ČNB··4 min

Budova ČNB se vrací do původní podoby. Na průčelí jsou zpět emblémy, které odstranili nacisté

Česká národní banka dnes na své budově slavnostně odhalila emblémy Živnostenské banky. Zdobné prvky v podobě písmen ŽB se po osmdesáti letech vrátily na své původní místo – mříže oken budovy v ulici Na Příkopě. Svědectví o existenci těchto emblémů a také příčinu jejich odstranění objevili pracovníci ČNB teprve nedávno v historických dokumentech archivu centrální banky.

„Živnostenská banka stála pevně při vzniku Československé republiky a československé měny a stejně tak i u kořenů tehdejší hospodářské prosperity republiky. Věřím, že právě to, že se na budovu dnes její iniciály vrátí, nás symbolicky přiblíží hodnotám, za nimiž instituce, která si ji postavila, vždy pevně stála,“ řekl guvernér ČNB Aleš Michl.

Dnešní budovu centrální banky nechala postavit Živnostenská banka v letech 1935 až 1942 podle návrhu architekta Františka Roitha. Návrhy původně neobsahovaly zdobné prvky. Tehdejší vedení banky vyslovilo ve finální fázi dostavby budovy požadavek na úpravu fasády, která se i Františku Roithovi zdála příliš strohá. Proto následně navrhl úpravu oken ve druhém patře, která změnil na francouzská s balkonky, a doplnil okenní mříže v přízemí o dekorativní prvek, ve zlaté barvě provedené iniciály ŽB.

Po obsazení českých zemí nacistickým Německem se Živnostenská banka musela podřídit okupantům. Změnila svůj název, který doplnila o německý překlad (Gewerbebank), a nuceně se zapojila do financování válečné ekonomiky. V souvislosti s vývojem na frontě okupační moc nařídila likvidaci dekorativních prvků budov, které se měly roztavit a použít pro válečné účely. V roce 1943 proto musely z okenních mříží zmizet také iniciály ŽB. Po osvobození, a zejména po roce 1950, kdy vznikla Státní banka československá, se záměrně přestalo mluvit o významu českého a československého bankovnictví při emancipaci českého národa a postupně se vytratilo povědomí o Živnostenské bance jako staviteli monumentální budovy na křižovatce u Prašné brány. Stejně tak se zapomnělo na dekorativní prvek v podobě iniciál na jejích mřížích, a proto se nepřistoupilo k jejich obnově při rekonstrukci budovy v letech 1997 až 2000.

Objevit se je podařilo až v souvislosti s přípravou publikace o budově ČNB, kdy archiváři centrální banky důkladně prozkoumali historické dokumenty. „Instalace bronzových iniciál Živnostenské banky navrátí budovu dnešní centrální banky do podoby krátce po její dostavbě a zároveň se tím obnoví jeden z jejích významných původních dekorativních prvků, který z ní byl ve 40. letech minulého století odstraněn z rozhodnutí nacistické okupační správy,“ uvedl hlavní archivář ČNB Jakub Kunert.

Petra Krmelová
ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB

Související odkazy


Poznámky pro novináře:

Česká národní banka je ústřední bankou České republiky a orgánem vykonávajícím dohled nad finančním trhem. Cílem ČNB je péče o cenovou a finanční stabilitu. ČNB určuje měnovou politiku, vydává bankovky a mince, řídí peněžní oběh, platební styk a zúčtování bank, vykonává dohled nad bankovním sektorem, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím, penzijním připojištěním, družstevními záložnami, institucemi elektronických peněz a nebankovními poskytovateli spotřebitelských úvěrů. Věnuje se také ochraně spotřebitele a devizovému dohledu. ČNB sídlí v Praze, Plzni, Hradci Králové, Brně, Ostravě, Českých Budějovicích a Ústí nad Labem.

Zdroj: www.cnb.cz

Zadavatel
ČNB

ČNB

ČNB je centrální bankou České republiky, orgánem vykonávajícím dohled nad finančním trhem a orgánem příslušným k řešení krize na finančním trhu. Je zřízena Ústavou České republiky a svou činnost vyvíjí v souladu se zákonem č. 6/1993 Sb., o České národní bance.

Další články od ČNB

Mění se uspořádání sekce peněžní a platebního styku České národní banky na Moravě
ČNB

Mění se uspořádání sekce peněžní a platebního styku České národní banky na Moravě

V sekci peněžní a platebního styku České národní banky (ČNB) se ruší samostatné pobočky Ostrava a Brno a zřizuje se odbor region Morava. Ředitelkou nového organizačního útvaru se stane Martina Koudelová. Rozsah poskytovaných služeb pro klienty ČNB a veřejnost se touto organizační změnou nezmění. Na jednání 14. března 2024 o tom rozhodla bankovní rada ČNB. Změny budou účinné od 1. července 2024.
Výsledky mezinárodního šetření PISA 2022 k úrovni finanční gramotnosti
ČNB

