Portu··5 min

Boom odpovědného ESG investování neutichá, právě naopak

Portu v prosinci spustilo Odpovědná ESG portfolia, která se během měsíce v počtu nově založených vyrovnala portfoliím tradičním. Tento fakt značí velký zájem lidí o společenskou odpovědnost také v rámci investic. Pokud to jde jednoduše, jdou do toho. Od spuštění bylo v Portu založeno více než 1 500 portfolií s celkovým objemem vkladů nad 20 mil. Kč. I v roce 2023 se očekává, že by zájem o udržitelné investice měl růst.

Odpovědná portfolia Portu cílí na splnění přísných kritérií v oblasti ESG a společenské odpovědnosti. Zahrnuté jsou cenné papíry firem, které jsou lídry, co se týče ratingu v oblasti životního prostředí, respektování sociálních hodnot a řádné správy. Jedná se o společnosti s nižší uhlíkovou stopou, které navíc nepodnikají v kontroverzních sektorech jako je například těžba uhlí, tabák nebo zbrojařský průmysl.

esg_jednotliva temata-cz

Dokonalá diverzifikace a světově proslulé firmy

Míru udržitelnosti Odpovědných vs. tradičních portfolií Portu vyhodnocuje na základě devíti ESG kritérií. Společnosti v Odpovědných portfolií mají v průměru o třetinu lepší ESG skóre a o polovinu nižší uhlíkovou stopu, dále mají například téměř nulový podíl příjmů generovaných z fosilních zdrojů.

Odpovědná portfolia však stále staví na principu dlouhodobého pasivního investování a široké diverzifikaci jak napříč regiony tak i sektory. Například plně akciové Odpovědné portfolio je složeno z akcií více než 2 000 firem, mezi top firmy patří například Nvidia, Microsoft nebo Walt Disney, z evropských pak Novo Nordisk, ASML nebo Allianz.

ESG-graf-CZ

Historická výnosnost ESG portfolií překonává tradiční

Panují předsudky, že společenská odpovědnost v investování jde na úkor výnosu. Existuje však velké množství studií, které tato tvrzení vyvrací. Stejně tak to dokazují i Portu Odpovědná portfolia. Za posledních 10 let překonala jejich historická roční výkonnost výnosy tradičních Portu portfolií v průměru o více než 1 %.

Odpovědná portfolia zahrnují firmy, které k podnikání přistupují udržitelně, dokážou lépe řídit rizika i jim předcházet –⁠ to jim dává konkurenční výhodu oproti společnostem, které tato témata neřeší. I investice do takových firem jsou pak odolnější vůči globálním výzvám a mohou být dlouhodobě udržitelnější. Dokazují to také studie, které ukazují, že firmy s efektivnějším ESG managementem mají lepší výsledky než tržní benchmark.

Odhaduje se, že v roce 2025 bude v ESG třetina světového majetku pod správou

Navzdory pro ESG náročnému roku zaznamenaly ESG ETF v roce 2022 příliv 51 miliard eur, překonaly tak množství peněz, které investoři vložili do tradičních ETF. Na starém kontinentu tak lidé v loňském roce do udržitelných ETF vložili 65 % z celkového objemu prostředků investovaných do ETF.

I v roce 2023 se očekává, že by zájem o udržitelné investice neměl klesat. Například 81 % institucionálních investorů v USA plánuje v příštích dvou letech zvýšit množství peněz, které investují do ESG produktů. V Evropě, která je v oblasti ESG investic lídrem, je číslo ještě větší – v plánu to má 84 % investorů.

S rostoucí oblibou udržitelných investic roste také tlak na jejich transparentnost a zamezení tzv. greenwashingu. Tomu mají pomoci evropské regulace jako je Taxonomie EU a nařízení SFDR. Větší dostupnost i kvalitu firemních dat by měl přinést také tzv. nefinanční reporting, který je velkým tématem například také v Asii.

I přes vysoké náklady, které s sebou zaváděné regulace přináší, je zvýšení důvěry investorů v udržitelné finanční produkty neodmyslitelným předpokladem pro přesun prostředků do udržitelných projektů. Podle odhadů bude množství peněz v ESG finančních produktech dále růst a v roce 2025 by mohly mít tyto typy investic pod správou 50 bilionů dolarů, tedy třetinu celkového objemu globálně spravovaných prostředků.

Co si z dnešního článku odnést?

Odpovědné investování je nadstavbou investování klasického – nenahrazuje tradiční finanční analýzu, ale doplňuje a rozšiřuje ji. Do dnešní doby bylo hlavním cílem společností vytvářet zisk, ale ESG se snaží podporovat firmy, které mají i jiné cíle, a to zejména v sociální oblasti a oblasti životního prostředí.

Lidé si často udržitelné investování spojují se sníženými výnosy, ale tento mýtus vyvrací mnoho studií i naše Odpovědná portfolia samotná. Všichni se tak můžeme rozhodnout, zda chceme investovat do firem, které se zasazují o to být lepšími. A pokud se o udržitelnost snažíme v běžném životě, proč také nezhodnocovat své peníze v souladu s našimi přesvědčeními?

Zdroj: www.portu.cz

Zadavatel
Portu

Portu

Portu je první online investiční platforma svého druhu v Česku. Chceme, abyste zbytečně netrávili spoustu času výběrem konkrétních akcií nebo jiných investičních instrumentů. S Portu budete mít investování ve svých rukou, přitom neustále pod dohledem profesionálů. Portfolio vám poskládáme na míru. Vaše investice tak bude globálně diverzifikovaná proti riziku, a v případě příznivé situace na finančních trzích bude výnosově více než zajímavá. Díky tomu, že umíme využít moderní technologie a procesy ve váš prospěch, budete vždy platit pouze jeden nízký poplatek. Vytváříme lepší místo pro peníze. Vytváříme Portu.

