Lze je využít také ve prospěch rodiny – podle průzkumu tak činí více než 65 % zaměstnanců.
Od letošního roku zaměstnanci čerpají benefity podle nového rozdělení na dvě samostatné kategorie – volnočasové a zdravotní. Ačkoliv výčet služeb, které lze tímto způsobem hradit, zůstává stejný, mění se limity pro daňovou osvoboditelnost a pravidla jejich čerpání. Podle nejnovějšího průzkumu, který provedla společnost Edenred mezi více než 2000 zaměstnanci[1], využívá zdravotní benefity buď pravidelně nebo příležitostně téměř 42 % z nich. Dalších 38,8 % respondentů by je uvítalo, ale zaměstnavatel jim možnost čerpání zatím neumožňuje.
Z výsledků je zřejmé, že zdravotní benefity přicházejí na trh v době, kdy s nimi souzní reálné potřeby zaměstnanců. „Téma zdraví, včetně toho duševního, získává v pracovním prostředí čím dál větší důležitost napříč generacemi. V průzkumu označilo péči o zdraví za důležitou 40 % zaměstnanců, nejčastěji ve střední generaci. Téměř 30 % pak vyjádřilo zájem o příspěvky na duševní zdraví, především mezi mladšími ročníky,“ říká Aneta Martišková, specialistka na firemní benefity. „Výsledky průzkumu potvrzují rostoucí zájem o oblast zdravotní prevence. Legislativní vymezení zdravotních benefitů zaměstnavatelé vnímají jako skvělý krok, který zaměstnancům přináší větší prostor a výrazně zjednodušuje čerpání,“ dodává.
Zdravotní benefity jsou nově daňově osvobozeny až do výše průměrné mzdy, v roce 2025 se jedná o částku do 46 557 Kč. Tento limit zahrnuje pořízení zboží nebo služby zdravotního, léčebného, hygienického a obdobného charakteru od zdravotnických zařízení nebo pořízení zdravotnických prostředků na lékařský předpis.
Zdravotní benefity jako nástroj prevence
Zdravotní benefity dnes zaměstnanci nevnímají pouze jako příjemný nadstandard, ale především jako reálnou pomoc v každodenním životě. Umožňují jim řešit péči o zdraví včas – například formou příspěvků na fyzioterapii, psychologické konzultace, online terapie nebo očkování proti chřipce a žloutence. Často je využívají také na nákup vitamínů či zdravotnických pomůcek, jako jsou brýle nebo kontaktní čočky. Kromě toho lze ze zdravotních benefitů hradit i léky a prostředky předepsané lékařem.
„V Lékárna.cz dbáme na to, aby bylo možné benefity využít výhradně na produkty s jasným zdravotním přínosem – například na léky, doplňky stravy, zdravotnické pomůcky nebo zdravé potraviny, jako jsou bezlepkové produkty. Nabízíme také zdravotní služby – laboratorní vyšetření a lékový audit, které je možné rovněž hradit zdravotními benefity. Tyto služby přispívají k prevenci a jsou exkluzivní, v běžné nabídce benefitních programů je jinde zákazník nenajde,“ říká Marek Hochmann, šéf marketingu Lékárna.cz.
A na jaké produkty využívají Češi příspěvek nejčastěji? „Od začátku roku 2025 sledujeme zvýšený zájem o volně prodejné léky proti bolesti, léky na nachlazení a rýmu, ale také o zubní kartáčky, ústní vody a zdravé potraviny. Roste také využívání benefitů na doplňky stravy zaměřené na podporu krásy, jako jsou vitamíny pro zdravou pleť, vlasy a nehty,“ doplňuje Hochmann za Lékárna.cz.
Zdravotní benefity navíc zaměstnanci často nevyužívají jen pro sebe. Téměř 20 % zaměstnanců benefity velmi často uplatňuje ve prospěch svých blízkých. Dalších 27,3 % tak činí alespoň občas. Nejčastěji jsou benefity uplatňovány ve prospěch rodinných příslušníků – dětí, partnerů nebo seniorů v domácnosti. Zaměstnanci tak díky benefitům pokrývají nejen vlastní potřeby, ale i potřeby celé domácnosti, což zvyšuje jejich reálný dopad. V tomto ohledu se zájem zaměstnanců přirozeně potkává se zájmem firem – zdravý a spokojený zaměstnanec je pro ně dlouhodobým přínosem a úsporou.
Pozor na správné zařazení benefitů!
Ne každá služba nebo produkt, který souvisí se zdravým životním stylem, automaticky spadá do kategorie zdravotních benefitů. „Klíčové je, aby šlo o produkt či službu, na kterou lékař vystavil předpis. Zdravotním benefitem mohou být také služby poskytované zdravotnickými zařízeními – ty lze dohledat například v národním registru poskytovatelů zdravotních služeb. Ostatní služby mohou spadat do kategorie volnočasových benefitů, pro které platí osvobození od daně pro zaměstnavatele až do výše 23 278,50 Kč,“ říká Martišková a dodává, že rozlišování mezi zdravotním a volnočasovým benefitem je vhodné konzultovat například s daňovým poradcem.
Benefitní společnosti navíc v rámci své sítě poskytovatelů služby a produkty automaticky třídí do odpovídajících kategorií. Například Edenred ke své benefitní kartě přidá novou digitální peněženku určenou pro zdravotní benefity, vedle již existujících pro stravování a volný čas. Díky tomu bude vše na jedné kartě, která bude schopna automaticky hlídat samostatný limit pro všechny tři kategorie benefitů.
[1] Průzkum „Preference různých generací při výběru zaměstnaneckých benefitů“ probíhal od 17. února do 10. března 2025 na vzorku 2051 respondentů z řad držitelů karet Edenred.
Zdroj: www.edenred.cz