Plzeňský Prazdroj··9 min

Tuzemské chmelnice pokryje síť meteostanic, všichni pěstitelé získají aktuální data o počasí

Plzeňský Prazdroj

Plzeňský Prazdroj

Plzeňský Prazdroj, a. s., je česká firma, pivovar založený v roce 1842, který produkuje první pivo plzeňského typu, Pilsner Urquell. Od roku 2017 patří pod japonskou mateřskou společnost Asahi.

Tisková zpráva

Klima ve třech tuzemských chmelařských oblastech bude nově sledovat rozsáhlá síť meteostanic. Na chmelnice na Žatecku, Úštěcku i Tršicku je v těchto dnech instalují vědci z výzkumného projektu PRO CHMEL, který inicioval a financuje Plzeňský Prazdroj. Ten loni poskytl chmelařům po třech letech intenzivních měření a vývoje unikátní aplikaci, která jim radí, kdy a v jakém množství mají zavlažovat. Díky nynější instalaci dalších čtyřech desítek meteostanic získají chmelaři ještě lepší informace o aktuálních meteorologických podmínkách na chmelnicích, a to dokonce v reálném čase. Získaná data současně zpřesní prediktivní model v aplikaci PRO CHMEL a pěstitelům tak během sezóny pomohou efektivněji zavlažovat.

V průběhu března a dubna výzkumníci na chmelnicích napříč Českem instalují 40 chytrých meteostanic. Ty budou nepřetržitě měřit a sbírat data o srážkách, teplotě a vlhkosti vzduchu, půdní vlhkosti a dalších parametrech. Nové meteostanice se připojí ke stávajícím 18, které na chmelnicích už byly instalovány v minulosti. Vznikne tak hustá síť, která pokryje všechny tři chmelařské oblasti v České republice – Žatecko, Úštěcko a Tršicko.

Díky investici pivovaru do nových meteostanic ve výši přes jeden milion korun se podstatně zpřesní předpovědi prediktivního modelu v aplikaci PRO CHMEL, která od loňska v pilotním provozu radí farmářům se zavlažováním. „Celkem budeme získávat data z téměř 60 lokalit. Každý chmelař v Česku tak dostane v reálném čase údaje o klimatických podmínkách přesně v oblasti, kterou si zvolí,“ uvádí Jakub Zaoral, vedoucí projektu PRO CHMEL z Plzeňského Prazdroje.

Aplikace doposud pro aktuální data o počasí využívala pouze stávající meteostanice, a kromě nich také údaje z půdních senzorů umístěných na chmelnicích, z chmelového EKG na rostlinách nebo také ze satelitních snímků chmelařských oblastí.

„Nově získáme podstatně větší objem údajů o povětrnostních podmínkách ze všech českých chmelařských oblastí, čímž aplikaci PRO CHMEL zásadně vylepšíme. Ta tak dokáže pěstitelům poskytnout přesnější data o stavu chmelnice i nutnosti zavlažování. Jde o další krok k tomu, aby z našeho čtyřletého snažení mohli profitovat skutečně všichni pěstitelé chmele v Česku a aby jim aplikace dokázala co nejpřesněji spočítat nároky na zavlažování jejich konkrétní chmelnice,“ dodává Jakub Zaoral.

Výzkumníci na chmelnicích osazují mikroklimatické stanice vyrobené brněnskou firmou EMS určené pro instalaci v otevřeném terénu. Stanice mimo jiné měří srážky, teplotu a vlhkost vzduchu ve výšce 1,5 m a půdní vlhkost v horizontu 30 cm. Měřené hodnoty se přenášejí do cloudové aplikace, kde jsou k dispozici pěstitelům. Stanice napájí integrovaný fotovoltaický panel, takže nevyžaduje žádné dodatečné zdroje energie.

