Lesy ČR··5 min

Aplikace Klíšťapka – pro předpověď aktivity klíšťat a nákazy borreliózou v lesích České republiky

Lesy ČR

Lesy ČR

Základní strategií hospodaření Lesů České republiky, s. p. je trvale udržitelné obhospodařování lesů s cílem vytvoření stabilního, kvalitního, druhově, prostorově a věkově skupinovitě smíšeného lesa.  Takto obhospodařované lesy fungují jako zdroj trvale obnovitelné dřevní suroviny, lesních hub, plodů a dalších produktů. Zároveň však takový les poskytuje společnosti mnohostranný užitek v zachování a podpoře druhové pestrosti všech v něm žijících mikroorganismů, hub, rostlin a živočichů, ochraně klimatu, vody a půdy a poskytuje i významný užitek rekreační.

Tisková zpráva

Nový nástroj pro získání informací v rámci prevence před stále přibývajícími klíšťaty a případným onemocněním, které tito paraziti přenášejí, přináší nová mobilní aplikace s názvem Klíšťapka. Ta poskytuje informace o výskytu klíšťat v lesních porostech dle údajů Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem ČR a s tím souvisejícím rizikem nákazy lymeskou borreliózou.

Aplikaci s výstižným názvem Klíšťapka vyvinuli vědci z Fakulty lesnické a dřevařské a Provozně ekonomické České zemědělské univerzity ve spolupráci s Lesy ČR, Státním zdravotním ústavem, Přírodovědeckou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci, Českou lesnickou společností a Výzkumným ústavem lesního hospodářství a myslivosti.

Aplikace je založena na analýze 28 276 klíšťat odchycených v lesích na celém území České republiky v letech 2021 a 2022 a zahrnuje data o druhovém složení porostu, stanovišti, dynamice klíšťat v průběhu roku a počasí. Z důvodu velkého objemu dat se na mapě zobrazují pouze lesní porosty dle ÚHÚL ČR s výskytem klíšťat v dané lokalitě,” uvedl vedoucí vědeckého týmu a hlavní řešitel projektu Ing. Zdeněk Vacek, Ph.D. z FLD ČZU.

Kromě údajů o aktuální aktivitě klíšťat v lesních porostech, přináší aplikace i novou informaci o infikovanosti klíšťat borreliózou v dané lokalitě. Tato předpověď vychází z testování odchycených klíšťat v Národní referenční laboratoři pro lymeskou borreliózu Státního zdravotního ústavu. V dalších letech budeme pracovat na rozšíření dat o další klíšťaty přenášené infekce, a také o analýzu klíšťat z městských parků. Můžeme tedy slíbit, že Klíšťapka se bude dále ve spolupráci s ČZU vyvíjet a obohacovat v rámci dalších projektů jako jsou např. “Klíšťata ve městě”,” uvedla spoluřešitelka projektu RNDr. Kateřina Kybicová, Ph.D. ze Státního zdravotního ústavu.

Hlavním cílem projektu bylo zpracovat a pro veřejnost interpretovat data z předchozích výzkumů a vytvořit ICT nástroj pro běžné užití, který bude predikovat početnost klíšťat a možnost nakažení lymeskou borreliózou na základě klasifikace lesních porostů, stanovišť, klimatických dat a dalších informací, a to na základě matematických modelů a výsledků statistického šetření. „Zajímavostí je, že matematický model, na kterém je aplikace postavena, zohledňuje také strukturu krajiny v bezprostředním okolí zkoumaných lokalit. Mozaikovitost krajiny a množství okrajových společenstev totiž hrají zásadní roli pro výskyt důležitých hostitelů klíšťat (např. drobných hlodavců), což ovlivňuje celkovou početnost klíšťat a tím i riziko nákazy.“ uvedl spoluřešitel projektu doc. RNDr. Tomáš Václavík, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty UP Olomouc.