Další články od Portu

Portu spravuje svým klientům přes 30 miliard korun
Portu

Portu spravuje svým klientům přes 30 miliard korun

Investiční platforma Portu je u klientů čím dál populárnější. Nyní překonala další důležitou metu, když množství peněz, které svým klientům spravuje (AUM), překročilo hranici 30 miliard korun. Portu je na trhu šestým rokem a za tu dobu zpřístupnilo investování více než 200 tisícům lidí.
Novinky na Portu Gallery: Inzertní plocha a online převody
Portu

Novinky na Portu Gallery: Inzertní plocha a online převody

Platforma Portu Gallery představuje dlouho očekávanou funkci. Investoři mají nově možnost nabízet či poptávat dříve upsané předměty na nové Inzertní ploše v rámci platformy. Pokyn k převodu jde nově také zadat online. Investoři tak mohou prodávat a nakupovat dříve zakoupené certifikáty nabízených předmětů od ostatních uživatelů.
Investiční gramotnost v Česku roste, sebevědomí také. Přesto si v investicích stále nevěří přes dvě třetiny Čechů
Portu

Investiční gramotnost v Česku roste, sebevědomí také. Přesto si v investicích stále nevěří přes dvě třetiny Čechů

Češi a Češky se v investičních znalostech rok od roku zlepšují. Investiční gramotnost se zlepšuje také napříč generacemi, nejrychleji své aktuální manko ve znalostech dohání mladí lidé do 35 let. Stále nám však chybí sebevědomí – za nepříliš nebo zcela neznalého investora se označují dvě třetiny Čechů. Vyplývá to z posledního Indexu investiční gramotnosti, který vypracovala investiční platforma Portu na základě výzkumu agentury IPSOS.
Třetina Čechů zvažuje, že bude odkládat peníze na důchod do DIP
Portu

Třetina Čechů zvažuje, že bude odkládat peníze na důchod do DIP

Zhruba třetina (34 %) Čechů zvažuje, že si začne odkládat peníze na důchod do daňově zvýhodněného Dlouhodobého investičního produktu (DIP). Z těch, kteří si na stáří už nějaké peníze střádají, jich nejvíce (28 %) odkládá částku 500–1 000 korun.
Vánoční bonusy dostává více než třetina Čechů. Nejčastěji si na ně sáhnou vysokoškoláci
Portu

Vánoční bonusy dostává více než třetina Čechů. Nejčastěji si na ně sáhnou vysokoškoláci

Vánoční nadílka není jen o dárcích pod stromečkem, ale pro řadu Čechů také o finančních odměnách v zaměstnání. Podle průzkumu pro investiční platformu Portu 37 % Čechů dostává s koncem roku nějakou formu finančního přídavku od zaměstnavatele. Nejčastěji se na odměny mohou těšit vysokoškoláci pracující ve velkých městech. V rámci pohlaví je rozdíl minimální, o něco málo více dostávají odměny muži než ženy.
Portu se osamostatňuje
Portu

Portu se osamostatňuje

Online investiční platforma Portu vyrostla a odděluje se od společnosti WOOD & Company Financial Services. S licencí obchodníka s cennými papíry od České národní banky se v lednu 2024 odštěpí do samostatné společnosti WOOD Retail Investments. Po tomto oddělení získává Portu krom samostatnosti hlavně větší flexibilitu pro další rozvoj produktů i expanzi na nové trhy. Pro stávající klienty Portu se nic nemění.
Portu je nejlepším fintechem roku 2023
Portu

Portu je nejlepším fintechem roku 2023

Portu se daří upevnit pozici nejlepšího fintechu v České republice. Po letošním vítězství v soutěži Zlatá koruna v kategorii FinTech se Portu umístilo na prvním místě v kategorii Fintech roku 2023 v prestižní soutěži Banka roku. V letošním roce se jedná už o 5. ocenění.
Portu spravuje svým uživatelům více než miliardu eur
Portu

Portu spravuje svým uživatelům více než miliardu eur

Po letošních pátých narozeninách, prvenství v soutěži Zlatá koruna a čerstvému titulu Fintech roku 2023 v Portu slavíme další důležitý milník, a to překročení hranice 1 miliardy eur pod správou. Náš dlouhodobý cíl demokratizovat investování v Česku i za hranicemi je tak zase o krok dále.
Plánované změny v Portfoliích na míru
Portu

Plánované změny v Portfoliích na míru

Během dnešního obchodního dne Portu (26. 10. 2023) došlo k realizaci plánovaých úprav dluhopisové složky Portu portfolií (klasických i ESG varianty), jak je popsáno níže v článku. Ze strany klientů není potřeba dělat žádné kroky, vše provedl systém automaticky. Aktuální strukturu portfolia je možné vidět na jeho detailu.
Portu Gallery dostala ke 4. narozeninám nový web a chystá unikátní úpis
Portu

Portu Gallery dostala ke 4. narozeninám nový web a chystá unikátní úpis

Online investiční galerie Portu Gallery oslavila letos v září čtvrté výročí od svého založení. Od prvního úpisu v roce 2019 se platforma značně posunula, přilákala tisíce uživatelů a úspěšně se vyvíjí dál. V rámci dalšího rozvoje se pyšní novým kabátem –⁠ redesignem webu, který by měl kromě odlehčeného a modernizovaného vzhledu investorům přinést především lepší uživatelskou zkušenost a nové funkce. Všechny emise budou nově vydávány v rámci Základního prospektu schváleného ČNB.