„Klíčovou funkcí aplikace PRO CHMEL je přehled o vodní bilanci na chmelnicích. Na základě předchozích srážek, půdní vlhkosti a zavlažování prediktivní model vypočítává množství potřebné a současně tedy i chybějící vody, kterou je ideálně potřeba chmelu dodat, aby pěstitel získal požadovaný výnos a obsah alfa kyselin, které jsou zásadní pro hořkost piva,“ říká Jakub Zaoral.

Na základě sběru dat z chmelnic již v roce 2023 výzkumníci zjistili, že jedna rostlina chmele potřebuje na sezónu zhruba 800 litrů vody, přičemž množství se může lišit zejména v závislosti na vnější teplotě. Chmelařům aplikace nejen napoví, jak zavlažovat v příslušném týdnu, ale pomáhá i odhadnout, kolik vody celkem budou pro svoji chmelnici potřebovat od jara až do sklizně. Zemědělci, kteří nemají přístup ke spolehlivému zdroji vody, což je většina tuzemských pěstitelů, tak mohou například vyhodnotit návratnost investice do sběrné nádrže i odhadnout její velikost.

Poznámky pro editory

  • Shrnutí projektu PRO CHMEL

Český chmel dává českému pivu unikátní hořkou chuť i výjimečnou vůni. Spolu s vodou a ječmenem jde o zásadní surovinu, o kterou je potřeba pečovat, aby si miliony lidí v Česku i ve světě mohly i nadále vychutnávat české pivo. Podobně jako jiné plodiny i chmel ovlivňují změny klimatu a nepravidelné srážky. Proto vznikl projekt PRO CHMEL. Největší český pivovar Plzeňský Prazdroj a mateřská společnost Asahi se spojily se světovým softwarovým gigantem Microsoft, inovativní technologickou firmou TensoAI a dalšími partnery, aby pomohly chmelařům efektivněji zavlažovat a tím přispěly k zachování kvality i vypěstovaného množství českého chmele.

K tomu jsou třeba co nejpřesnější data o půdě a klimatických podmínkách na konkrétní chmelnici. Stejně tak potřebují pěstitelé rozumět tomu, jak a proč rostliny na danou klimatickou situaci reagují. Do půdy, na chmelnici i na rostliny chmele byly instalovány senzory, které sbírají data o srážkách, vlhkosti a obsahu živin v půdě. Jde o takové chmelové EKG, které poskytuje unikátní informace o tom, co český chmel v dané roční době a při konkrétním počasí potřebuje. Speciálně vyvinutý software dokáže tato data zpracovat a vyhodnotit. Mobilní aplikace pak chmelařům ukazuje, kdy rostliny potřebují vláhu a jaké množství vody v půdě chybí. Chmelaři tak mohou s vodou, které je často nedostatek, zacházet efektivněji a zajistit tak udržitelné pěstování této cenné suroviny i do budoucna.

Projektu PRO CHMEL se v první fázi účastnilo šest pěstitelů z oblasti Žatecka. Ti byli ve spolupráci s Chmelařským institutem a Svazem pěstitelů chmele ČR vybráni tak, aby pokryli co možná nejširší škálu půdních a klimatických podmínek, v nichž se na Žatecku chmel pěstuje. Počet zapojených pěstitelů se postupně rozšiřuje. Na projektu spolupracuje přes 40 expertů ze tří kontinentů; od Singapuru po San Francisco, od Bělehradu po Quebec.

