Deloitte··9 min

Deloitte: Generativní AI čelí výzvám v oblasti rizik a práce s daty, ukazuje nová studie Deloitte

Deloitte

Deloitte

Deloitte je mezinárodní poradenská a auditorská společnost se sídlem v New Yorku. Společnost byla založena v roce 1845 a má pobočky ve více než 150 zemích. Deloitte je jednou z největších poradenských společností na světě a zaměstnává více než 300 000 lidí.

Tisková zpráva

- Navzdory rostoucím investicím a počátečnímu nadšení zůstávají správa rizik a práce s daty klíčovými výzvami pro širší využívání generativní umělé inteligence (GenAI). Třetí čtvrtletní zpráva Deloitte AI Institute™ o stavu generativní AI ve firmách ukazuje, že dvě třetiny organizací (67 %) zvyšují investice do GenAI díky jejímu prokázanému potenciálu. Zpráva však také zdůrazňuje, že překážky, jako jsou problémy s daty a řízením rizik, brání plnému rozvoji a tlumí nadšení vedoucích pracovníků. Ukazuje se, že pro pokračující investice bude klíčové prokázat hodnotu nasazení GenAI a překonat výzvy spojené s jejím efektivním začleněním do organizačních struktur.

Deloitte AI Institute™ zveřejnilo třetí čtvrtletní vydání své zprávy o stavu generativní umělé inteligence ve firmách. Ta přináší přehled o aktuálním stavu zavádění a využívání GenAI a odhaluje, jak organizace překonávají překážky a dosahují měřitelných výsledků s pomocí této technologie. Zpráva s názvem „Stav generativní AI ve firmách“ vychází z průzkumu mezi 2 770 respondenty na úrovni ředitelů a vedoucích pracovníků ve 14 zemích. Ačkoli uvádějí respondenti různou úroveň znalostí generativní AI, mají všichni s touto technologií zkušenosti a aktivně ji testují nebo zavádějí ve svých organizacích.

Stav generativní AI ve firmách

Čtěte více (EN)

„S tím, jak se začínají projevovat přínosy z prvních úspěšných experimentů a případů použití, začíná klíčové období pro generativní umělou inteligenci, kdy se budou srovnávat vysoká očekávání ze strany vedoucích pracovníků, s výzvami, jako jsou zajištění kvality dat, řízení investičních nákladů, efektivní měření výsledků a přizpůsobení se měnícímu se regulačnímu prostředí. Průzkum za 3. čtvrtletí ukazuje, že pro překonání těchto překážek a plné využití potenciálu generativní AI je nyní klíčové efektivní řízení změn a hluboká integrace této technologie do struktur organizací,“ uvádí Jim Rowan, ředitel a lídr oddělení aplikované umělé inteligence společnosti Deloitte Consulting LLP.

„Nadále vidíme nadšení pro GenAI napříč organizacemi a lídři z této technologie dokáží těžit maximum díky zapojení do důležitých byznysových funkcí a procesů. Náš průzkum ukazuje, že hlavní výhody GenAI dalece přesahují pouhé zvýšení efektivity, produktivity a snížení nákladů. Více než polovina respondentů zdůrazňuje přínosy, jako jsou větší míra inovací, zlepšení produktů a služeb nebo posílení vztahů se zákazníky. Široké spektrum oblastí, ve kterých má GenAI přínos, dokazuje obrovský potenciál a všestrannost této transformativní technologie,“ říká Costi Perricos, vedoucí oddělení generativní umělé inteligence Deloitte Global.

Podle průzkumu vedoucí pracovníci a členové správních rad se nadále vkládají do GenAI naděje, přistupují k ní však nyní s větší obezřetností. Zájem zůstává „vysoký“ nebo „velmi vysoký“ u 63 % vrcholných manažerů a 53 % členů vedení. Tato čísla však od studie z 1. čtvrtletí klesla, a to o 11 procentních bodů u manažerů a o 8 bodů u vedení společností. Ačkoli je cílem zvolit a rychle vyvinout projekty GenAI s nejvyšším potenciálem, mnoho iniciativ stále zůstává ve fázi pilotních projektů nebo testování. Většina (68 %) respondentů dosud uvedla do praxe nejvýše 30 % svých pokusů o využití GenAI.

