Czech Invest··4 min

Český startup Dronetag se připojí do bezpečnostního inovačního akcelerátoru DIANA pod hlavičkou NATO

Program NATO DIANA vybral 44 společností z celkem 1 300 uchazečů z celé Severoatlantické aliance, které nyní čeká akcelerační program. Ve výzvě týkající se bezpečného sdílení informaci uspěl český startup Dronetag zaměřený na bezpečný provoz dronů, který je nyní zároveň součástí projektu Technologická inkubace agentury CzechInvest. Českou stopu zanechá ale také společnost Goldilock Secure Limited, která naváže v rámci programu spolupráci s NATO v oblasti energetické odolnosti.

„Pro tyto společnosti je to obrovský úspěch a velmi dobrá známka pro nás, že spolupracujeme a pomáháme na trh kvalitním startupům, které mají navíc globální úspěchy. Úspěch českých firem v oblasti bezpečnosti zároveň ukazuje nově se rýsující nastavení politiky Česka, kde budeme podporovat inovativní firmy v klíčových oblastech, jako je bezpečnost, zdravotnictví, kyberbezpečnost nebo digitalizace,“ uvedl Petr Očko, vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací Ministerstva průmyslu a obchodu a pověřený generální ředitel agentury CzechInvest.

Český startup Dronetag, kterého nyní čeká díky úspěchu v účasti v programu DIANA akcelerační program v Estonsku, přišel s odpovědí na kontrolu pohybu bezpilotních letounů tak, aby nedocházelo například ke srážce dronů s letadly. Přišli tak s malou krabičkou Dronetag Mini, která se jednoduše upevní na dron a pomocí mobilní sítě a Bluetooth se pro ostatní účastníky letového provozu stává zařízení viditelným. Dronetag byl součástí ESA BIC v letech 2019–2021 a nyní i projektu Technologická inkubace agentury CzechInvest.

„S ohledem na rostoucí frekvenci letů dronů a výzvy spojené s jejich integrováním do vzdušného prostoru jsme velmi rádi a vděčni za podporu v rámci projektu DIANA. Naším hlavním cílem je vyvinout špičkové zařízení pro identifikaci dronů, které bude plnit všechny bezpečnostní standardy nezbytné pro nasazení v kritických misích. Vzhledem k tomu, že drony začínají hrát klíčovou roli ve všech oblastech lidské existence, je řešení koordinačních problémů a zajištění digitální viditelnosti klíčovým faktorem,“ uvedla Lukáš Brchl, zakladatel společnosti Dronetag.

Goldilock Drawbridge oproti tomu je hardwarové kyberbezpečnostní řešení, které šetří lidskou sílu, čas, peníze a nervy. Založený na patentovaném DPNS, umožňuje uživatelům okamžitě a fyzicky připojit či odpojit cokoliv od čehokoliv a odkudkoliv – bez využití internetu. Chrání se tak citlivá data, sítě či kritická infrastruktura od hackerů a kyberútoků. Společnost Goldilock spolupracovala s CzechInvestem v minulosti v rámci akceleračního programu. CEO Tony Hasek a další důležitý členové týmu bydlí v Praze.

Program NATO DIANA je zaměřen na podporu startupů z oblasti technologií dvojího užití, které zároveň spadají do kategorie EDT (emerging and disruptive technologies). Projekt spustil výzvy pro startupy, se kterými hodlá úzce spolupracovat. Ministerstvo obrany ve spolupráci s agenturou CzechInvest plánuje zprovoznit v Praze akcelerátor pro podporu startupů. CzechInvest tak zužitkuje dlouholeté zkušenosti s podporou startupů (přes několik vlastních programů inkubátoru ESA BIC) a začínajících podniků k poskytnutí mentoringových a dalších služeb pro zúčastněné startupy.

„Nastupující a přelomové technologie budou mít v následujících letech zásadní vliv na vedení konfliktu. Pro bezpečnost Severoatlantického prostoru je naprosto zásadní, abychom dokázali využít schopností firem, které se těmto technologiím věnují. Skutečnost, že se v takové konkurenci mezi vybrané subjekty dostala i řešení s českými kořeny, pokládám za obrovský úspěch a věřím, že i firmy jako Dronetag či Goldilock Drawbridge mohou být příspěvkem ČR k budování obranyschopnosti Aliance,“ uvedla vrchní ředitelka sekce průmyslové spolupráce Ministerstva obrany Radka Konderlová.

