Ministerstvo školství··5 min

Většina uchazečů podala přihlášku elektronicky, zájem o všeobecné vzdělávání roste

Ministerstvo školství

Ministerstvo školství

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (MŠMT) je ústřední orgán státní správy pro předškolní zařízení, školská zařízení, základní školy, střední školy a vysoké školy, pro vědní politiku, výzkum a vývoj, včetně mezinárodní spolupráce v této oblasti, a pro vědecké hodnosti, pro státní péče o děti, mládež, tělesnou výchovu, sport, turistiku a sportovní reprezentaci státu. Často bývá zkráceně označováno jen jako Ministerstvo školství. Sídlí v Karmelitské ulici v Praze 1-Malé Straně.

Tisková zpráva

Do prvního kola přijímacího řízení na střední školy letos podalo přihlášku téměř 159 tisíc uchazečů, což představuje meziroční nárůst o 1,3 %. Elektronický způsob podání přihlášky využilo 84 % uchazečů, což je o sedm procentních bodů více než v loňském roce. Podle dat Cermatu zůstává relativně stabilní zájem o gymnázia, roste počet přihlášek na lycea a nástavbová studia. Mezi nejoblíbenější maturitní obory patří gymnázia, SOŠ – obory Informační technologie, Obchodní akademie, Ekonomika a podnikání a zdravotnické obory. Roste také zájem o obory s výučním listem.

Jedním z cílů MŠMT je zajistit, aby každý uchazeč měl možnost dostat se na školu a obor odpovídající jeho zájmům a schopnostem. Kapacity škol jsou v současnosti dostatečné, i když mezi regiony mohou existovat určité rozdíly,” uvedl ministr školství Mikuláš Bek.

Celková kapacita škol je dostatečná

Celková kapacita středních škol pro letošní přijímací řízení je 164 103 míst, což je o 188 míst více než loni. Toto číslo ale neodráží dynamiku změn – zatímco v některých oborech došlo k výraznému navýšení, jinde kapacity klesly.

Letošní přijímací řízení přináší novinku v podobě oboru Všeobecné lyceum, který se v rámci pokusného ověřování otevírá na 30 školách s celkovou kapacitou 819 míst. Tento obor rozšiřuje možnosti středoškolského vzdělávání pro žáky, kteří hledají alternativu k tradičnímu gymnáziu, ale zároveň preferují všeobecně zaměřené studium.

Lycea obecně zaznamenala největší nárůst kapacit, přibylo 1 354 míst, což představuje nárůst o 19 %. Více míst mají také 4letá gymnázia, kde kapacita vzrostla o 980 míst. Naopak v odborném vzdělávání došlo k mírnému poklesu – střední odborné školy nabízejí o 785 míst méně, u oborů s výučním listem je nabídka nižší o 1 073 míst. U některých škol v tuto chvíli stále probíhá správní řízení o navýšení kapacit, takže se nabídka míst může v dalších kolech ještě změnit.

Roste zájem o obory všeobecného vzdělávání

"Z dat Cermatu vyplývá, že uchazeči stále častěji volí obory kombinující všeobecné a odborné vzdělávání. Výrazně vzrostl zájem o lycea, kam si letos podala přihlášku šestina uchazečů, což je meziročně o 2,7 tisíce více. Roste také poptávka po nástavbovém studiu, kde počet přihlášek meziročně vzrostl o 18 %," uvedla ředitelka Cermatu Barbora Rosůlková.

U 4letých gymnázií došlo k mírnému poklesu zájmu, alespoň jednu přihlášku podalo 19 % uchazečů. Počet uchazečů o víceletá gymnázia zůstává celkově stabilní, u 6letých gymnázií byl zaznamenán mírný pokles.

Nejčastější volbou jsou maturitní obory, roste také zájem o výuční list

Vedle gymnázií a lyceí se uchazeči nejčastěji hlásí do maturitních oborů odborných škol (SOŠ). Nejvíce přihlášek směřovalo na obchodní akademie, SOŠ s IT obory, ekonomiku a podnikání či zdravotnické obory. Roste také zájem o učňovské obory, přičemž nejpopulárnější jsou Mechanik, Opravář motorových vozidel, Kadeřník a Kuchař-číšník. Oproti tomu specializované obory, jako Hutník, Umělecký štukatér nebo Kameník zůstávají spíše na okraji zájmu.

