Praha··10 min

Největší změna územního plánu v historii Prahy. Výstavba na brownfieldu Nákladové nádraží Žižkov má zelenou

Praha

Praha

Praha je hlavní město a současně největší město Česka, zároveň je 13. nejlidnatějším městem Evropské unie. Leží mírně na sever od středu Čech na řece Vltavě, uvnitř Středočeského kraje, jehož je správním centrem, ale není jeho součástí, jelikož je podle zákona č. 347/1997 Sb. samostatným samosprávným celkem. Je sídlem velké části státních institucí a množství dalších organizací a firem. Sídlí zde prezident republiky, parlament, vláda, ústřední státní orgány a jeden ze dvou vrchních soudů. Mimoto je Praha sídlem řady dalších úřadů, jak ústředních, tak i územních samosprávných celků; sídlí zde též ústředí většiny politických stran, hnutí a iniciativ a centrály téměř všech církví, náboženských a dalších sdružení s celorepublikovou působností registrovaných v České republice.

Tisková zpráva
Nákladové nádraží Žižkov

Už nic nebrání proměně území Nákladového nádraží Žižkov (NNŽ) na moderní městskou čtvrť. Po přibližně 20 letech od ukončení původní funkce areálu se po řadě jednání podařilo dosáhnout dohody s investory a následně změnit územní plán této lokality. Na místě vznikne čtvrť pro až 20 tisíc obyvatel, přičemž většina území bude využita pro bydlení. Zvýšené nároky na občanskou vybavenost zajistily plánovací smlouvy o spoluúčasti investorů Sekyra Group, Central Group, FINEP, Penta a MY Park.

Zastupitelstvo hl. m. Prahy na svém zasedání ve čtvrtek 24. dubna 2025 schválilo největší změnu územního plánu v historii hlavního města, díky které bude možné zahájit výstavbu v souladu s urbanistickou studií schválenou v roce 2022.

„Schválení této změny územního plánu je historickým milníkem pro Prahu. Nákladové nádraží Žižkov dlouhá léta symbolizovalo nevyužitý potenciál v srdci města. Dnes dáváme tomuto území novou budoucnost – vznikne tu moderní čtvrť, která nabídne bydlení, školky, školy, parky i kulturní centrum. Je to příklad odpovědného a promyšleného rozvoje, kde město jasně nastavilo pravidla a investoři se na něm férově podílí. Tento model chceme aplikovat i na dalších pražských brownfieldech. Praha se musí rozvíjet, ale zároveň musí myslet na kvalitu života svých obyvatel – a právě zde se to podařilo skloubit,“ říká primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

„Jedná se o dokončení první komplexní dohody v podobě plánovacích smluv s více investory zároveň. Město tak schvaluje výstavbu největší čtvrti za desítky let a pro novou čtvrť zajistilo tramvaj, dále také pět školek, parky, prostor pro dvě základní školy a koupí budovy i centrální společensko-kulturní centrum. Tím ale naše práce nekončí, obdobně pokračujeme na dalších klíčových brownfieldech, například v Letňanech ale především v lokalitě Bubny Zátory,“ uvádí náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast územního a strategického rozvoje Petr Hlaváček.

Transformace tohoto území je zároveň významným krokem směrem k modernímu a udržitelnému městskému rozvoji, který přinese kvalitní bydlení, infrastrukturu i občanskou vybavenost pro budoucí generace, a především i rozvoj městské části Praha 3.

„Celková hodnota spoluúčasti investorů na veřejné vybavenosti, která z těchto čtyř smluv vyplývá, je bezmála 1,2 miliardy korun. Výrazná část těchto prostředků půjde na rozvoj školství v lokalitě. Například součástí vyjednané plánovací smlouvy se společností Central Group je vybudování šestitřídní mateřské školy, ze smlouvy se společností Sekyra Group zase vyplývá finanční příspěvek přes 411 milionů korun na vybudování nové základní školy. To pro nás jako městskou část byly zásadní podmínky při vyjednávání o smlouvách. Celkově pak v území vznikne pět mateřských škol a dvě základní školy,“ sděluje Pavel Dobeš, místostarosta Prahy 3.

Díky čtyřem plánovacím smlouvám mezi hl. m. Prahou, městskou částí Praha 3 a investory Sekyra Group, Central Group, Penta a MY Park město získá prostředky na rozvoj školství v lokalitě. Investoři zajistí vybudování klíčové infrastruktury včetně šestitřídní mateřské školy, parků a rekonstrukce veřejných prostranství v ulicích Jana Želivského a U Nákladového nádraží. Investoři se také zavázali k realizaci části potřebných sociálních služeb a poskytnutí pozemků pro vybudování další městské infrastruktury.

