Známka ke 150. výročí narození hudebního lyrika

|

Příležitostná poštovní známka Josef Suk, kterou Česká pošta uvede do prodeje 20. ledna, rozšiřuje edici Osobnosti a jejím námětem je portrét skladatele, houslisty a pedagoga Josefa Suka staršího doplněný částí notového zápisu. Grafický návrh známky podepsal Zdeněk Netopil a její nominální hodnota je 31 korun. Od narození Josefa Suka staršího uplynulo 150 let.

Žák a zeť Antonína Dvořáka Josef Suk starší se narodil 4. ledna 1874 v Křečovicích a zemřel 29. května 1935 v Benešově. Byl velkým lyrikem české hudby přelomu pozdního romantismu a moderny 20. století a jedním z nejvýraznějších představitelů Dvořákovy kompoziční školy a jedním ze zakladatelů české hudební moderny.

K volbě notového zápisu do návrhu známky inspirovala Zdeňka Netopila údajná schopnost Josefa Suka zapisovat hudební nápady brilantně rovnou do notové osnovy. Notový záznam uvedený na známce je skutečný fragment z Písně lásky pro housle a klavír považovaný hudebními teoretiky za typický příklad Sukova romantického až melancholického projevu.

Námětem obálky prvního dne vydání (FDC), která vychází společně se známkou, je skutečný Sukův notový zápis. Celou emisi vytiskla Tiskárna Hradištko, s. r. o., známku metodou ofsetu v nákladu 300 000 kusů a FDC digitálním tiskem v nákladu 2 300 kusů. Zájemci si mohou známku zakoupit na přepážkách nebo v e-shopu na webových stránkách České pošty.

PODCAST

2024_01_18 - Matyáš Vitík, tiskový mluvčí České pošty (m4a, 132kB)

Zdroj: www.ceskaposta.cz

Česká pošta

Výběrové řízení na generálního ředitele České pošty vyhrál Miroslav Štěpán

Do výběrového řízení na generálního ředitele České pošty se přihlásili čtyři kandidáti. Ministr vnitra Vít Rakušan na základě doporučení výběrové komise vybral nejúspěšnějšího kandidáta. Tím je Miroslav Štěpán, který byl v posledním roce pověřený vedením České pošty. Nominaci předloží ministr vnitra ještě vládnímu Výboru pro personální nominace.

Česká pošta

Známky k mistrovství světa v zimním dvojboji

Česká pošta uvede 20. ledna do prodeje dvě nové příležitostné písmenové poštovní známky MS v biatlonu 2024 Nové Město na Moravě, pod jejichž výtvarným návrhem je podepsán Filip Heyduk. Nominále obou známek je zastoupeno písmenem „E“, které odpovídá ceně za obyčejnou zásilku do zahraničí do 50 g – evropské země dle Ceníku základních poštovních služeb v aktuálním znění – k datu vydání 44 Kč.

Česká pošta

Překvapte svou lásku valentýnským razítkem

Tradiční valentýnské razítko na poště v Milostíně, které připravila Česká pošta pro všechny zamilované, bude letos možné získat už po dvaadvacáté. Abyste svou lásku překvapili, stačí odeslat valentýnku s údaji adresáta a poštovní známkou vloženou do obálky s další známkou na adresu: Pošta Milostín, 270 05. Pošta následně valentýnku orazítkuje a odešle zpět drahé polovičce. Alternativně lze razítko získat i přímo na poště v Milostíně. Letošní design razítka s motivem labutí ve tvaru srdce bude využíván během celého týdne před svátkem zamilovaných a jeho autorkou je výtvarnice Eva Bartošová.