Regionální rozdíly: Praha vede v počtu uchazečů, Jihomoravský kraj v přihláškách

Nejvíce uchazečů se hlásí do škol v Praze (25,1 tisíce uchazečů, 62,9 tisíce přihlášek), v počtu podaných přihlášek následuje Jihomoravský kraj. Zatímco podíl přihlášek na 4letá gymnázia je nejvyšší v Praze, lycea jsou ve srovnání s ostatními kraji nejpopulárnější ve Středočeském kraji.

Prezentace analýzy Cermatu je dostupná ke stažení: PREZENTACE.

Plynulý průběh podávání přihlášek

Proces podávání přihlášek probíhal stabilně, přičemž denně přibylo 3–5 tisíc uchazečů. V druhé polovině se tempo zrychlilo na 7–13 tisíc uchazečů denně. Největší denní nápor byl zaznamenán 18. února 2025, kdy 21,2 tisíce uchazečů podalo celkem 59 tisíc přihlášek. 17. února 2025 systém zaznamenal krátkodobý výpadek, který byl vyřešen.

Po celou dobu byl uchazečům a školám k dispozici helpdesk. Na lince MŠMT určené pro rodiče bylo po dobu přihlašování vyřízeno 3 082 telefonátů. Počet hovorů na infolinku Cermatu určené školám byl 3 175.

Loňská data potvrzují vysokou úspěšnost uchazečů

"V loňském školním roce bylo 99 % uchazečů z devátých tříd přijato na střední školu, přičemž více než 93 % uspělo již v prvním kole. Většina z nich pak nastoupila na školu a obor, které uvedli jako svou první volbu," připomněl ředitel odboru středního, vyššího odborného a dalšího vzdělávání Petr Bannert.

Komplexní zpráva k příjímacímu řízení na střední školy pro rok 2024/2025 je dostupná zde: Přijímací řízení SŠ komplexní zpráva - školní rok 2024/2025.

Zdroj: msmt.gov.cz

Další články

Další články od Ministerstvo školství

Díky NPO vzniká v Brně špičkové centrum pro vzdělávání a výzkum v oblasti farmacie

Díky NPO vzniká v Brně špičkové centrum pro vzdělávání a výzkum v oblasti farmacie

Dnes proběhlo slavnostní dokončení hrubé stavby BioPharma Hub v Brně, kterého se zúčastnil také ministr školství Mikuláš Bek. Tento významný projekt Masarykovy univerzity, je realizován díky finanční podpoře z fondu NextGenerationEU prostřednictvím Národního plánu obnovy. Nové centrum je součástí Univerzitního kampusu Bohunice a představuje zásadní krok v oblasti farmaceutického výzkumu a vzdělávání.
| Ministerstvo školství
Mezinárodní den zdraví v agendách MŠMT

Mezinárodní den zdraví v agendách MŠMT

U příležitosti Mezinárodního dne zdraví, který se pod záštitou Světové zdravotnické organizace (WHO) připomíná každoročně 7. dubna, rekapituluje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy některé důležité aktivity, kterým se v rámci podpory celkového zdraví dětí, žáků a studentů v současnosti věnuje. Ať už jde o podporu pohybu, péči o duševní zdraví nebo o změny ve školním stravování.
| Ministerstvo školství
Školský ombudsman – zmocněnec pro ústavní a ochrannou výchovu

Školský ombudsman – zmocněnec pro ústavní a ochrannou výchovu

Jednou z priorit Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy pro následující období je věnovat větší pozornost systému ústavní a ochranné výchovy. V této souvislosti MŠMT zřídilo pozici zmocněnce pro ústavní a ochrannou výchovu, a transformovalo tak roli dřívějšího školského ombudsmana.
| Ministerstvo školství
Muži v mateřských a základních školách: Radek Drápela

Muži v mateřských a základních školách: Radek Drápela

Dnešním dnem - v den výročí narození "učitele národů" Jana Amose Komenského - začíná už třetí ročník oblíbeného seriálu medailonků mužů-učitelů zaměstnaných převážně v mateřských školách a na prvním stupni základních škol. Tento seriál připravilo MŠMT před třemi lety právě k výročí narození Komenského. Přesto, že učitelské povolání patřilo v minulosti hlavně mužům, v současnosti je paradoxně v učitelských sborech převaha žen. Co tedy láká muže vzdělávat malé děti v mateřských a základních školách? Odpovědi Vám přinášíme jednou měsíčně prostřednictvím zajímavých příběhů. Dalším z mužů ve školství je Radek Drápela, který začínal jako asistent pedagoga a v současnosti je ředitelem Speciální mateřské školy v Třebíči.
| Ministerstvo školství
MŠMT a ÚOOÚ dospěli u návrhu zákona o registrech ve vzdělávání k vzájemné shodě