Projekt je tedy aplikací Citizen Science – věda pro veřejnost. Aplikace také obsahuje informační složku „Wiki“, která je zaměřena na praktická opatření proti šíření klíšťat a jimi přenášených zoonóz. Celkově obsahuje mnoho užitečných informací o druzích klíšťat, mýtech o klíštěti, první pomoci a samozřejmě o prevenci. Uživatelé tak budou mít veškeré informace o této problematice v uceleném přehledu.

Tato nová aplikace, vzniklá za podpory Grantové služby státního podniku Lesy ČR, je volně dostupná pro všechny uživatele mobilních zařízení s OS Android a je ke stažení na Google Play.

Lesy České republiky už řadu let podporují prostřednictvím své Grantové služby výzkumné a inovativní projekty zaměřené na provozní témata a potřeby lesnické, vodohospodářské a myslivecké praxe. Financují je a výstupy dávají k dispozici veřejnosti. Mobilní aplikace Klíšťapka, díky níž veřejnost získá informace o výskytu klíšťat na území České republiky, je jedním z aktuálních příkladů. Celému vědeckému týmu tedy děkuji za vývoj aplikace, a hlavně její uvedení do praxe,“ uvedl správní ředitel Lesů ČR Ing. Zbyněk Šmída, Ph.D.


Česká zemědělská univerzita v Praze

ČZU je čtvrtou až pátou největší univerzitou v ČR. Spojuje v sobě stopatnáctiletou tradici s nejmodernějšími technologiemi, progresivní vědou a výzkumem v oblasti zemědělství a lesnictví, ekologie a životního prostředí, technologií a techniky, ekonomie a managementu. Moderně vybavené laboratoře se špičkovým zázemím, včetně školních podniků, umožňují vynikající vzdělávání s možností osobního růstu, včetně zapojení do vědeckých projektů doma i v zahraničí. ČZU zajišťuje kompletní vysokoškolské studium, letní školy, speciální kurzy, univerzitu třetího věku. Podle mezinárodních žebříčků univerzita patří k nejlepším třem procentům na světě. V žebříčku Academic Ranking of World Universities (tzv. Šanghajský žebříček) se v roce 2022 umístila na 801.– 900. místě na světě a na sdíleném 4. místě z hodnocených univerzit v ČR. V roce 2022 se ČZU se stala 45. nejekologičtější univerzitou na světě díky umístění v žebříčku UI Green Metric World University Rankings.

Kontakt pro novináře:

Karla Mráčková, tisková mluvčí ČZU, +420 603 203 703; [email protected]

Zdroj: lesycr.cz

Další články

Další články od Lesy ČR

Aplikace Správce lesa informuje o stavu porostů, hospodaření, novinkách či dotacích a urychlí i komunikaci

Aplikace Správce lesa informuje o stavu porostů, hospodaření, novinkách či dotacích a urychlí i komunikaci

O hospodaření podle zákona a právních předpisů, dotačních zdrojích i odborných doporučeních informuje vlastníky soukromých a obecních lesů, pro něž jsou Lesy ČR odbornými lesními hospodáři, nová aplikace Správce lesa. Kromě webové verze je k dispozici i mobilní na Google Play.
| Lesy ČR
Dvě nové tůně jsou přirozenou zásobárnou vody a biotopem živočichů

Dvě nové tůně jsou přirozenou zásobárnou vody a biotopem živočichů

Vodu v krajině nově zadržují dvě tůně vyhloubené vodohospodáři z Lesů ČR na 560 metrech čtverečních v jihomoravských lesích u Černé Hory a u obce Pikárec na Vysočině.
| Lesy ČR
Lesy ČR rozvážejí dříví darované lidem ze zatopených obcí