  • Česká republika je jedním ze světových lídrů v produkci chmele s více než tisíciletou tradicí. Ročně se zde na 5 000 hektarech vypěstuje v průměru přes 6 000 tun chmele. Z toho přes 80 % tvoří nejslavnější odrůda – Žatecký poloraný červeňák – s jemným aroma a nezaměnitelnou chutí, typickou mj. pro plzeňský ležák. Produkce českého chmele ale v posledních deseti letech výrazně kolísá, a to právě vlivem nestálosti počasí a nepravidelných srážek. Příkladem je rok 2021, kdy české chmelnice zažily nejlepší sklizeňza poslední století, zatímco o rok později přišla nejhorší sklizeň od začátku 60. let. Meziroční výkyvy přitom průběžně rostou.
  • Plzeňský Prazdroj patří mezi tuzemské lídry v oblasti udržitelného podnikání. V roce 2020 představil zcela novou strategii udržitelnosti. Zavazuje se v ní k dosažení uhlíkové neutrality ve výrobě do roku 2030, využívání výhradně obnovitelných zdrojů energie nebo k cirkularitě svých obalů. Zároveň hodlá ještě více prohloubit svou pozici lídra v hospodaření s vodou. Důraz klade i na to, jaký vliv má jeho podnikání na zaměstnance i celou společnost. V roce 2024 získal v žebříčku aliance Byznys pro společnost TOP Odpovědná firma první místo v hlavní kategorii „TOP odpovědná velká firma“ a také první místo v oborové kategorii „TOP odpovědná firma v životním prostředí“. S exportem do zhruba 50 zemí celého světa je Plzeňský Prazdroj lídrem mezi výrobci piva v regionu a největším exportérem českého piva.
  • TensoAI je kanadská technologická firma se sídlem v Quebecu, zaměřená na vývoj software, techniky strojového učení, datovou analytiku a vývoj aplikací, primárně pro sektor zemědělství. Za využití umělé inteligence navrhuje modely k extrapolaci dat z externích zdrojů, jako jsou meteorologické stanice, satelitní snímky nebo software pro precizní zemědělství. Prediktivní modely postavené na korelacích mezi těmito údaji umožňují předvídat kvantitativní a kvalitativní metriky, jako jsou výnos nebo kvalita sklizně. Používá technologii Federated Learning, která pomáhá zvyšovat přesnost prediktivních modelů, aniž by byla ohrožena bezpečnost dat.
  • Ackee je přední česká vývojářská firma, která se specializuje na design a vývoj mobilních a webových aplikací. Od roku 2012 zanechala digitální stopu na více než 300 projektech a její aplikace usnadňují život milionům lidí po celém světě. Po otevření pobočky v Berlíně v roce 2016 a ocenění na mezinárodní soutěži Deloitte Technology Fast 50 Central Europe se firma v roce 2020 zařadila také mezi 500 nejrychleji rostoucích technologických společností v regionu EMEA a vítěze mezinárodní soutěže pořádané prestižním German Design Councilem. O rok později založila s Rockaway Blockchain Fund společný podnik Ackee Blockchain, který se věnuje bezpečnosti smart kontraktů. V roce 2023 Ackee spojilo síly se skupinou Expandia a pokračuje na misi za udržitelnou digitalizací. Vývojáři ze studia Ackee také stojí za uživatelsky přívětivou podobou aplikace Pro chmel, která funguje v běžném smartphonu. Více informací na ackee.cz.

Zdroj: www.prazdroj.cz

Další články

Další články od Plzeňský Prazdroj

Tuzemské chmelnice pokryje síť meteostanic, všichni pěstitelé získají aktuální data o počasí

Tuzemské chmelnice pokryje síť meteostanic, všichni pěstitelé získají aktuální data o počasí

Klima ve třech tuzemských chmelařských oblastech bude nově sledovat rozsáhlá síť meteostanic. Na chmelnice na Žatecku, Úštěcku i Tršicku je v těchto dnech instalují vědci z výzkumného projektu PRO CHMEL, který inicioval a financuje Plzeňský Prazdroj. Ten loni poskytl chmelařům po třech letech intenzivních měření a vývoje unikátní aplikaci, která jim radí, kdy a v jakém množství mají zavlažovat. Díky nynější instalaci dalších čtyřech desítek meteostanic získají chmelaři ještě lepší informace o aktuálních meteorologických podmínkách na chmelnicích, a to dokonce v reálném čase. Získaná data současně zpřesní prediktivní model v aplikaci PRO CHMEL a pěstitelům tak během sezóny pomohou efektivněji zavlažovat.
| Plzeňský Prazdroj
Birell Active rozšiřuje nabídku o dvě nové příchutě

