Česká národní banka do budoucna nepočítá s využitím svých budov v Plzni a v Ústí nad Labem, nabízí je proto k prodeji. Na přípravě a realizaci transakce spolupracuje s nadnárodní realitní společností Cushman & Wakefield. Omezení fyzické přítomnosti ČNB v Plzeňském a Ústeckém kraji je součástí přechodu na digitální komunikaci s cílem zjednodušit a zrychlit služby centrální banky pro klienty.
ČNB utlumila provoz budov v Plzni a v Ústí nad Labem již v listopadu 2024, kdy se pro veřejnost trvale uzavřely hotovostní pokladny. Stalo se tak v souvislosti s reorganizací pobočkové sítě a chystaným přechodem na digitální komunikaci s klienty, mezi něž patří primárně státní instituce a veřejné organizace jako ministerstva, celní správa, školy a školky, policie, hasiči, nemocnice či státní podniky. Výsledkem bude úspora času i finančních prostředků jak na straně klientů, tak centrální banky. Bezhotovostní služby bude ČNB v obou městech svým klientům poskytovat v rámci přechodného období do konce roku 2026, poté budou plně nahrazeny elektronickou formou.
ČNB se rozhodla nabídnout budovy v Plzni a v Ústí nad Labem k prodeji poté, co jejich využití do budoucna vyhodnotila s ohledem na pokračující digitalizaci služeb jako výrazně nehospodárné. Veškeré informace o prodeji obou budov poskytnou zájemcům realitní zástupci Cushman & Wakefield.
Plzeň
Pobočku ČNB na Husově třídě v Plzni centrální banka nechala postavit na počátku 90. let 20. století. Její tvůrci se snažili, aby architektonicky v maximální míře respektovala charakter ostatních okolních staveb a zároveň obohatila ráz zvoleného místa. Tvoří ji šest nadzemních a dvě podzemní podlaží. Dominantou jejího interiéru jsou tři alegorické bronzové sochy v nadživotní velikosti od významného plzeňského sochaře Jaroslava Beckera. ČNB budovu využívala od června 1995 do začátku roku 2025.
Ústí nad Labem
Také pobočku v Klášterní ulici v centru Ústí nad Labem nechala ČNB postavit na počátku 90. let 20. století. Navržena byla s respektem k jejímu okolí, zejména pak ke kostelu sv. Vojtěcha od barokního architekta Oktaviána Broggia v těsném sousedství. Za své provedení získala třetí místo v hodnocení nejhezčích staveb, které vznikly v 90. letech minulého století v Ústeckém kraji. Tvoří ji pět nadzemních a jedno podzemní podlaží. ČNB budovu využívá od července 1994.
Petra Vlčková
mluvčí ČNB
Zdroj: www.cnb.cz