Loni bylo v rámci regulace na vytipovaných místech na území města odchyceno celkem 34 nutrií.
„S ohledem na účinnou vyhlášku Ministerstva zemědělství České republiky o stanovení druhů živočichů vyžadujících regulaci, je snahou našeho města omezovat výskyt a šíření nepůvodního živočicha nutrie říční pocházejícího z Jižní Ameriky, který má v našich podmínkách ideální prostředí pro množení. Bohužel k růstu populace nutrií přispívají především sami občané tím, že je neustále přikrmují, a to přímo anebo nepřímo krmením vodního ptactva,“ uvedl náměstek primátora města Zlína Vojtěch Volf, v jehož kompetenci je životní prostředí ve Zlíně a doplnil: „Jakkoliv se mohou zdát nutrie roztomilou součástí městské přírody, jejich dopad na místní ekosystém je velkým problémem, mohou přenášet nemoci a v neposlední řadě znečišťují a ničí břehy.“
V roce 2024 došlo ke změně v řešení přemnožených nutrií na území města. Odchyty již nezajišťují strážníci zlínské městské policie, jejich role nyní zahrnuje pouze kontroly dodržování zákazu krmení v lokalitě tzv. teplárenského náhonu na Bartošově čtvrti. V tomto místě, které bylo v loňském roce velmi problémovou lokalitou, nebyl nyní při odpoledním i večerním monitoringu zaznamenán žádný výskyt nutrií. Dle aktuálního monitoringu je nyní největší výskyt nutrií zaznamenán pod mostem na Čepkově.
„Vzhledem k tomu, že rozmnožovací schopnosti tohoto živočicha jsou v daném prostředí velké, neboť má dost potravy a žádného přirozeného nepřítele kromě člověka nemá, bude město v odchytu pokračovat ještě i v letních měsících,“ doplnila vedoucí Odboru životního prostředí a zemědělství Magistrátu města Zlína Vladimíra Pavlovová.
O odchyt nutrie říční se ve Zlíně stará ve spolupráci s Odborem životního prostředí a zemědělství Magistrátu města Zlína firma Martin Lainz
Zdroj: www.zlin.eu