ČNB··4 min

Stříbrná pamětní mince ČNB připomíná 200 let od založení Böhmische Sparkasse

ČNB

ČNB

Česká národní banka (ČNB) je centrální banka České republiky a orgán, který vykonává dohled nad finančním trhem v zemi. Česká národní banka vznikla v roce 1993 a je právnickou osobou veřejného práva se sídlem v Praze. Jsou jí svěřeny kompetence správního úřadu v rozsahu stanoveném zákonem, sama ale správním úřadem není. Hospodaří samostatně s vlastním majetkem. Do její činnosti lze zasahovat pouze na základě zákona.

Tisková zpráva
banner – TZ – PSM „200. výročí založení české spořitelny Böhmische Sparkasse“

Česká národní banka (ČNB) vydává pamětní stříbrnou minci v nominální hodnotě 200 Kč připomínající dvousté výročí založení české spořitelny Böhmische Sparkasse. Mince bude v prodeji od 12. února 2025.

Podoba nové pamětní mince vzešla z umělecké soutěže. V ní byl na základě rozhodnutí bankovní rady ČNB vybrán návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů, a to díky dokonalému ztvárnění symbolů spořitelny. Dvousetkoruna se vydává v běžném a ve špičkovém (proof) provedení s leštěným polem mince a matovým reliéfem.

Spořitelny jsou nedílnou součástí české hospodářské historie už od svého vzniku v roce 1825. Jako první spořitelna v Čechách stála Böhmische Sparkasse u zrodu tradice podpory drobných střadatelů a budování finanční stability obyvatel. Pamětní mincí ČNB těmto hodnotám vzdává hold,“ říká členka bankovní rady České národní banky Karina Kubelková.

Na lícní straně stříbrné mince je zobrazena koláž části bankovky Privilegované rakouské národní banky 50 zlatých s datem 23. června 1825, část listu výroční zprávy Böhmische Sparkasse z roku 1826 a postava sv. Václava. Na rubové straně dvousetkoruny je část první vlastní budovy české spořitelny na Národní třídě v Praze, včela jako symbol spořitelnictví a grafické fragmenty z vkladních knížek Böhmische Sparkasse.

ČNB vydává celkem 22 300 mincí ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi, z toho 6 300 kusů v běžné kvalitě a 16 000 kusů ve zvláštním provedení. Hmotnost dvousetkoruny je 13 g. Hrana dvousetkoruny v běžném provedení je vroubkovaná, hrana dvousetkoruny ve zvláštním provedení je hladká s vlysem „ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.925 * 13 g *“.

Nominální hodnota mince 200 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Mince vyrazila Česká mincovna, a. s., v Jablonci nad Nisou a lze je zakoupit u vybraných smluvních partnerů. ČNB přímý prodej veřejnosti nezajišťuje.

Pamětní mince k dvoustému výročí založení české spořitelny Böhmische Sparkasse je letos první stříbrnou mincí s nominální hodnotou 200 Kč, kterou ČNB vydává. Další dvousetkoruny připomenou 100 let od nalezení plastiky Věstonické venuše a 900 let od úmrtí kronikáře Kosmase. Ze stříbrných mincí ČNB letos vydá také dvě stokoruny z řady Instituce České republiky věnované Nejvyššímu soudu a Celní správě a pětisetkorunu s cvičným letounem Aero L-39 Albatros. Zlaté mince vyjdou v tomto roce celkem tři, a to dvě pětitisícikoruny věnované městům Štramberk a Tábor a také mimořádnou emisi zlaté desetitisícikoruny o váze jedné unce, která připomene 1 100 let od začátku vlády kníže Václava. Celý emisní plán mincí a bankovek pro období 2021 až 2025 je k dispozici na webu ČNB.

