ČNB··4 min

Budova ČNB se vrací do původní podoby. Na průčelí jsou zpět emblémy, které odstranili nacisté

ČNB

ČNB

ČNB je centrální bankou České republiky, orgánem vykonávajícím dohled nad finančním trhem a orgánem příslušným k řešení krize na finančním trhu. Je zřízena Ústavou České republiky a svou činnost vyvíjí v souladu se zákonem č. 6/1993 Sb., o České národní bance.

Tisková zpráva

Česká národní banka dnes na své budově slavnostně odhalila emblémy Živnostenské banky. Zdobné prvky v podobě písmen ŽB se po osmdesáti letech vrátily na své původní místo – mříže oken budovy v ulici Na Příkopě. Svědectví o existenci těchto emblémů a také příčinu jejich odstranění objevili pracovníci ČNB teprve nedávno v historických dokumentech archivu centrální banky.

„Živnostenská banka stála pevně při vzniku Československé republiky a československé měny a stejně tak i u kořenů tehdejší hospodářské prosperity republiky. Věřím, že právě to, že se na budovu dnes její iniciály vrátí, nás symbolicky přiblíží hodnotám, za nimiž instituce, která si ji postavila, vždy pevně stála,“ řekl guvernér ČNB Aleš Michl.

Dnešní budovu centrální banky nechala postavit Živnostenská banka v letech 1935 až 1942 podle návrhu architekta Františka Roitha. Návrhy původně neobsahovaly zdobné prvky. Tehdejší vedení banky vyslovilo ve finální fázi dostavby budovy požadavek na úpravu fasády, která se i Františku Roithovi zdála příliš strohá. Proto následně navrhl úpravu oken ve druhém patře, která změnil na francouzská s balkonky, a doplnil okenní mříže v přízemí o dekorativní prvek, ve zlaté barvě provedené iniciály ŽB.

Po obsazení českých zemí nacistickým Německem se Živnostenská banka musela podřídit okupantům. Změnila svůj název, který doplnila o německý překlad (Gewerbebank), a nuceně se zapojila do financování válečné ekonomiky. V souvislosti s vývojem na frontě okupační moc nařídila likvidaci dekorativních prvků budov, které se měly roztavit a použít pro válečné účely. V roce 1943 proto musely z okenních mříží zmizet také iniciály ŽB. Po osvobození, a zejména po roce 1950, kdy vznikla Státní banka československá, se záměrně přestalo mluvit o významu českého a československého bankovnictví při emancipaci českého národa a postupně se vytratilo povědomí o Živnostenské bance jako staviteli monumentální budovy na křižovatce u Prašné brány. Stejně tak se zapomnělo na dekorativní prvek v podobě iniciál na jejích mřížích, a proto se nepřistoupilo k jejich obnově při rekonstrukci budovy v letech 1997 až 2000.

Objevit se je podařilo až v souvislosti s přípravou publikace o budově ČNB, kdy archiváři centrální banky důkladně prozkoumali historické dokumenty. „Instalace bronzových iniciál Živnostenské banky navrátí budovu dnešní centrální banky do podoby krátce po její dostavbě a zároveň se tím obnoví jeden z jejích významných původních dekorativních prvků, který z ní byl ve 40. letech minulého století odstraněn z rozhodnutí nacistické okupační správy,“ uvedl hlavní archivář ČNB Jakub Kunert.

Petra Krmelová
ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB

Související odkazy


Poznámky pro novináře:

Česká národní banka je ústřední bankou České republiky a orgánem vykonávajícím dohled nad finančním trhem. Cílem ČNB je péče o cenovou a finanční stabilitu. ČNB určuje měnovou politiku, vydává bankovky a mince, řídí peněžní oběh, platební styk a zúčtování bank, vykonává dohled nad bankovním sektorem, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím, penzijním připojištěním, družstevními záložnami, institucemi elektronických peněz a nebankovními poskytovateli spotřebitelských úvěrů. Věnuje se také ochraně spotřebitele a devizovému dohledu. ČNB sídlí v Praze, Plzni, Hradci Králové, Brně, Ostravě, Českých Budějovicích a Ústí nad Labem.