MŠMT a ÚOOÚ dospěli u návrhu zákona o registrech ve vzdělávání k vzájemné shodě

Praha 21. března 2025 - Předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Jiří Kaucký a vrchní ředitel sekce informatiky, statistiky a analýz MŠMT Václav Jelen se dnes setkali, aby projednali připomínky ÚOOÚ k návrhu zákona o registrech ve vzdělávání, který připravuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Shodli se na tom, že zavedení registrů ve vzdělávání je významné pro digitalizaci státní správy. Dosud sporné otázky se během schůzky podařilo vzájemně vysvětlit.
| Ministerstvo školství
MŠMT dá letos téměř 36 milionů korun na podporu primární prevence

MŠMT dá letos téměř 36 milionů korun na podporu primární prevence

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyčlenilo pro letošní rok téměř 36 milionů korun na podporu aktivit v oblasti primární prevence rizikového chování a duševního zdraví ve školách a školských zařízeních. Cílem výzvy, která byla vyhlášena už koncem října loňského roku, je podpora vzdělávání pedagogických pracovníků, preventivních programů ve školách, celostátních systémových projektů a krizových intervenčních týmů.
| Ministerstvo školství
Prezident republiky uspořádal kulatý stůl k nerovnostem ve vzdělávání

Prezident republiky uspořádal kulatý stůl k nerovnostem ve vzdělávání

Praha 10. března 2025 – Prezident republiky Petr Pavel uspořádal ve čtvrtek 6. března 2025 v prostorách Pražského hradu kulatý stůl ke vzdělávání, během něhož se šestnácti účastníky diskutoval o vybraných tématech vzdělávání v České republice. Jako zastřešující zadání pro tuto diskusi prezident republiky zvolil problematiku nerovností ve vzdělávání na půdorysu dat a zjištění České školní inspekce, které prezentoval ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.
| Ministerstvo školství
Modelové ŠVP usnadní školám přechod na revidovaný RVP

Modelové ŠVP usnadní školám přechod na revidovaný RVP

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) pokračuje v intenzivní podpoře i postupné implementaci revidovaného Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání (RVP ZV) a přichází s novými modelovými školními vzdělávacími programy (modelovými ŠVP), které představil Národní pedagogický institut. Tyto vzorové dokumenty nabízí školám inspiraci, jak efektivně přejít na inovované kurikulum a podpořit kvalitní výuku napříč předměty.
| Ministerstvo školství
Muži v mateřských a základních školách: Karel Procházka

Muži v mateřských a základních školách: Karel Procházka

MŠMT už druhým rokem pokračuje v medailoncích, které připravilo k výročí narození Jana Amose Komenského. Jde o seriál medailonků mužů-učitelů zaměstnaných převážně v mateřských školách a na prvním stupni základních škol. Přesto, že toto povolání patřilo v minulosti právě hlavně mužům, v současnosti je paradoxně v učitelských sborech převaha žen. Co tedy láká muže vzdělávat malé děti v mateřských a základních školách? Odpovědi Vám přinášíme jednou měsíčně prostřednictvím zajímavých příběhů. Dalším z mužů ve školství je průvodce v družině Karel Procházka.
| Ministerstvo školství
Většina uchazečů podala přihlášku elektronicky, zájem o všeobecné vzdělávání roste

Většina uchazečů podala přihlášku elektronicky, zájem o všeobecné vzdělávání roste

Do prvního kola přijímacího řízení na střední školy letos podalo přihlášku téměř 159 tisíc uchazečů, což představuje meziroční nárůst o 1,3 %. Elektronický způsob podání přihlášky využilo 84 % uchazečů, což je o sedm procentních bodů více než v loňském roce. Podle dat Cermatu zůstává relativně stabilní zájem o gymnázia, roste počet přihlášek na lycea a nástavbová studia. Mezi nejoblíbenější maturitní obory patří gymnázia, SOŠ – obory Informační technologie, Obchodní akademie, Ekonomika a podnikání a zdravotnické obory. Roste také zájem o obory s výučním listem.
| Ministerstvo školství