Birell Active rozšiřuje nabídku o dvě nové příchutě

Nealkoholická piva a radlery si v České republice získávají stále větší oblibu, zájem o ně kontinuálně roste. Čím dál více spotřebitelů volí nealkoholické osvěžení nejen při sportu či řízení, ale i v běžném životě. Trend potvrzuje i značka Birell, která je v tomto segmentu jedničkou. Jen za loňský rok se prodeje čepovaného ochuceného Birellu v českých hospodách a restauracích zvýšily meziročně o víc než 6 %. Pro letošní rok Birell přichází navíc se dvěma novými příchutěmi v řadě Birell Active.
| Plzeňský Prazdroj
Pilsner Urquell Master Bartender poprvé pro veřejnost: Nejlepší výčepní změří síly na Makro Gastro Festivalu

Pilsner Urquell Master Bartender poprvé pro veřejnost: Nejlepší výčepní změří síly na Makro Gastro Festivalu

Finále 19. ročníku prestižní soutěže těch nejlepších výčepních Pilsner Urquell Master Bartender se blíží. Letos proběhne ve dvou dnech 3. dubna v areálu plzeňského pivovaru a 4. dubna v Praze. Soutěž letos přináší historickou novinku – poprvé bude celý druhý finálový den, včetně vyhlášení vítěze, otevřen i pro širokou veřejnost, a to v rámci Makro Czech Gastro Festivalu, který proběhne v pražské O2 universum. Návštěvníci tak na vlastní oči uvidí, kdo se stane nejlepším výčepním roku 2025, a ochutnají dokonale načepovaný plzeňský ležák.
| Plzeňský Prazdroj
Jarní tip na zážitek: Prohlídky Plzeňského historického podzemí za svitu baterek

Jarní tip na zážitek: Prohlídky Plzeňského historického podzemí za svitu baterek

Poprvé v letošním roce čeká na obyvatele a návštěvníky západočeské metropole nevšední zážitek – možnost objevovat tajemství labyrintu chodeb, sklepů a studní v Plzeňském historickém podzemí v téměř úplné tmě pouze za svitu baterek! Speciální sedmdesátiminutové prohlídky, které zamíří i do běžně nepřístupné části podzemní chodby, se konají od pátku 11. do neděle 13. dubna – vždy od 17:00 a 18:00.
| Plzeňský Prazdroj
Prazdroj: loni rostl zájem Čechů o ležáky a čepované nealko. Celkové prodeje byly stabilní

Prazdroj: loni rostl zájem Čechů o ležáky a čepované nealko. Celkové prodeje byly stabilní

Plzeňský Prazdroj loni v Česku prodal 7,3 milionu hektolitrů piva a dokázal tak udržet tuzemské prodeje na úrovni roku 2023. Loňské výsledky potvrzují rostoucí oblibu ležáků u českých spotřebitelů a pokračující boom čepovaných nealkoholických piv. Výrazně bodoval i nový ležák Proud. Díky trvalé podpoře, kterou Prazdroj věnuje hospodským, péči o pivo i výčepním, se zároveň daří čelit výraznějšímu poklesu prodejů čepovaného piva v hospodách.
| Plzeňský Prazdroj
Obliba piva mezi ženami v Česku roste, ukazují data Prazdroje. Pomáhá rozmanitá nabídka, nealko a útulnost hospod

Obliba piva mezi ženami v Česku roste, ukazují data Prazdroje. Pomáhá rozmanitá nabídka, nealko a útulnost hospod