Zdroj: www.cnb.cz

Další články

Další články od ČNB

Moravská Třebová na zlaté minci ČNB

Moravská Třebová na zlaté minci ČNB

Česká národní banka (ČNB) vydává zlatou minci v nominální hodnotě 5 000 Kč s motivy historického jádra města Moravská Třebová. Pětitisícikoruna z cyklu Městské památkové rezervace je v prodeji od 1. října.
| ČNB
ČNB vydává po více než 100 letech unikátní svatováclavský dukát ze zlata

ČNB vydává po více než 100 letech unikátní svatováclavský dukát ze zlata

Při tradiční Národní svatováclavské pouti guvernér ČNB Aleš Michl představil zlatý dukát s vyobrazením svatého Václava. Jedná se o historicky první dukát, který ČNB vydala. Kromě historického významu dukát symbolizuje také úsilí ČNB obnovit své zlaté rezervy.
| ČNB
ČNB snižuje úrokové sazby

ČNB snižuje úrokové sazby

Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání snížila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 0,25 procentního bodu na 4,25 %. Současně rozhodla o snížení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 3,25 % a lombardní sazby na 5,25 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 26. září 2024.
| ČNB
Informace o odkladném účinku přiznaném žalobě proti rozhodnutí o odnětí oprávnění nebankovnímu poskytovateli spotřebitelských úvěrů Fair Credit Czech s.r.o.

Informace o odkladném účinku přiznaném žalobě proti rozhodnutí o odnětí oprávnění nebankovnímu poskytovateli spotřebitelských úvěrů Fair Credit Czech s.r.o.

Česká národní banka informuje veřejnost, že Městský soud v Praze přiznal odkladný účinek správní žalobě společnosti Fair Credit Czech s.r.o., IČO 044 55 835 („FCC“) podané proti rozhodnutí České národní banky o odnětí oprávnění k činnosti nebankovního poskytovatele spotřebitelského úvěru a o uložení pokuty ve výši 1 mil. Kč.
| ČNB
Tématem setkání ČNB s učiteli v Jihočeském kraji bylo poutavé a srozumitelné finanční i ekonomické vzdělávání

Tématem setkání ČNB s učiteli v Jihočeském kraji bylo poutavé a srozumitelné finanční i ekonomické vzdělávání

Umět žákům ve školách vysvětlit aktuální ekonomická témata jako třeba inflaci a pomoci jim vytvořit zdravé návyky při správě osobních financí. Navíc poutavě a srozumitelně. To bylo téma dalšího pracovního setkání České národní banky (ČNB) s učiteli, které se uskutečnilo 20. září na Ekonomické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
| ČNB
Zlatá obchodní mince s motivem svatého Václava

Zlatá obchodní mince s motivem svatého Václava

Česká národní banka (ČNB) vydává historicky první českou obchodní minci, český dukát. Nese motiv svatého Václava a nepřímo odkazuje na svatováclavské dukáty emitované v počátcích Československa. V prodeji bude od 17. září.
| ČNB
Česká národní banka ponechává sazbu proticyklické kapitálové rezervy na 1,25 %

Česká národní banka ponechává sazbu proticyklické kapitálové rezervy na 1,25 %

Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes rozhodla o ponechání sazby proticyklické kapitálové rezervy pro expozice umístěné v České republice na 1,25 %. Vedlo ji k tomu zejména hodnocení cyklických rizik, která i v podmínkách pozvolného posunu ekonomiky ČR do počátečního období růstové fáze finančního cyklu zůstávají stabilní.
| ČNB
Odbor kontroly finančního trhu III povede Kateřina Pscherová

Odbor kontroly finančního trhu III povede Kateřina Pscherová

Ředitelkou odboru kontroly finančního trhu III v sekci dohledu nad finančním trhem se od 6. září stává Kateřina Pscherová. Rozhodla o tom bankovní rada České národní banky (ČNB). Dosavadní ředitel tohoto odboru Martin Fleischmann se svého vedoucího místa vzdal z rodinných důvodů ke dni 31. srpna 2024.
| ČNB
Pamětní mince ČNB věnovaná Bezpečnostní informační službě

Pamětní mince ČNB věnovaná Bezpečnostní informační službě

Česká národní banka (ČNB) vydává v pořadí druhou pamětní minci z otevřeného cyklu Instituce České republiky. Stříbrná stokoruna představuje Bezpečnostní informační službu. V prodeji bude od 21. srpna 2024.
| ČNB
Cvičná evakuace v budově ČNB

Cvičná evakuace v budově ČNB

Česká národní banka dne 5. srpna 2024 v 10.20 hodin vyhlásila v budově ústředí a pobočky Praha cvičný požární poplach s následnou evakuací. Běžný provoz budovy byl obnoven v 11.05 hodin.
| ČNB