů zajištěných obytnou nemovitostí.

Proticyklická kapitálová rezerva (CCyB) – cílem tohoto nástroje je zvýšit odolnost bankovního sektoru vůči rizikům spojeným s výkyvy v úvěrové aktivitě. Díky této rezervě by měly být banky schopny poskytovat úvěry domácnostem a podnikům i v době recese či finanční nestability.

Kapitálová rezerva ke krytí systémového rizika (SyRB) – cílem tohoto nástroje je zmírnit možné důsledky rozpoznaných systémových rizik na finanční systém a reálnou ekonomiku. Pokud jejich úroveň představuje riziko pro finanční stabilitu, uplatnění SyRB zajišťuje posílení kapitálového vybavení bankovního sektoru a zvyšuje jeho odolnost vůči nepříznivým šokům. Současně může dílčím způsobem přispět také k utlumení růstu či koncentrace předmětných expozic v bilancích bank, což ovšem není její primární účel.

Kombinovaná kapitálová rezerva – součet bezpečnostní kapitálové rezervy (CCoB), proticyklické kapitálové rezervy (CCyB), kapitálové rezervy ke krytí systémového rizika (SyRB) a kapitálové rezervy pro jiné systémově významné instituce (J-SVI).

Ukazatel LTV (loan-to-value) – poměr mezi výší hypotečního úvěru a hodnotou zastavené nemovitosti.

Ukazatel DTI (debt-to-income) – poměr výše celkového zadlužení žadatele o úvěr a výše jeho čistého ročního příjmu.

Ukazatel DSTI (debt-service-to-income) – výše měsíční splátky dluhu vůči čistému měsíčnímu příjmu žadatele – poměr mezi celkovou výší všech měsíčních splátek a čistým měsíčním příjmem žadatele o úvěr.

Zdroj: www.cnb.cz

Další články

Další články od ČNB

Moravská Třebová na zlaté minci ČNB

Moravská Třebová na zlaté minci ČNB

Česká národní banka (ČNB) vydává zlatou minci v nominální hodnotě 5 000 Kč s motivy historického jádra města Moravská Třebová. Pětitisícikoruna z cyklu Městské památkové rezervace je v prodeji od 1. října.
| ČNB
ČNB vydává po více než 100 letech unikátní svatováclavský dukát ze zlata

ČNB vydává po více než 100 letech unikátní svatováclavský dukát ze zlata

Při tradiční Národní svatováclavské pouti guvernér ČNB Aleš Michl představil zlatý dukát s vyobrazením svatého Václava. Jedná se o historicky první dukát, který ČNB vydala. Kromě historického významu dukát symbolizuje také úsilí ČNB obnovit své zlaté rezervy.
| ČNB
ČNB snižuje úrokové sazby

ČNB snižuje úrokové sazby

Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání snížila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 0,25 procentního bodu na 4,25 %. Současně rozhodla o snížení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 3,25 % a lombardní sazby na 5,25 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 26. září 2024.
| ČNB
Informace o odkladném účinku přiznaném žalobě proti rozhodnutí o odnětí oprávnění nebankovnímu poskytovateli spotřebitelských úvěrů Fair Credit Czech s.r.o.

Informace o odkladném účinku přiznaném žalobě proti rozhodnutí o odnětí oprávnění nebankovnímu poskytovateli spotřebitelských úvěrů Fair Credit Czech s.r.o.

Česká národní banka informuje veřejnost, že Městský soud v Praze přiznal odkladný účinek správní žalobě společnosti Fair Credit Czech s.r.o., IČO 044 55 835 („FCC“) podané proti rozhodnutí České národní banky o odnětí oprávnění k činnosti nebankovního poskytovatele spotřebitelského úvěru a o uložení pokuty ve výši 1 mil. Kč.
| ČNB
Tématem setkání ČNB s učiteli v Jihočeském kraji bylo poutavé a srozumitelné finanční i ekonomické vzdělávání

Tématem setkání ČNB s učiteli v Jihočeském kraji bylo poutavé a srozumitelné finanční i ekonomické vzdělávání

Umět žákům ve školách vysvětlit aktuální ekonomická témata jako třeba inflaci a pomoci jim vytvořit zdravé návyky při správě osobních financí. Navíc poutavě a srozumitelně. To bylo téma dalšího pracovního setkání České národní banky (ČNB) s učiteli, které se uskutečnilo 20. září na Ekonomické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
| ČNB
Zlatá obchodní mince s motivem svatého Václava

Zlatá obchodní mince s motivem svatého Václava

Česká národní banka (ČNB) vydává historicky první českou obchodní minci, český dukát. Nese motiv svatého Václava a nepřímo odkazuje na svatováclavské dukáty emitované v počátcích Československa. V prodeji bude od 17. září.
| ČNB
Česká národní banka ponechává sazbu proticyklické kapitálové rezervy na 1,25 %

Česká národní banka ponechává sazbu proticyklické kapitálové rezervy na 1,25 %

Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes rozhodla o ponechání sazby proticyklické kapitálové rezervy pro expozice umístěné v České republice na 1,25 %. Vedlo ji k tomu zejména hodnocení cyklických rizik, která i v podmínkách pozvolného posunu ekonomiky ČR do počátečního období růstové fáze finančního cyklu zůstávají stabilní.
| ČNB
Odbor kontroly finančního trhu III povede Kateřina Pscherová

Odbor kontroly finančního trhu III povede Kateřina Pscherová

Ředitelkou odboru kontroly finančního trhu III v sekci dohledu nad finančním trhem se od 6. září stává Kateřina Pscherová. Rozhodla o tom bankovní rada České národní banky (ČNB). Dosavadní ředitel tohoto odboru Martin Fleischmann se svého vedoucího místa vzdal z rodinných důvodů ke dni 31. srpna 2024.
| ČNB
Pamětní mince ČNB věnovaná Bezpečnostní informační službě

Pamětní mince ČNB věnovaná Bezpečnostní informační službě

Česká národní banka (ČNB) vydává v pořadí druhou pamětní minci z otevřeného cyklu Instituce České republiky. Stříbrná stokoruna představuje Bezpečnostní informační službu. V prodeji bude od 21. srpna 2024.
| ČNB
Cvičná evakuace v budově ČNB

Cvičná evakuace v budově ČNB

Česká národní banka dne 5. srpna 2024 v 10.20 hodin vyhlásila v budově ústředí a pobočky Praha cvičný požární poplach s následnou evakuací. Běžný provoz budovy byl obnoven v 11.05 hodin.
| ČNB