dm··6 min

Chcete začít s tréninkem? Zátěž zvyšujte postupně a nepodceňujte regeneraci

RADY, TIPY

České Budějovice, 01.02.2024 Pravidelný sportovní trénink není jen o zlepšení kondice, ale přináší také radost, odbourává stres a celkově zvyšuje kvalitu života. Mnoho lidí však dlouho váhá, než se do cvičení pustí, nebo se nevyvaruje začátečnických chyb. Přílišné obavy však nejsou na místě. S pozitivním přístupem a díky několika základním tipům zvládne s pravidelným tréninkem začít opravdu každý. Důležité je nastavit si reálné cíle, vytvořit si plán tréninku a nezapomínat na to, že cvičení prověří kromě těla i vaši psychiku.

Jak začít s tréninkem

Vyhněte se přehnaným očekáváním

Když se s počátečním elánem pustíte do cvičení, často to provázejí zkreslená očekávání. Chcete viditelné výsledky co nejdříve. Ve skutečnosti však trvá nějaký čas, než se změny projeví a budete je moci pozorovat v zrcadle. Klíčem k úspěchu, a hlavně i udržení motivace, je nastavit si reálné cíle. Spíše než počet uběhnutých kilometrů nebo shozených kil je lepším cílem vytrvalost, bez níž se k viditelným výsledkům dopracovat nelze.

Tréninky si naplánujte a intenzitu zvyšujte postupně

Jedním z nejdůležitějších kroků, pokud chcete začít pravidelně cvičit, je vytvoření jasného tréninkového plánu. Není špatný nápad nechat si poradit od odborníka, který plán přizpůsobí vaší aktuální kondici a zdravotnímu stavu, a navíc vám poradí i se správnou technikou. Začněte pomalu a postupně zvyšujte intenzitu. Vyberte si cvičení, které vás baví, a udělejte z něj pevnou součást vašeho týdenního rozvrhu. Trenér kondičního běhu David Vaš začátečníkům pro zvýšení kondice doporučuje nejprve rychlou chůzi. „Jakmile zvládnete čtyřicetiminutovou svižnou procházku, můžete zařadit indiánský běh, při němž se střídají chůze a běh, a běžecké intervaly postupně prodlužovat. Po čase se z toho stane souvislý běh, do kterého můžete zařazovat další struktury běžeckých tréninků. Chce to ale trpělivost, ta úvodní fáze může trvat třeba 5 týdnů,“ popisuje trenér.

Před výkonem se rozehřejte a nepodceňujte regeneraci

Předtím, než se pustíte do hlavní části tréninku, věnujte několik minut rozcvičení a zahřátí těla. Tím připravíte své svaly na fyzickou zátěž a minimalizujete riziko zranění. Stejně tak po cvičení nezapomínejte na protažení, které pomáhá zvýšit flexibilitu svalů a jejich rychlejší regeneraci. Odpočinek po fyzické námaze je důležitý, protože pokud tělo nemá dostatek času na nabrání nových sil, je náchylnější ke zranění.

Podle Davida Vaše hraje zásadní roli při regeneraci především kvalitní spánek. „Přestěhoval jsem se na čas do Keni, protože jsem chtěl poznat tajemství, které z Keňanů dělá nejlepší běžce světa. A paradoxně to není o tom, že by neustále trénovali. Ve skutečnosti kladou největší důraz na kvalitní regeneraci v podobě spánku a masáží,“ vypráví trenér o svých zkušenostech.

Doplňujte energii

Při zvýšené zátěži je potřeba tělu kromě spánku dopřát i dostatek živin, jinak organismu hrozí vyčerpání. Základem jídelníčku by měly být čerstvé potraviny s dostatkem bílkovin a vitamínů. Výborným pomocníkem po tréninku jsou proteinové doplňky stravy, které tělu dodají potřebné látky a podpoří účinnou regeneraci. „Proteinové produkty pomáhají zahnat pocit hladu, který vás může po tréninku přepadnout, a dodávají tělu bílkoviny důležité pro správnou regeneraci. V nabídce dm jsou proteinové tyčinky v mnoha příchutích, které můžete mít v batohu nebo kabelce vždy po ruce. Pod privátní značkou Sportness nabízíme sportovcům také proteinové nápoje, ať už klasické, nebo ty v prášku, které si mohou rozmíchat ve vodě, mléce či oblíbeném džusu,“ říká Jiří Peroutka, manažer komunikace dm drogerie markt.

