Projekt Obnovy břehů Staré Moravy se posouvá do další etapy. Na svém ustavujícím zasedání se 28. dubna sešli členové soutěžní poroty připravované architektonicko-krajinářské soutěže, aby se před jejím vyhlášením podrobně seznámili se soutěžními podmínkami i zadáním. Součástí byla také podrobná prohlídka řešeného území, které zahrnuje bezprostřední okolí původního ramene řeky od budovy zámečku až k jezu.
Soutěž je cílena primárně na drobná zlepšení veřejného prostoru na obou březích starého ramene. Obyvatelé se mohou těšit třeba na doplnění cest (například o přírodnější pěší stezky), novou lávku a lepší vybavenost pro pobyt u řeky, a to i pro děti. Z veřejného projednání s občany v listopadu loňského roku vzešly i lokality, které si zaslouží proměnu o něco větší, jako je ta u zámečku či archivu.
Celodenního jednání se zúčastnili členové poroty, organizátoři soutěže a odborní znalci. Porotu tvoří pětičlenný tým složený ze dvou zástupců města a tří nezávislých odborníků z řad architektů a krajinářů. Tyto řádné členy doplňují ještě jejich náhradníci. „Ustavující schůze je proces, během kterého porota projednává soutěžní podmínky, zadání a vybrané soutěžní podklady a ty následně schvaluje nebo připomínkuje. Členové poroty se na tomto prvním oficiálním setkání podrobně seznámili se všemi náležitostmi soutěže. Během schůze došlo také k upřesnění pravidel činnosti poroty a k projednání organizačních záležitostí týkajících se dalšího průběhu soutěže. Následně budou podmínky předloženy České komoře architektů k udělení potvrzení regulérnosti a radě města k finálnímu odsouhlasení. Po schválení radou města budeme moci soutěž vyhlásit – to bychom chtěli stihnout v průběhu června,“vysvětlila za organizátory soutěže ARCHITEKTY PROSTORU krajinářská architektka Karla Kupilíková.
Dopolední část patřila komentované prohlídce území. „Cílem bylo seznámit porotu s řešeným územím tak, aby byli její členové připraveni objektivně hodnotit soutěžní návrhy. Měli možnost si osobně prohlédnout současný stav lokality a zároveň se podrobně seznámit s tím, co je předmětem zadání v daném území,“ dodala Kupilíková. Každé místo má přitom v soutěžním zadání přesně vymezenou charakteristiku, a to včetně zapracování podnětů občanů a místních organizací. Ty vzešly z participativních projednání v listopadu loňského roku. Navazující odpolední část jednání se konala v budově radnice.
Architektonicko-krajinářská soutěž bude otevřená všem, kdo splní její podmínky účasti vycházející z regulí České komory architektů. „Od architektonické soutěže si slibujeme především nové nápady, jak by lokalita mohla vypadat z pohledu odborné veřejnosti a zároveň budeme respektovat i funkčnost veřejného prostoru pro občany města. Věřím, že bude mnoho podnětů, jak tuto část města zpříjemnit pro všechny, kteří zde nejen žijí ale i tuto oblast navštíví. Těším se, jaké náměty přijdou,“řekl starosta Libor Střecha. S termínem odevzdání návrhů se předběžně počítá koncem letošního roku. Následovat bude jejich hodnocení porotou a poté se s nimi seznámí také veřejnost.
Zdroj: www.hodonin.eu