Český startup Dronetag se připojí do bezpečnostního inovačního akcelerátoru DIANA pod hlavičkou NATO

|

Program NATO DIANA vybral 44 společností z celkem 1 300 uchazečů z celé Severoatlantické aliance, které nyní čeká akcelerační program. Ve výzvě týkající se bezpečného sdílení informaci uspěl český startup Dronetag zaměřený na bezpečný provoz dronů, který je nyní zároveň součástí projektu Technologická inkubace agentury CzechInvest. Českou stopu zanechá ale také společnost Goldilock Secure Limited, která naváže v rámci programu spolupráci s NATO v oblasti energetické odolnosti.

„Pro tyto společnosti je to obrovský úspěch a velmi dobrá známka pro nás, že spolupracujeme a pomáháme na trh kvalitním startupům, které mají navíc globální úspěchy. Úspěch českých firem v oblasti bezpečnosti zároveň ukazuje nově se rýsující nastavení politiky Česka, kde budeme podporovat inovativní firmy v klíčových oblastech, jako je bezpečnost, zdravotnictví, kyberbezpečnost nebo digitalizace,“ uvedl Petr Očko, vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací Ministerstva průmyslu a obchodu a pověřený generální ředitel agentury CzechInvest.

Český startup Dronetag, kterého nyní čeká díky úspěchu v účasti v programu DIANA akcelerační program v Estonsku, přišel s odpovědí na kontrolu pohybu bezpilotních letounů tak, aby nedocházelo například ke srážce dronů s letadly. Přišli tak s malou krabičkou Dronetag Mini, která se jednoduše upevní na dron a pomocí mobilní sítě a Bluetooth se pro ostatní účastníky letového provozu stává zařízení viditelným. Dronetag byl součástí ESA BIC v letech 2019–2021 a nyní i projektu Technologická inkubace agentury CzechInvest.

„S ohledem na rostoucí frekvenci letů dronů a výzvy spojené s jejich integrováním do vzdušného prostoru jsme velmi rádi a vděčni za podporu v rámci projektu DIANA. Naším hlavním cílem je vyvinout špičkové zařízení pro identifikaci dronů, které bude plnit všechny bezpečnostní standardy nezbytné pro nasazení v kritických misích. Vzhledem k tomu, že drony začínají hrát klíčovou roli ve všech oblastech lidské existence, je řešení koordinačních problémů a zajištění digitální viditelnosti klíčovým faktorem,“ uvedla Lukáš Brchl, zakladatel společnosti Dronetag.

Goldilock Drawbridge oproti tomu je hardwarové kyberbezpečnostní řešení, které šetří lidskou sílu, čas, peníze a nervy. Založený na patentovaném DPNS, umožňuje uživatelům okamžitě a fyzicky připojit či odpojit cokoliv od čehokoliv a odkudkoliv – bez využití internetu. Chrání se tak citlivá data, sítě či kritická infrastruktura od hackerů a kyberútoků. Společnost Goldilock spolupracovala s CzechInvestem v minulosti v rámci akceleračního programu. CEO Tony Hasek a další důležitý členové týmu bydlí v Praze.

Program NATO DIANA je zaměřen na podporu startupů z oblasti technologií dvojího užití, které zároveň spadají do kategorie EDT (emerging and disruptive technologies). Projekt spustil výzvy pro startupy, se kterými hodlá úzce spolupracovat. Ministerstvo obrany ve spolupráci s agenturou CzechInvest plánuje zprovoznit v Praze akcelerátor pro podporu startupů. CzechInvest tak zužitkuje dlouholeté zkušenosti s podporou startupů (přes několik vlastních programů inkubátoru ESA BIC) a začínajících podniků k poskytnutí mentoringových a dalších služeb pro zúčastněné startupy.

„Nastupující a přelomové technologie budou mít v následujících letech zásadní vliv na vedení konfliktu. Pro bezpečnost Severoatlantického prostoru je naprosto zásadní, abychom dokázali využít schopností firem, které se těmto technologiím věnují. Skutečnost, že se v takové konkurenci mezi vybrané subjekty dostala i řešení s českými kořeny, pokládám za obrovský úspěch a věřím, že i firmy jako Dronetag či Goldilock Drawbridge mohou být příspěvkem ČR k budování obranyschopnosti Aliance,“ uvedla vrchní ředitelka sekce průmyslové spolupráce Ministerstva obrany Radka Konderlová.

„Do budoucna bychom určitě chtěli mít více těchto společností v programu DIANA a zároveň navázat spolupráci v podobě vlastního akcelerátoru přímo v Praze. Program má pomoci inovativním firmám propojit se s obranným průmyslem,“ uvedl Ivo Denemark, ředitel Divize startupů a inovativních MSP.

Kontakt pro média:

David Hořínek

PR manažer a tiskový mluvčí

+420 724 591 667

[email protected]

Zdroj: www.czechinvest.org

Czech Invest

Podzimní AI Startup Pitch Contest agentury CzechInvest proběhl napříč Českem

V rámci letošních Dnů AI pořádala agentura CzechInvest a její projekt Technologická inkubace spolu se Startup Kitchen AI Startup Pitch Contest. Jeho cílem bylo podpořit inovativní nápady a ocenit práci startupů pracující s umělou inteligencí. V Praze se sešlo téměř sto diváků. Akce si kladla za cíl také propojit venture investory s regionálními startupy a partnery.

Czech Invest

První Demo Day projektu Technologická inkubace se zaměřil na startupy z oblastí mobility, umělé inteligence, ekotechnologií a kreativních průmyslů

Koncem listopadu uspořádal projekt Technologická Inkubace agentury CzechInvest ve spolupráci s ČSOB první Demo Day. Cílem večera bylo představit jak aktivity Mobility Innovation Hubu, tak celý projekt Technologická Inkubace, včetně podpořených startupů v první výzvě. Ty představily svoje projekty zaměřené na optimalizaci výroby primárně pro automotive firmy a zároveň měly příležitost se seznámit s partnery s nimiž projekt spolupracuje.