Zajdou si ženy raději na pivo nebo na víno? Zatímco odpověď na stejnou otázku je u mužů očekávaná: pivu dává přednost 84 % z nich, preference žen mnohého překvapí. I ony totiž ve většině případů už dávají přednost pivu – 60 % žen jej označilo jako první volbu před vínem. Vyplývá to z aktuálního průzkumu[1] Plzeňského Prazdroje u příležitosti Mezinárodního dne žen. Obliba piva včetně nealkoholického mezi ženami přitom roste: před třemi lety byl mezi milovnicemi piva a vína jen nepatrný rozdíl, pivu dávalo přednost 52 % z nich.
| Plzeňský Prazdroj
Bednáři z Prazdroje smolili obří dubové sudy. Slouží k ověřování neměnné chuti plzeňského ležáku

Bednáři z Prazdroje smolili obří dubové sudy. Slouží k ověřování neměnné chuti plzeňského ležáku

Bednářská parta z Plzeňského Prazdroje odstartovala tradiční jarní smolení dubových ležáckých sudů vážících až 950 kilogramů. Nový vnitřní povrch ze smoly uvařené podle vlastní receptury aktuálně dostane 20 ležáckých sudů z více než stovky. V nich v historických pivovarských sklepích zraje část várky Pilsner Urquell identicky jako před 182 lety. Kvašení a zrání ležáku v dubových sudech a původních podmínkách je klíčové pro sledování neměnné chuti plzeňského piva. Sládkům tak umožňuje porovnávat pivo uvařené tradičním a moderním technologickým postupem a strážit jeho stále stejnou chuť.
| Plzeňský Prazdroj
Plzeňský pivovar opět podpoří prospěšné projekty z Fondu Plzeňského Prazdroje

Plzeňský pivovar opět podpoří prospěšné projekty z Fondu Plzeňského Prazdroje

Nápady na oživení veřejných prostor, projekty na ochranu přírody, nebo kulturní a společenské akce teď můžou žádat o finanční podporu od plzeňského pivovaru. Ten prostřednictvím svého Fondu Plzeňského Prazdroje i v letošním roce přispěje na jednotlivé aktivity a projekty až 75 000 Kč. V loňském roce pivovar finančně pomohl například s pořízením uniforem pro plzeňské záchranáře, pořádáním filmového festivalu nebo s navracením pestrosti a rozmanitosti do okolní krajiny.
| Plzeňský Prazdroj
Velkopopovický pivovar znovu finančně podpoří prospěšné projekty na rozvoj místních komunit

Velkopopovický pivovar znovu finančně podpoří prospěšné projekty na rozvoj místních komunit

Sportovní ples, rekonstrukce zavlažování na fotbalovém hřišti nebo pořízení knihobudky. To jsou jen některé z veřejně prospěšných aktivit, které loni podpořil Velkopopovický pivovar prostřednictvím Fondu Plzeňského Prazdroje. Pivovar na prospěšné projekty ve Velkých Popovicích a okolí přispěje i letos. Místní spolky a další organizace mohou žádat o poskytnutí grantu ve výši až 75 000 Kč do konce března.
| Plzeňský Prazdroj
Radegast opět finančně podpoří projekty na ochranu přírody nebo rozvoj sousedských vztahů

Radegast opět finančně podpoří projekty na ochranu přírody nebo rozvoj sousedských vztahů

Technika pro ochránce přírody, rozvoj turistických stezek nebo příspěvek dobrovolným hasičům na rekonstrukci požárních stříkaček. To jsou jen některé z užitečných aktivit, které Pivovar Radegast loni podpořil prostřednictvím Fondu Plzeňského Prazdroje. Nošovický pivovar dlouhodobě chrání jedinečnou přírodu Moravskoslezských Beskyd a rozvíjí život místních komunit. Vybrané prospěšné projekty podpoří i letos. Spolky a organizace mohou žádat o poskytnutí grantu ve výši až 75 000 Kč až do konce března.
| Plzeňský Prazdroj