Státní veterinární správa··7 min

Státní veterinární dozor v roce 2024

Státní veterinární správa

Státní veterinární správa

Státní veterinární správa je organizací zřízenou na základě zákona č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně souvisejících zákonů (veterinární zákon), ve znění pozdějších předpisů, jako správní úřad v resortu Ministerstva zemědělství a nejvyšší orgán veterinární správy s celorepublikovou působností.

Tisková zpráva

Státní veterinární správa (SVS) v loňském roce řešila výskyt rekordních více než pěti desítek ohnisek ptačí chřipky v chovech. Po patnácti letech se do České republiky vrátila nákaza katarální horečka ovcí (KHO). Veterinární dozor výrazně zaměstnávala také pokračující opatření proti africkému moru prasat z Libereckého kraje. Dále rostl a rekordní výše dosáhl počet podnětů podávaných občany na možné týrání zvířat. Objem vybraných pokut dosáhl historické výše 34,5 milionu Kč. To vše navzdory tomu, že se SVS musela vypořádat se snížením počtu zaměstnanců v souvislosti s úsporami v resortu. V loňském roce bylo v tuzemských chovech drůbeže a ptáků chovaných v zajetí postupně potvrzeno 53 ohnisek vysoce patogenní ptačí chřipky, což byl historicky nejvyšší počet ohnisek této nákazy na území ČR v průběhu kalendářního roku. Většina ohnisek byla zjištěna v malochovech drůbeže (celkem 43), v komerčních chovech bylo potvrzeno 10 ohnisek. Začátkem září byl v ČR po patnácti letech potvrzen výskyt katarální horečky ovcí (bluetongue). Vyšetření potvrdilo nákazu u plemenného berana chovaného na farmě na Sokolovsku. Od září do konce prosince 2024 bylo v ČR následně potvrzeno celkem 114 ohnisek KHO v Ústeckém, Karlovarském, Libereckém, Středočeském, Jihočeském, Plzeňském kraji a v kraji Vysočina. V potvrzených ohniscích byla nařizována mimořádná veterinární opatření v souladu s legislativou. Pásmo nákazy s dopady na chovatele a obchodníky postupně zahrnulo celou republiku.

