Národní muzeum··7 min

Národní muzeum a Mattoni 1873 podpořily jubilejní Světový den vody a oznámily partnerství

Národní muzeum

Národní muzeum

Národní muzeum v Praze (zkratka NM, od roku 1848 České muzeum, v letech 1854–1919 Museum Království českého) je nejvýznamnější česká muzejní instituce. Bylo založeno za vlády Františka I. v roce 1818 jako Wlastenské museum a sestávalo ze soukromých sbírek tehdejší české šlechty. Poslední významná rekonstrukce byla dokončena v říjnu 2018, na sté výročí vzniku Československa.

Tisková zpráva

Ve středu 22. března si potřicáté celý svět připomene důležitost vody, bez které by nemohl existovat život. Jubilejní Světový den vody podpořilo i Národní muzeum společně s Mattoni. V průběhu slavnostního večera také oznámily uzavření partnerství.

Světový den vody navrhla Organizace spojených národů v roce 1992 v rámci své konference o životním prostředí, a poprvé se slavil 22. března o rok později. Propagace Světového dne vody se zaměřuje hlavně na důležitost, nenahraditelnost, čistotu a ochranu sladké vody a jejích zdrojů, ale také na šetření s vodou.

Spolupráce zaměřená na úctu k tradici i na udržitelnou budoucnost

Stejně jako letošní Světový den vody, i nově uzavřené partnerství se nese v duchu významných výročí. Mattoni letos slaví 150 let od svého založení a Národní muzeum si zanedlouho připomene celých 205 let své historie. Společně se zaměří i na témata udržitelnosti a ochrany životního prostředí.

Mattoni stále pokračuje v úspěšné tradici svého zakladatele a je věrná hodnotám, ze kterých vzešla. Díky partnerství s Národním muzeem můžeme důstojně uctít naši historii a zároveň se společně zasazovat o lepší budoucnost. Pevně věřím, že i díky tomu se Mattoni a Národní muzeum sejdou na společné oslavě i za dalších 150 let,“ říká Alessandro Pasquale, generální ředitel Mattoni 1873.

Národní muzeum je nejen symbolem české státnosti a kultury, ale také moderní vzdělávací a vědeckou institucí. Každý rok si Muzejní komplex, ale i další objekty Národního muzea přijde prohlédnout více než milion návštěvníků. Velký úspěch mají také vzdělávací programy pro školy a rodiny s dětmi.

Připravujeme stále nové, zajímavé projekty, výstavy a expozice, včetně přírodovědeckých. Ty navíc dokážeme propojit s moderními technologiemi. To vše se snažíme dělat při zachování zodpovědného přístupu k životnímu prostředí. V letošním roce jsme přijali Koncepci udržitelného rozvoje. Kromě úspory vody, energií nebo nakládání s odpadem se chce muzeum zaměřit také na recyklaci či ekologickou likvidaci materiálů použitých pro realizaci výstav,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Jedním z prvních společných projektů je zavedení systému zpětného odběru nápojových obalů v Národním muzeu. Návštěvníci si zde budou moci vyzkoušet cirkulární zacházení s PET lahvemi, jež je spojeno se zálohovým systémem. „Principy cirkulární ekonomiky jsme přijali za své a chceme, aby nejen naše firma, ale celé nápojové odvětví, bylo dlouhodobě udržitelné. K tomu přispěje zavedení zálohového systému a uzavření lokální materiálové smyčky – tedy recyklace „z lahve do lahve“. Než se tak stane, zaměřujeme se na edukaci veřejnosti ohledně fungování depozitního systému. Zavedení zpětného odběru nápojových obalů zefektivní i třídění odpadu v Národním muzeu,“ říká Alessandro Pasquale.

Zodpovědný přístup

Mattoni 1873 klade velký důraz na péči o své prameny a zdroje, aby je v pořádku mohla předat dalším generacím. Zodpovědnému přístupu k podnikání i k životnímu prostředí věnuje stále více času. Mimo propagace cirkularity se zaměřuje také na ekologičtější železniční přepravu produktů, 100% recyklovatelnost obalů či dokonce na ochranu a obnovu druhové rozmanitosti v okolí svých výrobních závodů.

I Národní muzeum bere svou ekologickou stopu včetně efektivního a úsporného využívání energií velmi vážně. Vytváří dlouhodobou koncepci udržitelného rozvoje instituce, připravuje a průběžně do praxe zavádí úsporná a ekologicky zodpovědná opatření, snaží se cíle udržitelného rozvoje prezentovat veřejnosti. A udržitelnost promítá i do svých expozic. Například environmentální výstava s názvem ZeMě návštěvníkům prakticky ukazuje, jak mohou sami přispět k ochraně životního prostředí.

