Upozornění na vznikající dluh obdrželo od srpna do konce roku čtvrt milionu klientů VZP. Více než polovina z nich, tj. 129 tisíc, na výzvu zareagovala a dlužnou částku uhradila. Celkem se tak VZP podařilo v průběhu podzimních a zimních měsíců vybrat téměř miliardu korun. Na počínající dluh VZP klienty (samoplátce i firmy) upozorňuje formou SMS, e-mailem či zprávou v datové schránce.
Osloveni byli zatím klienti, jejichž dluh překročil tisíc korun, v letošním roce bude VZP postupovat stejně také v případě klientů s dluhem od pěti set korun výš. „Jedná se o závazky, které vzniknou často spíše přehlédnutím či opomenutím klienta. Dluhy nejsou starší než šest měsíců a v průměru dosahují několika tisíc korun. Efektivita výběru je zde proto podstatně vyšší než u vymáhání pohledávek obecně,“ vysvětluje ředitel VZP Zdeněk Kabátek.
Měkké vymáhání srpen–prosinec 2024
- Počet rozeslaných výzev: 243 984 klientů
- Z toho dluh uhradilo: 128 638 klientů, tj. 53 % oslovených
- Celková dlužná částka: 2 134 044 899,- Kč
- Celková uhrazená částka: 947 782 620 Kč, tj. 44 % dlužné částky
Co je to měkké vymáhání a jak probíhá?
Měkké vymáhání je první fáze procesu vymáhání dluhu, kdy se zdravotní pojišťovna snaží informovat dlužníka o existujícím nedoplatku a dát mu prostor dluh dobrovolně uhradit. Tento přístup může být díky krátké časové lhůtě od vzniku dluhu šetrný, nevyužívá tvrdých právních prostředků, jako je exekuce nebo soudní řízení.
Koho se nejčastěji měkké vymáhání týká?
Nejčastěji k dluhu na zdravotním pojištění dochází u osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), které neplatí včas nastavené zálohy, nebo u osob, které ztratily zaměstnání a nejsou přihlášeny na úřadu práce.
Co se stane, pokud oznámení o dluhu nebudu řešit?
Pokud dlužník na oznámení nereaguje, obdrží formální výzvu k úhradě dluhu. V další fázi se již k dlužné částce mohou připočítat i další náklady spojené s vymáháním dluhu či penále. Situace může dospět až k soudnímu řízení a následné exekuci.
Jak poznám, že se nejedná o podvodnou zprávu?
Zprávy zasílané VZP jsou výhradně informačního charakteru a nikdy neobsahují žádné výzvy k poskytnutí osobních údajů ani pokyny k platbě. Pouze klienta informují o vzniku a výši dluhu. V případě pochybností je možné si stav svého účtu ověřit prostřednictvím aplikace Moje VZP, případně se o pravosti zprávy přesvědčit na [email protected] (například snímkem obrazovky či přeposláním e-mailu).
Viktorie Plívová
tisková mluvčí
Zdroj: www.vzp.cz