Národní muzeum··7 min

V Národním muzeu byla otevřena výstava jubilejního 30. ročníku Czech Press Photo

Národní muzeum

Národní muzeum

Národní muzeum v Praze (zkratka NM, od roku 1848 České muzeum, v letech 1854–1919 Museum Království českého) je nejvýznamnější česká muzejní instituce. Bylo založeno za vlády Františka I. v roce 1818 jako Wlastenské museum a sestávalo ze soukromých sbírek tehdejší české šlechty. Poslední významná rekonstrukce byla dokončena v říjnu 2018, na sté výročí vzniku Československa.

Tisková zpráva

Nová budova Národního muzea hostí od 10. ledna výstavu fotografií 30. ročníku soutěže Czech Press Photo. 500 tištěných snímků a 250 fotografií v obrazovkách a projekcích celkem od 80 autorů a autorek reflektují uplynulý rok a jeho zásadní události. Vítězové jubilejního ročníku Czech Press Photo byli vyhlášeni na slavnostním ceremoniálu v Národním muzeu 9. ledna 2025 za účasti prezidenta republiky Petra Pavla. Fotografií roku se stal olympijský snímek překážkového běhu ze série Petra Davida Joska, který zachytil na letošních Olympijských hrách v Paříži.

Do 30. ročníku se tentokrát přihlásilo 256 autorů a autorek z Česka i Slovenska, kteří zaslali více než čtyři a půl tisíce prací. V letošní soutěži, která proběhla pod záštitou prezidenta republiky, Ministerstva kultury ČR a primátora hlavního města Prahy, bylo stejně jako loni vypsáno osm fotografických kategorií. Návštěvníci se tak mohou těšit na snímky z oblasti kultury, umění, sportu, životního prostředí, každodenního života, ale i na reportážní a portrétní fotky.

Držitele grantu, tedy ročního tvůrčího stipendia, osobně vybral pražský primátor Bohuslav Svoboda, který ocenil soubor In Casual Way Petra Topiče. Autor se v něm snaží zachytit město a jeho obyvatele v esteticky čistých barevných kompozicích. Zároveň se zaměřuje na drobné manýry, které lidé do veřejného prostoru bezprostředně vnášejí. Součástí výstavní kolekce je i soubor Víta Šimánka, který dokumentoval výstavbu v Praze a získal grant primátora v loňském roce. Zároveň se na výstavě představí dánský fotograf Mads Nissen a dvoudobý projekt Sangre Blanca – Prohraná válka proti kokainu.

„Národní muzeum je symbolem naší kultury, historie a státnosti. V našich výstavách a expozicích prezentujeme významné události, osobnosti a momenty dějin. Výstava Czech Press Photo nám prostřednictvím vystavených fotografií pomáhá stavět most mezi minulostí a současností, a přinášet do Národního muzea také aktuální společenská a kulturní témata. Jsem rád, že jsme společně s Czech Photo vytvořili tradici, která trvá už pátým rokem a díky které si mohou návštěvníci Národního muzea připomenout nejen nejsilnější a nejzajímavější okamžiky uplynulého roku, ale také nahlédnout do obyčejných osudů běžných lidí tak, jak je zachytili profesionálové i mladí talentovaní fotografové,“ říká Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea.

Czech Photo Junior bylo v rámci soutěže Czech Press Photo vyhlášeno už potřetí. Letošního ročníku se zúčastnili mladí fotografové ze základních a středních škol, kteří zaslali téměř 1500 snímků.

„Jsme nadšeni, že i letošní ročník soutěže Czech Photo Junior přilákal tolik mladých talentů ze základních a středních škol, kteří nám zaslali téměř 1500 fotografií. Je vidět, že juniorští fotografové mají schopnost a chuť zachytit svět kolem sebe a sdílet své pohledy na aktuální témata. Oceněné a vybrané snímky jsou k vidění nejen v prestižních prostorách Národního muzea, ale také ve větším formátu v jedinečné venkovní expozici před Fragment Gallery v Karlíně. Podpora mladé generace autorů je pro nás klíčová, protože věříme, že právě oni budou jednou formovat vizuální svědectví o naší době,“ říká Veronika Souralová, ředitelka Czech Photo.

Výstava bude v Nové budově Národního muzea otevřena až do 23. dubna 2025. Její součástí bude také doprovodný program, jako jsou přednášky či komentované prohlídky.

