Brno se stalo na dva dny centrem inovací. Odehrálo se tu celoevropské setkání inovačních agentur, akcelerátorů i inkubátorů

|

Od úterý do čtvrtka hostilo Brno největší evropské setkání inkubátorů, inovačních center, akcelerátorů, vědeckých parků a hybatelů inovací pod hlavičkou Evropské sítě inovačních center (EBN). Kongresu se zúčastnilo přes 300 lidí ze 27 zemí světa včetně například Tchaj-wanu, Libanonu nebo Spojených arabských emirátů. Kromě panelových diskuzí bylo hlavním cílem akce sdílení zkušeností napříč evropskými organizacemi. Prostor dostali i zástupci inovačních center z Ukrajiny.

„Byla to pro nás unikátní příležitost ukázat, proč patří region v oblasti podpory inovací k tahounům nejen ve střední Evropě,“ říká Petr Chládek, ředitel inovační agentury JIC, která akci pořádala.

Pro účastníky z Evropy a několik zástupců dalších kontinentů připravili organizátoři ještě vpředvečer kongresu setkání v Otevřené zahradě. Samotný dvoudenní kongres od středy 14. do 15. června pak nabídl například přednášku hlavního hosta kongresu – autora knihy – Myšlení v nejistotě (Uncertainty Mindset) Vaughna Tana, mimo jiné držitele doktorátu z Harvard University a profesora na londýnské University College.

Jednotlivé panely a kulaté stoly se následně věnovaly například různým modelům podpory startupů, regionálním specifikům inovačních ekosystémů nebo mezinárodní spolupráci. Prostor ale dostala i vybraná odvětví. „Do programu jsme chtěli propsat i naše priority, i proto jsme zařadili například takzvané deep tech startupy. Tedy firmy z technologicky náročných oborů,“ popisuje Chládek, který účastníky přivítal i přímo v prostorách JICu. „Možnost navštívit sídlo JICu a poznat, jak pracuje s komunitou, jak buduje důvěru mezi aktéry podpory inovací v regionu nebo jaké služby nabízí bylo nesmírně cenné,“ zdůrazňuje ředitelka Evropské sítě inovačních center Laura Lecci. Kromě samotného JICu také zájemci mohli poznat mobilní digitální dílnu FabLab University nebo kreativní hub KUMST.

Téma kongresu odráželo pozici inovací v době, kdy lidstvo čelí několika globálním výzvám a aktuálně navíc i agresi Ruska na Ukrajině. Právě proto pozvali organizátoři také zástupce z ukrajinských regionů, kde inovace hrají významnou roli – z Žytomyru, Černivci a Ivano-Frankivsku. „Bylo mi velkou ctí hostit kongres EBN 2023 v Brně a spolupracovat s tak talentovanými a oddanými profesionály JICu. Pod hlavičkou EU|BIC (Business Innovation Centers) chceme podporovat prosperující prostředí pro podnikání a inovace v celé Evropě, to nás spojuje. A i během kongresu z různých stran zaznělo, že jsme připraveni reagovat na výzvy a přizpůsobit naši práci tak, aby ještě lépe podporovala celoevropský inovační ekosystém a stimulovala hospodářský rozvoj," doplňuje ředitelka EBN Laura Lecci.

Kongres podpořil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich, který se jej zúčastnil i osobně, i další partneři, jako třeba další inovační agentury ze sítě Ynovate, ESA BIC nebo národní agentura CzechInvest. „Za CzechInvest jsme na akci představili aktivity spojené s podporou inovativních řešení a zejména projekt Technologická inkubace. Jsem rád, že mezi startupy, které se prezentovaly na EBN bylo i několik podpořených CzechInvestem, včetně firmy Nebesys, která nedávno vyhrála světové finále soutěže Creative Business Cup,“ uzavírá Petr Očko pověřený řízením agentury.

Zdroj: JIC.CZ

Kontakt pro média:

David Hořínek

PR manažer a tiskový mluvčí

+420 724 591 667

[email protected]

+ fotografií

+ fotografií

+ 5 fotografií

+ fotografií

+ fotografií

+ fotografií

+ fotografií

Zdroj: www.czechinvest.org

Czech Invest

Třetí ročník soutěže STARTupUJ NA VYSOČINĚ se blíží

Agentura CzechInvest ve spolupráci s Krajem Vysočina a dalšími partnery vyhlásí už třetí ročník soutěže pro začínající podnikatele z regionu. Soutěž STARTupUJ NA VYSOČINĚ bude otevřena od 1. září do 15. října 2023 a na vítěze čeká odměna 30 tis. korun od Kraje Vysočina a mentoring v oblasti podnikání od specialistů agentury CzechInvest.

Czech Invest

Premiér Fiala podpořil investici výrobce polovodičů Onsemi v ČR

Předseda vlády ČR Petr Fiala se v úterý 20. června 2023 setkal ve Strakově akademii s prezidentem a výkonným ředitelem polovodičové společnosti Onsemi Hassanem El-Khourym, se kterým jednal o investičních plánech společnosti v ČR a podpoře polovodičového průmyslu. Setkání se za českou stranu zúčastnil také ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Výrobce čipů nyní rozhoduje o uskutečnění investice ve výši zhruba 2 miliardy dolarů do rozšíření současné produkce a zavedení nové výroby polovodičových desek.

Czech Invest

Zastupitelstva čtyř obcí schválila dohodu o zmenšení podnikatelského parku Líně a rozvoji dopravní infrastruktury

Návrh dohody, která umožní zmenšení rozlohy plánovaného Strategického podnikatelského parku Líně a rozvoj dopravní infrastruktury, která odlehčí okolním obcím a napojí park na dálnici a železnici, schválila v těchto dnech zastupitelstva Dobřan, Líní, Zbůchu a Vstiše. Zejména první tři jmenované obce patří mezi ty, kterých se výstavba a provoz parku nejvíce dotkne. Stavbu zóny o rozloze až 700 hektarů umožňují současné zásady územního rozvoje kraje, dohoda má potvrdit zmenšení budoucího parku maximálně na 280 hektarů. V průběhu následujících týdnů se k ní mají vyjádřit také zastupitelé dalších okolních obcí plánovaného parku a Plzeňského kraje.