„Na základě výsledků entomologického monitoringu bylo 29. listopadu 2024 v ČR vyhlášeno období sezónně prosté KHO. To bude platit do doby, kdy opět začnou být tiplíci přenášející nákazu aktivní. Dá se předpokládat, že se KHO budeme intenzivně zabývat i v letošním roce,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
V důsledku zhoršování nákazové situace byla v průběhu roku několikrát rozšířena uzavřená pásma kvůli výskytu afrického moru prasat v Libereckém kraji, naopak příznivý vývoj v oblasti umožnil zrušit opatření v blízkosti České Lípy. Celkem bylo v ČR loni potvrzeno 27 případů AMP u prasat divokých (13 ulovených a 14 nalezených uhynulých). Poslední pozitivní případ byl na Liberecku potvrzen koncem srpna. V průběhu roku SVS přijala strategii s cílem tlumit a postupného vymýcení AMP na území státu. V souladu s touto strategií pomáhali v závěru roku s odstřelem divočáků ve vybraných honitbách policejní střelci. Tato spolupráce pokračuje i v letošním roce.
Pozitivní je fakt, že se díky přijímaným opatřením AMP nedostal do žádného chovu prasat domácích a také to, že se podařilo nákazu udržet v již zasažených oblastech. Domníváme se, že kladný dopad měla spolupráce s policejními střelci, proto pokračuje i letos,“ uvedl Semerád.
Počet kontrol v oblasti potravin živočišného původu v loňském roce meziročně mírně vzrostl. Veterinární inspektoři provedli bezmála 38 400 kontrol, zhruba o šest procent méně než v roce 2023. Spektrum závad bylo podobné jako v předchozích letech. Nejčastěji byly zjišťovány závady ve správné výrobní a hygienické praxi (24 %), označení výrobků (17 %), manipulaci s produkty (13 %), vedení dokumentace (12 %), čištění a sanitaci (9 %) a sledovatelnosti (9 %). Zásadní rolí SVS je zajištění stálého dozoru na jatkách a tím zdravotní nezávadnosti masa a dalších živočišných produktů na domácím trhu. Na jatkách a ve zvěřinových závodech dozorovalo v loňském roce více než 400 veterinárních lékařů a techniků. Celkové porážky hlavních kategorií zvířat na českých jatkách loni meziročně mírně vzrostly na více než 119 milionů kusů. Pokračoval rostoucí počet skotu poraženého mimo jatky, poraženo takto bylo téměř 11 000 kusů zvířat. Ve srovnání s rokem 2018 byl loni počet ročně takto poražených zvířat více než desetinásobný. Svědčí to o zodpovědnějším přístupu chovatelů ke zvířatům, jež nemohou být přepravena na jatky, aniž by trpěla. Veterinární inspektoři každý rok uskuteční tisíce kontrol zaměřených na dodržování podmínek welfare u hospodářských i zájmových zvířat. V roce 2024 provedli v této oblasti více než 6 800 kontrol, meziročně zhruba o 150 méně. Rok od roku se zvyšuje množství podnětů podávaných občany pro podezření na týrání zvířat, loni na jejich základě proběhla již více než polovina výše uvedených kontrol. Procento zjištěných závad v chovech hospodářských zvířat dosáhlo 21,7 % (předloni 20,3 %), u zájmových zvířat dosáhl podíl kontrol se závadou 27,6 % (v roce 2023 to bylo 28,5 %). Nejčastějšími nedostatky byly nevhodné podmínky chovu, omezování výživy a napájení, nezajištění veterinární péče, nezabezpečení zvířete proti úniku.
„SVS na základě svých zjištění postoupila obecním úřadům obcí s rozšířenou působností bezmála pět stovek podnětů. V 11 nejzávažnějších případech předala SVS Policii ČR podnět pro podezření ze spáchání trestného činu,“ sdělil Semerád.
Velmi důležitá je také úloha veterinárního dozoru při odbavování zásilek živých zvířat a živočišných produktů při vývozu. Za loňský rok veterinární inspektoři vydali a potvrdili po provedené veterinární kontrole více než 12 300 zásilek živých zvířat a živočišných produktů do třetích zemí, což bylo meziročně o 100 více. Zatímco počet odbavených zásilek živých zvířat klesal, vývoz živočišných produktů rostl. Zástupci SVS ve věci usnadňování vývozu živočišné produkce z ČR do třetích zemí vedou řadu dlouhodobých jednání se zahraničními partnery. V loňském roce nově vyjednali či aktualizovali 29 vývozních osvědčení pro vývoz do třetích zemí. Pohraniční veterinární stanice na pražském Letišti Václava Havla v loňském roce odbavila 830 zásilek veterinárního zboží, meziročně o 116 více. Zamítnutých a nevpuštěných do země bylo 53 zásilek, oproti roku 2023 takřka dvojnásobek. Mezi komodity nejčastěji dovážené ze třetích zemí patřily v loňském roce doplňky stravy, zárodečný materiál či krmiva pro zvířata. Pokud jde o živá zvířata, dovážely se letecky nejčastěji akvarijní ryby, ale také terarijní či ZOO zvířata. Petr Vorlíček tiskový mluvčí SVS Prezentace k výsledkům dozorové činnosti SVS v roce 2024 (3,5 MB)

Zdroj: www.svscr.cz

Další články

Další články od Státní veterinární správa

SVS: Všechna vozidla nad 3,5 tuny bez rozdílu nákladu projdou na hranici se Slovenskem dezinfekcí

SVS: Všechna vozidla nad 3,5 tuny bez rozdílu nákladu projdou na hranici se Slovenskem dezinfekcí