Toto zjištění zaujalo i odborníka na AI z Deloitte Česká republika, Jana Hejtmánka: „Ve studii mě především zaujalo, kolik GenAI projektů z celkového počtu typicky uspělo za poslední rok. Ze studie vyplývá, že obvykle uspěje méně než 30 % projektů. Díky diskusím s klienty jsme dokázali najít příčinu – firmy často spouští projekty v nadšení z AI a co nového umí, zatímco business case a dopady na firmu jsou upozaděny. Většina firem ale dokázala alespoň jeden projekt úspěšně dokončit a nasadit do produkce, takže teď se soustředí na to, co konkrétně AI přináší a jaký bude dopad. To zahrnuje i zastavení některých AI projektů, které narazily na problémy s daty, bezpečností nebo rychlostí týmu, a probíhá restrukturalizace a racionalizace projektů využívajících AI.”

Data se stávají stěžejním tématem pro lídry, kteří se věnují umělé inteligenci, přičemž 75 % organizací zvyšuje své investice do správy dat v souvislosti s využíváním GenAI. Nicméně, jak se organizace snaží rozšířit používání GenAI, objevují se nečekané překážky – problémy spojené s daty vedly 55 % dotazovaných organizací k tomu, že se vyhnuly některým případům použití GenAI. Řešení nedostatků v oblasti dat se ukazuje jako klíčový krok pro splnění specifických požadavků GenAI na správu dat. Organizace proto posilují zabezpečení dat (54 %), zlepšují postupy pro zajištění kvality dat (48 %) a aktualizují rámce pro správu dat nebo vytvářejí nové datové politiky (45 %).

Ačkoli si respondenti uvědomují, že řízení rizik spojených s GenAI je klíčové, tři ze čtyř nejčastěji uváděných překážek úspěšného nasazení GenAI souvisí s riziky, a to včetně obav z dodržování regulačních předpisů (36 %), obtíží při řízení rizik (30 %) a chybějícího modelu řízení (29 %). Tyto obavy pravděpodobně pramení ze specifických rizik spojených s GenAI, jako je zaujatost modelu („bias“), nesprávné výsledky („halucinace“), nové obavy o soukromí, ztráta důvěry a ochrana nových oblastí zranitelnosti. Aby pomohly vybudovat důvěru a zajistit odpovědné používání, pracují organizace na vybudování nových kontrolních mechanismů a nástrojů pro dohled. Mezi nejčastější kroky patří vytvoření řídicího rámce správy používání nástrojů a aplikací GenAI (51 %), sledování regulačních požadavků a zajištění jejich dodržování (49 %) a provádění interních auditů nebo testů nástrojů a aplikací GenAI (43 %).

Při překračování fáze pilotních projektů má 41 % dotazovaných společností problémy s přesným definováním a měřením dopadů svých iniciativ v oblasti GenAI. Pouze 16 % z nich pravidelně předkládá finančním ředitelům zprávy o hodnotě, kterou GenAI vytváří. S tím, jak aplikace a případy použití dozrávají, budou lídři méně ochotní investovat pouze na základě ambiciózních vizí a obav z promeškání příležitosti – měření se tak stává klíčovým faktorem pro udržení zájmu a podpory ze strany vedení a představenstev. Organizace k prokázání hodnoty využívají konkrétní klíčové ukazatele výkonnosti (48 %), vytvářejí rámec pro hodnocení investic do GenAI (38 %) a sledují změny v produktivitě zaměstnanců (38 %).

Tato zpráva je třetím ze série čtvrtletních průzkumů, jejichž cílem je sledovat zavádění GenAI ve firmách. Tento průzkum navazuje na předchozí zprávy společnosti Deloitte „Stav AI ve firmách“, které se publikují již šestým rokem. Aktuální vlna průzkumu probíhala od května do června 2024 na vzorku 2 770 vedoucích pracovníků z oblastí byznysu a technologií, kteří se přímo podílejí na pilotování nebo implementaci generativní AI ve významných organizacích ve 14 zemích a v šesti odvětvích: spotřebitelském; energetickém a průmyslovém; finančních službách; přírodních vědách a zdravotní péči, technologiích, médiích a telekomunikacích; a vládních a veřejných službách.