Podpora Světového dne vody

K oslavě 30. Světového dne vody přizvala Mattoni společně s Národním muzeem i Ing. Janu Ježkovou, uznávanou balneotechničku a předsedkyni Svazu minerálních vod. Ten má za cíl informovat veřejnost o původu přírodních minerálních zdrojů a jejich ochraně. „Minerální vody jsou tím nejkvalitnějším a nejčistším nápojem, který si můžeme dopřát. Zdroje minerálních vod mají vyhlášená ochranná pásma, kde jsou zakázány činnosti, které by mohly ohrozit podzemní zdroje a většina z nich se nachází v chráněných oblastech. Přírodní minerální a pramenité vody jsou pomocí přísně kontrolovaných a chráněných vrtů čerpány z velké hloubky, a jsou tak chráněny vrstvami horniny proti jakémukoliv znečištění. Ze zákona se tato voda nesmí chemicky upravovat a do lahví se tak dostane v původní špičkové kvalitě,“ vysvětluje Ing. Ježková.

Ačkoliv podzemní zdroje vody nemůžeme vidět, musíme dbát na jejich ochranu. Vliv podzemní vody je viditelný všude. Bez podzemní vody by neexistoval život, je nezbytná pro fungování povrchových vodních ekosystémů, jako jsou mokřady či řeky, které jsou podzemní vodou napájeny.

S ochranou vodních zdrojů má Mattoni 1873 bohaté zkušenosti, do ochrany svých pramenů každoročně investuje nemalé prostředky v řádu milionů korun. Dlouhodobá podpora filozofie Světového dne vody je pro ni zcela přirozená. „To, že zodpovědně a důsledně pečujeme o naše prameny, jasně dokazuje i fakt, že letos můžeme oslavit krásné 150. výročí. Jedinečnou příležitost spojení našeho jubilea s podporou 30. Světového dne vody jsme si nemohli nechat ujít. Jsem velmi vděčný, že dnes slavíme i s Národním muzeem. Díky spolupráci s takto významnou institucí můžeme podporu Světového dne vody výrazně zefektivnit,“ říká Alessandro Pasquale.

Pečlivě si vybíráme partnery, kteří vyznávají stejné hodnoty – ať už jde o důležitost historie a tradic, nebo naopak iniciativní přístup k ekologii a udržitelné budoucnosti, ke které se Národní muzeum jako moderní instituce staví s velkou zodpovědností,“ doplňuje Michal Lukeš.

Kromě slavnostního večera na podporu 30. Světového dne vody, kterého se mimo jiné zúčastnily i významné osobnosti české kultury, vědy a politiky, připravilo Národní muzeum společně s Mattoni také doprovodný program na 22. března. Zaměřily se na atraktivní formy edukace návštěvníků. Ti se můžou těšit na různé aktivity, kvízy a kreativní úkoly s tématy vody jako cenného přírodního zdroje, koloběhu vody v přírodě, hydrobiologie či bezobratlí a voda. Součástí bude i zábavná hra pro děti, která v jednotlivých krocích představí, jak funguje zálohový systém, a jak se liší opakované využití lahví ze skla a opakovaná recyklace PET lahví.

Kontakty pro média

Mgr. Kristina Kvapilová

Vedoucí Oddělení vnějších vztahů

NÁRODNÍ MUZEUM

M: +420 731 514 077

E-mail: [email protected]

Lutfia Volfová

Tisková mluvčí

Mattoni 1873

Tel.: +420 607 602 328

E-mail: [email protected]

Zdroj: www.nm.cz

Další články

Další články od Národní muzeum

Příběh mistra hudby pohledem objektivu nabídne výstava s názvem Antonín Dvořák ve fotografiích v Muzeu Antonína Dvořáka

Příběh mistra hudby pohledem objektivu nabídne výstava s názvem Antonín Dvořák ve fotografiích v Muzeu Antonína Dvořáka

Muzeum Antonína Dvořáka, které je součástí Národního muzea – Českého muzea hudby, otevřelo novou výstavu s názvem Antonín Dvořák ve fotografiích. Ta je zaměřena na portréty skladatele pořízené v jednotlivých obdobích jeho života v různých fotografických ateliérech. Pozornost bude věnována i fotografiím Antonína Dvořáka s rodinou a skladatelovým přátelům a spolupracovníkům. Výstava ve zkratce představí také vývoj fotografie v období Dvořákova života a dobový fenomén stereoskopického snímku, jehož unikátní technikou byl skladatel během svého pobytu v Americe dvakrát zachycen.
| Národní muzeum
Další ročník City Nature Challenge je tu! Amatérská pozorování pomáhají odborníkům objevit nové druhy