200. výročí založení české spořitelny Böhmische Sparkasse

Spořitelny patří mezi nejstarší moderní peněžní ústavy, vznikající na přelomu 18. a 19. století s cílem podporovat drobné střadatele a rozvíjet smysl pro spořivost. První spořitelna v habsburské monarchii, vídeňská Erste oesterreichische Spar-Casse, byla založena v roce 1819. Její úspěch inspiroval vznik dalších spořitelen, například v Praze, kde byla v roce 1825 otevřena česká spořitelna Böhmische Sparkasse díky podpoře šlechty a movitých měšťanů. Ta se rychle stala nejvýznamnějším peněžním ústavem v Čechách, přičemž její základní fond byl zajištěn příspěvky, včetně částky od císaře Františka I.

Pražská spořitelna zpočátku působila jen v provizorních prostorách, ale postupně si vybudovala prestižní postavení. Spořitelny té doby měly především filantropický účel, podporovaly drobné vklady obyvatel a nabízely finanční jistotu pro případy nouze, stáří či nemoci. V polovině 19. století došlo k výraznému nárůstu těchto institucí díky novým zákonům a místní samosprávě, což vedlo k rozšíření spořitelen po celém území českých zemí.

Jaroslav Krejčí

mluvčí ČNB

Fotografie mince ke stažení

PSM k 200. výročí založení české spořitelny Böhmische Sparkasse – lícPSM k 200. výročí založení české spořitelny Böhmische Sparkasse – rub

Zdroj: www.cnb.cz

Další články

Další články od ČNB

Zdeněk Pikhart se stal členem Výboru pro rozpočtové prognózy

Zdeněk Pikhart se stal členem Výboru pro rozpočtové prognózy

Ředitel odboru měnové politiky a fiskálních analýz sekce měnové ČNB Zdeněk Pikhart se s účinností od 1. dubna 2025 stal členem Výboru pro rozpočtové prognózy. V této funkci se bude podílet na posuzování makroekonomických a rozpočtových prognóz Ministerstva financí, a to především z hlediska pravděpodobnosti jejich naplnění. O jeho jmenování rozhodla vláda ČR na svém jednání dne 19. března 2025.
| ČNB
V budově ČNB se uskutečnilo cvičení složek IZS

V budově ČNB se uskutečnilo cvičení složek IZS

V pondělí 14. dubna se v budově ústředí České národní banky v Praze uskutečnilo plánované bezpečnostní cvičení složek integrovaného záchranného systému (IZS). Jeho cílem bylo prověřit připravenost a koordinaci jednotlivých složek IZS při řešení mimořádných událostí v prostorách peněžního ústavu. Pro záchranné složky se jednalo o jedno z pravidelně pořádaných cvičení.
| ČNB
Vláda termín přijetí eura prozatím nestanoví

Vláda termín přijetí eura prozatím nestanoví

Vláda vzala na vědomí společné doporučení Ministerstva financí a České národní banky prozatím nestanovit termín přijetí společné evropské měny. Doporučení se opírá o zjištění obsažená v dokumentu „Vyhodnocení plnění maastrichtských konvergenčních kritérií a stupně ekonomické sladěnosti ČR s eurozónou“. Ten od vstupu ČR do Evropské unie objektivně hodnotí ekonomickou připravenost České republiky k přijetí eura.
| ČNB
První fázi revize měnové politiky ČNB úspěšně zakončila mezinárodní konferencí. Nyní zahájí vývoj nového predikčního modelu

První fázi revize měnové politiky ČNB úspěšně zakončila mezinárodní konferencí. Nyní zahájí vývoj nového predikčního modelu

První fáze posouzení analytického a modelového rámce měnové politiky je úspěšně u konce. ČNB ji dnes uzavřela mezinárodní konferencí za účasti špičkových zahraničních ekonomů v čele s bývalým ředitelem měnové sekce Banky pro mezinárodní platby Claudiem Boriem. V dalším kroku centrální banka vyvine nový predikční model, jímž doplní stávající nástroje. Zároveň uvede do praxe i další doporučení domácích i zahraničních expertů, kteří dosavadní měnovou politiku ČNB posuzovali. Cílem je posílit její analytický a modelový rámec tak, aby mimo jiné lépe obstál v stávajícím prostředí neočekávaných ekonomických šoků.
| ČNB
Rok 2024: snížení inflace k dvouprocentnímu cíli i rekordně ziskové hospodaření ČNB

