Publikum potěšil pestrý program, ve kterém zazněly skladby v podání orchestru starších a mladších žáků v úpravě a pod vedením skladatele a klarinetisty Aleše Pavlorka. Svým vystoupením potěšila také školní chlapecká kapela, dětský pěvecký sbor a několik talentovaných sólistů, kteří se představili hrou na klavír, housle i zpěvem.
Mezi hosty nechyběla ani náměstkyně primátora města Zlína Martina Hladíková, která před koncertem vyjádřila obdiv a poděkování zakladatelce a ředitelce umělecké školy Aleně Frýdlové.
„Umělecká škola, kterou jste před třemi desetiletími s velkou odvahou a nadšením založila, se pod Vaším vedením vyprofilovala v respektovanou a vyhledávanou instituci s nezastupitelným místem v kulturním životě našeho města. Harmonie Zlín se stala nejen místem, kde se děti učí hudbě a výtvarnému umění, ale také přátelským prostředím, které rozvíjí jejich osobnosti, vede ke kreativitě a rodí v nich lásku k umění, jež je bude provázet celým životem. Vaše nasazení, neúnavná energie, cit pro práci s mladými talenty i oddanost uměleckému vzdělávání si zaslouží velké uznání a poděkování,“ řeklaMartina Hladíková.
Neopomněla poděkovat ani všem pedagogům, současným i minulým, a celé umělecké škole popřát mnoho zdaru do dalších let.
„Přeji Vám i celému kolektivu školy do dalších let mnoho inspirace, radosti ze společné práce a talentované žáky, kteří se budou do školy rádi vracet – ať už jako učitelé, nebo jako rodiče přivádějící své děti. Ať Harmonie Zlín i nadále naplňuje své krásné poslání a otevírá dětem cestu do krásného světa umění.“
Alena Frýdlová se před mnoha léty jako učitelka hudby rozhodla spolu se svým manželem splnit svůj sen a založit soukromou uměleckou školu. Touha vytvořit školu dle vlastních představ byla podle jejích slov neodolatelná. „Na té počáteční euforii jsme začali stavět,“ vzpomněla.
ZUŠ Harmonie, do které zakladatelka vložila všechny dlouholeté zkušenosti z pedagogické práce i svoje tvůrčí představy a vize vznikla v roce 1995. Díky podpoře zlínské radnice poté získala střechu nad hlavou a začala se psát její úspěšná historie.
„Provést školu všemi úskalími ekonomických a legislativních ustanovení nebylo lehké. Tak jak to v životě bývá, střídaly se chvíle naděje i beznaděje. A přesto tato malá zuška žije a denně předává své umění všem, kdo mají chuť, zájem, talent ale i trpělivost. Žije svými besídkami, koncerty, soutěžemi, těší se ze svých absolventů i z přijatých žáků na umělecké školy, uvádí děti krůček po krůčku do světa umění,“ řekla zakladatelka.
Za uplynulých dvacet let ukončilo škol 246 absolventů. V letošním roce zde vyučuje dvacítka pedagogů celkem 360 žáků v hudebním a výtvarném oboru. V obou oborech má otevřeny třídy již pro předškolní děti od pěti let.Základní studium probíhá ve dvou cyklech – sedmiletém a čtyřletém. Oba jsou zakončeny absolutoriem. V hudebním oboru se mohou děti učit hře na klavír, klávesy, housle, violu, violoncello, kontrabas, zobcové flétny, příčnou flétnu, klarinet, hoboj, saxofon, trubku, baskřídlovku, trombon, lesní roh, elektrickou a basovou kytaru, ukulele, bicí nástroje, sólový zpěv. Žáci školy jsou členy nejen komorních těles této školy, ale i jiných dětských zlínských souborů.
Žáci přípravného studia I. stupně výtvarného oboru ve věku od pěti let se učí základním výtvarným technikám a postupům malby, kresby, modelování a práci s papírem. Žáci základního studia I. stupně ve věku od 7 let jsou vyučováni kresbě, malbě, modelování, grafice, keramice (včetně práce s hrnčířským kruhem), dějinám výtvarné kultury. Ve II. stupni základního studia – od 14 let – jsou studenti vedeni mimo rozvoje výtvarných schopností k samostatné tvorbě. Součástí výuky je i příprava k talentovým zkouškám na střední umělecké školy.
Od počátku své existence je ZUŠ Harmonie zařazena do sítě škol MŠMT ČR, je členem Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska a Asociace základních uměleckých škol ČR.
Více o možnostech studia na umělecké škole na: www.zus-harmonie.cz
Zdroj: www.zlin.eu