ŽIVĚ: Sokolí rodiče zahnízdili na komíně litvínovské rafinerie. Sledovat je lze přes online kamery

|

Pár sokolích rodičů se po roce opět setkal ve svém tradičním hnízdišti na komíně teplárny v litvínovské rafinerii. V minulém roce zde úspěšně odchoval čtyři mláďata. Jejich příběh včetně krmení či prvních pokusů létat bylo možné sledovat přes online stream na stránce starameseosokoly.cz. Sokoli v areálech skupiny ORLEN Unipetrol hnízdí každoročně. Od roku 2011, kdy se začalo hnízdění těchto vzácných dravců společně s organizací ALKA Wildlife v areálech ORLEN Unipetrolu sledovat, se na komínech skupiny vylíhlo 49 mláďat. Sokoly a orly od letošního roku podporuje Nadace ORLEN Unipetrol také prostřednictvím partnerství s Českým svazem ochránců přírody.

„Na sezonu hnízdění sokolů, která začíná v polovině února, se pravidelně ve spolupráci s ornitology připravujeme. Chceme, aby hnízdění sokolů na komínech našich výrobních areálů probíhalo v co nejvhodnějších podmínkách. Při údržbě hnízdní budky je navíc možné zkontrolovat technický stav kamery, která celé období hnízdění sleduje a přes kterou může široká veřejnost pozorovat celé dění od zahřívání snesených vajec až po čas, kdy mláďata poprvé roztáhnou křídla a jejich první pokusy o vzlet na ochozu komína,“ říká Katarzyna Woś, předsedkyně správní rady Nadace ORLEN Unipetrol.

Sokoli se vrací do svých stálých domovů zpravidla na přelomu února a března, kdy také začíná období námluv. Do té doby žije sokolí pár svým obvyklým tempem. Pohybuje se ve svém teritoriu, ale hnízdo k životu nevyužívá. Pokud jsou námluvy úspěšné, samice snese obvykle jedno až tři vejce. Ty pak pečlivě vlastním tělem zahřívá dalších zhruba 30 dní, než se vylíhnout mláďata.

Celý proces od námluv, přes zahřívání vajec, vylíhnutí a krmení mláďat až po jejich prozkoumávání okolí hnízda a odlet do světa mohou sledovat také diváci na webové stránce starameseosokoly.cz. Na té se dozví také zajímavé informace ze života sokolů a především poslední aktuální události z dění ve hnízdě.

Nadace ORLEN Unipetrol společně s podporou hnízdění ohrožených sokolů ve svých areálech podporuje také řadu dalších projektů z oblasti společenské odpovědnosti. Pravidelně dvakrát ročně pořádá spolu s dětmi z místních základních škol vysazování ryb do řek Bílina a Labe, nebo ve svém neratovickém výrobním závodě pořádá zábavně-vzdělávací medobraní. Nadace se intenzivně věnuje také podpoře vzdělávání, grantovým a stipendijním programům, podpoře dobrovolnictví u zaměstnanců a dobročinným sbírkám. Od nového roku Nadace ORLEN Unipetrol podporuje také Český svaz ochránců přírody, který se mimo jiné stará léčbu a návrat sokolů a orlů do volné přírody.

Kontakt:

Lucie Pražáková, ředitelka Nadace ORLEN Unipetrol

e-mail: [email protected]

telefon: 736 506 939

Zdroj: www.orlenunipetrol.cz

ORLEN Unipetrol

Nadace ORLEN Unipetrol navázala spolupráci s Českým svazem ochránců přírody a podpoří Národní síť záchranných stanic

Nadace ORLEN Unipetrol navázala spolupráci s Českým svazem ochránců přírody (ČSOP). Ten je největší nevládní neziskovou organizací zaměřenou na ochranu přírody a krajiny v České republice, jehož posláním je ochrana a obnova přírodního dědictví, ekologická výchova a podpora trvale udržitelného života. V rámci spolupráce Nadace ORLEN Unipetrol podpoří také pomoc orlům a sokolům, kteří se jako zranění dostali do některé ze záchranných stanic, kterou ČSOP sdružuje. V jedné ze záchranných stanic svazu se bude letos konat také dobrovolnický den, při kterém zaměstnanci skupiny přispějí svojí prací na potřebné činnosti.

ORLEN Unipetrol

Letošní zaměstnanecká sbírka skupiny ORLEN Unipetrol vynesla rekordní částku ve výši 650 tisíc korun

Zaměstnanci skupiny ORLEN Unipetrol každoročně přispívají na dobročinné účely v rámci sbírky Splněná přání. Letos se podařilo vybrat rekordní částku 327 366 Kč. Tuto částku Nadace ORLEN Unipetrol zdvojnásobila a na dobročinné účely se tak mezi sedm organizací ze sedmi lokalit, kde skupina ORLEN Unipetrol působí, rozdělí celkem 654 732 Kč. Za 13 let pořádání sbírky mezi zaměstnanci, bylo na dobročinné účely od zaměstnanců věnováno téměř 5 milionu korun.

ORLEN Unipetrol

Sokoli v Kralupech nad Vltavou již sedí na vajíčkách

Samice kriticky ohroženého sokola stěhovavého, která pravidelně hnízdí v budce na komíně v kralupském areálu skupiny ORLEN Unipetrol, letos snesla čtyři vejce. Samici nyní čeká přibližně jeden měsíc intenzivního zahřívání snesených vajíček, dokud se z nich nevylíhnou mláďata. Po vylíhnutí oba sokolí rodiče začnou společně pečovat o nové potomky. V květnu mladí sokolíci dostanou identifikační kroužky a počátkem prázdnin své rodné hnízdo opustí. Sokolí pár loni na komíně v kralupském areálu odchoval čtyři potomky. Celkově se na komínech skupiny ORLEN Unipetrol od roku 2011 narodilo již 49 mláďat sokolů stěhovavých.