Velikonoce jinak: 5 nejzajímavějších tradic, které vás nadchnou (a možná i vyděsí!)
Velikonoce nejsou jen svátkem jara, ale také příležitostí poznat fascinující zvyklosti různých koutů světa. Objevte jedinečné slavnosti, které kombinují duchovní rozměr s pestrými kulturními tradicemi. Od majestátních procesí ve Španělsku, přes ohňostroj v Itálii, až po dramatické pašijové hry v Mexiku – to vše můžete zažít na vlastní kůži.
Španělsko: Velkolepé průvody
Andaluské ulice během Svatého týdne ožívají pokornými i velkolepými slavnostmi, doprovázenými zpěvy a vůní kadidla. Zvláště město Sevilla nabízí opravdu jedinečný kulturní zážitek: „Oslavám vévodí bohatě zdobené podnosy, zvané pasos, se sochami Ježíše a Panny Marie, které nesou costaleros – nosiči v tradičních oděvech. Emocionální náboj těchto průvodů, spolu s bohatou historií místa a jeho úchvatnou architekturou, činí ze Sevilly místo, které musíte o Velikonocích navštívit,“ doporučuje Jiřina Ekrt Jirušková, tisková mluvčí cestovní agentury Invia. V Kastilii a Leónu se dokonce pyšní ještě slavnostnějším rázem. Účastníci mají na sobě tuniky a kapuce s kuželovitým zakončením, které jim zakrývají obličej – tradice pocházející ze středověku. Často nesou svíčky nebo dřevěné kříže, chodí bosí a někdy mají na nohou řetězy.
Řecko: Raketová válka
Řekové udržují zvyk barvení vajec načerveno, což symbolizuje Kristovu krev. Na Velký pátek je běžné ozdobit Epitafios – symbolický náhrobek Krista – květinami a v noci jej v procesí nést ulicemi měst. O Velikonoční neděli se pak scházejí rodiny ke společné hostině, jejímž vrcholem je pečené jehně na rožni a polévka magiritsa. O něco divočejší zážitek nabízí malebný řecký ostrov Chios. Ve vesnici Vrontados během největších oslav probíhá oslnivá tradiční událost: Rouketopolemos, neboli raketová válka. „Dva soupeřící kostely, Agios Markos a Panagia Ereithiani, svádějí symbolickou bitvu, při níž na sebe navzájem odpalují tisíce ručně vyrobených raket, zatímco se uvnitř koná bohoslužba. Tato výbušná podívaná bude rozhodně vzrušujícím zážitkem,“ podotýká tisková mluvčí.
Mexiko: Dramatické pašijové hry a ohnivá atmosféra
Na Květnou neděli, inspirovanou biblickým příběhem o vjezdu Krista do Jeruzaléma, místní obyvatelé splétají palmové listy do křížů, které pokropí svěcenou vodou. Ve městě Taxco, jihozápadně od Mexico City, můžete sledovat tradiční podívanou, při níž osel nese dřevěnou sochu Ježíše z místa vzdáleného 6 km. Za oslíkem jdou děti převlečené za anděly, starší dívky oblečené v bílém chodí bosé a dospělí, ohnutí v pase, se občas zastaví, aby se bičovali. „Procesí a představení se konají po většinu dní v celém Mexiku, ale zejména na Velký pátek, kdy se po celé zemi znovu odehrává ukřižování Krista. V Iztapalapě, na východě Mexika, se shromáždí dva miliony diváků, aby sledovali pašijovou hru. Ta zobrazuje Ježíšovo zajetí i ukřižování a zahrnuje 4 000 místních obyvatel,“ říká Jiřina Ekrt Jirušková. Na Bílou sobotu místní obyvatelé pálí podobizny Jidáše a oblékají sochy Panny Marie do černé, která symbolizuje její smutek nad smrtí syna. Na Velikonoční neděli se atmosféra změní a ulice zaplaví radostné oslavy.
Itálie: Florentská symfonie světel
Okouzlující Florencie ožívá během největších křesťanských svátků velkolepou tradicí Scoppio del Carro, neboli výbuchem vozu. Městem projíždí mohutný, bohatě zdobený vůz tažený spřežením bílých volů ozdobených girlandami, doprovázený hudebníky a účinkujícími v historických kostýmech. Po příjezdu na náměstí Piazza del Duomo je z vozu odpálen ohňostroj. Tato podmanivá událost, která má kořeny ve staletém folklóru, dodává Florencii právě v těchto dnech jedinečné kouzlo.
Filipíny: Drastická zbožnost i poklidné rozjímání
Většina Filipínců slaví Svatý týden ve svém rodném městě a na Květnou neděli si nad vchodové dveře věší palmové listy, aby odháněly zlo. Stejně jako v mexickém Taxcu, i v San Fernandu na sever od hlavního města Manily, se někteří věřící bičují nebo se nechávají přibít na kříž. Na Velký pátek ve tři hodiny odpoledne – v době, kdy se předpokládá, že Ježíš zemřel – televizní a rozhlasové stanice přeruší vysílání a celá země se ponoří do ticha. Toto období rozjímání trvá až do Velikonoční neděle, kdy ulicemi projíždějí průvody a alegorické vozy s biblickými výjevy.
Velikonoční oslavy jsou pestré a rozmanité, stejně jako místa, kde se konají. Ať už toužíte po duchovním zážitku, kulturním dobrodružství nebo jednoduše po poznání něčeho nového, Invia vám pomůže najít ideální zájezd. Více informací k návštěvě těchto unikátních destinací poskytnou stránky www.invia.cz.

Publikováno: 07.03.2025
Zdroj: www.invia.cz