Neformální ministerská konference k 15. výročí Úmluvy Rady Evropy o ochraně dětí před sexuálním vykořisťováním a sexuálním zneužíváním se konala v maltské Vallettě. Ministryně spravedlnosti Eva Decroix zde zdůraznila potřebu ochrany dětí v digitálním věku.
Úmluva Rady Evropy o ochraně dětí před sexuálním vykořisťováním a sexuálním zneužíváním (tzv. Lanzarotská úmluva) je první mezinárodně závazný dokument, který komplexně upravuje prevenci, trestní stíhání a ochranu dětí před sexuálním zneužíváním a vykořisťováním. Úmluva byla přijata v roce 2007 a vstoupila v platnost v roce 2010. Česká republika Lanzarotskou úmluvu ratifikovala v roce 2016.
U příležitosti 15. výročí vstupu v platnost Lanzarotské úmluvy se ve dnech 30.6 a 1.7. koná ve Vallettě neformální zasedání ministrů mající ve své působnosti právní ochranu dětí. Cílem je jednak bilancovat dosažené výsledky, jednak pojmenovat přetrvávající výzvy a společně formulovat další kroky pro účinnější ochranu dětí před sexuálním zneužíváním a vykořisťováním. Konferenci hostí Malta, která v současné době předsedá Radě Evropy, a to pod vedením ministrem pro sociální politiku a práva dětí Michaelem Falzonem.
Konference byla rozdělena do čtyř tematických bloků – od bilance 15 let fungování Lanzarotské úmluvy, přes nové formy hrozeb, až po roli legislativy, prevence a mezinárodní spolupráce. Česká republika byla zastoupena ministryní spravedlnosti paní Evou Decroix, která vystoupila v rámci bloku „Keeping harm away from children“ zaměřeného na ochranu dětí v kontextu technologického pokroku.
„Ochrana dětí není jen otázkou paragrafů, ale především důvěry – důvěry dítěte, že bude vyslyšeno, a důvěry společnosti, že právo chrání ty nejzranitelnější,“ uvedla kromě jiného ministryně ve svém projevu. Dále upozornila, že technologie – včetně umělé inteligence – se vyvíjejí rychleji než právní rámce a preventivní nástroje. Česká republika podle jejích slov přijímá v této oblasti konkrétní legislativní kroky: například snížení věkové hranice pro posuzování bezbrannosti u trestného činu znásilnění na 12 let, zavedení funkce dětského ombudsmana a přípravu tzv. dětského certifikátu. V oblasti prevence ocenila české iniciativy jako je projekt E-bezpečí, aplikace FaceUp či komunitní vzdělávání, které do digitální bezpečnosti aktivně zapojuje i starší generace. Zásadní roli podle ministryně hrají školy, rodiče i mezioborová spolupráce. „Jen pokud se propojí všechny články systému – školy, rodiny, sociální služby, policie a neziskový sektor – lze skutečně chránit děti v digitálním světě,“ dodala.
Na konferenci dále vystoupili např. předsedkyně Lanzarotského výboru Maria José Castello Branco, zvláštní zpravodajka OSN pro prodej a sexuální vykořisťování dětí Mama Fatima Singhateh a přeživší a aktivista Matthew McVarish. Závěrem byla přijata deklarace shrnující dosažené výsledky a výzvy do budoucna, včetně odkazu na cíle OSN pro udržitelný rozvoj (UNSDGs) a další mezinárodní iniciativy.
Vladimír Řepka, tiskový mluvčí Ministerstva spravedlnosti
Valletta, Malta, 1. července 2025
Zdroj: msp.gov.cz