VÝSLEDKY CZECH PRESS PHOTO 2024

AKTUALITA

1. místo: Anna Boháčová / Mafra, a.s / Tragická střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy

2. místo: Petr Topič / Mafra, a.s. / Povodeň

3. místo: Martin Divíšek / EPA / Izrael po útoku 7. října

REPORTÁŽ

1. místo: Lenka Klicperová / Reportérky / Třetí rok

2. místo: Jana Ašenbrennerová / Bůh zraku

3. místo: Ray Baseley / Forum 24 / Týdny protestů v Gruzii

KAŽDODENNÍ ŽIVOT

1. místo: Michaela Kročáková / Fenomén Hobby horse

2. místo: David Sládek / Koňský trh v Appleby 2024

3. místo: Jana Kupčáková / Ulice New Yorku

PORTRÉT

1. místo: Zdeněk Dvořák / Ze života klauna

2. místo: Zuzana Bönisch / Osamocený prezident

3. místo: Björn Steinz / "Kafka" Herec Joel Basman na Karlově mostě před východem slunce

LIDÉ, O KTERÝCH SE MLUVÍ

1. místo: Dominik Kučera / Vít Rakušan a Debaty bez cenzury

2. místo: Matej Kalina / News and Media Holding / 80 let v paměti

3. místo: Ondřej Deml / ČTK / Poslední rozloučení

UMĚNÍ A KULTURA

1. místo: Roman Vondrouš / ČTK / Všesokolský slet

2. místo: Martin Veselý / Mafra a.s./ Brutalisti

3. místo: Milan Jaroš / Respekt / Balon s olympijským ohněm, Paříž, červenec srpen 2024

SPORT

1. místo: Petr David Josek / AP / Atletika na Olympiádě v Paříži 2024

2. místo: Martin Divíšek / EPA / Šerm na olympijských hrách v Paříži

3. místo: Ray Baseley / Forum 24 / Češi vyhráli mistrovství světa v hokeji!

ČLOVĚK A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

1. místo: Michal Turek / Seznam Zprávy / Španělské problémy se suchem

2. místo: Jarka Novotná / Pod ochranou

3. místo: Michal Šula / Seznam Zprávy / České hory bez sněhu

CZECH PHOTO JUNIOR 2024

KATEGORIE MLADŠÍ ŽÁCI

1. místo: Oliver Fischer / Můj děda včelař

2. místo: Daniela a Kristýna Tkáčikovi / Na výletě v Praze

3. místo: Zuzana Kučmášová / Cowboy baby

KATEGORIE STARŠÍ ŽÁCI

1. místo: Lucie Žilavá / Dráty

2. místo: Lucie Hrušková / Most mezi generacemi

3. místo: Tereza Pšenicová / Sára

KATEGORIE STUDENTI STŘEDNÍCH ŠKOL

1. místo: Klára Mia Krečmerová / Zrození života

2. místo: Vojtěch Gregor / Obchod s dobrými skutky

3. místo: Matyáš Čech / Zrození démona

PARTNERSKÉ CENY

Grant Prahy – Petr Topič / Mafra, a.s. / In Casual Way

Cena Českého rozhlasu – Radiožurnál: Martin Divíšek / EPA Images / Izrael po útoku 7. října

Cena Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové: Milan Jaroš / Respekt / Povodně na Jesenicku, září 2024

Canon Junior Award: Michal Zelinka / INCORP Images / Oslavy mistrů světa na Staroměstském náměstí

Cenu Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR): Petr Topič / Mafra / Válka na Ukrajině

Cena SAMSUNG: Václav Šilha / Pygmejové z kmene Baka

Stipendium ČTK pro mladého autora do 26 let: Tadeáš Kamínek / Mistrovství světa a Mistrovství České republiky v jízdě na veslařském trenažeru 2024

Cena čtenářů magazínu Lidé a Země: Milan Jaroš / Balon s olympijským ohněm

Nominované fotografie naleznete na adrese www.czechphoto.org.

