„Na les se teď dívám jinak, snadno jej jako návštěvníci lesa můžeme poškodit a je třeba les chránit. Dřevo můžeme pěstovat stále dokola, když se to dělá chytře“.
Takové byly první reakce studentů na letošní program, který absolvovali na závěr školního roku.
A jak k takovým závěrům dospěli?
„Studenti nejprve provedli inventuru lesa. Zjistili, jaké stromy se tu nachází a jaké je množství dřeva, které můžeme šetrnou těžbou získat. Poznávali také rostliny, podle kterých můžeme zjistit, na jaké půdě a horninovém podloží les roste. Stali se tak na chvíli lesníky, kteří toto všechno musí zvážit a rozhodnout se, jak v lese hospodařit,“ popisuje Marek Koutný, jednatel LMZ. „Studenti se zamýšleli také nad jevy a procesy, které se v přírodě považují často za samozřejmost. Les nám slouží k produkci kyslíku, zadržuje vodu v krajině, zabraňuje půdní erozi, slouží k rekreaci.“
Lesní pedagogové nastínili také několik témat, kterými se zabývají různé zájmové skupiny. Studenti se tak rozdělili na ekology, lesníky, investory nebo návštěvníky lesa a měli rozhodnout, jestli místo lesa vznikne komerční centrum. „Při výměně názorů zjistili, že není úplně lehké správně argumentovat či najít společné řešení,“ poznamenal Marek Koutný.
Studenti si na závěr vyrobili vlastní dřevěné obaly na květináče, které jim ve třídách a na chodbách gymnázia budou připomínat nejen den s lesníky, ale také fakt, že výrobky ze dřeva jsou všudypřítomné.
„Za projekt Lesům města Zlína a Lesů a statků Tomáše Bati jsem velmi rád. Přibližuje studentům zábavnou formou koloběh lesa od zalesnění až po těžbu stromů, který přesahuje lidský život a trvá často víc než sto let. Město Zlín považuje za klíčové podporovat přirozené zmlazení a zejména šetrné hospodaření v porostech tak, aby k obnově docházelo průběžně a vlastně neustále,“ uvedl náměstek primátora pro životní prostředí Vojtěch Volf.
Zdroj: www.zlin.eu