Výsledky mezinárodního šetření PISA 2022 k úrovni finanční gramotnosti

Česká školní inspekce zveřejnila národní zprávu z mezinárodního šetření PISA věnovanou úrovni finanční gramotnosti patnáctiletých žáků. Ve zprávě jsou představeny výsledky žáků České republiky a dalších 19 zemí, které se šetření v roce 2022 zúčastnily. Výsledky šetření představili ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal, státní tajemník v Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Andrys a člen bankovní rady České národní banky Jan Procházka na společné tiskové konferenci konané v Návštěvnickém centru ČNB.
ČNB snižuje úrokové sazby
ČNB

ČNB snižuje úrokové sazby

Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání snížila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 0,5 procentního bodu na 4,75 %. Současně rozhodla o snížení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 3,75 % a lombardní sazby na 5,75 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 28. června 2024.
ČNB odňala oprávnění k činnosti nebankovnímu poskytovateli spotřebitelských úvěrů společnosti Fair Credit Czech s.r.o.
ČNB

ČNB odňala oprávnění k činnosti nebankovnímu poskytovateli spotřebitelských úvěrů společnosti Fair Credit Czech s.r.o.

Česká národní banka informuje podle § 146 odst. 3 zákona o spotřebitelském úvěru veřejnost, že pro opakované a závažné porušení povinností stanovených tímto zákonem odňala společnosti Fair Credit Czech s.r.o., IČO 044 55 835 (dále jen „Fair Credit Czech“) oprávnění k činnosti nebankovního poskytovatele spotřebitelského úvěru. Současně s tím byla společnosti Fair Credit Czech uložena pokuta ve výši 1 000 000 Kč.
ČNB bude s klienty komunikovat elektronicky, omezí počet poboček
ČNB

ČNB bude s klienty komunikovat elektronicky, omezí počet poboček

Česká národní banka zahajuje proces nejvýznamnějších změn v oblasti služeb klientům za poslední tři desítky let. Cílem je kompletní přechod na digitální komunikaci, což přinese zjednodušení a zrychlení poskytování služeb pro klienty. Těmi jsou primárně státní instituce a veřejné organizace, jako jsou ministerstva, celní správa, školy a školky, policie, hasiči, nemocnice či státní podniky.
Tramvaj ČKD Tatra T3 na pamětní minci ČNB s dílčím pokovením
ČNB

Tramvaj ČKD Tatra T3 na pamětní minci ČNB s dílčím pokovením

Česká národní banka (ČNB) vydává pamětní minci v nominální hodnotě 500 Kč, na které je zobrazena tramvaj ČKD Tatra T3. Stříbrná mince doplněná o dílčí pokovení žlutým a červeným zlatem je součástí pětidílné řady Slavné dopravní prostředky. V prodeji je od úterý 18. června 2024.
Výměna neplatných bankovek 100–2000 Kč v bankách je možná už jen do konce června
ČNB

Výměna neplatných bankovek 100–2000 Kč v bankách je možná už jen do konce června

Poslední možnost výměny neplatných bankovek s úzkým stříbřitým proužkem na pokladnách všech komerčních bank na území České republiky se blíží. Naposledy tak bude možné učinit 30. června 2024. Následně bude výměna možná pouze na pokladnách České národní banky (ČNB), a to po neomezenou dobu.
ČNB ponechává nastavení pravidel pro poskytování hypotečních úvěrů. Na vývoj povahy systémových rizik reaguje změnou struktury kapitálových rezerv při zachování jejich souhrnné výše
ČNB

ČNB ponechává nastavení pravidel pro poskytování hypotečních úvěrů. Na vývoj povahy systémových rizik reaguje změnou struktury kapitálových rezerv při zachování jejich souhrnné výše

Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes projednala Zprávu o finanční stabilitě – jaro 2024, která slouží jako východisko pro nastavení nástrojů makroobezřetnostní politiky, zejména kapitálové rezervy bank a horní hranice úvěrových ukazatelů hypotečních úvěrů. Zároveň hodnotí zdraví domácího finančního sektoru a jeho odolnost vůči nepříznivým šokům.
Guvernér ČNB Aleš Michl pokřtil knihu matematických hádanek
ČNB

Guvernér ČNB Aleš Michl pokřtil knihu matematických hádanek

Guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl pokřtil v sobotu 1. června svou novou knihu nazvanou Matematické hádanky guvernéra ČNB. Jak název napovídá, publikace má za cíl rozhýbat mozkové buňky zvídavých čtenářů. Obsahuje rovnou stovku úloh ze světa finanční gramotnosti, aritmetiky, prostorové představivosti, geometrie, teorie her, aplikované matematiky a teorie pravděpodobnosti. Kniha ukazuje, že ani matematika nemusí být nudná záležitost. Křest se uskutečnil v rámci veřejných oslav 2. narozenin Návštěvnického centra ČNB.
Vítězem druhého ročníku Ceny guvernéra ČNB je učitel z Brna
ČNB

Vítězem druhého ročníku Ceny guvernéra ČNB je učitel z Brna

V pořadí druhým vítězem Ceny guvernéra České národní banky (ČNB) za mimořádný přínos k rozvoji finanční a ekonomické gramotnosti se stal učitel odborných předmětů na Střední škole technické a ekonomické Brno Martin Svoboda. Ocenění od guvernéra ČNB Aleše Michla převzal v sobotu 1. června během oslav druhých narozenin Návštěvnického centra ČNB.