Další ročník City Nature Challenge je tu! Amatérská pozorování pomáhají odborníkům objevit nové druhy

Národní muzeum odstartuje s podporou hlavního města Prahy v pátek 25. dubna další ročník mezinárodní přírodovědecké výzvy City Nature Challenge. Ten bude i letos probíhat nejen v Praze, ale i v dalších českých městech. Během čtyř soutěžních dní (25.–28. dubna) se může kdokoli pomocí mobilní aplikace iNaturalist zapojit do amatérského pozorování přírody, a pomoci tak odborníkům lépe zmapovat výskyt rostlin a živočichů na našem území. Národní muzeum zároveň o víkendu mimořádně zpřístupní veřejnosti Kroužkovací stanici v Praze Hostivaři, kde bude pro návštěvníky připravena ornitologická procházka, ukázka kroužkování ptáků a další zajímavý program.
| Národní muzeum
Jarní sezóna v Národopisném muzeu přináší dvě nové výstavy odhalující unikáty české lidové kultury

Jarní sezóna v Národopisném muzeu přináší dvě nové výstavy odhalující unikáty české lidové kultury

Po zimní přestávce otevřelo 2. dubna Národní muzeum znovu brány Národopisného muzea v Kinského zahradě. Kromě stálé expozice České lidové kultury přináší aktuální sezóna hned dvě nové výstavy. Projekt Slasti a neřesti provede návštěvníky pozitivními i stinnými stránkami prožitků, které jsou součástí lidové kultury 19. a 20. století. Výstava Příběhy za sklem přiblíží jeden z nejběžnějších, ale méně známých druhů umění 19. století – skleněné podmalby – a zprostředkuje restaurátorské postupy odborníků z Národního muzea.
| Národní muzeum
Muzeum české loutky a cirkusu Národního muzea představí loutky z libereckého Naivního divadla

Muzeum české loutky a cirkusu Národního muzea představí loutky z libereckého Naivního divadla

Ve čtvrtek 3. dubna 2025 se v prachatickém Muzeu české loutky a cirkusu otevírá další z cyklu výstav mapujících vznik a působení nejvýznamnějších českých loutkových divadel. Návštěvníkům se tentokrát představí liberecké Naivní divadlo, které bylo založeno jako jedno z prvních profesionálních divadel v Československu a jehož inscenace znají diváci po celém světě.
| Národní muzeum
Čingischán a jeho svět na unikátní výstavě v Národním muzeu

Čingischán a jeho svět na unikátní výstavě v Národním muzeu

Národní muzeum společně s Národním muzeem Čingischán zahajuje 11. března 2025 první ze svých letošních výjimečných výstavních projektů. Jméno mu dala mimořádná osobnost světových dějin: Čingischán. Náplň výstavy je ale mnohem širší a nesoustřeďuje se pouze na život a dobu legendárního dobyvatele a zakladatele jedné z největších historických říší. Unikátní výstavu Čingischán bude mít veřejnost možnost navštívit v Historické budově po dobu téměř čtyř měsíců, tedy do 22. června. Výstava přitom nabídne jedinečné předměty světového kulturního dědictví, které jsou v zahraničí prezentovány jen zcela výjimečně, a to ze sbírek Národního muzea Čingischán v mongolském Ulánbátaru a z Archeologického ústavu Mongolské akademie věd. Výstava, doplněná o neméně unikátními předměty z depozitářů Národního muzea, provede návštěvníky světem velikého chána v první čtvrtině 13. století i staletími před ním a po něm. Návštěvníci se mohou těšit na poklady z monumentálních podzemních hrobek hunských panovníků, zbraně a jezdeckou výstroj obávaných mongolských jezdců, připomínky jejich tažení, která na staletí změnila velkou část tehdy známého světa a také předměty poskytující vhled do tajemného duchovního světa a mystiky dávných Mongolů, jejich každodennosti a osobních příběhů. Výstava, zahrnující více než 260 exponátů či souborů předmětů, představí ve třech výstavních sálech vzácné zlaté šperky, zbraně, oděvy, rituální masky, malby, keramiku či jezdecké vybavení včetně nejvzácnějšího exponátu z doby Velké Mongolské říše, unikátního dřevěného koňské sedla.
| Národní muzeum
Národní muzeum pokračuje v pomoci při záchraně kulturního dědictví Ukrajiny, kam vysílá novou, technologicky unikátní digitalizační stanici Archa III