„Do budoucna bychom určitě chtěli mít více těchto společností v programu DIANA a zároveň navázat spolupráci v podobě vlastního akcelerátoru přímo v Praze. Program má pomoci inovativním firmám propojit se s obranným průmyslem,“ uvedl Ivo Denemark, ředitel Divize startupů a inovativních MSP.

Kontakt pro média:

David Hořínek

PR manažer a tiskový mluvčí

+420 724 591 667

[email protected]

Zdroj: www.czechinvest.org

Zadavatel
Czech Invest

Czech Invest

Agentura CzechInvest naplňuje klíčovou úlohu v oblasti podpory podnikání a investic v její komplexní podobě. Unikátní spojení regionálního, centrálního a mezinárodního působení zajišťuje integritu služeb a schopnost propojovat globální trendy s regionálními podmínkami v České republice. Jedním z hlavních cílů CzechInvestu je přeměna České republiky v inovačního lídra Evropy. CzechInvest je státní příspěvkovou organizací podřízenou Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR. Založen byl v roce 1992.

Další články od Czech Invest

Memorandum k rozvoji Strategického podnikatelského parku v Chebu se začíná naplňovat
Czech Invest

Memorandum k rozvoji Strategického podnikatelského parku v Chebu se začíná naplňovat

Po podepsání společného memoranda v květnu tohoto roku bylo zahájeno kompletní technické prověření lokality, které zahrnuje detailní ověření možností napojení na technickou a dopravní infrastrukturu, biologické hodnocení, inženýrsko-geologický průzkum a vypracování dopadové studie. Celková studie proveditelnosti by měla být dokončena na začátku roku 2025 a bude sloužit jako základ pro další projektovou přípravu. „Průběžné výsledky ukazují, že lokalita je vhodná pro umístění technologicky vyspělého investora s vyššími nároky na kapacitu inženýrských sítí. Lokalita nabízí dostatečnou kapacitu vody, možnost zajištění navýšení kapacity elektrické energie a velmi dobré dopravní napojení včetně možnosti zajištění železničního spojení. Dokážeme zde vytvořit až 123 hektarů moderního podnikatelského parku v udržitelném standardu,“ popsal David Petr, člen představenstva a ředitel úseku development Státní investiční a rozvojové společnosti a.s. (SIRS), která má technickou přípravu vzniku strategického podnikatelského parku na starosti.
V ČNB proběhl 5. ročník Výroční konference Sdružení pro zahraniční investice – AFI. Sdružení zveřejnilo výsledky Průzkumu podnikatelského prostředí ČR a ocenilo inovativní společnosti
Czech Invest

V ČNB proběhl 5. ročník Výroční konference Sdružení pro zahraniční investice – AFI. Sdružení zveřejnilo výsledky Průzkumu podnikatelského prostředí ČR a ocenilo inovativní společnosti

Pátý ročník Výroční konference Sdružení pro zahraniční investice – AFI nesl podtitul „Budoucnost české ekonomiky: Investice, dekarbonizace a globální vlivy“ a proběhl stejně jako v uplynulých letech v prostorách kongresového centra České národní banky. Konference, která nabídla pohledy na aktuální trendy a nejnovější témata ekonomického a investičního prostředí očima významných expertů, se letos zúčastnily přes dvě stovky hostů z řad předních českých ekonomů a ekonomek, top manažerů úspěšných českých i zahraničních firem, ale také reprezentantů zahraničních ambasád, zástupců veřejného sektoru i médií.
CzechInvest podpoří české výrobce zařízení pro výzkum a vývoj na mezinárodním fóru v Terstu
Czech Invest

CzechInvest podpoří české výrobce zařízení pro výzkum a vývoj na mezinárodním fóru v Terstu

Agentura CzechInvest ve spolupráci s Generálním konzulátem ČR v Miláně chystá národní stánek Česka na významném mezinárodním setkání výzkumných center a průmyslových partnerů Big Science Business Forum 2024, které se uskuteční začátkem října v italském Terstu.
Ministerstvo průmyslu a obchodu a CzechInvest přijali podnikatelskou delegaci tchajwanských polovodičových firem
Czech Invest

Ministerstvo průmyslu a obchodu a CzechInvest přijali podnikatelskou delegaci tchajwanských polovodičových firem

„Tato mise je pokračováním našich dlouhodobých aktivit s Tchaj-wanem v oblasti polovodičového průmyslu. Navazujeme na úspěšné investiční semináře v Tchaj-peji a kontinuálně pracujeme na posilování vzájemných vztahů. Díky tradici, kterou toto odvětví u nás má, a těmto systematickým krokům se Česko dostává na globální investiční mapu polovodičového průmyslu. Tato mise přinese nové příležitosti pro české firmy k zapojení do globálních dodavatelských řetězců v tomto perspektivním odvětví," uvedl generální ředitel agentury CzechInvest Jan Michal.
Do první výzvy programu podporujícího vstup českých startupů na zahraniční trhy se přihlásilo 74 zájemců
Czech Invest

