Lesy ČR··5 min

Aplikace Klíšťapka – pro předpověď aktivity klíšťat a nákazy borreliózou v lesích České republiky

Nový nástroj pro získání informací v rámci prevence před stále přibývajícími klíšťaty a případným onemocněním, které tito paraziti přenášejí, přináší nová mobilní aplikace s názvem Klíšťapka. Ta poskytuje informace o výskytu klíšťat v lesních porostech dle údajů Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem ČR a s tím souvisejícím rizikem nákazy lymeskou borreliózou.

Aplikaci s výstižným názvem Klíšťapka vyvinuli vědci z Fakulty lesnické a dřevařské a Provozně ekonomické České zemědělské univerzity ve spolupráci s Lesy ČR, Státním zdravotním ústavem, Přírodovědeckou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci, Českou lesnickou společností a Výzkumným ústavem lesního hospodářství a myslivosti.

Aplikace je založena na analýze 28 276 klíšťat odchycených v lesích na celém území České republiky v letech 2021 a 2022 a zahrnuje data o druhovém složení porostu, stanovišti, dynamice klíšťat v průběhu roku a počasí. Z důvodu velkého objemu dat se na mapě zobrazují pouze lesní porosty dle ÚHÚL ČR s výskytem klíšťat v dané lokalitě,” uvedl vedoucí vědeckého týmu a hlavní řešitel projektu Ing. Zdeněk Vacek, Ph.D. z FLD ČZU.

Kromě údajů o aktuální aktivitě klíšťat v lesních porostech, přináší aplikace i novou informaci o infikovanosti klíšťat borreliózou v dané lokalitě. Tato předpověď vychází z testování odchycených klíšťat v Národní referenční laboratoři pro lymeskou borreliózu Státního zdravotního ústavu. V dalších letech budeme pracovat na rozšíření dat o další klíšťaty přenášené infekce, a také o analýzu klíšťat z městských parků. Můžeme tedy slíbit, že Klíšťapka se bude dále ve spolupráci s ČZU vyvíjet a obohacovat v rámci dalších projektů jako jsou např. “Klíšťata ve městě”,” uvedla spoluřešitelka projektu RNDr. Kateřina Kybicová, Ph.D. ze Státního zdravotního ústavu.

Hlavním cílem projektu bylo zpracovat a pro veřejnost interpretovat data z předchozích výzkumů a vytvořit ICT nástroj pro běžné užití, který bude predikovat početnost klíšťat a možnost nakažení lymeskou borreliózou na základě klasifikace lesních porostů, stanovišť, klimatických dat a dalších informací, a to na základě matematických modelů a výsledků statistického šetření. „Zajímavostí je, že matematický model, na kterém je aplikace postavena, zohledňuje také strukturu krajiny v bezprostředním okolí zkoumaných lokalit. Mozaikovitost krajiny a množství okrajových společenstev totiž hrají zásadní roli pro výskyt důležitých hostitelů klíšťat (např. drobných hlodavců), což ovlivňuje celkovou početnost klíšťat a tím i riziko nákazy.“ uvedl spoluřešitel projektu doc. RNDr. Tomáš Václavík, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty UP Olomouc.

Projekt je tedy aplikací Citizen Science – věda pro veřejnost. Aplikace také obsahuje informační složku „Wiki“, která je zaměřena na praktická opatření proti šíření klíšťat a jimi přenášených zoonóz. Celkově obsahuje mnoho užitečných informací o druzích klíšťat, mýtech o klíštěti, první pomoci a samozřejmě o prevenci. Uživatelé tak budou mít veškeré informace o této problematice v uceleném přehledu.

Tato nová aplikace, vzniklá za podpory Grantové služby státního podniku Lesy ČR, je volně dostupná pro všechny uživatele mobilních zařízení s OS Android a je ke stažení na Google Play.