Státní veterinární správa (SVS) od zítřka zpřísňuje podmínky vjezdu vozidel nad 3,5 tuny do České republiky ze Slovenska. Nákladní vozidla bez rozdílu vezeného nákladu budou moci pro vjezd na území ČR použít pouze pět hraničních přechodů se Slovenskem. Všechna vozidla nad 3,5 tuny zde budou podrobena dezinfekci. Vozidlům k přepravě veterinárně kontrolovaných komodit budou jako doposud určeny čtyři z pěti přechodů. Na nich budou podrobovány důkladnější dezinfekci než ostatní nákladní vozidla.
Zákaz návštěv externích ošetřovatelů kopyt a stříhačů vlny na farmách

Zákaz návštěv externích ošetřovatelů kopyt a stříhačů vlny na farmách

Státní veterinární správa (SVS) v reakci na vývoj nákazové situace dnes upravila mimořádná veterinární opatření (MVO) s cílem ochránit území ČR před zavlečením slintavky a kulhavky. Zakázala mimo jiné v chovech vnímavých hospodářských zvířat návštěvy externích osob upravujících zvířatům (zejména skotu) paznehty a stříhající jim vlnu (v případě ovcí). Návštěvy osob poskytujících tyto služby, které často pendlují mezi řadou hospodářství, představují aktuálně velké riziko rozšíření nákazy. MVO také zakazují do ČR dovoz masokostní moučky a dalších rizikových komodit ze Slovenska a Maďarska.
Zákaz přepravy krmiv s steliv pro hospodářská zvířata ze Slovenska a Maďarska

Zákaz přepravy krmiv s steliv pro hospodářská zvířata ze Slovenska a Maďarska

Státní veterinární správa (SVS) dnes aktualizovala mimořádná veterinární opatření s cílem zabránit zavlečení slintavky a kulhavky na území České republiky ze Slovenska a Maďarska, kde se tato nebezpečná nákaza vyskytuje. S okamžitou platností zakázala vozit ze Slovenska a Maďarska přes české hranice seno, slámu a zelenou píci určené pro hospodářská zvířata. Zároveň upřesnila pravidla pro provádění dezinfekce vozidel na hranicích.
Zákaz přepravy zvířat vnímavých ke SLAK z části Rakouska, zákaz vstupu do obor v regionech sousedících se Slovenskem

Zákaz přepravy zvířat vnímavých ke SLAK z části Rakouska, zákaz vstupu do obor v regionech sousedících se Slovenskem

Státní veterinární správa (SVS) dnes vydala nová mimořádná veterinární opatření s cílem zabránit zavlečení slintavky a kulhavky na území České republiky. Nově zakázala dovoz zvířat vnímavých ke slintavce a kulhavce (SLAK) ze dvou spolkových zemí Rakouska – Burgernlandsko a Dolní Rakousko. Nákladní vozidla vezoucí živá zvířata či produkty z nich, která projíždějí skrze zmíněné spolkové země, budou moci na území ČR z Rakouska vstupovat pouze na dvou určených hraničních přechodech a zde projít dezinfekcí. Ve třech krajích ČR sousedících se Slovenskem začne od zítřejšího dne platit zákaz vstupu nepovolaných osob do obor.
Zpřísnění MVO kvůli šíření slintavky a kulhavky v Maďarsku a na Slovensku

Zpřísnění MVO kvůli šíření slintavky a kulhavky v Maďarsku a na Slovensku

Vzhledem k šíření slintavky a kulhavky (SLAK) na Slovensku a v Maďarsku zpřísňuje státní veterinární správa mimořádná veterinární opatření (MVO). Určená vozidla nad 3,5 tuny budou moci překračovat hranice ze Slovenska do České republiky výhradně přes čtyři určené hraniční přechody. Před překročením hranic budou vozidla dezinfikována projetím přes dezinfekční pás. SVS zároveň zakazuje prostřednictvím MVO dovoz zvířat vnímavých ke SLAK a tepelně neopracovaných produktů z nich z Maďarska.
SVS kvůli potvrzeným ohniskům SLAK na jižním Slovensku zakázala přepravu zvířat a živočišných produktů ze Slovenska