Zdroj: www.nm.cz

Další články

Další články od Národní muzeum

Jarní sezóna v Národopisném muzeu přináší dvě nové výstavy odhalující unikáty české lidové kultury

Jarní sezóna v Národopisném muzeu přináší dvě nové výstavy odhalující unikáty české lidové kultury

Po zimní přestávce otevřelo 2. dubna Národní muzeum znovu brány Národopisného muzea v Kinského zahradě. Kromě stálé expozice České lidové kultury přináší aktuální sezóna hned dvě nové výstavy. Projekt Slasti a neřesti provede návštěvníky pozitivními i stinnými stránkami prožitků, které jsou součástí lidové kultury 19. a 20. století. Výstava Příběhy za sklem přiblíží jeden z nejběžnějších, ale méně známých druhů umění 19. století – skleněné podmalby – a zprostředkuje restaurátorské postupy odborníků z Národního muzea.
| Národní muzeum
Muzeum české loutky a cirkusu Národního muzea představí loutky z libereckého Naivního divadla

Muzeum české loutky a cirkusu Národního muzea představí loutky z libereckého Naivního divadla

Ve čtvrtek 3. dubna 2025 se v prachatickém Muzeu české loutky a cirkusu otevírá další z cyklu výstav mapujících vznik a působení nejvýznamnějších českých loutkových divadel. Návštěvníkům se tentokrát představí liberecké Naivní divadlo, které bylo založeno jako jedno z prvních profesionálních divadel v Československu a jehož inscenace znají diváci po celém světě.
| Národní muzeum
Čingischán a jeho svět na unikátní výstavě v Národním muzeu

Čingischán a jeho svět na unikátní výstavě v Národním muzeu

Národní muzeum společně s Národním muzeem Čingischán zahajuje 11. března 2025 první ze svých letošních výjimečných výstavních projektů. Jméno mu dala mimořádná osobnost světových dějin: Čingischán. Náplň výstavy je ale mnohem širší a nesoustřeďuje se pouze na život a dobu legendárního dobyvatele a zakladatele jedné z největších historických říší. Unikátní výstavu Čingischán bude mít veřejnost možnost navštívit v Historické budově po dobu téměř čtyř měsíců, tedy do 22. června. Výstava přitom nabídne jedinečné předměty světového kulturního dědictví, které jsou v zahraničí prezentovány jen zcela výjimečně, a to ze sbírek Národního muzea Čingischán v mongolském Ulánbátaru a z Archeologického ústavu Mongolské akademie věd. Výstava, doplněná o neméně unikátními předměty z depozitářů Národního muzea, provede návštěvníky světem velikého chána v první čtvrtině 13. století i staletími před ním a po něm. Návštěvníci se mohou těšit na poklady z monumentálních podzemních hrobek hunských panovníků, zbraně a jezdeckou výstroj obávaných mongolských jezdců, připomínky jejich tažení, která na staletí změnila velkou část tehdy známého světa a také předměty poskytující vhled do tajemného duchovního světa a mystiky dávných Mongolů, jejich každodennosti a osobních příběhů. Výstava, zahrnující více než 260 exponátů či souborů předmětů, představí ve třech výstavních sálech vzácné zlaté šperky, zbraně, oděvy, rituální masky, malby, keramiku či jezdecké vybavení včetně nejvzácnějšího exponátu z doby Velké Mongolské říše, unikátního dřevěného koňské sedla.
| Národní muzeum
Národní muzeum pokračuje v pomoci při záchraně kulturního dědictví Ukrajiny, kam vysílá novou, technologicky unikátní digitalizační stanici Archa III

Národní muzeum pokračuje v pomoci při záchraně kulturního dědictví Ukrajiny, kam vysílá novou, technologicky unikátní digitalizační stanici Archa III

V rámci projektu Archa, který je součástí iniciativy Podpora ukrajinské kultury, za kterou stojí Ministerstvo kultury ČR a Český výbor ICOM, vyšle Národní muzeum na válkou zasaženou Ukrajinu novou digitalizační stanici Archa III. Cílem technologicky unikátního projektu, který je naplánován na dva roky, je ochrana a podpora ukrajinského kulturního dědictví. Program zahrnuje několik projektů a vzniká za podpory Nadace Karel Komárek Family Foundation.
| Národní muzeum
Národní muzeum vystaví typografické skvosty italského tiskaře Bodoniho

Národní muzeum vystaví typografické skvosty italského tiskaře Bodoniho

Národní muzeum otevírá v pátek 7. února 2025 v Historické budově výstavu s názvem Typograf G. Bodoni. Unikátní tisky ze sbírek Knihovny Národního muzea představí život a dílo Giambattisty Bodoniho, jednoho z nejvýznamnějších typografů a písmařů v dějinách.
| Národní muzeum
Ikonický předek člověka Australopithecus afarensis „Lucy“ společně se „Selam“ v srpnu zavítá do Prahy! Národní muzeum společně s Ministerstvem cestovního ruchu Etiopie představí veřejnosti jedny z nejcennějších a nejstarších paleoantropologických exponátů