Do první výzvy programu podporujícího vstup českých startupů na zahraniční trhy se přihlásilo 74 zájemců

„Jsme potěšeni, že je o akcelerační program mezi českými startupy zájem. Představuje pro ně nejen cestu k mezinárodní expanzi, ale pomůže jim také při získávání důležité zpětné vazby na mezinárodním trhu, s přístupem k zahraničnímu kapitálu a propojením s globálními odborníky,“ říká Jan Michal, generální ředitel agentury CzechInvest.
Česká herní studia zazářila na veletrhu gamescom v Kolíně nad Rýnem
Czech Invest

Česká herní studia zazářila na veletrhu gamescom v Kolíně nad Rýnem

CzechInvest ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a Czech Game Developers Association podpořil účast několika českých firem, mezi nimiž byly SCS Software, INGAME STUDIOS, Filuta AI, BRAINZ IMMERSIVE, Random Worlds, Cyber Sail Consulting, Bohemia Incubator, Terahype a Die Hard Studios. Součástí programu bylo i networkingové setkání Czech Game Day, organizované zahraniční kanceláří CzechInvestu pod záštitou Generálního konzulátu České republiky. Veletrh, který navštívilo přes 300 000 lidí, nabídl bohatý doprovodný program včetně odborných diskuzí o aktuálních tématech herního průmyslu a prezentací nových her.
Kulaté výročí česko-thajských vztahů podtrhla podnikatelská mise s účastí na Techsauce Global Summit Česko letos slaví 50leté výročí česko-thajských diplomatických vztahů a v rámci této příležitosti p
Czech Invest

Kulaté výročí česko-thajských vztahů podtrhla podnikatelská mise s účastí na Techsauce Global Summit Česko letos slaví 50leté výročí česko-thajských diplomatických vztahů a v rámci této příležitosti p

Celkem sedm českých startupů mělo příležitost prezentovat se před investory a potenciální partnery a také zazářit na nejvýznamnější technologické události v jihovýchodní Asii - Techsauce Global Summit v Bangkoku. Jednalo se o startupy z programu Technologická inkubace - MilkyWay be well, Qeedio - ERP & IS Process Guard a Windees a z inkubátoru ESA BIC Czech Republic - ECOTEN urban comfort, Stratosyst a Big Terra. Účastnil se i startup BatteryCheck. Startp BigTerra přebral od organizátorů cenu za nejinovativnější startup, zvláštní ocenění si pak odnesl startup ECOTEN urban comfort, který se umístil na druhém místě v soutěži iFLYTEK Startup Competition.
Síť kosmických inkubátorů ESA BIC slaví 20 let. Ten český od roku 2016 podpořil už přes 50 startupů
Czech Invest

Síť kosmických inkubátorů ESA BIC slaví 20 let. Ten český od roku 2016 podpořil už přes 50 startupů

Operátorem ESA BIC Czech Republic je agentura CzechInvest. Právě český ESA BIC, jeho procesy, způsob výběru startupů, jejich inkubace a podpora byly inspirací pro vznik projektu Technologická inkubace, který spustila agentura v roce 2022. V letošním roce se podařilo oba programy propojit a razantně tak navýšit podporu pro české kosmické startupy.
125 startupů ze čtvrté výzvy Technologické inkubace prochází hodnocením
Czech Invest

125 startupů ze čtvrté výzvy Technologické inkubace prochází hodnocením

Projekt Technologická inkubace běží už přes dva roky. Za tu dobu se do preinkubace přihlásilo přes 1 247 startupů (stav k 17. červenci) a byly vypsány celkem čtyři projektové výzvy, do kterých bylo podáno 606 žádostí od 483 startupů. V rámci prvních tří výzev pracujeme se 137 startupy a další budeme znát po vyhodnocení žádostí z poslední čtvrté výzvy, která byla vyhlášena v květnu letošního roku.
CzechInvest spustil nový web pro podporu fintech a DLT inovací
Czech Invest

CzechInvest spustil nový web pro podporu fintech a DLT inovací

Portál a zmiňovaný program podpory je součástí Národního plánu obnovy (NPO). Vybraným inovativním firmám bude poskytnuta nepřímá podpora ve formě regulatorního testování jejich řešení, ale i businessového mentoringu, networkingu, školení a eventů.