SVS kvůli potvrzeným ohniskům SLAK na jižním Slovensku zakázala přepravu zvířat a živočišných produktů ze Slovenska

Kvůli nově potvrzeným ohniskům slintavky a kulhavky (SLAK) na Slovensku vydala Státní veterinární správa (SVS) nová celostátní mimořádná veterinární opatření (MVO), která zakazují přepravu vnímavých zvířat a tepelně neopracovaných produktů z těchto zvířat ze Slovenska. Rovněž se obnovují kontroly na česko-slovenské hranici i ve vnitrozemí s policií a celníky. Preventivní mimořádná opatření směřují k tomu, aby ČR ochránila své území před touto nebezpečnou nákazou.
Konec zákazu přepravy zvířat vnímavých ke SLAK ze Slovenska a Maďarska a kontrol na hranicích

Konec zákazu přepravy zvířat vnímavých ke SLAK ze Slovenska a Maďarska a kontrol na hranicích

Státní veterinární správa (SVS) dnes vydala upravená mimořádná veterinární opatření související s výskytem slintavky a kulhavky (SLAK) v Maďarsku. Od úterý 18. 3. 2025 přestává platit zákaz přepravy vnímavých zvířat z Maďarska a Slovenska. Dnes večer také skončí společné kontroly s Policií ČR a celníky na hranicích se Slovenskem. Nadále zůstávají v platnosti zpřísněná pravidla biologické bezpečnosti při přepravě zvířat. SVS bude také i nadále spolupracovat s Policií ČR a Celní správou na namátkových kontrolách přepravců.
Francouzský sýr Raclette se preventivně stahuje

Francouzský sýr Raclette se preventivně stahuje

Státní veterinární správa (SVS) informuje o preventivním stahování z prodeje sýru Raclette od francouzského výrobce Perrin-Vermot. Důvodem stahování je 11 pacientů s hemolyticko-uremickým syndromem ve Francii. Případy mohou souviset s konzumací uvedeného sýra, který by mohl obsahovat nebezpečnou bakterii E. coli, jež může výše uvedené onemocnění způsobit. Do České republiky se dostalo přes 130 kusů sýra. Spotřebitelé, kteří mají výrobek doma, by jej neměli rozhodně konzumovat a mohou jej vrátit v prodejnách sítě Makro.
Okamžitá obrana proti slintavce a kulhavce: dezinfekce vozidel převážejících zvířata a kontroly na hranici se Slovenskem i na cestách v ČR

Okamžitá obrana proti slintavce a kulhavce: dezinfekce vozidel převážejících zvířata a kontroly na hranici se Slovenskem i na cestách v ČR

Státní veterinární správa (SVS) dnes vyhlásila nová mimořádná veterinární opatření, aby zabránila zavlečení infekce slintavky a kulhavky do chovů v ČR. Inspektoři SVS, policisté a celníci budou od dnešní půlnoci kontrolovat převozy zvířat. Rovněž budou vyžadovat doklad o dezinfekci vozidel převážejících zvířata. Nakažlivá nemoc se objevila v pátek v chovu skotu v Maďarsku nedaleko slovenských hranic. Kvůli aktuální situaci se dnes sešla Ústřední nákazová komise.
Párky od středočeského výrobce obsahovaly listerie

Párky od středočeského výrobce obsahovaly listerie

Státní veterinární správa (SVS) informuje spotřebitele, že se ve Středočeském kraji prodával masný výrobek Kněževeské párky, který obsahoval bakterie Listeria monocytogenes. Celá šarže, v níž byla přítomnost nebezpečné baktérie potvrzena, o hmotnosti 100 kg se již prodala konečným spotřebitelům v maloobchodních prodejnách na Rakovnicku. Spotřebitelé, kteří výrobek zakoupili, by jej neměli konzumovat a mohou je vrátit v místě nákupu.