O Deloitte

O Deloitte

O Deloitte

O Deloitte

O Deloitte

O Deloitte

O Deloitte

O Deloitte

O Deloitte

O Deloitte

O Deloitte

O Deloitte

Deloitte označuje jednu či více společností globální sítě členských společností Deloitte Touche Tohmatsu Limited („DTTL“) a jejich dceřiné a přidružené subjekty (souhrnně „organizace Deloitte“). Společnost DTTL (rovněž označovaná jako „Deloitte Global“) a každá z jejích členských společností a jejich přidružených subjektů je samostatným a nezávislým právním subjektem, který není oprávněn zavazovat nebo přijímat závazky za jinou z těchto členských společností a jejich přidružených subjektů ve vztahu k třetím stranám. Společnost DTTL a každá členská společnost a přidružený subjekt nese odpovědnost pouze za své vlastní jednání či pochybení, nikoli za jednání či pochybení jiných členských společností či přidružených subjektů. Společnost DTTL služby klientům neposkytuje. Více informací najdete na adrese www.deloitte.com/cz/onas.

Zdroj: www2.deloitte.com

Další články

Další články od Deloitte

Růst cen bytů pokračoval stejnou rychlostí. Nejvíce stoupl Zlín, nejvyšší propad hlásí Jihočeský kraj

Růst cen bytů pokračoval stejnou rychlostí. Nejvíce stoupl Zlín, nejvyšší propad hlásí Jihočeský kraj

Během třetího čtvrtletí loňského roku došlo na českém nemovitostním trhu prakticky ke stejnému růstu prodaných bytů jako ve druhém kvartálu. Po období poklesu tak už čtvrté čtvrtletí v řadě průměrná cena rostla, konkrétně o 2,3 % na 104 100 Kč za metr čtvereční, oproti růstu 2,4 % a 101 700 Kč za metr během loňského jara. Vyplývá to z dat žebříčku Deloitte Real Index, který pravidelně vydává největší poradenská společnost Deloitte.
| Deloitte
Sedmero zásadních legislativních změn, které mohou otřást byznysem v roce 2025

Sedmero zásadních legislativních změn, které mohou otřást byznysem v roce 2025

– Rok 2025 přinese zásadní legislativní změny, které výrazně ovlivní fungování českých firem. Přehled nejvýznamnějších novinek, zahrnujících nové požadavky na kybernetickou bezpečnost, digitalizaci, ochranu životního prostředí a pracovní vztahy, představují experti z advokátní kanceláři Deloitte Legal. Firmy budou muset investovat do IT bezpečnosti, řízení rizik i do sledování dodavatelských řetězců, aby se přizpůsobily novým pravidlům a vyhnuly se sankcím.
| Deloitte
Největší české transakce léta: Nordic Telecom a Tedom. Evropské fůze a akvizice rostly o 7 %. Poslední letošní kvartál ale očekávejte mírný pokles, předpovídají experti Deloitte

Největší české transakce léta: Nordic Telecom a Tedom. Evropské fůze a akvizice rostly o 7 %. Poslední letošní kvartál ale očekávejte mírný pokles, předpovídají experti Deloitte

– Aktivita na evropském trhu fúzí a akvizic se ve třetím čtvrtletí letošního roku i nadále zvyšovala. Podle expertů zejména díky klesající inflaci, snižování eurových úrokových sazeb a pokračujícímu pozitivnímu vývoji na akciových trzích. V závěru letošního roku však podle predikce Deloitte M&A Index dojde k mírnému zpomalení. Jedním z důvodů může být podle expertů Deloitte to, že některé společnosti mohly kvůli americkým prezidentským volbám pozdržet realizaci velkých transakcí.
| Deloitte
Nájmy na Praze 2 poprvé dražší než na Starém Městě. Nejvyšší narůst činží hlásí Olomouc a Brno, nejnižší naopak Zlín

Nájmy na Praze 2 poprvé dražší než na Starém Městě. Nejvyšší narůst činží hlásí Olomouc a Brno, nejnižší naopak Zlín

- Průměrná cena za metr čtvereční nájemního bydlení v Česku během třetího kvartálu letošního roku stoupla o 1,6 % na 310 korun. Vyplývá to z Deloitte Rent Indexu, kterým poradenská společnost Deloitte pravidelně srovnává průměrné ceny nájemního bydlení napříč Českem.
| Deloitte
Máme za sebou úspěšný hackathon zaměřený na AI, Machine Learning a digitální analytiku.

Máme za sebou úspěšný hackathon zaměřený na AI, Machine Learning a digitální analytiku.