Potřebujete i silnou hlavu

Jak u profesionálních sportovců, tak u začátečníků je důležité pracovat i s psychikou. Je to právě pozitivní přístup, silná motivace a psychická odolnost, které vám pomohou při tréninku vytrvat a nenechat se odradit prvními nezdary nebo dlouhým čekáním na pokroky. Začátky jsou obtížné pro každého, proto buďte ohleduplní sami k sobě a buďte svému tělu vděční za každý malý úspěch. Když se vám podaří splnit cíle, které jste si předsevzali, dopřejte si odměnu, a neúspěchem se nenechte odradit. Kromě cvičení si najděte čas i na meditaci, umění nebo jiné činnosti, které vám přinášejí radost. Trénink by měl váš život obohatit, ne být další z povinností, kterou jste si na sebe naložili a jež vás stresuje.

Inspirace na dmLIVE: Jak najít motivaci pro aktivní způsob života, blíže prozradili hosté pravidelného vysílání dmLIVE: Nikola Homolková, výživová poradkyně, a Jakub Kalus, kondiční trenér. Ze záznamu si můžete tento díl pustit na odkaze zde.

Zdroj: www.dm.cz

Zadavatel
dm

dm

Společnost dm drogerie markt s.r.o. je jedničkou na českém drogistickém trhu. Ve střední a jihovýchodní Evropě patří dm k největším drogistickým řetězcům. První prodejna mateřské společnosti dm Rakousko byla otevřena v roce 1976 v Linci. V České republice se první dm objevila roku 1993 v Českých Budějovicích. Dnes má dm Česká republika 246 prodejen po celé zemi a její centrála sídlí v Českých Budějovicích. Jednatelkami dm drogerie markt s.r.o. jsou paní Martina Horká a paní Markéta Kajabová.

Další články od dm

Menstruační chudoba trápí i ženy v Česku. Společnost dm proto daruje menstruační potřeby v hodnotě 1 milionu korun
dm

Menstruační chudoba trápí i ženy v Česku. Společnost dm proto daruje menstruační potřeby v hodnotě 1 milionu korun

Menstruační potřeby v hodnotě jeden milion korun daruje společnost dm organizacím pro boj s menstruační chudobou. V České republice je velká skupina žen, pro které jsou tyto potřeby drahé, a každý měsíc vyhlíží blížící se menstruaci s obavami. Podle dm by žádná žena neměla čelit tomu, že ji menstruace vyčlení z běžného života nebo donutí používat nehygienické alternativy.
Kampaň na podporu zdraví žen: dm představuje mezinárodní průzkum o menstruaci
dm

Kampaň na podporu zdraví žen: dm představuje mezinárodní průzkum o menstruaci

Symbolicky na Mezinárodní den menstruace, který připadá na 28. května, startuje nová kampaň dm na podporu ženského zdraví. Společnost dm si k této příležitosti nechala zpracovat rozsáhlý mezinárodní průzkum o ženském zdraví a menstruaci, který ukázal, že pro spoustu žen je obtížné o těchto tématech mluvit, přičemž naprosté většině z nich menstruace přináší stres, bolest a další nepříjemné pocity. Pro třetinu oslovených žen je navíc finanční zátěží. V následujícím období se proto dm zaměří na fyzické, duševní a emocionální zdraví žen s cílem zbavit menstruaci a její projevy nálepky tabuizovaného tématu.
Společnost dm posiluje logistickou síť. Otevřela velkoobjemový sklad v Ostředku
dm

Společnost dm posiluje logistickou síť. Otevřela velkoobjemový sklad v Ostředku

Společnost dm otevřela nový velkoobjemový sklad v Ostředku o rozloze 21 tisíc metrů čtverečních. Přesunula sem produkty z dosavadního skladu v Divišově, který už kapacitně přestával stačit. Nové distribuční centrum vzniklo v areálu Prologis Park Prague D1 Ostředek.
Společnost dm investuje do kvality rozvoje organizace i spolupracovníků. Zřizuje novou pozici ve všech svých prodejnách
dm