„Jsem rád, že Zastupitelstvo hl. m. Prahy schválilo změnu územního plánu a společnost Sekyra Group tak může po mnoha letech zahájit přípravu výstavby projektu Žižkov City. Podmínkou schválení změny územního plánu bylo uzavření plánovací smlouvy, z níž pro Sekyra Group vyplývá řada závazků. Na investicích do veřejné vybavenosti se na jejím základě podílíme finančním a nefinančním plněním v celkové výši 624 milionů korun. Žižkov City bude novou městskou čtvrtí pro více než šest tisíc rezidentů s velkoryse řešenými zelenými plochami, s obchody a sociální a sportovní vybaveností, která zásadně změní tvář Žižkova,“ vysvětluje Leoš Anderle, výkonný ředitel Sekyra Group.

„Za možnost výstavby nové bytové čtvrti na brownfieldu v severní části Nákladového nádraží Žižkov přispíváme téměř 450 miliony korun, což je o 35 % více než je výše kontribucí požadovaných městem. Na naše náklady jsme kompletně zrekonstruovali Basilejské náměstí, postavíme šestitřídní mateřskou školu, velký veřejný park a městu poskytneme i pozemek pro novou tramvajovou trať. V součtu s našimi dalšími dvěma rozvíjenými projekty v okolí činí náš příspěvek městu zhruba jednu miliardu korun, což je nejvíce ze všech investorů v lokalitě,“ uvádí Dušan Kunovský, předseda představenstva společnosti Central Group.

„Každý z investorů přispívá jiným způsobem, aby nová čtvrť měla vše, co je k životu potřeba. My vybudujeme veliký park s vodní plochou a několika sportovišti, 50 % našeho území bude tvořit zeleň a veřejná prostranství. Vybudujeme zázemí pro nová zdravotnická zařízení na ploše 700 m2 a několik desítek milionů přispějeme také na rekonstrukce či rozšíření místních škol. Jako u všech našich projektů chceme přispět i mimořádně kvalitní architekturou, tentokrát ve spolupráci s nizozemských ateliérem Benthem Crouwel, a budeme opět investovat i do umění ve veřejném prostoru,“ popisuje David Musil, Country Managing Director společnosti Penta Real Estate pro Českou republiku.

„Máme radost, že se můžeme podílet na vzniku nové pražské čtvrti a těšíme se, až se jí za pár let projdeme. Velmi si vážíme úzké a profesionální spolupráce mezi městem a ostatními spoluinvestory. Věříme, že výsledek společného úsilí, hlavně díky energii zástupců magistrátu a městské části, může být inspirací i pro další rozvojové projekty. Praze k nim přejeme odvahu, sílu a hlavně rychlost,“ uvádí Lenka Kořínková, výkonná ředitelka retailového developera MY Park, který v nové čtvrti přemění stávající prodejnu na městský dům s prodejnou a byty.

V roce 2023 již Praha a městská část Praha 3 uzavřely smlouvu o spolupráci s investorem Finep pro lokalitu tzv. U Staré cihelny v části území NNŽ, díky které investor vybuduje další mateřskou školu a poskytne rovněž finanční plnění. Celková spoluúčast investorů z těchto (celkem pěti) smluv dosahuje 1,4 miliardy korun.

„Dotažení této dohody do finální podoby bylo výsledkem dvou let intenzivních a věcných jednání. Jednalo se o složitý, ale konstruktivní proces, který ukázal, že když se spojí úsilí investora, městské části a hlavního města, lze dosáhnout dohody i v tak náročné lokalitě, jako je brownfield Nákladového nádraží Žižkov. Výsledkem je historicky první trojstranná smlouva v Praze, která umožní vznik nové čtvrti se stovkami bytů, zelení a veřejnou vybaveností. FINEP přispěje více než 167 miliony korun – ať už finančně, nebo výstavbou školky, piazzety, alejí či předáním klíčových pozemků. Vznikne otevřený, udržitelný a biodiverzní prostor, který vrátí život do dlouho opomíjené části Prahy. Tato dohoda potvrzuje, že rozvoj města lze dělat s respektem k místu i lidem. Dnes jsme o krok blíž výstavbě bydlení na Vackově. A v situaci, kdy je dostupnost bydlení jedním z klíčových témat Prahy, to není málo. Každý nový byt se počítá,“ doplňuje Michal Kocián, spolumajitel společnosti FINEP.

Plánovací smlouvy o spoluúčasti investorů přinesly nový model rozvoje transformačních území. Od 1. července 2024 jsou plánovací smlouvy součástí stavebního zákona. Na tvorbě a vývoji smluv v Praze se podílela kancelář Frank Bold Advokáti.