- Ve výjimečných pražských prostorách Komerční banky na Václavském náměstí se minulou středu sešlo 43 účastníků, kteří se rozdělili do 9 týmů a následujících 48 hodin strávili řešením zadaných výzev rozdělených do tří oblastí.
| Deloitte
Českým startupům se otevírají dveře do Kanady i k lepším platebním řešením. Program Fast 50 navázal spolupráci s Visa a TBDC

Českým startupům se otevírají dveře do Kanady i k lepším platebním řešením. Program Fast 50 navázal spolupráci s Visa a TBDC

– Program Deloitte Technology Fast 50 zahájil spolupráci se společností VISA a inkubátorem Toronto Business Development Center (TBDC). Fast 50 hodnotí a podporuje nejrychleji rostoucí technologické společnosti ve střední a východní Evropě. Díky partnerství s TBDC bude nyní českým startupům pomáhat i se vstupem na trh v Kanadě a celé severní Americe. Spolupráce s Visa zase firmám poskytne lepší možnosti v oblasti bezhotovostních a online platebních systémů.
| Deloitte
Česko zažívá startupový boom. Ty ale naráží na legislativní bariéry: Společnosti volají po modernizaci zákonů i technologické transformaci

Česko zažívá startupový boom. Ty ale naráží na legislativní bariéry: Společnosti volají po modernizaci zákonů i technologické transformaci

- Česká republika je zemí s výrazným startupovým potenciálem, řada firem však dlouhodobě naráží na legislativní překážky v podobě administrativní zátěže, vysokých daní a nízké podpory ze strany státu. Nedostatky v oblasti legislativy mohou do budoucna vést k odlivu inovativních společností do zahraničí. Dle ankety mezi českými startupy v rámci programu Fast 50 do zahraničí expandovalo 8 z 10 dotazovaných startupů. Pro to, aby se Česko mohlo stát skutečnou evropskou technologickou velmocí je podle expertů společnosti Deloitte zapotřebí snížit byrokratickou zátěž a posílit podporu v oblasti digitální transformace.
| Deloitte
Banky se zaměřují na UX a personalizaci služeb, ukazuje studie Digital Banking Maturity 2024

Banky se zaměřují na UX a personalizaci služeb, ukazuje studie Digital Banking Maturity 2024

– Podle Deloitte dnes nejúspěšnější banky kladou důraz na zlepšení uživatelského zážitku, využívají umělou inteligenci i nové obchodní modely. Vyplynulo to z výsledků studie Digital Banking Maturity 2024 (DBM 2024), která odhaluje klíčové trendy v digitálním bankovnictví. Mezi zásadní trendy patří rozvoj online investičních produktů, digitalizace hypoték a efektivnější řízení IT provozu. České banky se v těchto oblastech aktivně angažují, přičemž jejich investice do inovací a technologií výrazně zrychlují digitální pokrok.
| Deloitte
České firmy vydaly v prvním pololetí 2024 dluhopisy za 34,9 miliardy korun, téměř dosáhly celoročního objemu emisí z roku 2023

České firmy vydaly v prvním pololetí 2024 dluhopisy za 34,9 miliardy korun, téměř dosáhly celoročního objemu emisí z roku 2023

– Společnosti v České republice vydaly v prvním půlroce 2024 korporátní korunové dluhopisy o celkovém objemu 34,9 miliard korun. Objem emitovaných dluhopisů za první půlrok tak téměř dosáhl úrovně emisí za celý rok 2023. Vychází to z analýzy Bond Index poradenské společnosti Deloitte, která sleduje vývoj na trhu s korporátními dluhopisy v českých korunách už od roku 2017.
| Deloitte
Sice pomaleji, ale růst cen bytů dál pokračuje.

Sice pomaleji, ale růst cen bytů dál pokračuje.

- Během druhého čtvrtletí letošního roku došlo na českém nemovitostním trhu k dalšímu růstu cen prodaných bytů. Po období poklesu tak třetí kvartál v řadě průměrná cena rostla, konkrétně o 2,4 % na 101 700 Kč za metr čtvereční, oproti 4 % a 99 300 Kč za metr v prvním letošním čtvrtletí. Vyplývá to z nejnovějších dat žebříčku Deloitte Real Index, který pravidelně vydává poradensko-technologická společnost Deloitte.
| Deloitte