Společnost dm investuje do kvality rozvoje organizace i spolupracovníků. Zřizuje novou pozici ve všech svých prodejnách

Společnost dm změní od června 2024 strukturu pozic ve všech prodejnách dm v Česku. Pro zlepšení produktivity práce a zajištění hladkého chodu jednotlivých směn nově zavede pozici zástupce/zástupkyně vedoucí/ho prodejny. Změna se dotkne všech 256 českých prodejen dm.
3 otázky pro vizážistku k jarním trendům v líčení
dm

3 otázky pro vizážistku k jarním trendům v líčení

Jako podklad líčení volíme hydratační a rozjasňující krémy se SPF faktorem. Letošnímu roku vládne rozjasněný odlehčený vzhled, ke kterému vám pomůžou BB krémy a podkladové báze ve formě tintů a lehkých make-upů. Korektor používáme na lokální projasnění technikami vytvářejícími lifting. Trendy jsou stále krémové kontury a tvářenky. Lehké textury produktů ocení zejména zralá pleť, kde obzvlášť platí pravidlo méně je více.
Příroda jako nekonečný zdroj inspirace. V jarní kampani Beauty chce dm motivovat k pozitivním změnám
dm

Příroda jako nekonečný zdroj inspirace. V jarní kampani Beauty chce dm motivovat k pozitivním změnám

Společnost dm nechává v nové jarní kampani Beauty rozkvést fantazii. Kampaň se inspiruje přírodou a přináší barvy a nové nápady, které pomáhají vystoupit z každodenní šedi a stereotypu. Kromě dekorativní kosmetiky se zaměří na sortiment péče o pleť a pokožku, produkty se SPF i péči o vlasy. Součástí kampaně je výzva dm beauty challenge, ve které budou talentovaní make-up artisté soutěžit v napínavých duelech.
Druhý život použitých obalových fólií z prodejen dm: Česká firma z nich vyrábí pytle na odpad
dm

Druhý život použitých obalových fólií z prodejen dm: Česká firma z nich vyrábí pytle na odpad

Obalové fólie používané při přepravě zboží do prodejen společnosti dm drogerie markt nacházejí nové využití. Česká firma MATEO PACKING s.r.o je vykupuje jako sběrnou surovinu a vyrábí z nich pytle na odpadky. Tuto novinku z recyklovaného materiálu si pak mohou zákazníci koupit v prodejnách dm.
Společnost dm varuje před podvodnými nabídkami brigád
dm

Společnost dm varuje před podvodnými nabídkami brigád

Na sociálních sítích se objevují podvodné nabídky brigád pro společnost dm drogerie markt. Nejčastěji se jedná o roznos letáků nebo kompletaci obálek. Poznáte je zejména podle požadavků na elektronické zaslání kopie osobních dokladů a následné potvrzení elektronické platby.
Člověk ve středu zájmu. Společnost dm se připojuje ke Světovému dni sociální spravedlnosti
dm

Člověk ve středu zájmu. Společnost dm se připojuje ke Světovému dni sociální spravedlnosti

Na 20. února připadá Světový den sociální spravedlnosti, který vyhlásila OSN na podporu myšlenek rovných příležitostí, solidarity a respektu ve všech oblastech života. Společnost dm dlouhodobě upozorňuje na situaci znevýhodněných lidí ve společnosti. Podporuje projekty pomáhající lidem v nouzi, svou firemní kulturu zakládá na dialogu a diverzitu vnímá jako zdroj energie, kreativity a nových impulsů.
Jak potěšit svou lásku na Valentýna? Tipy na překvapení, která nezklamou
dm

Jak potěšit svou lásku na Valentýna? Tipy na překvapení, která nezklamou

Blíží se den svatého Valentýna, který s očekáváním vyhlížejí všichni zamilovaní. Oblíbený zimní svátek zasvěcený lásce, kdy se lidé vyznávají ze vzájemné náklonnosti a sdílejí radost. Ještě nevíte, jak drahou polovičku potěšit? Nechte se inspirovat a přichystejte překvapení v podobě společné romantické koupele, masáže nebo vlastnoručně připravené večeře.