Známky s díly Sutnara a Toyen

|

Venuše s kloboukem od Ladislava Sutnara a obraz Po představení od Toyen. To jsou náměty dvou nových příležitostných poštovních známek z edice Umělecká díla na známkách, které Česká pošta uvádí do prodeje ve středu 8. listopadu.

Ladislav Sutnar, který se narodil 9. listopadu 1897 v Plzni a zemřel 13. listopadu 1976 v New Yorku, byl jednou z nejvýznamnějších postav české meziválečné moderny a významnou osobností amerického a světového užitého umění a designu. Studoval malířství na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, architekturu na Karlově univerzitě a matematiku na Českém vysokém učení technickém. V roce 2014 po něm byla pojmenována Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Autor grafické úpravy emise, Kamil Knotek, pro motiv známky v nominální hodnotě 34 Kč vybral obraz z cyklu Venuše, zobrazující portrét dívky v kovbojském klobouku.

Druhá ze známek je věnována dílu česko-francouzské malířky Toyen, vlastním jménem Marie Čermínové. Narodila se 21. září 1902 v Praze a zemřela 9. listopadu 1980 v Paříži. Jedna z představitelek evropského surrealismu je významnou postavou české kultury, ačkoli většinu života prožila v Paříži. Patřila mezi nejvýznamnější a nejsvobodnější tvůrčí osobnosti umělecké avantgardy první poloviny 20. století. Autor Otakar Karlas jako motiv známky v nominální hodnotě 44 Kč vybral její známý obraz Po představení, který znázorňuje ženu cvičící na tyči, zapřenou hlavou dolů, v krátké bílé sukni, která jí zakrývá celou hlavu.

Součástí obou emisí jsou i obálky prvního dne vydání (FDC). Ke známce s obrazem Venuše s kloboukem od Ladislava Sutnara náleží motiv jeho obrazu z cyklu Strip Street se striptérkou s odhalenými ňadry a ke známce s Toyeniným obrazem Po představení vybral autor grafické úpravy dílo Fata Morgana.

Obě emise vytiskla Tiskárna Hradištko, s. r. o., známky plnobarevným ofsetem a související FDC digitálním tiskem. Náklad každé emise je 48 000 kusů známek a 2 300 kusů FDC.

Zájemci si mohou obě známky pořídit na specializovaných přepážkách nebo v e-shopu na webových stránkách České pošty.

PODCAST:

8. 11. 2023 - Matyáš Vitík, tiskový mluvčí České pošty (m4a, 231kB)

Zdroj: www.ceskaposta.cz

Česká pošta

Česká pošta modernizuje své call centrum

Nejen s ohledem na předvánoční období doznalo call centrum České pošty technologických změn. Od listopadu byla do jeho systému začleněna virtuální asistentka Eliška, která klientům odpoví na nejčastější dotazy bez přepojení na „živého“ operátora. Byť je hlas Elišky syntetický, její výslovnost, intonace i reakce jsou díky využití umělé inteligence tak přirozené, že volající nemusí ani poznat, že nekomunikují s „živým“ operátorem.

Česká pošta

Česká pošta připomíná 17. listopad

Na oslavu Dne boje za svobodu a demokracii připravila Česká pošta ve své aplikaci Pohlednice Online speciální tematický rámeček, který připomíná jeden ze symbolů 17. listopadu, pražskou Národní třídu. Korzo Národní se v posledních letech stalo místem setkávání, vzpomínání a oslavy toho, že dnes můžeme žít ve svobodné společnosti. Právě téma Korza Národní je vyobrazeno na rámečku, který může každý využít při posílání Pohlednic Online svým nejbližším a známým.

Česká pošta

Poštovní problémy v Aši se začínají skutečně řešit

Doručování listovních zásilek v Aši z provozovny České pošty v Chebu se ukázalo být neefektivní. V úterý 14. listopadu se na řešení tohoto problému dohodli pověřený zástupce generálního ředitele České pošty Miroslav Štěpán a starosta města Aš Vítězslav Kokoř.