Lesy České republiky už řadu let podporují prostřednictvím své Grantové služby výzkumné a inovativní projekty zaměřené na provozní témata a potřeby lesnické, vodohospodářské a myslivecké praxe. Financují je a výstupy dávají k dispozici veřejnosti. Mobilní aplikace Klíšťapka, díky níž veřejnost získá informace o výskytu klíšťat na území České republiky, je jedním z aktuálních příkladů. Celému vědeckému týmu tedy děkuji za vývoj aplikace, a hlavně její uvedení do praxe,“ uvedl správní ředitel Lesů ČR Ing. Zbyněk Šmída, Ph.D.


Česká zemědělská univerzita v Praze

ČZU je čtvrtou až pátou největší univerzitou v ČR. Spojuje v sobě stopatnáctiletou tradici s nejmodernějšími technologiemi, progresivní vědou a výzkumem v oblasti zemědělství a lesnictví, ekologie a životního prostředí, technologií a techniky, ekonomie a managementu. Moderně vybavené laboratoře se špičkovým zázemím, včetně školních podniků, umožňují vynikající vzdělávání s možností osobního růstu, včetně zapojení do vědeckých projektů doma i v zahraničí. ČZU zajišťuje kompletní vysokoškolské studium, letní školy, speciální kurzy, univerzitu třetího věku. Podle mezinárodních žebříčků univerzita patří k nejlepším třem procentům na světě. V žebříčku Academic Ranking of World Universities (tzv. Šanghajský žebříček) se v roce 2022 umístila na 801.– 900. místě na světě a na sdíleném 4. místě z hodnocených univerzit v ČR. V roce 2022 se ČZU se stala 45. nejekologičtější univerzitou na světě díky umístění v žebříčku UI Green Metric World University Rankings.

Kontakt pro novináře:

Karla Mráčková, tisková mluvčí ČZU, +420 603 203 703; [email protected]

Zdroj: lesycr.cz

Zadavatel
Lesy ČR

Lesy ČR

Základní strategií hospodaření Lesů České republiky, s. p. je trvale udržitelné obhospodařování lesů s cílem vytvoření stabilního, kvalitního, druhově, prostorově a věkově skupinovitě smíšeného lesa.  Takto obhospodařované lesy fungují jako zdroj trvale obnovitelné dřevní suroviny, lesních hub, plodů a dalších produktů. Zároveň však takový les poskytuje společnosti mnohostranný užitek v zachování a podpoře druhové pestrosti všech v něm žijících mikroorganismů, hub, rostlin a živočichů, ochraně klimatu, vody a půdy a poskytuje i významný užitek rekreační.

Další články od Lesy ČR

Lesnický tendr 2025+ vyhlásily Lesy České republiky
Lesy ČR

Lesnický tendr 2025+ vyhlásily Lesy České republiky

Tendr na provádění lesnických činností a prodej dřeva v letech 2025 až 2029 dnes vyhlásily Lesy České republiky. Nabídky mohou zájemci podávat do 15. října 2024. Předpokládaná hodnota soutěžených pěstebních a těžebních prací činí 1,2 miliardy korun.
Upozornění pro veřejnost: Během následujících dní se kvůli povodním, erozi půdy i vyvráceným stromům nevystavujte v lesích a v okolí vodních toků zbytečnému riziku
Lesy ČR

Upozornění pro veřejnost: Během následujících dní se kvůli povodním, erozi půdy i vyvráceným stromům nevystavujte v lesích a v okolí vodních toků zbytečnému riziku

Pohotovost drží až do neděle kvůli aktuálnímu počasí lesníci a vodohospodáři z Lesů ČR. Veřejnost upozorňují kvůli očekávaným extrémním srážkám na riziko sesuvu půdy, zejména ve svažitých oblastech, bleskové rozvodnění i menších potoků a stromy vyvrácené z podmáčené půdy.
Den lesů nové generace: Zveme na velkou akci pro veřejnost
Lesy ČR

Den lesů nové generace: Zveme na velkou akci pro veřejnost

Vzdělávací, trochu pracovní, ale hlavně příjemně strávený (protože v lese to ani jinak nejde) bude Den lesů nové generace. Velkou akci pro veřejnost pořádá státní podnik Lesy České republiky v sobotu 5. října od 10 hodin u Hradce Králové, Hudlic ve středních Čechách, jihomoravské Kuřimi a jihočeského zámečku Ohrada u Hluboké nad Vltavou.
K opravené rozhledně na Anenském vrchu v Orlických horách vrací Lesy ČR původní mariánský sloup
Lesy ČR