„Výslovné zakotvení plánovacích smluv v zákoně dává jednání mezi developery a územními samosprávami jednoznačný právní základ. Při přípravě plánovacích smluv přistupujeme k samosprávě a investorům ne jako k soupeřícím stranám, ale především jako k partnerům, kteří mohou při naplňování svých obchodních a rozvojových záměrů zároveň pomoci rozvíjet lokalitu i komunitu. To se v případě oblasti Nákladového nádraží Žižkov podle mého názoru povedlo a díky významnému úsilí všech aktérů se opuštěná lokalita může proměnit v kvalitní živou čtvrť,“ dodává Tomasz Heczko, vedoucí advokát Frank Bold Advokáti.

Klíčovým krokem rozvoje bude též konverze historické budovy Nákladového nádraží Žižkov, kterou Praha zakoupila v prosinci 2024. Plánováno je zde společensko-kulturní centrum, školský kampus, administrativní a komerční prostory i městské byty. Budova tak získá nové využití a stane se přirozeným centrem nové městské čtvrti.

Součástí transformace je také nová dopravní infrastruktura, na které bude Praha spolupracovat s investory, přičemž by v roce 2026 měla být vybudována tramvajová trať Olšanská – Habrová. Díky ní bude výrazně zlepšena dopravní dostupnost a pro obyvatele zajištěno komfortní propojení nově vznikající čtvrti se zbytkem metropole.

Kromě bytové a dopravní infrastruktury se projekt zaměřuje na ekologické aspekty výstavby. Plánované parky a veřejná prostranství nabídnou žádanou městskou zeleň, která přispěje k lepší kvalitě života obyvatel. Architektonická soutěž na Industriální park zajistí moderní a funkční krajinářské řešení pro celou lokalitu.

Tisková konference k aktuálnímu schválení změny územního plánu brownfieldu na Nákladovém nádraží Žižkov a prezentace vize zástavby území se uskuteční ve středu 30. dubna 2025 v 10.00 hodin v Centru architektury a městského plánování v Praze 2. Akce se zúčastní náměstek primátora hl. m. Prahy pro územní rozvoj a strategické plánování Petr Hlaváček, místostarosta městské části Praha 3 Pavel Dobeš a zástupci investorů aktivních v tomto území i právní kanceláře Frank Bold Advokáti.

Zdroj: praha.eu

Další články

Další články od Praha

Největší změna územního plánu v historii Prahy. Výstavba na brownfieldu Nákladové nádraží Žižkov má zelenou

Největší změna územního plánu v historii Prahy. Výstavba na brownfieldu Nákladové nádraží Žižkov má zelenou

Už nic nebrání proměně území Nákladového nádraží Žižkov (NNŽ) na moderní městskou čtvrť. Po přibližně 20 letech od ukončení původní funkce areálu se po řadě jednání podařilo dosáhnout dohody s investory a následně změnit územní plán této lokality. Na místě vznikne čtvrť pro až 20 tisíc obyvatel, přičemž většina území bude využita pro bydlení. Zvýšené nároky na občanskou vybavenost zajistily plánovací smlouvy o spoluúčasti investorů Sekyra Group, Central Group, FINEP, Penta a MY Park.
| Praha
Třetina pražských žáků trpí duševními obtížemi. Špatně spí a nemají důvěru v učitele, ukázal výzkum

Třetina pražských žáků trpí duševními obtížemi. Špatně spí a nemají důvěru v učitele, ukázal výzkum

Třetina pražských žáků 2. stupně základních škol a středních škol vykazuje vážné příznaky úzkosti, 40 % žáků má příznaky deprese a více než polovina se potýká s problémy se spánkem. Celkem 21 % žáků by potřebovalo odbornou pomoc a podporu v oblasti duševního zdraví, protože mají velmi nízký wellbeing (životní spokojenost). Nejnovější výzkum provedlo Centrum sociálních služeb Praha – Pražské centrum primární prevence, data pak zpracovala výzkumná agentura Anreva Solution. Dotazníkového šetření se zúčastnilo 10 238 žáků pražských škol v listopadu a prosinci 2024.
| Praha
Praha schválila memorandum, které umožní rozvoj nároží ulic Revoluční a Lannova

Praha schválila memorandum, které umožní rozvoj nároží ulic Revoluční a Lannova

Pražští radní v úterý schválili memorandum o rozvoji území Revoluční – Lannova – Nové Mlýny, které na jedné straně umožní zástavbu proluky společností RSJ, jež zde vlastní pozemky, a na druhé straně řeší budoucnost památkově chráněného barokního domku ve vlastnictví města.
| Praha
Praha podpoří Pražský audiovizuální fond