Ikonický předek člověka Australopithecus afarensis „Lucy“ společně se „Selam“ v srpnu zavítá do Prahy! Národní muzeum společně s Ministerstvem cestovního ruchu Etiopie představí veřejnosti jedny z nejcennějších a nejstarších paleoantropologických exponátů

Jeden z nejcennějších a nejstarších paleoantropologických exponátů na světě bude od 25. srpna tohoto roku vystaven v úvodním sále Člověk a jeho předchůdci nové expozice Lidé v Historické budově Národního muzea. 3,2 milionu let starou fosilii druhu Australopithecus afarensis zapůjčenou z Národního muzea Etiopie v Addis Abebě budou moci návštěvníci obdivovat plných 60 dnů. V Evropě budou originální kosterní pozůstatky jednoho z nejstarších předků člověka vystaveny poprvé v historii. Do Prahy rovněž zavítá Selam, fosilie malého dítěte identického druhu jako Lucy, avšak zhruba o 100 tisíc let starší, která byla nalezena ve stejné lokalitě o 25 let později. Oba exponáty jsou nejcennějšími předměty národního kulturního dědictví Etiopie a jejich zápůjčka se koná na základě dohody obou zemí za podpory Ministerstva kultury ČR a Ministerstva cestovního ruchu Etiopie.
| Národní muzeum
Návštěvnost v Národním muzeu opět lámala rekordy, v letošním roce uvede dva světové výstavní projekty a otevře novou expozici

Návštěvnost v Národním muzeu opět lámala rekordy, v letošním roce uvede dva světové výstavní projekty a otevře novou expozici

Národní muzeum má za sebou další úspěšnou sezónu. Díky atraktivní nabídce výstav i populárním expozicím prošlo branami Muzejního komplexu a dalšími budovami Národního muzea během loňského roku 1 233 360 návštěvníků, což je o 88 tisíc více než v roce 2023. I letos chystá Národní muzeum pro své návštěvníky zajímavé výstavní novinky. Dvě zcela jedinečné světové výstavy, a to výstavu Čingischán pořádanou ve spolupráci s Národním muzeem Čingischán v Mongolsku a výstavu Sto pokladů, sto příběhů z Národního palácového muzea na Taiwanu. Návštěvníci se též mohou těšit na další stálou expozici s názvem Lidé.
| Národní muzeum
V Národním muzeu byla otevřena výstava jubilejního 30. ročníku Czech Press Photo

V Národním muzeu byla otevřena výstava jubilejního 30. ročníku Czech Press Photo

Nová budova Národního muzea hostí od 10. ledna výstavu fotografií 30. ročníku soutěže Czech Press Photo. 500 tištěných snímků a 250 fotografií v obrazovkách a projekcích celkem od 80 autorů a autorek reflektují uplynulý rok a jeho zásadní události. Vítězové jubilejního ročníku Czech Press Photo byli vyhlášeni na slavnostním ceremoniálu v Národním muzeu 9. ledna 2025 za účasti prezidenta republiky Petra Pavla. Fotografií roku se stal olympijský snímek překážkového běhu ze série Petra Davida Joska, který zachytil na letošních Olympijských hrách v Paříži.
| Národní muzeum
V Národním muzeu se uskutečnilo rozsáhlé cvičení zdravotníků

V Národním muzeu se uskutečnilo rozsáhlé cvičení zdravotníků

V pátek 13. prosince 2024 se v Národním muzeu uskutečnilo rozsáhlé simulační cvičení zdravotníků, které mělo za cíl proškolit v reálném prostředí lékaře a záchranáře v postupech během mimořádných událostí spojených s kritickými stavy v těhotenství. Národní muzeum se do akcí Integrovaného záchranného systému zapojuje pravidelně, aby zajistilo co nejvyšší úroveň bezpečnosti a ochrany svých návštěvníků.
| Národní muzeum
Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby – 20 let v Karmelitské ulici

Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby – 20 let v Karmelitské ulici

V listopadu oslaví České muzeum hudby dvacet let od svého přestěhování do budovy bývalého barokního kostela sv. Máří Magdaleny na Malé Straně. Při této příležitosti muzeum pořádá v sobotu 23. listopadu den otevřených dveří se vstupem zdarma. Návštěvníci se mohou těšit od 10. do 19. hodiny na poutavý program, který zahrnuje prohlídky skrytých zákoutí muzea, zábavná stanoviště pro děti i unikátní koncert, při kterém „zpívající ruce“ promění živou hudbu ve vizuální zážitek.
| Národní muzeum