K opravené rozhledně na Anenském vrchu v Orlických horách vrací Lesy ČR původní mariánský sloup

Zkolaudovaná, a tedy pro veřejnost otevřená, je od konce srpna sedmnáctimetrová rozhledna svaté Anny na Anenském vrchu v Orlických horách. Vedle ní stojí zrestaurovaný mariánský sloup z 18. století. V neděli 8. září ho vysvětí neratovský farář.
Lesy ČR se přihlásily k Národní strategii veřejného zadávání zakázek
Lesy ČR

Lesy ČR se přihlásily k Národní strategii veřejného zadávání zakázek

Racionálně a efektivně zadávat veřejné zakázky je cílem Národní strategie veřejného zadávání v České republice v letech 2024 až 2028. K ní se srpnovým podpisem memoranda o spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj přihlásily Lesy České republiky a staly se tak členem Platformy veřejného zadávání zřízené tímto ministerstvem.
Dřevo z českých lesů bude světové. Na výstavě EXPO 2025 v Ósace se ČR představí v unikátní dřevostavbě
Lesy ČR

Dřevo z českých lesů bude světové. Na výstavě EXPO 2025 v Ósace se ČR představí v unikátní dřevostavbě

Český pavilon na světové výstavě EXPO 2025 v Ósace bude mimo jiné zbudovaný ze dřeva dodaného státním podnikem Lesy ČR, Vojenskými lesy a statky ČR a Krkonošským národním parkem. Podobu pavilonu dnes na agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích představili zástupci české vlády a generální komisař české účasti na EXPO25.
Tip na brněnský výlet do Podkomorských lesů k obnovené Ríšově studánce
Lesy ČR

Tip na brněnský výlet do Podkomorských lesů k obnovené Ríšově studánce

Obnovu Ríšovy studánky v Podkomorských lesích u Brněnské přehrady v létě dokončily Lesy České republiky. V okolí přibyly lavičky a umělecký reliéf připomínající jednu z hlavních postav Mrštíkovy Pohádky máje. Pasáže románu se totiž odehrávají i v těchto lesích.
Novou nádrž s tůněmi vybudovaly na Tachovsku Lesy ČR
Lesy ČR

Novou nádrž s tůněmi vybudovaly na Tachovsku Lesy ČR

Vodní nádrž nedaleko obce Trpísty nazvanou Horské Domky vybudovaly Lesy České republiky na Tachovsku v Plzeňském kraji za 6,5 milionů korun bez DPH v rámci programu Vracíme vodu lesu. V mělkém pásmu vznikly dvě tůně.
Turistické stezky nad Rešovskými vodopády budou uzavřeny. Hrozí nebezpečí pádu stromů
Lesy ČR

Turistické stezky nad Rešovskými vodopády budou uzavřeny. Hrozí nebezpečí pádu stromů

V nejbližších dnech budou pro návštěvníky uzavřeny dvě značené turistické cesty nad Rešovskými vodopády v Nízkém Jeseníku. Zákaz vstupu se dotkne červené i zelené trasy – obě budou nepřístupné od vodopádů po severní hranici národní přírodní rezervace Rešovské vodopády; červená směřuje do Tvrdkova a zelená do Horního Města. Důvodem je akutní nebezpečí pádu schnoucích stromů a z toho vyplývající ohrožení zdraví návštěvníků.
V odvodňovacích kanálech a korytech jizerskohorských potoků zadržují vodu stovky klád a fošen
Lesy ČR

V odvodňovacích kanálech a korytech jizerskohorských potoků zadržují vodu stovky klád a fošen

Celkem 234 příčných objektů z klád a fošen instalovali do někdejších odvodňovacích kanálů a koryt Bílého a Černého potoka v Jizerských horách vodohospodáři z Lesů České republiky. Chtějí tak v rámci programu Vracíme vodu lesu zadržet v horách více vody a zamezit erozi.