Rok 2024: snížení inflace k dvouprocentnímu cíli i rekordně ziskové hospodaření ČNB

Česká národní banka (ČNB) v roce 2024 hospodařila se ziskem 151,4 miliardy korun. Jde o nejlepší hospodářský výsledek v její historii. K rekordnímu zisku přispěla mimo jiné opatření, která bankovní rada přijala v průběhu uplynulých dvou let. V roce 2024 se tak ČNB podařilo umazat další část kumulované ztráty, jež ještě v roce 2022 činila 487 miliard korun. Centrální banka zároveň loni dosáhla obnovení cenové stability v zemi, což je její hlavní cíl.
| ČNB
Další úspěch expertů ČNB na evropské úrovni

Další úspěch expertů ČNB na evropské úrovni

Ředitel sekce bankovních obchodů a restrukturalizace České národní banky (ČNB) Radek Urban se 1. dubna 2025 stane členem představenstva Single Resolution Board (SRB; Jednotný výbor pro řešení krizí). SRB jako jeden z pilířů evropské bankovní unie odpovídá za řádné řešení případných krizí bank s minimálním dopadem na veřejné rozpočty a finanční stabilitu. Vzhledem k exekutivní povaze pozice Radek Urban z ČNB ke konci března 2025 odchází.
| ČNB
ČNB ponechala úrokové sazby na stávající úrovni

ČNB ponechala úrokové sazby na stávající úrovni

Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak zůstává na 3,75 %, diskontní sazba na 2,75 % a lombardní sazba na 4,75 %.
| ČNB
Spravedlnost na nové pamětní minci ČNB s motivem Nejvyššího soudu

Spravedlnost na nové pamětní minci ČNB s motivem Nejvyššího soudu

Česká národní banka (ČNB) vydává pamětní stříbrnou minci v nominální hodnotě 100 Kč s motivem Nejvyššího soudu, která vychází v rámci cyklu Instituce České republiky. Mince bude v prodeji od 26. března 2025.
| ČNB
Guvernér ČNB Aleš Michl získal druhou mezinárodní cenu

Guvernér ČNB Aleš Michl získal druhou mezinárodní cenu

Guvernér České národní banky Aleš Michl se stal nejlepším centrálním bankéřem Evropy. Prestižní ocenění magazínu The Banker, který patří do skupiny Financial Times, vyzdvihuje zejména jeho úspěšnou strategii při překonání mimořádně vysoké inflace a dosažení dvouprocentního cíle v roce 2024. Jde již o druhou mezinárodní cenu, kterou letos obdržel.
| ČNB
Aleš Michl získal ocenění pro nejlepšího guvernéra světa. Je prvním v historii ČR

Aleš Michl získal ocenění pro nejlepšího guvernéra světa. Je prvním v historii ČR

Prestižní mezinárodní ocenění pro nejlepšího guvernéra světa putuje poprvé v historii do České republiky. Získal jej guvernér České národní banky Aleš Michl. Mezinárodní porota vyzdvihla zejména jeho mimořádné odhodlání snížit inflaci a ochránit tak hodnotu peněz v ČR, díky kterému ČNB jako jedna z prvních centrálních bank navrátila inflaci k dvouprocentnímu cíli. Ocenila také guvernérův prozíravý a inovativní přístup k tématům, která aktuálně hýbou finančním světem. Ocenění pro nejlepšího guvernéra světa se udělují v mezinárodní soutěži Central Banking Awards 2025 pod záštitou renomovaného magazínu Central Banking.
| ČNB