Národní muzeum pokračuje v pomoci při záchraně kulturního dědictví Ukrajiny, kam vysílá novou, technologicky unikátní digitalizační stanici Archa III

V rámci projektu Archa, který je součástí iniciativy Podpora ukrajinské kultury, za kterou stojí Ministerstvo kultury ČR a Český výbor ICOM, vyšle Národní muzeum na válkou zasaženou Ukrajinu novou digitalizační stanici Archa III. Cílem technologicky unikátního projektu, který je naplánován na dva roky, je ochrana a podpora ukrajinského kulturního dědictví. Program zahrnuje několik projektů a vzniká za podpory Nadace Karel Komárek Family Foundation.
| Národní muzeum
Národní muzeum vystaví typografické skvosty italského tiskaře Bodoniho

Národní muzeum vystaví typografické skvosty italského tiskaře Bodoniho

Národní muzeum otevírá v pátek 7. února 2025 v Historické budově výstavu s názvem Typograf G. Bodoni. Unikátní tisky ze sbírek Knihovny Národního muzea představí život a dílo Giambattisty Bodoniho, jednoho z nejvýznamnějších typografů a písmařů v dějinách.
| Národní muzeum
Ikonický předek člověka Australopithecus afarensis „Lucy“ společně se „Selam“ v srpnu zavítá do Prahy! Národní muzeum společně s Ministerstvem cestovního ruchu Etiopie představí veřejnosti jedny z nejcennějších a nejstarších paleoantropologických exponátů

Ikonický předek člověka Australopithecus afarensis „Lucy“ společně se „Selam“ v srpnu zavítá do Prahy! Národní muzeum společně s Ministerstvem cestovního ruchu Etiopie představí veřejnosti jedny z nejcennějších a nejstarších paleoantropologických exponátů

Jeden z nejcennějších a nejstarších paleoantropologických exponátů na světě bude od 25. srpna tohoto roku vystaven v úvodním sále Člověk a jeho předchůdci nové expozice Lidé v Historické budově Národního muzea. 3,2 milionu let starou fosilii druhu Australopithecus afarensis zapůjčenou z Národního muzea Etiopie v Addis Abebě budou moci návštěvníci obdivovat plných 60 dnů. V Evropě budou originální kosterní pozůstatky jednoho z nejstarších předků člověka vystaveny poprvé v historii. Do Prahy rovněž zavítá Selam, fosilie malého dítěte identického druhu jako Lucy, avšak zhruba o 100 tisíc let starší, která byla nalezena ve stejné lokalitě o 25 let později. Oba exponáty jsou nejcennějšími předměty národního kulturního dědictví Etiopie a jejich zápůjčka se koná na základě dohody obou zemí za podpory Ministerstva kultury ČR a Ministerstva cestovního ruchu Etiopie.
| Národní muzeum
Návštěvnost v Národním muzeu opět lámala rekordy, v letošním roce uvede dva světové výstavní projekty a otevře novou expozici

Návštěvnost v Národním muzeu opět lámala rekordy, v letošním roce uvede dva světové výstavní projekty a otevře novou expozici

Národní muzeum má za sebou další úspěšnou sezónu. Díky atraktivní nabídce výstav i populárním expozicím prošlo branami Muzejního komplexu a dalšími budovami Národního muzea během loňského roku 1 233 360 návštěvníků, což je o 88 tisíc více než v roce 2023. I letos chystá Národní muzeum pro své návštěvníky zajímavé výstavní novinky. Dvě zcela jedinečné světové výstavy, a to výstavu Čingischán pořádanou ve spolupráci s Národním muzeem Čingischán v Mongolsku a výstavu Sto pokladů, sto příběhů z Národního palácového muzea na Taiwanu. Návštěvníci se též mohou těšit na další stálou expozici s názvem Lidé.
| Národní muzeum
V Národním muzeu byla otevřena výstava jubilejního 30. ročníku Czech Press Photo

V Národním muzeu byla otevřena výstava jubilejního 30. ročníku Czech Press Photo

Nová budova Národního muzea hostí od 10. ledna výstavu fotografií 30. ročníku soutěže Czech Press Photo. 500 tištěných snímků a 250 fotografií v obrazovkách a projekcích celkem od 80 autorů a autorek reflektují uplynulý rok a jeho zásadní události. Vítězové jubilejního ročníku Czech Press Photo byli vyhlášeni na slavnostním ceremoniálu v Národním muzeu 9. ledna 2025 za účasti prezidenta republiky Petra Pavla. Fotografií roku se stal olympijský snímek překážkového běhu ze série Petra Davida Joska, který zachytil na letošních Olympijských hrách v Paříži.
| Národní muzeum