Lesy ČR rozvážejí dříví darované lidem ze zatopených obcí

Opava, Vávrovice, Držkovice, Palhanec a Karlovec. Obyvatelům těchto severomoravských obcí, které patří k nejpostiženějším zářijovými povodněmi, dnes kamiony zdarma dovezly dříví na topení. Lesy České republiky darují 680 domácnostem ve 35 vytopených obcích pět tisíc metrů krychlových palivového dřeva.
| Lesy ČR
V Krušných horách Lesy ČR obnovují porosty, chrání přírodu i návštěvníky

V Krušných horách Lesy ČR obnovují porosty, chrání přírodu i návštěvníky

Druhé bezzásahové území dnes na 17 hektarech vyhlásily Lesy ČR v evropsky významné lokalitě Východní Krušnohoří. V Krušných horách lesníci obnovují porosty včetně těch vysazených po imisní kalamitě. Od loňského podzimu tam vyznačili 1500 biotopových stromů a pokračují v úpravě biotopů pro tetřívka i revitalizaci rašelinišť. Přírodu chránil i před tím, než se začalo připravovat vyhlášení CHKO.
| Lesy ČR
Lesy ČR si ve studentských programech a soutěžích vychovávají budoucí zaměstnance

Lesy ČR si ve studentských programech a soutěžích vychovávají budoucí zaměstnance

Druhý ročník soutěže středních lesnických škol Řeš les vyhlásily 8. října Lesy České republiky. V létě dal podnik brigádu 226 budoucím lesníkům, vodohospodářům a krajinářským inženýrům. „Vychováváme si tak schopné zaměstnance,“ řekl generální ředitel Dalibor Šafařík.
| Lesy ČR
Palivové dřevo darují Lesy ČR lidem ze severomoravských obcí nejvíce postižených povodní

Palivové dřevo darují Lesy ČR lidem ze severomoravských obcí nejvíce postižených povodní

Lidem ze severní Moravy, kterým vzala v září velká voda i dříví na topení, pomohou Lesy ČR. Podnik jim daruje a zdarma doveze domů palivo za bezmála tři a půl milionu korun.
| Lesy ČR
Tisíce lidí dnes měly Den lesů nové generace

Tisíce lidí dnes měly Den lesů nové generace

Příjemnou podzimní, a tak i trochu deštivou první říjnovou sobotu dnes strávily s lesníky tisíce účastníků Dne lesů nové generace. Největší letošní lesnickou akci pro veřejnost uspořádaly u Hradce Králové, na Hluboké, Křivoklátu a v Kuřimi Lesy České republiky.
| Lesy ČR
Zvěřinu připravenou v nové zpracovně Lesů ČR si koupíte v prodejně otevřené v areálu zámku v Židlochovicích

Zvěřinu připravenou v nové zpracovně Lesů ČR si koupíte v prodejně otevřené v areálu zámku v Židlochovicích

Provoz nové zpracovny zvěřiny s maloobchodní prodejnou dnes zahájily Lesy České republiky v areálu židlochovického zámku za účasti ministra zemědělství Marka Výborného a generálního ředitele podniku Dalibora Šafaříka.
| Lesy ČR
Memorandum o spolupráci podepsali zástupci Lesů ČR, ZOO Dvůr Králové a České lesnické akademie Trutnov

Memorandum o spolupráci podepsali zástupci Lesů ČR, ZOO Dvůr Králové a České lesnické akademie Trutnov

Ke vzájemné spolupráci se svým podpisem memoranda zavázali generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík, předseda představenstva ZOO Dvůr Králové Přemysl Rabas a ředitel České lesnické akademie Trutnov Miloš Pochobradský.
| Lesy ČR
Lesnický tendr 2025+ vyhlásily Lesy České republiky

Lesnický tendr 2025+ vyhlásily Lesy České republiky

Tendr na provádění lesnických činností a prodej dřeva v letech 2025 až 2029 dnes vyhlásily Lesy České republiky. Nabídky mohou zájemci podávat do 15. října 2024. Předpokládaná hodnota soutěžených pěstebních a těžebních prací činí 1,2 miliardy korun.
| Lesy ČR