Praha podpoří Pražský audiovizuální fond

Rada hl. m. Prahy schválila příspěvek ve výši 6 000 000 Kč pro Pražský audiovizuální nadační fond. Fond podporuje filmovou produkci, která ve svých dílech nejrůznějšími způsoby propaguje Prahu. Podporuje udržitelný rozvoj lokálního audiovizuálního průmyslu a motivuje české i zahraniční produkce k naplňování principů green filming.
| Praha
Praha jedná o budoucnosti teplárenství. Cílem je stabilní, udržitelný a spravedlivý model zásobování teplem

Praha jedná o budoucnosti teplárenství. Cílem je stabilní, udržitelný a spravedlivý model zásobování teplem

Hlavní město v posledních měsících intenzivně řeší budoucnost pražského teplárenství. Cílem je vytvořit dlouhodobě udržitelný systém zásobování teplem, který bude bezpečný, spolehlivý, šetrný k životnímu prostředí a dostupný pro všechny Pražany. Rada hlavního města už v minulém roce schválila klíčové materiály týkající se rozvoje energetické infrastruktury a v letošním roce pokračují konkrétní jednání s partnery i státní správou.
| Praha
Praha postaví pod Vyšehradem plovoucí heliport pro vrtulníky záchranářů

Praha postaví pod Vyšehradem plovoucí heliport pro vrtulníky záchranářů

Rada hl. m. Prahy dnes schválila záměr vypsání veřejné zakázky na stavbu plovoucího heliportu Praha – Vyšehrad a zároveň rozhodla o zahájení zadávacího řízení po splnění zákonných podmínek. Unikátní stavba bude umístěna na Vltavě u Rašínova nábřeží nedaleko Vyšehradského tunelu. Celkové náklady na výstavbu budou necelých 40 milionů korun bez DPH, helideck by měl záchranářům začít sloužit v příštím roce.
| Praha
Pražští radní schválili plán pro vodohospodářství na letošní rok

Pražští radní schválili plán pro vodohospodářství na letošní rok

Rada hl. m. Prahy schválila roční plán obnovy, rekonstrukce, modernizace a rozvoje vodohospodářského majetku zajišťovaného Pražskou vodohospodářskou společností a.s. pro letošní rok. Městská společnost bude hospodařit s částkou 4 320 420 000 Kč. Počítá se s finančně náročnými obnovami vodovodů a kanalizací, cílem je také dokončení rozestavěných akcí s ohledem na zajištění dopravní obslužnosti na území Prahy.
| Praha
Praha poskytne dar Galerii hl. m. Prahy, podpoří program Umění pro město

Praha poskytne dar Galerii hl. m. Prahy, podpoří program Umění pro město

Pražští radní schválili poskytnutí příspěvku pro Galerii hl. m. Prahy. Příspěvková organizace vykonává činnosti městského kurátora umění ve veřejném prostoru. Zajišťuje nejrůznější umělecké projekty, exteriérové výstavy, festivaly a velkoplošné malby (muraly). Dar ve výši 6 100 000 Kč použije na program Umění pro město.
| Praha
Praha a Středočeský kraj spouští druhý ročník Návštěvnické hry – Putování po střediscích ekologické výchovy

Praha a Středočeský kraj spouští druhý ročník Návštěvnické hry – Putování po střediscích ekologické výchovy

Pražané a obyvatelé Středočeského kraje mohou hrát poznávací hru a vzdělávat se tím v ekologii a ochraně životního prostředí. Hlavní město ve spolupráci se Středočeským krajem spouští druhý ročník akce Návštěvnické hry – Putování po střediscích ekologické výchovy Středočeského kraje a hlavního města Prahy. Cílem hry, ve které se sbírají a skládají puzzle, je představit vybraná střediska ekologické výchovy. V nich soutěžící mohou získat jeden ze šesti dílků magnetické skládačky, které tvoří schematickou mapu.
| Praha
Praha rozdělí městským částem přes 23 milionů korun na výsadbu zeleně a revitalizaci vodních ploch

Praha rozdělí městským částem přes 23 milionů korun na výsadbu zeleně a revitalizaci vodních ploch

Pražští radní schválili účelové dotace ve výši 23 700 000 korun z rozpočtu hlavního města pro obnovu zeleně a vodních ploch v městských částech, například formou výsadby stromořadí, květnatých luk nebo revitalizací vnitrobloků a rybníků. Projekty napomohou plnění Klimatického plánu hlavního města Prahy.
| Praha